Съдържание:
- Най-добрите съвети и трикове за грижа за косата
- 1. Съвети за измиване на косата
- 2. Съвети за изсушаване на косата
- 3. Съвети за четкане на косата
- 4. Съвети за топлинно оформяне на косата
- 5. Съвети за предпазване на косата от слънцето и замърсяването
- 6. Съвети за оформяне на косата
- 7. Съвети за грижа за косата през нощта
- 8. Прости природни процедури за подхранване на косата
- 9. Храни, които да включите в диетата си за здрава коса
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- 16 източника
Нека си признаем, косата ви има собствен ум и ежедневно прави почти всичко, което иска. Може да има дни, в които да се чувствате така, сякаш е напълно извън контрол. Но има един начин, по който можете да покажете на косата си кой е шефът и да си върнете контрола - и това чрез подходяща рутина за грижа за косата.
Не е нужно да преразглеждате напълно текущата си рутинна грижа за косата и да купувате всички нови продукти за коса. Но има някои прости съвети и трикове, които можете да следвате, които могат да доведат до значително подобрение на косата ви само за няколко дни. Нека ги проверим!
Най-добрите съвети и трикове за грижа за косата
1. Съвети за измиване на косата
Всъщност има няколко неща, които може да правите погрешно под душа, което спира косата ви да изглежда най-добре. Нека да разгледаме няколко съвета, които можете да изпробвате:
- Смажете косата си с масло : Намазнете косата си преди измиването й е може би най-доброто нещо, което можете да направите за гривата си. Масажирайте малко кокосово масло, зехтин или бадемово масло върху косата и скалпа един час преди да влезете под душа, за да го подготвите предварително (1), (2). Използвайте хладка или хладка вода: Топлата вода може да увреди косата ви по същия начин, както топлината от инструментите за оформяне на топлината - като дехидратира косата ви и причини разцепване на краищата. Винаги измивайте косата си с хладка или хладка вода, за да затворите кожичките на косъма и да задържите влагата в тях.
- Разредете шампоана: Всички сме склонни да използваме 2-3 помпи шампоан, когато мием косата си. Но суровата истина е, че шампоанът отстранява косата от естествените й масла, оставяйки я суха. За да предотвратите това, разредете 1-2 помпи шампоан в половин чаша вода и след това използвайте тази, за да измиете косата си.
- Внимателно масажирайте: Не разтривайте главата си силно, когато я измивате с шампоан. Вместо това внимателно масажирайте скалпа и косата с пръсти с малки, кръгови движения, докато го шампоаните, за да предотвратите прекомерно заплитане и увреждане (3).
- Нанесете балсам само върху краищата: Нанасянето на балсам върху цялата коса от корена до върха може да създаде голямо натрупване на скалпа (4). Нанесете балсам само от средната дължина до краищата на косата си и го измийте след 2 минути.
- Не мийте косата си всеки ден: Последният и най-важен съвет за измиване на косата е този - Не. Измийте. Коса. Всеки. Ден. Въпреки че може да си мислите, че сте много хигиенични, всичко, което ще направите, е да дехидратирате и да повредите косата си, да я отстраните от естествените й масла и да я направите по-податлива на накъсване и падане на косата.
2. Съвети за изсушаване на косата
Може да не знаете това, но има голяма вероятност да освободите свят от увреждания на косата си, докато я измивате и изсушавате. Ето няколко неща, които трябва да имате предвид, след като излезете от душа:
- Използвайте кърпа от микрофибър: Предварително подсушете косата с кърпа от микрофибър, след като излезете от душа. Избягвайте да използвате хавлиена кърпа, тъй като тя може да заплита косата ви твърде много, да увеличава къдриците и да я накъсва.
- Избягвайте изсушаването със сешоар: Топлината от сешоарите уврежда косата ви точно толкова, колкото и инструментите за оформяне на топлината. Най-добре е да нанесете балсам без отмиване върху цялата си влажна коса и да я оставите да изсъхне на въздух.
- Изсушете със сешоар само след като косата ви е частично изсъхнала: Ако абсолютно не можете да спрете да използвате сешоар, направете тази проста настройка. Изсушете косата със сешоар, след като изсъхне на 70%. Това дава време на кожичките на косата ви да се затворят и ще намали топлинните щети.
3. Съвети за четкане на косата
Да, има малко повече нюанс в миенето на косата, отколкото да се насочвате направо с четката / гребена по ваш избор всяка сутрин. В крайна сметка възлите и заплитанията са основна причина за накъсване на косата. Ето какво трябва да направите:
- Детайлирайте под душа: Разглобете косата си под душа с гребен с широки зъби, докато в него има балсам. Това е, когато косата ви е мека и податлива, като по този начин улеснява и по-малко болезнено я раздробявате.
