Съдържание:
- Какво е ванилия?
- Ванилова есенция и екстракт
- Ползи за кожата от екстракт от ванилова есенция
- 1. Лечение на акне:
- 2. Предимства против стареене:
- 3. Успокоява изгарянията:
- 4. Насърчава здравата кожа:
- Ползи за косата от ванилия
- 5. Ванилия за копринена коса:
- 6. Насърчава растежа на косата:
Обичате ли ванилия? Разбира се, че го правите. Кой не обича ванилията? Но какво го прави толкова специален и защо е обичан от всички? Разберете тук ползите от ванилия за кожата, косата и здравето. Но преди това знайте какво е това и повече за него.
Какво е ванилия?
Самото споменаване на ванилова торта, ванилов крем или ванилов сладолед ни кара да лигавим! Този вкус на ванилия се наслаждава по целия свят. Само някои от нас са наясно с неговия източник и произход. Нека да знаем повече за този вкус, който е бил част от разкошните десерти от векове.
Ваниловият сладолед и други десерти, които обичаме да ядем, отдават своя вкус на присъствието на екстракт от ванилия, който се получава от ванилови зърна. Тези зърна са сушени на слънце шушулки, получени от орхидеите от рода Ванилия . Неговият удивително мек и сладък вкус и аромат го правят популярна съставка в сладки напитки и сладкарски изделия. Тези зърна се получават чрез трудоемък процес.
Ванилова есенция и екстракт
Ваниловото растение е тревиста лоза за катерене (1), която се нуждае от поддържащо дърво или стълб за оптимален растеж. Той носи цветя с форма на тръба, които се опрашват естествено от пчели и тананикащи птици и дори опрашват ръчно. Незрелите ванилови шушулки пожълтяват, когато пораснат с дължина от 5 до 8 инча и са готови за прибиране на реколтата. След това се бланшират във вряща вода, изпотяват се и се сушат на слънце за няколко седмици, докато станат тъмнокафяви и набръчкани. След това бялата кристална есенция, известна като ванилин, се извлича от някои зърна с най-високо качество. Тази същност се нарича аромат на ванилия.
Най-често срещаната форма на ванилия е екстрактът от ванилия, който се приготвя чрез просмукване на нарязани ванилови зърна в етилов алкохол и вода за около 48 часа. Сместа се съхранява няколко месеца и след това се филтрира. На пазара се предлагат няколко сорта ванилия, от които ванилията в Мадагаскар е най-широко използвана. Този богат сладък сорт представлява 75% от производството на ванилия, докато останалото се състои от ванилия от Таити и Мексико.
Ваниловите шушулки съдържат няколко малки черни семена, които се използват за ароматизиране на много сладки ястия и шоколади. Ванилинът е същността на ваниловите зърна, но изкуственият ванилин също се произвежда в голям мащаб от странични продукти от дървесна пулпа. Ароматизаторът на ванилия често е комбинация от чиста и имитираща ванилия. Появата на малки черни петънца в ястие с аромат на ванилия е показател за чиста ванилия.
Ползи за кожата от екстракт от ванилова есенция
Може да намерите това изненадващо. Ползите от ваниловия екстракт или есенция се разпростират и върху кожата ви. Използва се като съставка в няколко продукта за грижа за кожата като лосиони за тяло, балсами за устни, масло за тяло и кремове за придаване на аромат.
1. Лечение на акне:
Антибактериалните свойства на ванилията я правят полезна за лечение на акне. Чрез своите антибактериални ефекти ванилинът помага за почистването на кожата ви, намалявайки появата на пъпки и акне (2).
2. Предимства против стареене:
Ванилията е богата на антиоксиданти, които предотвратяват и обръщат уврежданията на кожата, причинени от свободните радикали (3). Помага за забавяне на признаците на стареене като фини линии, бръчки и старчески петна. Той се използва широко в козметичната индустрия заради своите аромати и предимства против стареене. Прилагането на сурови ванилови зърна, напоени с органично масло, придава чудесен шоколадов аромат, освен че прави кожата ви гладка и мека.
3. Успокоява изгарянията:
Ванилията се използва като традиционно средство за лечение на изгаряния, рани и порязвания. Концентрирани ванилови екстракти или етерично масло не трябва да се прилагат директно при скорошни изгаряния. Локалните лечения, съдържащи екстракти от ванилия, могат да бъдат полезни. Препоръчително е да се консултирате с Вашия лекар, преди да използвате такива домашни средства за изгаряне (4).
4. Насърчава здравата кожа:
Ванилията е добър източник на В-витамини като ниацин, тиамин, витамин В6 и пантотенова киселина, които играят важна роля за поддържането на здрава кожа. Антиоксидантните свойства на ванилията предпазват кожата ви от щети, причинени от замърсители на околната среда и токсини (5). Можете да приготвите скраб, за да съживите кожата си отвътре. Всичко, което трябва да направите, е да отрежете 5 ванилови зърна, за да изстържете семената му. Добавете тези семена заедно с 3 супени лъжици кафява захар и 2 капки етерично масло от ванилия към прясно изцеден лимонов сок. Смесете съставките и го нанесете върху лицето си. Масажирайте няколко минути и след това изплакнете с топла вода. След това изсипете малко студена вода по лицето си.
Ползи за косата от ванилия
Списъкът с предимствата на ванилията е непълен, ако не говорим за нейната роля в грижата за косата. Той е добър източник на много хранителни вещества, които помагат за поддържането на здравето на косата.
5. Ванилия за копринена коса:
Ванилията, когато се смесва с други съставки, може да направи косата ви копринена, блестяща и гладка. Можете да подготвите пакет за коса за тази цел. Разтопете около 4 унции. масло от ший в котел. След като се разтопи напълно, добавете 5 капки етерично масло от ванилия и по 2 супени лъжици бадемово, жожоба и рициново масло. След охлаждане смесете тази смес, докато постигне по-мека консистенция. Можете да нанесете тази смес върху косата си за 10 до 15 минути и да измиете с мек шампоан. Това ще направи косата ви мека и управляема, без да я прави лепкава. Тази смес може да се съхранява при стайна температура или да се съхранява в хладилник за бъдеща употреба.
6. Насърчава растежа на косата:
Както носителите, така и етеричните масла помагат за насърчаване на растежа на косата (6). Тези масла могат да се комбинират с етерично масло от ванилия за лечение с горещо масло. Като начало разглобете косата си с гребен с широки зъби и я изплакнете обилно с топла вода. След това затоплете ¼ чаша масло от всякакъв носител като необработено зехтин, жожоба, бадем или кокосово масло на силен огън за около 30 секунди. Към него добавете по 10 капки етерични масла от лавандула и ванилия и разбъркайте добре. Нанасяйки това върху косата си от корените до краищата, масажирайте скалпа си с кръгови движения в продължение на 2 до 3 минути. Уверете се, че го нанасяте по цялата дължина на нишките на косата си, концентрирайки се