Съдържание:
- Какви са ползите за ягодите за здравето?
- 1. Може да защити сърцето
- 2. Може да регулира нивата на кръвната захар
- 3. Може да помогне в борбата с рака
- 4. Може да повиши имунитета
- 5. Може да регулира кръвното налягане
- 6. Може да подобри здравето на мозъка
- 7. Май се бори с възпалението
- 8. Може да се бори с холестерола
- 9. Може да подобри здравето на зрението
- 10. Може да помогне за отслабване
- 11. Може да поддържа здравословна бременност
- 12. Може да поддържа зъбите здрави
- 13. Може да има свойства против стареене
- 14. Може да подобри здравето на кожата
- 15. Може да предотврати падането на косата
- 16. Може да има ползи за мъжете
- Какъв е хранителният профил на ягодите?
- Някакви съвети за включване на ягоди във вашата диета?
- Някакви рецепти с ягоди, които можете да разгледате?
- 1. Ягодово смути
- От какво имаш нужда
- Указания
- 2. Сладко от ягоди
- От какво имаш нужда
- Указания
- Какви са страничните ефекти на ягодите?
- Заключение
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- 32 източника
Ягодите ( Fragaria ananassa ) са най-популярните плодове в света. Смята се, че произхождат от Франция, тези плодове не само имат добър вкус, но и имат добри качества.
Те са богати на витамини, минерали и антиоксиданти, които са полезни за сърцето и кръвната Ви захар.
Тези плодове също са отлични източници на витамин С и минерали като калий и манган.
Ягодите са яркочервени, сладки и сочни и могат да се използват в желета, десерти и конфитюри.
Продължавайте да четете, за да разберете всички начини, по които те са полезни за вашето здраве.
Какви са ползите за ягодите за здравето?
Антиоксидантите и полифенолите в тези плодове поддържат здравето на сърцето и предотвратяват различни форми на рак. И витамин С, който тези плодове съдържат, също допринася за здравето на кожата и косата. Фибрите, които тези плодове изобилстват от помощ за храносмилането и помагат при отслабване.
1. Може да защити сърцето
Изобилието от антиоксиданти и полифеноли в ягодите ги прави идеалната храна за защита на сърцето ви от заболявания. Ягодите съдържат антоцианини (антиоксидантите, отговорни за червения им оттенък), които предпазват лигавицата на кръвоносната система, като по този начин предпазват артериите от натрупване на плаки и регулират кръвното налягане (1).
Според д-р Suzanne Steinbaum, кардиолог от болница Lenox Hill, Ню Йорк, жените, които консумират три или повече порции плодове (особено ягоди) всяка седмица, са намалили риска от инфаркт с една трета.
2. Може да регулира нивата на кръвната захар
Ягодите също съдържат елагова киселина и това, заедно с антиоксидантите, помага за забавяне на храносмилането на нишестените храни. Това контролира повишаването на нивата на кръвната захар след нишестено хранене. Той също така помага на хората с диабет тип 2 да поддържат нивата на кръвната си захар под контрол (2).
Ягодите също имат нисък гликемичен индекс (40), което означава, че е малко вероятно да причинят остри скокове на захар, когато се ядат от диабетици.
Фибрите в ягодите също могат да помогнат за регулиране на нивата на кръвната захар.
3. Може да помогне в борбата с рака
Ягодите са изключително добри източници на витамин С и фибри, за които е установено, че и двете предпазват от рак на хранопровода и дебелото черво. Противораковите свойства на ягодите, според Американския институт за изследване на рака, могат да се отдадат на присъствието на елагова киселина - фитохимикал, който може да предотврати рак на кожата, белия дроб, пикочния мехур и гърдата (3).
Елаговата киселина действа като противораково средство по няколко начина - действа като антиоксидант, забавя производството на ракови клетки и помага на тялото да унищожи определени видове канцерогени.
4. Може да повиши имунитета
Ягодите са отлични източници на витамин С. Всъщност една порция ягоди има повече витамин С, отколкото портокал. Установено е, че витамин С предизвиква стимулиращи имунната система антитела, които в крайна сметка подобряват способността на организма ви да се бори с инфекциите (4).
В едно проучване, проведено в Швейцария, беше установено, че добавянето на витамин С е подобрило различните компоненти на имунната система (5).
Според изследване, проведено от южноафрикански лекари, добавянето на витамин С повишава концентрацията на имуноглобулин, който е антитяло и ключов компонент на имунната система (6). Известно е, че ягодите се борят с алергии и астма.
