Съдържание:
- Съдържание
- Какво е еритритол? От къде идва?
- Какви са ценните свойства на еритритола?
- 1. Антидиабетни свойства
- 2. Помага при отслабване и управление
- 3. Предотвратява разпадането на зъбите (некариогенно)
- 4. Приятен към червата и некиселинен
- 5. Мощна антиоксидантна активност
- Къде можете да намерите еритритол?
- Откъде черпите еритритол?
- Какви са страничните ефекти от използването на еритритол?
- 1. Подуване на корема, диария и гадене
- 2. Диуретичен ефект (увеличава уринирането)
- 3. Може да бъде канцерогенен
- Последният разговор ...
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- Препратки
Захарта е най-голямата свобода на тялото ви. А тялото ви изразява неприязънта си към захарта, като натрупва килограми или развива диабет (ако не ограничите приема му).
За да защитите вашето „умно“ тяло, трябва да прибегнете до заместители на захар, но не на захар - като еритритол.
Но тялото ви харесва ли еритритола? Нанася ли повече вреда, отколкото полза? Поставете очилата си за четене и превъртете надолу!
Съдържание
- Какво е еритритол? От къде идва?
- Какви са ценните свойства на еритритола?
- Къде можете да намерите еритритол?
- Откъде черпите еритритол?
- Какви са страничните ефекти от консумацията на еритритол?
Какво е еритритол? От къде идва?
Еритритолът е естествен подсладител, който придобива все по-голяма популярност, особено в хранителната индустрия. Той се използва широко като подсладител в храни с намалено съдържание на калории, бонбони или хлебни изделия.
Еритритолът принадлежи към семейството на захарните алкохоли, известни още като полиоли, които се образуват поради процесите на хидролиза на алдехидната или кетонната група в различни въглехидрати.
Полиолите са естествено богати на плодове и зеленчуци като грозде и гъби, както и ферментирали храни като соев сос (1).
Може би се чудите защо еритритолът се използва широко? Какви са точките му за продажба? Заповядай!
Обратно към TOC
Какви са ценните свойства на еритритола?
Еритритолът се използва широко като изкуствен подсладител главно защото е слабо сладък. Той е толкова сладък, колкото захарозата, но с по-малко калории.
Но ако използвате сукралоза, която е синтетичен заместител, който е много по-сладък, може да се наложи да добавите само една четвърт от чаена лъжичка.
Разбрахте, нали?
Освен че има еквивалент на захар, еритритолът предлага и следните предимства.
1. Антидиабетни свойства
Еритритолът не повишава серумните нива на глюкоза или инсулин в тялото ви, докато същата доза глюкоза повишава нивата на инсулин бързо в рамките на 30 минути.
Също така няма значително влияние върху серумните нива на общия холестерол, триацилглицерол и свободните мастни киселини.
Еритритолът е безопасен за консумация и всъщност е по-добър вариант за пациенти с диабет, тъй като повече от 90% от погълнатия еритрит лесно се абсорбира и екскретира чрез урина без разграждане (2).
2. Помага при отслабване и управление
Shutterstock
Захарозата има неблагоприятен ефект върху теглото и натрупването на затлъстяване. Повечето здравни ентусиасти и хора, които се опитват да отслабнат, спират приема на захар и преминават към изкуствени подсладители, ако не могат напълно без захар.
Еритритолът има много нисък гликемичен индекс (GI = 0). Добавянето му към вашите напитки, кифли или сладкиши ще намали натрупването на глюкоза в кръвта, което води до увеличаване на теглото (3).
Въпреки че в някои случаи е причинил наддаване на тегло, еритритолът играе съществена роля в управлението на теглото, особено сред хората със затлъстяване.
3. Предотвратява разпадането на зъбите (некариогенно)
Shutterstock
Еритритолът потиска растежа на орални бактерии, като стрептококи , които образуват биофилм върху зъбите ви и причиняват кариес.
Инхибирането на микробния растеж води до намаляване на киселината, произведена от червата. По този начин зъбите не развиват кариес и плаки.
