Съдържание:
- Какво е херния?
- Видове херния
- Симптоми на херния
- Причини и рискови фактори
- Как да диагностицираме херния
- Как да лекуваме херния
- Как да предотвратим херния
- Какво трябва да ядете, ако имате херния?
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- Препратки
Развихте ли бучка на корема или слабините? Боли ли ви тази бучка, когато вдигате тежък предмет или когато се напрягате физически по някакъв друг начин? Тогава има шанс да сте развили херния.
Хернията обикновено е резултат от отслабени или наранени мускули, които вече не могат да държат вашите органи на място. Появата му е доста разпространена в областта на корема и слабините. Искате ли да научите повече за това състояние и вашите шансове за борба с него? Продължавай да четеш.
Какво е херния?
Вашите органи често се държат заедно на място с помощта на мускулите или тъканите, които ги заобикалят. Хернията е резултат от това някой от вашите органи да прокара отвора на заобикалящия го мускул или тъкан.
Херниите най-често се появяват в корема. Те обаче могат да се появят и в горната част на бедрото, областта на слабините и корема. Въпреки че херниите не са непременно животозастрашаващи, те не изчезват сами. В някои случаи може да се наложи операция за предотвратяване на усложнения.
Херниите могат да бъдат разделени на различни видове в зависимост от областта, в която се появяват.
Видове херния
Често срещаните видове хернии са както следва (1):
- Ингвинална херния
Това е най-често срещаният тип херния и представлява около 70% от всички хернии. Това се случва, когато червата се прокара през слабо или разкъсано място в долната част на коремната стена, обикновено в ингвиналния канал. Този канал се намира в слабините. При мъжете ингвиналният канал е областта, където семенната връв преминава през корема към скротума и задържа тестисите заедно. Докато при жените ингвиналния канал помага да се задържи матката на място. Ингвиналната херния е по-често при мъжете, отколкото при жените.
- Хиатална херния
Хиаталната херния обикновено се появява, когато част от стомаха ви изпъкне през диафрагмата в гръдната кухина. Диафрагмата е мускулът, който се свива, докато дишате, и помага за вкарването на въздух в белите дробове. Това води до отделяне на органите на гърдите от корема. Хората на възраст над 50 години са по-склонни да развият хиатална херния. Ако се установи, че детето има хиатална херния, това най-вероятно се дължи на вроден вроден дефект. За да научите повече за хиаталната херния и възможностите за лечение, кликнете тук.
- Пъпна херния
Често се среща при деца и бебета под 6 месеца. Този тип херния обикновено е резултат от изпъкване на червата от коремната стена, близо до пъпа. Тази издутина обикновено се вижда, когато детето плаче.
Пъпната херния обикновено се облекчава и изчезва от само себе си, когато мускулите на коремната стена станат по-силни. Това обикновено се случва, когато детето навърши една година. В случай, че хернията откаже да изчезне, може да се наложи операция.
- Разрезна херния
Такива хернии обикновено се появяват след коремна операция. Вашите черва са изложени на висок риск от прокарване през разреза или тъканите около тях.
- Феморална херния
Това се случва в горната част на бедрото, близо до слабините, в област, наречена бедрен канал. Обикновено е известно, че засяга жените.
- Епигастриална херния
Това е резултат от пробождане на тъканта през процеп в коремната стена, който се намира между гръдната кост и коремния бутон.
- Диафрагмална херния
Обикновено се случва, когато някой от отворите в диафрагмата се разшири.
Нека сега разгледаме често срещаните симптоми, които се появяват при различните видове хернии.
Симптоми на херния
Първият и основен симптом на херния е бучка в засегнатата област. Тази издутина може да се забележи от двете страни на срамната ви кост, ако е ингвинална херния. Също така е доста вероятно да почувствате херния, ако се изправите, наведете се или кашляте.
Ако вашето мъниче има херния, ще можете да видите и / или да усетите издутината, когато плаче. Тази издутина е единственият симптом, свързан с пъпната херния.