5. Може да регулира кръвното налягане
Както вече споменахме, ягодите съдържат антоцианини, които са мощни антиоксиданти, които отпускат лигавицата на кръвоносните съдове и ги отварят, като по този начин понижават кръвното налягане (1).
Ягодите също са богати на калий, хранително вещество, което помага да се контролира кръвното налягане (7).
6. Може да подобри здравето на мозъка
Заслугата отново е на антиоксидантите. Ягодите, с високото си съдържание на антиоксиданти, предпазват мозъчните клетки от увреждане, дължащо се на свободните радикали. Те също променят начина, по който невроните в мозъка комуникират помежду си (8). Това в крайна сметка води до подобряване на здравето на мозъка.
Проучване, проведено от изследователи от Харвард в Brigham and Women's Hospital, разкри, че приемът на ягоди може да забави намаляването на паметта при възрастните жени с течение на времето (9). Тази полза може да се отдаде на наличието на флавоноиди в ягодите. Също така беше установено, че повишеният прием на антоцианидини помага за забавяне на спада на паметта.
Според проучванията, проведени от изследователи от Университета Туфтс и Университета на Мериленд Балтимор, повечето мозъчни заболявания (включително болестта на Алцхаймер и Паркинсон) се причиняват поради увеличаване на количеството на определен токсичен протеин. Но е установено, че консумацията на ягоди насърчава естествения механизъм за домакинство на мозъка (наричан още автофагия), като по този начин намалява натрупването на този протеин (10).
7. Май се бори с възпалението
Ягодите съдържат кверцетин и според проучване, проведено от Университета в Масачузетс, приемът на кверцетин, заедно с редовното упражнение, може да намали образуването на атеросклеротични плаки (11).
Ягодите също са богати на витамин С, който играе основна роля за предотвратяване на възпалението (12). Този витамин също играе роля за облекчаване на симптомите на артрит и подагра.
Установено е, че високите нива на С-реактивен протеин (или CRP) могат да сигнализират за нарастващи нива на възпаление в организма. Според изследователи от Харвардското училище за обществено здраве, жените, които консумират 16 или повече ягоди всяка седмица, са с 14% по-малко вероятно да имат повишени нива на този протеин (13).
8. Може да се бори с холестерола
Известно е, че ягодите съдържат пектин, който е вид разтворими фибри, които намаляват нивата на LDL (лош холестерол) в организма (14).
Според проучване в Ню Орлиънс, няколко вида разтворими фибри, включително пектин, са показали, че намаляват нивата на LDL (15).
Според анализ, извършен заедно от италиански и испански учени, консумацията на 500 грама ягоди редовно в продължение на един месец отчита спад в нивата на LDL (16).
Друго канадско проучване показа ефикасността на ягодите за намаляване на окислителните щети и лошия холестерол (17).
9. Може да подобри здравето на зрението
Ягодите са заредени с антиоксиданти, за които е установено, че предотвратяват катаракта, дегенерация на макулата и други очни заболявания (18).
10. Може да помогне за отслабване
Елаговата киселина и антиоксидантите играят основна роля в превръщането на ягодите в идеални за отслабване (19).
Хроничното възпаление е една от причините за наддаване на тегло, тъй като блокира хормоните, които ви карат да сте слаби. Ягодата, като невероятна противовъзпалителна храна, възстановява функционалността на намаляващите теглото хормони (20).
В допълнение, антоцианините, водещите антиоксиданти, увеличават производството на хормон, наречен адипонектин в организма (21). Този хормон насърчава метаболизма и потиска апетита ви. Това може също да предизвика изгаряне на мазнини.
11. Може да поддържа здравословна бременност
Ягодите са богат източник на фолиева киселина (22). Получавате около 40 микрограма фолат от една чаша сурови ягоди. Това е около 10% от препоръчителния дневен прием. Според изследванията фолатът е важен по време на бременност, тъй като може да предотврати дефекти на нервната тръба. Също така е важно за здравето на майката (23).
12. Може да поддържа зъбите здрави
Ягодите съдържат ябълчена киселина, която действа стягащо и премахва обезцветяването на зъбите. Това означава, че можете да използвате този плод за избелване на зъбите. Можете просто да смачкате ягодата на каша и да смесите със сода за хляб, докато получите гладка смес (24). С помощта на мека четка за зъби разнесете сместа върху зъбите си. Оставете го да действа 5 минути, измийте старателно с паста за зъби и изплакнете.
