Съдържание:
- 15 най-добри храни за здрави бели дробове
- 1. Чесън
- 2. Спанак
- 3. Ябълки
- 4. Мазни риби
- 5. Джинджифил
- 6. Плодове
- 7. Кайсия
- 8. Броколи
- 9. Грейпфрут
- 10. Куркума
- 11. Фасул, семена и ядки
- 12. Авокадо
- 13. Домашни птици
- 14. Червени чушки
- 15. Люти чушки
- Храни, които трябва да се избягват
- Промени в начина на живот
Знаете ли, че според СЗО дихателните разстройства отнемат около 3 милиона живота годишно (1)? Токсичният въздух и лошият начин на живот засягат белите ви дробове. А това води до затруднено дишане и различни респираторни заболявания. Така че, трябва да сте нащрек и да се грижите за белите си дробове, като консумирате здравословни храни и следвате здравословен начин на живот. Това ще намали разходите за лекарства и хирургия. Прочетете, за да знаете за 15-те най-добри храни за здрави бели дробове, храни, които трябва да избягвате, и необходими промени в начина на живот. Плъзнете нагоре!
15 най-добри храни за здрави бели дробове
1. Чесън
Shutterstock
Алицинът е основният фитонутриент в чесъна, който е отговорен за многобройните ползи за здравето. Има антимикробни, противоракови и понижаващи кръвното налягане свойства. Китайски учени установяват, че консумацията на чесън има положителен ефект върху пациенти с белодробни заболявания и рак на белия дроб (2).
Консумирайте 2-3 скилидки чесън на ден в къри, салати и салатни превръзки, за да защитите белите дробове от инфекции и болести.
2. Спанак
Спанакът и други тъмнолистни зеленчуци като кейл, манголд, спанак от рукола и репички са заредени с витамини и минерали. Учените са открили, че спанакът съдържа фитохимикали, които помагат за предотвратяване на окислителните щети, намаляване на възпалението и борба с рака (3).
Консумирането на поне чаша спанак всеки ден ще ви помогне да засилите имунитета си и да поддържате белите дробове в добра форма.
3. Ябълки
Shutterstock
Добре, няма да наблягам на поговорката с клиширани ябълки. Но, честно казано, важи и тук. Ябълките са богати източници на антиоксиданти и фитохимикали (като катехини, хлорогенова киселина и флоридзин), които помагат за намаляване на риска от астма, рак, възпаление и сърдечно-съдови заболявания (4).
Консумирайте ябълка всеки ден за закуска или като лека закуска, за да запазите белите си дробове здрави.
4. Мазни риби
Мазните риби като диво уловена сьомга, скумрия, шаран и пикша са богати на омега-3 мастните киселини EPA и DHA. Те са известни като PUFA или полиненаситени мастни киселини, тъй като съдържат повече от една двойна връзка в своята химическа структура. PUFA имат противовъзпалителни, противоракови, антиоксидантни и сърдечно-защитни свойства (5).
Консумирането на тлъста риба или приемането на добавки с рибено масло може да ви помогне да поддържате цялостното си здравословно състояние под контрол. Говорете с Вашия лекар, за да знаете точната доза добавки с рибено масло за Вас.
5. Джинджифил
Shutterstock
Джинджифилът е едно от надеждните домашни средства за лечение на настинка и възпалено гърло. Учените са открили, че той съдържа биоактивно съединение, гингерол. И именно това съединение е отговорно за острия вкус на джинджифила. Gingerol също помага за предотвратяване на астма, настинка, мигрена и хипертония (6).
Най-добрият начин за приемане на доза джинджифил е чрез смачкване на сантиметър корен от джинджифил и добавянето му към сутрешната ви детокс вода или сок за закуска.
6. Плодове
Плодовете, като ягоди, малини, червена боровинка, къпина и боровинка, съдържат фенолни киселини, флавоноиди, танини, аскорбинова киселина и други полезни фитохимикали. Те спомагат за намаляване на възпалението, повишаване на имунитета, защита на сърцето и борба с различни видове рак (7).
Консумирайте плодове в смутита, добавете ги в купичките за закуска или ги закусете.
7. Кайсия
Shutterstock
Сладките кайсии са не само вкусни, но и мощни протектори на белите дробове. Изследователите са открили, че кайсиите са чудесни източници на витамин С, витамин Е, бета-каротин и ликопен. Всички тези съединения са антиоксиданти, които помагат да се отстранят вредните свободни кислородни радикали. Кайсиите имат антиалергични, антимикробни, противовъзпалителни и противоракови свойства (8).
Добавете ги към вашите салати, смутита или купички за закуска или хапнете няколко.
8. Броколи
Броколите са царят на всички храни, които лекуват. Учените са открили, че броколите са добър източник на сулфорафан (SFN), който има антиоксидантни, противовъзпалителни, противоракови и антимикробни свойства. Установено е също, че SFN предотвратява рака на белия дроб, стомаха и гърдата (9).
