Съдържание:
- Често известни странични ефекти от зелен кардамон
- 1. Алергии, дължащи се на кардамон
- 2. Усложнения на камъни в жлъчката поради кардамон
- 3. Лекарствени взаимодействия на кардамон
- Как да избегнем страничните ефекти на кардамона
Кардамонът е популярна индийска билка, широко използвана по време на приготвянето на няколко кухни. Общото име на билката е „choti elaichi“ или „elaichi“ (хинди) и расте в голям брой в азиатските страни като Индия. Научното наименование на кардамона е Elletaria Cardamomum (1). Индийците, които обичат подправките в почти всички ястия, използват за добавяне на кардамон в различни видове храни и особено в сладките за вкус и обогатен вкус.
Тази по-малка ароматна билка има много ползи за здравето, когато се консумира правилно. Като цяло билката има много по-малко странични ефекти, но прекомерният прием на същата може да доведе до някои сериозни последици за здравето. Ето защо е изключително важно да се знае правилната доза на билката, за да се избегнат някои от страничните ефекти.
Често известни странични ефекти от зелен кардамон
1. Алергии, дължащи се на кардамон
Ако се използва продължително време и в големи количества, кардамонът може да доведе до някои необясними алергични реакции. Кожната алергия, известна като контактен дерматит, е популярен вид кожен обрив, развит поради прекомерен прием на кардамон (2). Някои хора също могат да получат кошери, ако са чувствителни към кардамон, но приемат кардамон несъзнателно. Отново, някои от вас може да са свръхчувствителни към кардамон. Можете също така да изпитате вид дихателни проблеми, ако консумирате прекомерно кардамон. Може да станете свидетели на следните симптоми, когато имате дихателни алергични реакции поради кардамон.
- Стягане в гърдите или гърлото
- Неудобно усещане
- Болка в гърдите
- Задух
- Дихателни проблеми
2. Усложнения на камъни в жлъчката поради кардамон
Знаете ли, че прекомерната консумация на кардамон може да доведе до камъни в жлъчката? Да, някои от последните проучвания разкриха тази вълнуваща информация във водещо списание преди няколко дни. Често се установява, че храносмилателната ни система не успява да абсорбира напълно кардамона. Това води до утаяване на същите семена в телата ни. Този процес в крайна сметка води до разрастване на камъни в жлъчния мехур. Освен това, ако вече имате този проблем, трябва да се въздържате да го имате. Яденето на кардамон е строго „не“ за пациентите с камъни в жлъчния мехур. Болката в жлъчния камък се увеличава силно, ако случайно приемете излишен кардамон. Изследванията установяват, че приемът на кардамон води до инфекция и кървене, когато пациентът с жлъчен камък приема същото (3).
3. Лекарствени взаимодействия на кардамон
Трябва да консумирате кардамон съзнателно, ако следвате някакъв лекарствен курс (4). Това е така, защото някои лекарства могат да взаимодействат с кардамона неблагоприятно и да доведат до сериозни последици за здравето. Ако сте небрежни към тази ситуация, може да ескалирате разстройството, за което ядете лекарства. Много от нас не са наясно с такова взаимодействие и продължават да имат кардамон редовно. Шансът за лекарствено взаимодействие е по-висок при хора, които консумират същото като обикновения навик, без да знаят последствията. Избягвайте да ядете това като освежител за уста, ако консумирате някой от следните видове лекарства.
- ХИВ лекарства
- Антикоагуланти
- Чернодробни лекарства
- Антидепресанти
- Аспирин
- Антитромбоцитни лекарства
- Лекарства с камъни в жлъчката
- Лекарства за синдром на раздразненото черво
Как да избегнем страничните ефекти на кардамона
Не се страхувайте от горните странични ефекти на семена от кардамон. Това все още е по-малко вредна билка, която можете да имате уверено. Винаги обаче е по-добре да консумирате всяко ядене, поддържащо ограничение. Никога не консумирайте същото прекомерно. Винаги се консултирайте с Вашия лекар дали можете да ядете кардамон, когато страдате от някакво здравословно разстройство.
Балансирайте страничните ефекти и ползите от кардамона за осигурено решение, което води до по-добро здраве! Смятате ли тази статия за полезна? Оставете ни коментар.