Не прекалявайте обаче, тъй като киселината в плодовете може да увреди емайла ви.
13. Може да има свойства против стареене
Отново трябва да се отдаде признание на мощните антиоксиданти! Те предпазват тялото ни от окислителни щети и спират признаците на стареене (бръчки, отпусната кожа, фини линии и др.) (25).
Те също са чудесни източници на ликопен, антиоксидант, който играе видна роля в предотвратяването на признаците на стареене. Антоцианините, присъстващи в ягодите, предпазват кожата от оксидативен стрес, като по този начин забавят стареенето (26).
14. Може да подобри здравето на кожата
Плодовете обикновено съдържат алфа-хидрокси киселина, която е важно вещество, което спомага за елиминирането на мъртвите кожни клетки и почиства кожата в процеса (27).
Според проучване, проведено от Медицинския факултет на Университета Ханеман, Пенсилвания, е установено, че лечението с алфа-хидрокси киселини обръща признаци на стареене (28).
Плодовете на ягодите също съдържат салицилова киселина и елагова киселина, които са известни с намаляването на хиперпигментацията и тъмните петна (29). Салициловата киселина е известна и с това, че премахва мъртвите клетки от кожата и стяга порите на кожата, за да предотврати по-нататъшното пробиване на акне (30).
Ягодите също са отличен източник на витамин С, който може да прочисти кожата и да я поддържа здрава. Плодовете имат и други ползи за кожата - те подобряват тена ви, тонизират и успокояват раздразнената кожа и предлагат защита от UV лъчение.
Можете просто да смесите ягодова паста с малко мед и да я нанасяте върху лицето си всяка сутрин. Оставете маската да действа 15 минути и измийте със студена вода. Можете да замените меда и с розова вода. Или дори добавете мляко към рецептата. Всички тези съставки правят чудеса за подобряване на здравето на кожата.
15. Може да предотврати падането на косата
Както вече беше обсъдено, ягодите са чудесен източник на витамин С - хранително вещество, което насърчава усвояването на желязо и насърчава растежа на косата. Установено е също, че недостигът на това хранително вещество може да доведе до разделяне на краищата (31). Витаминът може да лекува и пърхот.
Също така се смята, че силициевият диоксид в ягодите може да забави плешивостта и да ускори растежа на косата. Няма обаче научни доказателства в подкрепа на това твърдение.
Можете да приготвите ягодова маска за коса, която може да ви помогне да се справите с проблемите си с косата. Смесете ягодова паста (2 плода) с екстра върджин кокосово масло и мед (по 1 супена лъжица). Нанесете върху скалпа си и го оставете да действа 20 минути, след което можете да измиете косата си със студена вода. Това трябва да се прави на чист скалп, обикновено сутрин след банята. Тази маска също предотвратява растежа на гъбички на скалпа - магнезият в плодовете се грижи за този проблем.
16. Може да има ползи за мъжете
Антиоксидантите в ягодите са от полза за сърцето и артериите - и двете подобряват кръвообращението, което е от решаващо значение за здравословния сексуален живот. Витамин С в плодовете също води до по-голям брой сперматозоиди при мъжете (32).
Това е с дългия списък на предимствата. Просто невероятно, нали? Но как можете да използвате тези чудни плодове в готвенето си? Е, ние имаме отговорите.
Какъв е хранителният профил на ягодите?
Витамини | ||
---|---|---|
Количество | % DV | |
Витамин А | 1 µg | 0% |
Витамин Ц | 58,8 mg | 65% |
Витамин D | 0 µg | ~ |
Витамин Е | 0,29 mg | 2% |
Витамин К | 2.2 µg | 2% |
Витамин В1 (тиамин) | 0,02 mg | 2% |
Витамин В2 (рибофлавин) | 0,02 mg | 2% |
Витамин B3 (ниацин) | 0,39 mg | 2% |
Витамин В5 (пантотенова киселина) | 0,13 mg | 3% |
Витамин В6 (пиридоксин) | 0,05 mg | 4% |
Витамин В12 | 0 µg | ~ |
Фолат | 24 µg | 6% |
Холин | 5,7 mg | 1% |
Минерали | ||
---|---|---|
Количество | % DV | |
Калций | 16 mg | 2% |
Желязо | 0,41 mg | 5% |
Магнезий | 13 mg | 3% |
Фосфор | 24 mg | 3% |
Калий | 153 mg | 3% |
Натрий | 1 mg | 0% |
Цинк | 0,14 mg | 1% |
Мед | 0,05 mg | 5% |
Манган | 0,39 mg | 17% |
Селен | 0,4 µg | 1% |
Една чаша пресни ягоди (152 грама) съдържа 49 калории и 7 грама захар. Ягодите не съдържат мазнини, а една чаша съдържа 3 грама фибри.