Консумирайте половин чаша бланширани или на скара броколи всеки алтернативен ден, за да подобрите цялостното си здраве.
9. Грейпфрут
Shutterstock
Грейпфрутът е известен със своите вълшебни свойства за повишаване на загубата на тегло и многобройни ползи за здравето. Този нискокалоричен плод е добър източник на витамин С, витамин В6, тиамин, фолиева киселина и магнезий (10). Той също така съдържа биоактивен флавон, нарингенин, който има антиоксидантни и противовъзпалителни свойства (11).
Консумирането на поне половин грейпфрут на закуска може да помогне за изхвърлянето на токсините от тялото и да намали възпалението в дихателната система. В някои случаи обаче цитрусите могат да влошат състоянието. Следователно, трябва да се консултирате с Вашия лекар, преди да консумирате цитрусови плодове за лечение на обикновена настинка или други белодробни заболявания.
10. Куркума
Куркумата, златната подправка, се използва от векове, за да облекчи различни здравословни проблеми. Куркуминът, основната активна съставка, е отговорен за всички добрини, които предлага куркумата. Той е антиоксидантен, противовъзпалителен и антимикробен. Тези свойства правят куркумата идеална за противодействие на възпалителни разстройства, рак и затлъстяване (12).
Консумирайте инч корен от куркума първо нещо сутрин или добавете годна за консумация куркума на прах към вашите смутита, сокове, дресинг за салати и къри.
11. Фасул, семена и ядки
Shutterstock
Фасулът, семената и ядките имат две общи черти - (i) те са чудесни източници на протеини и (ii) те имат противовъзпалителни свойства. Така че, като ги консумирате, ще можете да намалите възпалението, холестерола и кръвното налягане и да управлявате висцералното затлъстяване (13), (14).
Консумирайте около половин чаша боб и шепа ядки и семена всеки ден.
12. Авокадо
Авокадото е богато на витамини Е, К, В6, рибофлавин, пантотенова киселина и ниацин и заредено с полиненаситени мастни киселини (15). Тези витамини имат антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Всъщност учените са открили, че консумацията на авокадо може да помогне за намаляване на артрита, възпаление на ставите (16).
Консумирайте половин авокадо всеки ден, за да сте здрави.
13. Домашни птици
Shutterstock
Пилето и пуйката са най-консумираните домашни птици и чудесни източници на постни протеини. Учените са установили, че диета, богата на птици, може да намали риска от рак на белия дроб с 10% (17). Уверете се, че консумирате домашни птици без хормони за най-добри ползи.
Консумирайте домашни птици на скара, поширани на скара и на скара за обяд или вечеря.
14. Червени чушки
Червените чушки са чудесен източник на ликопен, витамин С и бета-каротин. Това са антиоксиданти и помагат за неутрализирането на свободните кислородни радикали (18). В резултат на това белите ви дробове и всички други жизненоважни органи остават защитени и без болести и разстройства.
Консумирайте сурови, сотирани, на скара или бланширани червени чушки в салати, сандвичи и зеленчукова киноа.
15. Люти чушки
Shutterstock
Люти чушки са люти и придават индивидуалност на вашата храна. Учените разкриха, че капсаицинът е отговорен за топлината на лют червен пипер и добротата, която те могат да предложат. Има антиоксидантни и противоракови свойства (19).
Консумирането на люти чушки всеки ден ще ви помогне да поддържате здравето си в оптимална форма.
Виждате ли, тези храни са наистина лесни за получаване от супермаркета или фермерския пазар. Всичко, което трябва да направите, е да планирате през уикенда и да вземете всички съставки и да ги съхранявате в хладилника. Сега, нека да изброя храните, които трябва да избягвате, за да поддържате белите си дробове здрави.
Храни, които трябва да се избягват
- Яйца
- Сол
- Вино
- Черупчести
Забележка: Трябва да говорите с Вашия лекар, преди да консумирате или избягвате храни. В зависимост от вашето медицинско състояние, медицинска история и хранителни алергии, той / тя ще препоръча здравословни за белите дробове храни.
Така че това беше хранителната част. Следващото голямо нещо е вашият начин на живот. Защото, ако водите лош начин на живот, няма да можете да излекувате белодробните си проблеми. Разгледайте следния списък, за да знаете промените в начина на живот, необходими за поддържане на белите дробове здрави.
Промени в начина на живот
- Откажете се от пушенето.
- Избягвайте пасивното пушене.
- Хранете се здравословно.
- Спете 7-8 часа.
- Упражнявайте се всеки ден.
В заключение, храните имат голяма лечебна сила. И умът ви също. Тренирайте мозъка си, за да ви помогне да постигнете целите си за здраве и да не се поддавате на тютюнопушенето и другите нездравословни навици на живот. Просто направете първата стъпка, като консумирате храни, подходящи за белите дробове. Ще спестите много време, енергия и пари. Късмет!