- Използвайте четка с четина от глиган или гребен с широки зъби: Ако сте използвали кръгла четка или метална четка, за да разплетете косата си, трябва да спрете веднага. Тези четки са предназначени да се използват, когато сушите косата си със сешоар. За ежедневна употреба се спрете на четка от нерези, глиган с широко зъби или гребен, за да премахнете възлите и заплитанията от косата си.
- Детайлирайте от краищата до скалпа: Може да не знаете това, но разпръскването на косата ви от корените до краищата може да създаде повече възли и в крайна сметка да доведе до повече счупване. Правилният начин да го направите е да започнете на няколко сантиметра над краищата и да изчеткате надолу, като бавно работите до скалпа.
4. Съвети за топлинно оформяне на косата
Има две неща, които трябва да имате предвид, когато използвате инструменти за топлинно оформяне, като машата или изправяне на косата:
- Избягвайте топлинното оформяне: Въпреки че е най-добре да спрете да използвате изцяло инструментите за оформяне на топлина, добър компромис е да ограничите топлинния си стил до един или два пъти седмично. В крайна сметка, прилагането на топлина върху косата ви твърде често може да доведе до разделяне на краищата и увреждане на косата ви (4).
- Нанесете топлозащитно средство: Винаги, винаги, винаги прилагайте топлозащитно средство върху косата си, преди да я изправите или навиете. Това действа като бариера между вашата коса и топлината, като по този начин предпазва вашите коси от неизвестни щети.
5. Съвети за предпазване на косата от слънцето и замърсяването
Може да не знаете това, но всеки път, когато излезете, косата ви е бомбардирана от слънцето и безброй замърсители, които се носят във въздуха. Следователно е изключително важно да предприемете някои стъпки, за да защитите скъпоценните си коси от тях:
- Носете шапка / шал: Покрийте косата си, когато стъпвате на открито, особено през лятото. Шапката или шалът могат да помогнат много за предпазването на косата ви от интензивно увреждане от слънцето.
- Не излизайте с мазна / мокра коса: Не излизайте веднага след като сте намазали или измили косата си, тъй като може да накара прах и мръсотия да се залепят по нея.
- Използвайте слънцезащитен крем за коса: Инвестирайте в слънцезащитен крем за коса и го използвайте религиозно, за да защитите косата си от ултравиолетовите (UV) лъчи на слънцето.
- Завържете косата си: Оставяйки косата си отворена и разпусната, когато е на открито, може да я направите по-податлива на сухота и увреждане. Завържете въздуха си, когато се отправяте към света.
- Дълбоко състояние: Дълбоко подгответе косата си поне веднъж седмично, за да почистите напълно скалпа си и да възстановите влагата в тъпата си, суха коса (4).
6. Съвети за оформяне на косата
Има само няколко неща, които трябва да имате предвид, когато оформяте косата си. Те включват:
- Използвайте меки ластици за коса: Използвайте само меки ластици за коса, когато завързвате косата си. Избягвайте да използвате ластици и ластиците за коса, които имат метална закопчалка в средата, тъй като те могат да теглят косата ви и да причинят счупване.
- Не завързвайте косата си плътно: Не завързвайте косата си в много стегнати плитки, кифлички или опашки, тъй като това може да увреди косата и космените фоликули и да причини падане на косата. Също така може да ви причини бушуващо главоболие.
7. Съвети за грижа за косата през нощта
Склонни сме да се грижим за косата си през целия ден, но скачаме направо в леглото, без да обръщаме внимание на това как бихме могли да навредим на косата си, докато спим. Ето няколко неща, за които трябва да имате предвид, преди да заспите:
- Завържете косата си свободно: Свържете косата си свободно с мек ластик за коса или бандана, ако обичате да спите с вързана коса. Стегнатите конски опашки и кифлички могат да издърпат нишките на косата ви и да ги накъсат, докато се мятате и обръщате през нощта.
- Използвайте копринен шал / калъфка за възглавници: Увийте копринен шал около главата си или спете върху копринена калъфка за възглавници. Памучните калъфки за възглавници са по-абразивни по отношение на косата ви и причиняват къдрене и накъсване.
- Овлажнявайте краищата: Втрийте малко олио за коса по ваш избор (зехтин, бадемово масло и арганово масло работят най-добре) в краищата на косата си преди лягане, за да им дадете допълнителен овлажняващ тласък (4).