Други хранителни вещества в ягодите включват:
- 1 грам протеин (2% от дневната стойност)
- 4 милиграма витамин С (149% от дневната стойност)
- 6 милиграма манган (29% от дневната стойност)
- 5 микрограма фолат (9% от дневната стойност)
- 233 милиграма калий (7% от дневната стойност)
- 8 милиграма магнезий (5% от дневната стойност)
- 3 микрограма витамин К (4% от дневната стойност)
В ягодите има много други хранителни вещества, които предлагат прекрасни ползи. Но как можете да включите тези чудни плодове във вашата диета? Е, ние имаме отговорите.
Някакви съвети за включване на ягоди във вашата диета?
Ягодите се използват най-често в десерти и сладоледи. Техните екстракти се използват и като консерванти в различни продукти. Поради сладкия и сочен вкус, те също могат да се консумират цели като други плодове. Днес те формират част от различни рецепти. По-долу са дадени няколко съвета за наслада от този вкусен плод.
- Можете просто да ядете ягодите сурови. Преди да го направите, измийте ги в течаща вода и ги избършете с хартиени кърпи, докато изсъхнат напълно. Държейки ягодата за стъблото, вземете няколко хапки. Дори семената са годни за консумация.
- Резените ягоди могат да се добавят към смесена зелена салата, за да стане по-вкусна.
- Мусовият мус е един от любимите ни. Той е доста вкусен и може да се яде такъв, какъвто е, или да се сервира като гарнитура към други десерти.
- Нарязани ягоди, цели боровинки и обикновено кисело мляко могат да бъдат подредени на слоеве във винена чаша, за да се получи парфе десерт.
- Ягодите могат да се смесват с портокалов сок, за да се получи идеалният сос кулис. Този плод може да се добавя и към шейкове за закуска, за да ги направи по-жизнени и питателни.
- Ягодов пай може да се приготви чрез натрупване на цели плодове върху слой кремообразен пълнеж.
- Ягодите не са идеални само за десерти - те могат да се използват и в основното ястие. Салата от пиле и ягоди е идеален пример, който съчетава удивителните вкусове на сладки ягоди, остър винегрет, пиле и богато синьо сирене.
- Пиците могат да се заливат и с ягоди. Можете да сложите любимата си пица с ягодови резенчета, заедно с меко сирене или зеленчуци и шам фъстък.
- Ягодо-авокадовата салса е изключително сладко и пикантно ястие, което може да се сервира с печено пиле или сотирана риба или да се яде като закуска с печени тортила чипс.
- Ягодите могат да добавят вкус и към вашия чай. Всичко, което трябва да направите, е да добавите малко чай и чаша ягоди във вряща вода. Покрийте и оставете да престои 5 минути. Прецедете чая и добавете кубчета лед и захар. Тази освежаваща напитка може да се гарнира с ягоди и да се сервира охладена.
Това не е всичко. В следващия раздел имаме няколко вкусни рецепти с ягоди!
Някакви рецепти с ягоди, които можете да разгледате?
1. Ягодово смути
Shutterstock
От какво имаш нужда
- 8 олющени ягоди
- ½ чаша обезмаслено мляко
- ½ чаша обикновено кисело мляко
- 1 чаена лъжичка мед
- 2 чаени лъжички екстракт от ванилия
- 6 натрошени кубчета лед
Указания
- В блендер добавете всички съставки (с изключение на леда) и пасирайте, докато получите гладка смес.
- Хвърлете в леда и смесете отново.
- Налейте в чаши и сервирайте.
Ето още пет начина, по които можете да приготвите това вкусно ягодово смути. Това видео ще ви насочи.
2. Сладко от ягоди
Shutterstock
От какво имаш нужда
- 2 килограма пресни люшени ягоди
- 4 чаши бяла захар
- ¼ чаша лимонов сок
Указания
- Натрошете всички ягоди, докато имате 4 чаши пюре от ягоди.
- Вземете тенджера с дебело дъно и смесете намачканата ягода, захар и лимонов сок. Разбъркайте на слаб огън, докато захарта се разтвори.
