Съдържание:
- Защо косата ми е толкова мазна и мазна?
- Какво причинява мазна коса?
- Как да предотвратим мазна коса
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- 4 източника
Често чуваме жените да се оплакват, че имат суха коса. Аптечните пътеки са пълни с продукти, създадени специално за суха коса. Но много малко хора говорят за другия край на спектъра, диаметралната противоположност на сухата коса - мазната коса. Да, да имаш мазна коса е също толкова голям проблем, колкото да имаш суха коса, защото прави кичурите ти да изглеждат плоски, отпуснати, безжизнени и просто навсякъде мръсни. И така, нека започнем с отговора на въпроса…
Защо косата ми е толкова мазна и мазна?
Кожата на скалпа ви, също както кожата на останалата част от тялото ви, е пълна с пори, свързани с мастните жлези. Тези мастни жлези отделят естественото масло, наречено себум. Този себум е от съществено значение за поддържане на косата ви мека, гладка и управляема. Понякога обаче те могат да започнат да произвеждат себум в излишни количества, което води до омазняване и омазняване на косата ви. Какво причинява това? Е, нека да разберем…
Какво причинява мазна коса?
Има толкова много и толкова разнообразни фактори, които могат да причинят мазна коса, че ще трябва да вземаме тази една по една. И така, нека започнем!
1. Вашият естествен тип коса: Вашият естествен тип коса може да определи колко мазна ще бъде косата ви. Объркан? Позволете ми да го разбия за вас:
а. Ако имате фина коса, това означава, че твърде много масло се отделя от скалпа ви и няма достатъчно коса, за да го абсорбира.
б. Правата коса е по-мазна, тъй като себумът пътува равномерно от корените до върховете, без да има къдрици или прегъвки, които да действат като пречка.
° С. Къдравата и накъдрена коса обикновено е много мазна в корените, тъй като маслото се натрупва там и няма шанс да се придвижва надолу по косъма (1).
2. Генетични фактори: Ако някой от родителите ви има мазна коса, тогава има голяма вероятност да ви е предал този конкретен ген (2).
3. Влажност: Ако живеете на място с висока влажност, неизменно ще имате не само коса, но и мазна кожа, защото влажният климат изпраща мастните ви жлези в свръхдрайв (а).
4. Хормонално нарушение: Вашите хормонални нива могат да се нарушат поради някои лекарства (включително противозачатъчни хапчета), бременност, пубертет, менопауза и стрес, което може да доведе до скок в производството на себум върху скалпа (2).
5. Кожни състояния: Мазният скалп причинява кожни заболявания като екзема, псориазис и себореен дерматит причинява мазна коса и пърхот на скалпа (3).
6. Игра с косата: Провеждате ли съзнателно или несъзнателно ръцете си през косата си твърде много? Тогава ето една сурова истина - не само прехвърляте маслото, отделяно от ръцете ви, върху косата си, но и разпределяте маслото от скалпа си по цялата дължина на косата, като я омазнявате. Кой знаеше, а?
7. Четкайте косата си прекалено много: Това отново следва същата логика като предишната точка. Когато миете косата си многократно, продължавате да разпределяте маслото от скалпа си по дължината на косата. Това се влошава още повече, когато вече имате естествено мазна коса.
8. Използване на твърде много продукти: Използването на прекалено много от всеки продукт за коса - балсам, серум, гел за коса, восък за коса, мус и други подобни - може да доведе до изграждането му върху скалпа и да причини хаос върху функционирането на мастните жлези (1). Това може да се окаже още по-голям проблем, ако тези продукти са на алкохолна основа. Тези продукти, смесени със себум, могат основно да претеглят косата ви и да я направят да изглежда мазна.
9. Прекалено много шампоане на косата: Въпреки че може да ви се струва, че шампоанът на косата всеки ден е единственият начин да намалите омазняването на косата си, не можете да бъдете по-далеч от истината. Измиването на косата ви твърде често само ще насърчи скалпа ви да произвежда повече себум, за да компенсира маслата, които са отстранени от шампоана. Така че, бихте утежнили - а не разрешили - проблема си с мазна коса, като всеки ден шампоанете косата си.
10. Използване на гореща вода за измиване на косата: Топлата вода стимулира мастните жлези и ги насърчава да произвеждат повече себум.