Другите често срещани симптоми, свързани с ингвиналната херния, включват (2):
- Болка или дискомфорт в засегнатата област, особено когато се навеждате, кашляте или повдигате нещо тежко
- Натиск или чувство на тежест в корема
- Болка или усещане за парене на мястото на бучката
Симптомите, които могат да бъдат свързани с хиатална херния, са (3):
- Болка в гърдите
- Трудности при преглъщане
- Киселинен рефлукс
В някои случаи хернията почти не проявява никакви симптоми и може да не знаете, че имате такава, освен ако не сте подложени на рутинен физически или медицински преглед.
Хернията обикновено се причинява от комбинация от отслабени мускули и напрежение. В зависимост от спусъка, херния може да се появи бързо или за определен период от време.
Причини и рискови фактори
Мускулната слабост е един от най-честите причини за херния.
Няколко често срещани причини за мускулна слабост могат да включват:
- Възраст - Новородените и възрастните хора имат по-слаби мускули.
- Неспособност или неуспех на мускулите на коремната стена да се затворят правилно в утробата (вроден дефект)
- Хронични пристъпи на кашлица
- Хирургия или нараняване
Някои фактори също могат да увеличат риска от развитие на херния чрез допълнително натоварване на слабите мускули. Те са (1):
- Бременност
- Запек
- Тежка вдигане на тежести
- Натрупване на течности в корема
- Затлъстяване
- Анамнеза за операция или нараняване в засегнатата област
- Семейна история на херния
- Пушене
- Медицински състояния като муковисцидоза
Как да диагностицираме херния
Ингвиналната и инцизионната херния се диагностицират чрез физически преглед. Вашият лекар може първо да потърси бучка, която се издува в корема / слабините, когато стоите, кашляте или се напрягате.
Диагностичните процедури, използвани за откриване на хиатална херния, включват рентгенова снимка на бариева лястовица и ендоскопия (4).
- Рентгенова снимка на бариева лястовица - за това може да бъдете помолени да изпиете разтвор, съдържащ барий, и след това се записват редица рентгенови снимки на вашия храносмилателен тракт. Консумирането на барий помага на рентгеновите изображения да се показват добре.
- Ендоскопия - Включва пробиване на малка камера (ендоскоп), която е прикрепена към тръба в гърлото и след това през хранопровода в стомаха. Този тест също така позволява на лекаря да види вътрешността на стомаха ви.
За да диагностицира пъпната херния при дете, лекарят може да извърши ултразвук. Този тест използва високочестотни звукови вълни, за да създаде изображения на вътрешностите на тялото.
Лечението на херния зависи от техния размер и тежестта на симптомите, свързани с тях.
Как да лекуваме херния
Възможностите за лечение на херния могат да включват:
- Лекарства
Лекарствата за херния са насочени към облекчаване на симптомите. Те включват лекарства без рецепта като антиациди, блокери на Н-2 рецепторите и инхибитори на протонната помпа за намаляване на симптомите на стомашна киселина и киселинен рефлукс (3).
- Хирургия
Ако хернията причинява голям дискомфорт и болка, Вашият лекар може да Ви посъветва да се подложите на операция. Коремната дупка, през която стърчи органът или тъканта, може да бъде зашита и затворена (5).
Херниите се ремонтират най-често с отворена или лапароскопска хирургия. Отворените операции имат дълго време за възстановяване и пациентът може да не може да се движи около шест седмици. От друга страна, лапароскопските операции имат кратко време за възстановяване, но шансовете за рецидив на херния са по-големи. Също така е важно да се отбележи, че всички хернии не са подходящи за лапароскопски ремонт.
Можете да управлявате симптомите на херния и да предотвратите влошаване на състоянието ви, като направите следните промени в диетата и начина си на живот.
Как да предотвратим херния
- Имайте по-малки и чести хранения вместо три големи хранения.
- Избягвайте да лежите или да се навеждате веднага след хранене.
- Проверявайте теглото си.