- Увеличете котлона и оставете сместа да заври. Продължавайте да бъркате често.
- Прехвърлете сместа в горещи стерилни буркани, оставяйки около сантиметър свободно пространство. Тюлен. Обработвайте бурканите на водна баня.
- Охладете в хладилник.
Рецептите със сигурност ще се превърнат в хит във вашия дом. И тези забавни факти за ягодите също.
Какви са страничните ефекти на ягодите?
- Проблеми с бременността и кърменето
Въпреки че приемането на плодовете в нормални количества е безопасно по време на бременност и кърмене, не са проведени достатъчно изследвания, за да се знае какво ще се случи, ако се приемат в излишък. Придържайте се към нормалните количества храна.
- Нарушения на кървенето
Ягодите могат да удължат времето на кървене и дори да увеличат риска от натъртване при чувствителни индивиди. Използвайте внимателно, ако имате нарушения на кървенето. Също така, внимавайте, ако сте подложени на операция, тъй като ягодите могат да забавят съсирването на кръвта. Избягвайте употребата поне 2 седмици преди планирана операция. Имайте предвид, че изследванията са ограничени в тази област.
Заключение
Ягодите са вкусни, нискокалорични и богати на много витамини и минерали. Тези плодове могат да добавят сладост към здравословна диета.
Те съдържат широк спектър от хранителни вещества, които могат да помогнат за намаляване на кръвното налягане, сърдечно-съдови заболявания, холестерол и оксидативен стрес.
Хората с бъбречни заболявания обаче трябва да внимават с приема на този плод.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Колко захар в ягодите?
Една малка ягода съдържа само около 0,3 грама захар.
Можете ли да давате ягоди на бебета?
Едва след като започне да приема твърда храна - което обикновено се случва, когато бебето е на около 6 месеца.
Как да си направим ягодов чай?
Просто потопете малко ягоди във вряща вода. Отцедете и изпийте.
Можете ли да ядете листа от ягоди?
Да много.
Ядат ли се ягодите през нощта?
Не. Фибрите в плодовете помагат за храносмилането и дори могат да подпомогнат изгарянето на мазнини.
Какво е ягодов език?
Червените промени в цвета на езика, които иначе биха могли да бъдат свързани с основното състояние, се наричат ягодов език.
Колко ягоди трябва да ядете на ден?
Осем ягоди на ден могат да подобрят здравето на сърцето и да намалят риска от някои видове рак.
Полезни ли са ягодите за мазнините по корема?
Да, ягодите са полезни за намаляване на мазнините в корема. Те са богати на фибри, които ограничават глада и подобряват храносмилателната функция.
Полезни ли са ягодите за закуска?
Да, ягодите са полезни за закуска, защото са богати на фибри и нискокалорични.
Полезни ли са ягодите за здравето на костите?
Въпреки че няма много изследвания по този въпрос, витамин К, калий и манган в ягодите се казва, че подобряват здравето на костите.
Помагат ли ягодите при лечение на запек?
Като се има предвид, че ягодите са богати на фибри, те могат да помогнат за лечение на запек. Фибрите в плодовете могат да облекчат и други проблеми с храносмилането като газове и подуване на корема.
Могат ли ягодите да лекуват подпухнали очи?
Ягодите съдържат удивителни стягащи свойства, които помагат за лечение на подпухнали очи. Те също така съдържат алфа хидрокси киселина, което прави кожата да изглежда гладка и млада. Приберете няколко ягоди в хладилник за около 30 минути. След това отстранете върховете им и ги нарежете на дебели филийки. Поставете филийките върху лицето си и ги оставете да действат около 15 минути. Отстранете ги и измийте лицето си със студена вода. Можете да правите това всяка вечер преди лягане.