11. Кондициониране на косата твърде много: Нанасянето на твърде много балсам върху косата и нанасянето й точно от корените само тежи косата ви надолу и я прави мазна (1).
12. Използване на грешни продукти: Използването на продукти, предназначени да овлажняват косата ви - като овлажняващи шампоани, дълбоко укрепващи шампоани и дълбоки балсами - може да направи вашата мазна коса още по-мазна.
13. Завързване на косата твърде много: Ако държите косата си завързана в стегната опашка, може да натрупате масло и себум само върху тази част от скалпа и да ви даде неравномерно мазна коса.
14. Топлинно оформяне на косата ви твърде много: Прилагането на твърде много топлина върху косата ви чрез редовно използване на сешоари, изправяне на ютии и навиващи се пръчки я изсушават. Това насърчава мастните ви жлези да работят свръхдрайв и да произвеждат все повече себум, като по този начин косата ви се омазнява.
15. Дефицит на витамин D: Витамин D играе активна роля в производството и регулирането на нивата на себума. Липсата на достатъчно хранителни вещества може да доведе до нивата на себума ви и да направи косата ви твърде мазна (4).
Така че сега, когато успяхте да определите точно защо косата ви е мазна и мазна, е време да вземете нещата в свои ръце и да предприемете някои стъпки за премахване на този проблем. И така, ето какво трябва да направите!
Как да предотвратим мазна коса
- Не мийте косата си повече от 2-3 пъти на ден и използвайте четка от черна четина, докато правите това.
- Изплакнете косата си поне 30 секунди след измиване с шампоан и я подгответе, за да сте сигурни, че сте премахнали всички продукти.
- Изплакнете косата си със студена вода, тъй като тя затваря кожичките на косата ви и предотвратява прекаляването на мастните жлези.
- Използвайте бистър шампоан без сулфат и лек балсам за измиване на косата.
- Запишете това и го запомнете - никога не прилагайте балсам върху скалпа си. Това само ще го натрупа върху скалпа ви, ще действа като лепило за мръсотия и мръсотия и ще блокира порите ви. Вместо това го нанесете от средната част на краищата на косата си, които всъщност се нуждаят от допълнително овлажняване.
- Избягвайте да използвате продукти за коса, които съдържат силикони, тъй като покриват косата ви и привличат масло и мръсотия, за да се придържат към нея.
- Избягвайте да използвате гелове за коса, пяна и сухи шампоани, които само причиняват повече натрупване и правят косата ви по-мазна.
- Изберете леки довършителни мъгли и спрейове, за да придадете блясък на косата си.
- На всеки две седмици добавяйте малко сода за хляб към шампоана си, за да премахнете цялото натрупване на масло и продукти от косата и скалпа.
- Ако трябва да изсушите косата си със сешоар, направете го на хладно, за да избегнете прекомерното стимулиране на мастните жлези.
И това е, дами! Това е всичко, което трябва да направите, за да предотвратите прекалено омазняване и омазняване на косата си! Доста лесно, а? Затова коментирайте по-долу, за да ни уведомите, ако имате някакви съвети, които да ви помогнат да управлявате мазната си коса.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Добре ли е косата ви да е мазна?
Не, не е добре косата ви да е мазна, тъй като кара прах и мръсотия да се придържа към косата ви и компрометира хигиената й.
Може ли себумът да причини косопад?
Не, себумът не може да причини загуба на коса, но може да повлияе на цикъла на растежа на косата ви.
Кой е най-добрият шампоан за мазна коса?
Pantene Pro-V Total Damage Care Шампоан за мазна коса е най-добрият шампоан за мазна коса.
Можете ли да повредите косата си, като я миете всеки ден?
Да, можете да повредите косата си, като я миете всеки ден, тъй като тя премахва косата от естествените й масла.
Можете ли да имате сух скалп и мазна коса?
Да, можете да имате сух скалп и мазна коса, но това е признак на себореен дерматит и трябва да го разгледате от дерматолог.
4 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Козметика за коса: Преглед, Международен вестник по трихология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/
- Мазна кожа, MedlinePlus, Национална медицинска библиотека на САЩ.
medlineplus.gov/ency/article/002043.htm
- Себореен дерматит, фармация и терапия, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2888552/
- Предварителни доказателства за дефицит на витамин D при нодулоцистични акне, Дерматоендокринология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4580068/