В сравнение с други естествени и синтетични подсладители - като ксилитол, манитол, сорбитол и сукралоза - еритритолът отнема най-много време да образува плака и е най-мекият от всички.
Благодарение на тези свойства, зъболекарите могат да използват еритритол като матрица при полингвиално полиране на въздуха, замествайки традиционното мащабиране на корените в пародонталната терапия (4).
4. Приятен към червата и некиселинен
Тъй като еритритолът е малка молекула с четири въглерода, той лесно се усвоява в червата. Освен това, тъй като има много нисък гликемичен индекс, той се усвоява бавно и почти напълно.
За разлика от сукралозата, ксилитола, сорбитола или манитола, чиито остатъци могат да бъдат намерени в дебелите черва, около 90% от еритритола се абсорбира.
Ето защо имате по-ниска киселинност и метеоризъм, когато приемате около 50 g / kg еритритол, докато други подсладители причиняват воднисти изпражнения, гадене и диария при прием от 20-30 g / kg (5).
5. Мощна антиоксидантна активност
Еритритолът е отличен чистач на свободните радикали. Захарният алкохол образува еритроза и еритрулоза, които се отделят чрез урината.
Той поглъща специално хидроксилните свободни радикали и може да предпази тялото ви от сърдечно-съдови увреждания, предизвикани от хипергликемия нарушения и липидна пероксидация.
Наличието на еритритол вместо други подсладители може да намали възпалението в органи като бъбреците, черния дроб и червата (6).
Еритритолът може да предотврати развитието на състояния като запек, бъбречна недостатъчност, хиперхолестеролемия, киселинност, язви и болест на Crohn и да защити органите, с които влиза в контакт.
За заместител на захарта, еритритолът има някои доста невероятни свойства. И така, ясно е защо стана толкова популярен.
Благодарение на списъка с предимствата, с които може да се похвали еритритолът, ето списък с неговите приложения. Вижте това и ще бъдете шокирани!
Обратно към TOC
Къде можете да намерите еритритол?
Можете да намерите еритритол в
- Напитки (като заместител на захарта)
- Дъвки
- Шоколадови бонбони
- Подсладител за маса
- Твърди и течни формулировки
- Таблетки
- Таблетки за смучене
- Гранулирани прахове
- Предпочитан фармацевтичен ексципиент
- Сиропи
- Пасти за зъби
Това не е ли лудост? Нямах представа колко еритрит консумираме ежедневно!
Но изчакайте, откъде вземете целия този еритритол, за да го използвате във всичко и всичко?
Позволете ми да изчистя объркването ви.
Обратно към TOC
Откъде черпите еритритол?
Еритритолът се съдържа в плодовете и зеленчуците. Извличането от тези природни източници обаче не е осъществимо, тъй като те съдържат еритритол само в следи.
През 50-те години се отваря възможността за производство на еритритол с помощта на биотехнологии. Производството на еритритол за първи път се наблюдава при дрожди и дрожжеподобни гъби.
Щам (вероятно принадлежащ към рода Torula ) успя да превърне 35-40% от използваната глюкоза в еритритол. Някои млечнокисели бактерии и нишковидни гъби също могат ефективно да произвеждат еритритол чрез ферментация.
В момента царевичното или пшеничното нишесте се ферментира с дрожди Moniliella pollinis или Trichosporonoides megachliensis . След това ферментиралата смес се нагрява и изсушава, за да се получат кристали еритрит.
Сладка като захар, произведена от дрожди и бактерии, без изкуствени добавки - това е идеалният заместител на захарта еритритол!
Но…
Винаги има „но“.
Еритритолът е общопризнат като безопасен (GRAS), когато се използва в храни и се абсорбира добре от тънките черва. Но изследванията са открили някои ужасяващи странични ефекти, причинени от непрекъснатото поглъщане на еритритол.
Искате ли да знаете какво може да се обърка с тялото ви? Отидете на следващия раздел.