32 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Антоцианини при сърдечно-съдови заболявания, напредък в храненето, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3042791/
- Дългосрочни ефекти от диети с нисък гликемичен индекс / натоварване спрямо висок гликемичен индекс / натоварване върху параметрите на затлъстяването и свързаните със затлъстяването рискове: систематичен преглед и мета-анализ, Хранене, метаболизъм и сърдечно-съдови заболявания, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23786819
- Храни, които се борят с рака ?, Американски институт за изследване на рака.
www.aicr.org/foods-that-fight-cancer/foodsthatfightcancer_berries.html?referrer=https://www.google.co.in/
- Витамин С и имунна функция, хранителни вещества, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29099763
- Повишаваща имунитета роля на витамин С и цинк и ефект върху клиничните състояния, Анали за храненето и метаболизма, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16373990
- Витамин С и имунна система, Документите на Linus Pauling, Национална медицинска библиотека на САЩ.
profiles.nlm.nih.gov/spotlight/mm/catalog/nlm:nlmuid-101584639X280-doc
- Значението на калия в управлението на хипертонията, Текущи доклади за хипертонията, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21403995
- Ефекти от смесената ягодова напитка върху когнитивните функции и кардиометаболитните маркери на риска; Рандомизирано кръстосано проучване при здрави възрастни възрастни, A Peer Reviewed, Open Access Journal (PLOS), Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5687726/
- Диетичен прием на горски плодове и флавоноиди във връзка с когнитивния спад, Анали на неврологията.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ana.23594
- Благоприятни ефекти на екстрактите от плодове върху невроналната функция и поведението при модел на ускорено стареене на гризачи, Neurobiology of Aging, Elsevier.
naldc.nal.usda.gov/download/22245/PDF
- Приемът на кверцетин с упражнения модулира метаболизма на липопротеините и намалява образуването на плаки от атеросклероза, Вестник на Международното общество за спортно хранене, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24890098
- Витамин С, Национален здравен институт.
ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/
- Най-добри плодове за артрит, Фондация за артрит.
www.arthritis.org/living-with-arthritis/arthritis-diet/best-foods-for-arthritis/best-fruits-for-arthritis.php
- Снижаващи холестерола свойства на различни видове пектин при леко хипер-холестеролемични мъже и жени, Европейско списание за клинично хранене, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22190137
- Ефекти на разтворимите диетични фибри върху липопротеиновия холестерол с ниска плътност и коронарните сърдечни доклади, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18937894
- Едномесечната добавка на богата на ягоди антоцианин подобрява сърдечно-съдовия риск, маркерите за оксидативен стрес и активирането на тромбоцитите при хората, The Journal of Nutritional Biochemistry, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24406274
- Ефектът на ягодите в диетично портфолио за понижаване на холестерола, Metabolism: Clinical and Experimental, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19013285
- Хранителни вещества за застаряващото око, Клинични интервенции при стареене, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3693724/
- Ефекти от хранителната добавка с ягоди върху антиоксидантни биомаркери при затлъстели възрастни с над оптимални серумни липиди, Journal of Nutrition and Metabolism, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4939384/
- Промени в приема на плодове и зеленчуци и промяна на теглото при мъжете и жените в САЩ, проследявани до 24 години: Анализ от три перспективни кохортни изследвания, PLOS, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4578962/
- Диети за отслабване, адипонектин и промени в сърдечно-метаболитния риск в изгубеното изпитание за 2-годишна възраст, списанието за клинична ендокринология и метаболизъм, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4891796/
- Съдържание на фолиева киселина в различни ягодови генотипи и статус на фолиева киселина при здрави индивиди след консумация на ягоди, BioFactors, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19706971
- Дефекти на фолата и нервната тръба, Американският вестник по клинично хранене, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17209211
- Ефективност на избелването „направи си сам“ в сравнение с конвенционалните методи за избелване на зъби: in vitro проучване, оперативна стоматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25279797
- Консумацията на ягоди подобрява свързаните със стареенето увреждания, митохондриалната биогенеза и функционалност чрез AMP-активирана протеинкиназна сигнална каскада, Хранителна химия, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28551262
- Богат на антоцианин екстракт от ягода предпазва от увреждане от оксидативен стрес и подобрява митохондриалната функционалност в човешките дермални фибробласти, изложени на окислител, Food & Function, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24956972
- Двойни ефекти на алфа-хидрокси киселини върху кожата, молекули, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6017965/
- Ефекти на алфа-хидрокси киселини върху фотостарееща кожа: пилотно клинично, хистологично и ултраструктурно проучване, списание на Американската академия по дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8642081
- Салицилова киселина като пилинг агент: изчерпателен преглед, Клинична, козметична и изследователска дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4554394/
- Лечение на акне без рецепта, списание за клинична и естетична дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3366450/
- Хранене на жени с проблем с косопад по време на менопаузата, Преглед на менопаузата, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4828511/
- Приемът на плодове и зеленчуци с ниски до умерени остатъци от пестициди е положително свързан с параметрите за качество на спермата сред млади здрави мъже, Journal of Nutrition, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4841922/