Съдържание:
- Видове ревност
- а. Романтична ревност
- б.Конкурентна ревност
- Как да се справим с ревността - 10 най-добри техники
- 1. Практикувайте техники за спиране на негативните мисли
- 2. Оценете себе си
- 3. Оценете връзката си
- 4. Признайте ревността си
- 5. Пусни го
- 6. Говорете за това
- 7. Празнувайте своите положителни черти
- 8. Не действайте
- 9. Бъдете конкурентоспособни
- 10. Отървете се от прекомерната физическа енергия
Ревността НЕ е лошо нещо. Това не е нищо друго освен много често срещано човешко чувство. Абсолютно нормално е от време на време да усещате това прищипващо усещане в сърцето си. Проблем обаче става, когато хората започнат да действат според чувствата си. Когато ревността започне да засяга всеки друг аспект от живота ви, трябва да сте наясно, че е на път да ви погълне. Може да откриете, че се ядосвате на всичко и се чувствате горчиви. Това в крайна сметка ще ви накара да се чувствате разочаровани и загубени.
Социалните медии, като Instagram и Facebook, също могат да предизвикат чувство на ревност. Сравняваме живота си с привидно перфектния живот, който другите живеят и се чувстват нещастни. Несигурността също често води до ревност. Когато чувстваме, че не сме достатъчно добри или чувстваме, че позицията ни е застрашена, често се възмущаваме от човека или хората, които се справят по-добре от нас. Повишената ревност често корелира с по-ниско самочувствие.
Видове ревност
Двата често срещани вида ревност са романтична ревност и състезателна ревност.
а. Романтична ревност
Shutterstock
Връзките могат да бъдат много по-гладки и по-силни, когато някоя от страните не проявява прекалена ревност. Ревността често произтича от несигурността - когато се чувстваме обречени да бъдем наранени, отхвърлени или измамени. Ако не се справим първо с това чувство, е вероятно да станем жертва на чувство на недоверие, несигурност или изключителна ревност във всяка връзка, щастлива или не.
Негативните чувства, които често изпитваме към себе си, водят началото си от ранните преживявания на живота ни, когато бяхме деца. Често имитираме чувствата, които родителите или попечителите проявяват към нас, един към друг или към себе си. Ние подсъзнателно пресъздаваме, преиграваме или реагираме на познатата динамика в настоящите ни взаимоотношения.
Степента на нашите самокритични нагласи като деца най-често определя как критичният ни вътрешен глас ни влияе като възрастни, особено в отношенията. Колкото и уникални да са нашите преживявания, всички ние в основата си имаме този вътрешен критик, който ни управлява до известна степен. Твърде често тези негативни мисли бавно започват да прерастват в много по-сериозни, вкоренени атаки срещу партньора ни или дори нас самите.
б.Конкурентна ревност
Shutterstock
В съревнователна ревност ние ревнуваме другите - техните силни страни, начин на живот, успехи и взаимоотношения. Склонни сме да виждаме само хубавите неща в живота на другите и само разочарованията в нашия.
Напълно нормално е да се борите за това, което имат другите, както и да се чувствате конкурентоспособни. Но начина, по който насочваме тези чувства, е много критично при определянето на нивото на щастие и удовлетворение от живота. Ако позволим на тези чувства да ни управляват и да съборят другите или себе си, това очевидно ще има разрушителен резултат с деморализиращи резултати. Когато обаче не позволяваме на тези ревниви чувства да ръководят действията ни, всъщност можем да бъдем по-целенасочени и по-приемливи към себе си.
Абсолютно добре е да се чувстваш малко конкурентен. Ако обаче преценим това в атака срещу друг човек или критикувайки себе си, в крайна сметка ще нараним някого или ще се нараним.
Ето общи съвети за справяне с чувствата на ревност.
Как да се справим с ревността - 10 най-добри техники
1. Практикувайте техники за спиране на негативните мисли
Shutterstock
Когато станем силно емоционални, мозъкът ни започва да се фокусира върху милион теории за това кой е виновен и как сме жертва. Това е много нездравословно. Опитайте техники за спиране на негативни мисли. Може да бъде толкова лесно, колкото да си кажете, че това не е здравословно за вас или за някой друг и да започнете да се фокусирате върху нещо положително, като например изброяване на положителни мисли за себе си.
Практикувайте внимателност. Това ще ви помогне да успокоите избягалите си емоции. Настройте се в тялото и душата си, за да идентифицирате чувствата си. Поемете дълбоко въздух и се отделете от интензивността на тези негативни емоции. Споделете чувствата си с приятел или партньор, след като сте се успокоили.
2. Оценете себе си
Shutterstock
Хората, които имат сигурна привързаност в детството си - с родителите, братята и сестрите си, са по-малко зависими и ревниви и имат по-високо самочувствие. Те изпитват по-малко чувство на неадекватност от хората, които са несигурни. Трябва да си зададете следните въпроси:
„Какви бяха отношенията ви с родителите и полагащите грижи?“
„Липсва ли ви самочувствие?“
„Имате ли чувство на празнота или безпокойство?“
„Атмосферата в дома ви беше ли критична или репресивна?“
„Вашите болногледачи бяха ли ненадеждни или нараняващи?“
Въпреки че ранните влияния могат да оформят вашия характер, квалифициран терапевт може да бъде от голяма помощ. Те могат да ви помогнат да преодолеете проблемите си и да изградите самочувствие.