Обратно към TOC
Какви са страничните ефекти от използването на еритритол?
1. Подуване на корема, диария и гадене
Shutterstock
Захарните алкохоли или полиоли имат лоша история на объркване на храносмилането. Тъй като тялото ви не ги абсорбира изцяло, такива вещества са склонни да останат във вашата система за дълго време.
Дебелото черво ферментира междинните продукти на еритритола и причинява подуване на корема. Може да получите гадене, метеоризъм (газове) и диария (7).
2. Диуретичен ефект (увеличава уринирането)
Поглъщането на високи нива на еритритол за дълго време може да увеличи обема на урината и броя на уринирането.
Еритритолът също причинява загуба на електролити. Консумирането му във високи количества води до увеличаване на съдържанието на калций, цитрат, натрий, калий, N-ацетилглюкозаминидаза и общото съдържание на протеин в урината (8).
Еритритолът може да бъде вреден, тъй като може да причини електролитен дисбаланс, който може да доведе до слабост, замаяност и дехидратация.
3. Може да бъде канцерогенен
Повечето от заместителите на захарта като манитол, сорбитол, стевиол и ксилитол са свързани с необратими мутации и рак.
Но последните изследвания показват, че еритритолът сам по себе си не причинява непременно рак, за разлика от другите захарни алкохоли. Когато се прилага на плъхове, еритритолът не показва увреждане на ДНК или хромозомни аберации.
Нуждаем се от допълнителни задълбочени изследвания, за да установим тези предположения (9).
Последният разговор…
Не всичко без захар е полезно за тялото ви.
В името на намаляването на приема на захар и калории, повечето от нас попадат в по-дълбоки неприятности, като поглъщат произволни изкуствени подсладители.
Синтетичните заместители на захарта като сукралоза и аспартам могат да ви спасят от захароза, но не и от диабет, киселинност и сърдечно-съдови заболявания.
Изборът на естествени, растителни или микробни захарни алкохоли ще задържи подобни усложнения. Еритритолът е един такъв захарен алкохол, който има ниски калории и гликемичен индекс.
Можете да използвате еритритол в сладкиши, кифли, сладкиши, пайове, тарти, сладкиши, напитки и напитки в равни количества като захар на маса.
Въпреки страничните си ефекти, еритритолът се използва в много индустрии и е приет добре. Така че, купете си малко пакетче еритритол, вижте как ви харесва и как тялото ви реагира на него и след това се опитайте да направите здравословното гмуркане. Можеш.
Обратно към TOC
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Стевия по-добра ли е от еритритола?
Стевията е заместител на захар на растителна основа, докато еритритолът се произвежда в търговската мрежа от мая и нишесте.
Еритритолът има повече приложения, тъй като е термостабилен, докато стевията може да се разпадне на нежелани продукти.
Стевията може да причини алергични реакции, тъй като има растителен произход. Така че, изберете еритрит върху стевия, ако имате възможност.
Препратки
1. „Еритритол като подсладител…“ Приложна микробиология и биотехнологии
2. „Нива на серумна глюкоза и инсулин…“ Европейски вестник по клинично хранене, Национална медицинска библиотека на САЩ
3. „Здравен потенциал на полиолите…“ Прегледи на хранителните изследвания, Национална библиотека на САЩ Медицина
4. „Еритритолът е по-ефективен от…“ Международен вестник по стоматология, Национална медицинска библиотека на САЩ
5. „Стомашно-чревна толерантност към…“ Европейски вестник за клинично хранене, Национална медицинска библиотека на САЩ
6. „Еритритолът е сладък антиоксидант“ Хранене, Национална медицинска библиотека на САЩ
7. „Захарни алкохоли“ FDA на САЩ
8. „Хронична токсичност и канцерогенност…“ Регулаторна токсикология и фармакология, Национална медицинска библиотека на САЩ
9. „Оценка на генотоксичността на еритритола…“ Токсикологични изследвания, Национална медицинска библиотека на САЩ