- Избягвайте тежки упражнения. Вместо това правете леки упражнения, за да се опитате да укрепите засегнатите мускули.
- Откажете се от пушенето.
- Избягвайте да ядете пикантни и кисели храни, за които е известно, че влошават симптомите на киселинен рефлукс.
Както вече трябва да сте разбрали, вашата диета наистина играе важна роля в лечението на херния. Следователно, нека сега видим какво трябва да ядете и да избягвате, докато се справяте с това състояние.
Какво трябва да ядете, ако имате херния?
Консумирайте храни с ниско съдържание на киселина, за да управлявате симптомите на киселинен рефлукс и ГЕРБ, свързани с херния. Храни с ниско съдържание на киселини и богати на фибри храни, които имате, ако имате херния са (6):
- Ябълки и банани
- Зеленчуци като моркови, броколи, листни зеленчуци, грах и тиква
- Пасищно отгледано пиле
- Цели ядки и семена
- Кисело мляко и други пробиотични храни като кефир, комбуча и кимчи
Избягвайте тези храни, ако имате херния:
- Лук
- Чесън
- Цитрусови плодове като портокали, домати, лимони, грейпфрути и др.
- Пикантни или пържени храни
- Шоколад
- Мента
- Храни с високо съдържание на натрий
- Алкохол
- Кофеин
- Газирани напитки
- Пълномаслено мляко
Навременното лечение и извършването на няколко промени в начина на живот могат да ви помогнат в борбата с хернията. Всяко забавяне на лечението обаче може да доведе до усложнения, като удушаване на хернията, което дори може да се окаже животозастрашаващо.
Полезна ли беше тази статия? Не забравяйте да споделите своите мисли и отзиви с нас в раздела за коментари по-долу.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Колко време отнема операцията на херния?
Операцията за коригиране на херния обикновено отнема около 30-45 минути. След операцията трябва да избягвате тежко вдигане на тежести и тежки дейности в продължение на 4-6 седмици.
Колко дълго можете да живеете с херния?
Херниите не изчезват сами. Ако обаче се възползвате от медицинско лечение, можете да се справите успешно със състоянието. В редки случаи оставянето на херния без лечение може да доведе до животозастрашаващи усложнения.
Какво да не правите, когато имате херния?
Трябва да избягвате тежки физически дейности, като вдигане на тежести и интензивни упражнения, ако имате херния. Трябва също да се откажете от тютюнопушенето, тъй като това може да причини хронична кашлица, което отново е проблем за тези, които имат херния.
Можете ли да излекувате херния с упражнения?
Въпреки че не трябва да правите интензивни упражнения, леките до умерени упражнения, целящи укрепване на засегнатите мускули, могат да помогнат за предотвратяване на рецидив.
Какво е спортна херния?
Спортната херния е болезнено нараняване на меките тъкани, което често се случва в слабините. Обикновено се задейства по време на всякакви спортове, които включват усукващи движения или резки промени в посоката.
Колко сериозна е хернията?
Оставянето на херния без лечение може да доведе до удушаване. Това може да доведе до усложнения като смъртта на засегнатите тъкани.
Какви храни трябва да избягвам при ингвинална херния?
Някои храни могат да влошат симптомите, свързани с ингвинална херния като пикантни, кисели, пържени, кофеинови или газирани храни и напитки. Следователно е по-добре да избягвате такива храни.
Препратки
- „Херния: Общ преглед“ Институт за качество и ефективност в здравеопазването, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- “Херния, ингвинална” StatPearls, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Клинично значим рак на хиаталната херния“ Черва и черен дроб, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Предоперативна диагностика на хиатална херния: рентгенова снимка на бариева лястовица, манометрия с висока разделителна способност или ендоскопия?“ Европейска хирургия, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Херния“ Мюнхен: Цуксверт, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Обогатената с фибри диета помага за контролиране на симптомите и подобрява подвижността на хранопровода при пациенти с неерозивна гастроезофагеална рефлуксна болест“ World Journal Of Gastroenterology, US National Library Of Medicine.