3. Оценете връзката си
Най-добрият метод за преодоляване на ревността е да погледнете дълбоко и твърдо отношенията си. Ако връзката ви е изградена върху уважение, любов и доверие и ако поведението на партньора отразява думите им, нямате причина да бъдете подозрителни и ревниви.
Ако те не са честни с вас, естествено, това ще предизвика несигурността ви. Когато сте във връзка, която е несигурна, ще натискате бутоните си за ревност и често. Никой не може да ви принуди да правите нищо и това е ваш избор. Но ако останете във връзката, най-вероятно понякога ще се чувствате ревниви.
4. Признайте ревността си
Shutterstock
Когато приемем чувството си на ревност, то губи хватката си върху нас - защото вече не позволяваме да ни срамува. Признаването на себе си, че ревнувате, отваря вратата за растеж и учене, а оттам и за изцеление. Учете се от чувствата си на ревност. Използвайте го като вдъхновение за растеж. Вместо да ревнувате от таланта на човек, поемете си да бъдете по-добри в това, което правите.
5. Пусни го
Не е нужно да чувствате тази пронизваща болка от ревност. Дишайте дълбоко и му позволете да напусне тялото ви чрез въздуха, който издишвате. Повтаряйте, докато не се съберете и не насочите енергията си към мислене на положителни мисли.
6. Говорете за това
Shutterstock
Ако ревността засяга вас и живота ви, важно е да намерите подходящия човек, с когото да говорите. Трябва да имате здравословен начин да изразите това, което чувствате. Хората, които ни подкрепят и които ни помагат по-добре, са хората, с които трябва да говорим за нашите чувства.
Вентирането пред приятели е добре, стига да преодолеем нашите ирационални мисли и чувства. Трябва да признаем, че тези екстремни емоции са ирационални и преувеличени. Също така е много разумно да потърсите помощ от терапевт. Те ще ни помогнат да осмислим чувствата си и ще ни научат как да ги контролираме, докато се държим по-здравословно и адаптивно.
7. Празнувайте своите положителни черти
Shutterstock
Всеки има силни и слаби страни. Важно е да уважавате таланта и постиженията си, преди да получите страхопочитание от другите. Използвайте ги като вдъхновение, за да бъдете по-добри, да се чувствате по-добре. Не се отказвайте от себе си или от мечтите си, защото сте заети да преследвате други хора. И така, какво тя може да свири на китара по-добре от теб? Можете да готвите като Гордън Рамзи! Приемете първо себе си.
8. Не действайте
Нашият вътрешен глас понякога може да ни подтикне да направим нещо, което в дългосрочен план може да навреди на нас или на другите. Когато влетим в състояние на ревност, това може да ни убеди да се откажем от себе си или да спрем да вървим след това, в което сме добри.
Често води до самосаботаж. Може да ни накара да накажем някого, когото обичаме. В крайна сметка може да се нахвърлим върху нашия партньор. В крайна сметка може да нараним и подкопаем чувствата на партньорите си към нас и да ги накараме да избягват общуване с нас от страх. Може да ги накараме да станат по-малко отворени за чувствата си и да бъдат по-затворени.
Следователно, следващия път, когато почувствате ревност, опитайте да промените възгледа си за ситуацията и подходете рационално към проблема.
9. Бъдете конкурентоспособни
Shutterstock
Трябва да имаме лична цел да бъдем най-добрите. Ние трябва да се чувствам като себе си и да прегърне качествата, които ни правят нас . Конкурентоспособността ни позволява да се чувстваме вдъхновени и да се свързваме с хора, на които искаме да бъдем. Ако искаме да бъдем уважавани, трябва да бъдем внимателни и внимателни в нашите взаимодействия. Ако действаме почтено и преследваме целите си, ние побеждаваме най-трудната битка, пред която сме изправени - борбата да се превърнем в истинското си Аз.
10. Отървете се от прекомерната физическа енергия
Shutterstock
За да получите ясна глава, може да се наложи буквално да я избягате. Когато станем изключително хипер и заредени, трябва по някакъв начин да се отървем от тази енергия, за да можем да регулираме отново и да използваме това време, за да се съберем. Опитайте да се боксирате, да се насочите към фитнеса, да скочите с крикове или дори да вземете студен душ. Успокойте се и си дайте достатъчно време и пространство, за да контролирате емоциите си и да направите проверка на реалността.
Когато сте във връзка, е важно да имате отворен, честен канал за комуникация с нашите партньори. Ако се надяваме да спечелим тяхното доверие и те да получат нашето, трябва да обърнем внимание на това, което казват, без да правим бързи заключения или да се защитим.
Това ще ни позволи да бъдем свързани и добри, дори когато се чувстваме несигурни и ревниви. Необходимо е голямо ниво на емоционална зрялост, за да се справите с ревността. Трябва да сме готови да оспорим вътрешния си глас и всички несигурности, които той създава в нас. Ние също трябва да упражняваме воля, за да направим крачка назад и да се противопоставим на действие Ние можем да направим това - ние сме много по-силни, отколкото вярваме.
Ако се научим как да се справяме с ревността по зрял начин, ние ставаме по-сигурни в себе си, както и в отношенията си. Не забравяйте, ревността е естествена реакция. Проблемът става само когато започне да става упорит. Винаги, когато се почувствате ревниви, разпознайте проблема и погледнете по-дълбоко в душата си. Използвайте го като възможност да се подобрите.