8. Прости природни процедури за подхранване на косата
Да, важно е да използвате правилния шампоан, балсам и стилизиращи продукти върху вашите коси. Но също така трябва да дадете на косата си част от любовта на природата, като я почерпите с някои естествени домашни средства. Ето няколко, които можете да приготвите само за няколко минути с неща, които вероятно вече имате в кухнята си:
- Подгответе косата си със зехтин: Затоплете малко зехтин в стъклена купа и го масажирайте върху скалпа. Оставете маслото да подейства 45 минути, преди да измиете косата си, както обикновено. Известно е, че зехтинът прониква в косъма и го предпазва отвътре (5). Фенолните съединения в зехтина му придават антиоксидантни свойства, които предпазват косата от окислително увреждане (6). Има и противовъзпалителни свойства.
- Ябълкова оцетна маска за суха, увредена коса: Смесете една супена лъжица ябълков оцет, две супени лъжици зехтин и три белтъка заедно и я нанесете върху цялата си коса. Поставете шапка за душ и оставете тази маска за коса да действа 30 минути, преди да шампоанете косата си. ACV е съставка за грижа за косата, в която се заклеват много блогъри. Той има антимикробни, противогъбични и антибактериални свойства (7), (8). Тези свойства могат да помогнат за предотвратяване на инфекции на скалпа. Също така може да помогне за намаляване на главите въшки, пърхота, акнето на скалпа, алопецията, косопада и цепенето на краищата (4).
- Кисело мляко за скучна коса: Намокрете косата си и масажирайте половин чаша кисело мляко върху нея. Оставете го да действа 20 минути, преди да измиете косата си с шампоан, както обикновено. Проучване показа, че пробиотиците са противовъзпалителни и намаляват оксидативния стрес върху кожата (9). Това може да се отнася и за скалпа. Киселото мляко също може да помогне за намаляване на увреждането на косата (4).
- Рициново масло за намаляване на падането на косата: Масажирайте малко рициново масло върху скалпа и от корените до върховете на косата. Оставете го да действа половин час и след това го отмийте с шампоан. Може да се наложи да шампоаните два пъти, за да премахнете рициновото масло от косата си напълно. Рициновото масло е омекотяващо средство, което овлажнява косата (10).
- Хена за възстановяване на разделени краища: Смесете половин купа къна на прах, четири чаени лъжички масло от авокадо, яйце и малко вода, за да образувате гъста паста. Нанесете тази паста от къна върху косата си и я оставете да действа два часа, преди да я измиете с хладка вода. Хена съдържа законосон, който се свързва с протеинови молекули за подобряване на цвета на косата (11).
9. Храни, които да включите в диетата си за здрава коса
Много грижи за косата може да изглежда да включват прилагане на някои неща или извършване на някои други неща към тях. Но в действителност голяма част от грижата за косата зависи от това какъв вид храна ядете (12). Ето няколко неща, които можете да включите в диетата си, за да подобрите здравето на косата си:
- Яйца: Протеинът, осигурен от яйцата, е основен източник на хранене и растеж за вашата коса (13).
- Цитрусови плодове: Цитрусовите плодове като лимон, лайм и портокал са чудесни източници на витамин С (14). Този витамин може да стимулира производството на колаген, който е от съществено значение за силата и растежа на косата ви.
- Сухи плодове и ядки: Изкусването на сухи плодове като лека закуска е чудесна идея, защото те съдържат омега-3 мастни киселини, които подхранват и удебеляват косата ви (15).
- Зеленолистни зеленчуци: Зелените листни зеленчуци (като спанак) са отлични източници на желязо (16). Недостигът на желязо може да доведе до загуба на коса.
- Морков: Този кореноплоден зеленчук осигурява витамин А, който е от съществено значение за производството на естествения мастен себум, който подхранва косата ви (15).
- Авокадо: Витамин Е, осигурен от авокадо, помага за поддържане на нивата на масло и рН баланс на скалпа, което гарантира, че космените фоликули не се запушват и спират растежа на косата (16).
- Пълнозърнести храни: Пълнозърнестите храни осигуряват редица хранителни вещества, като желязо, биотин, цинк и витамини от група В, които са от съществено значение за растежа на косата.
Това са съветите за грижа за косата, които трябва да имате предвид, за да осигурите здравето на косата си. Ако имате постоянно падане или изтъняване на косата, консултирайте се с лекар, за да се обърнете към основната причина за този проблем.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Добре ли е да се срешете под душа?
Да, добре е да гребете косата си под душа, стига да го правите, след като нанесете върху нея балсам.
Какво би станало, ако си миете косата твърде много?
Прекаленото миене на косата може да доведе до къдрене и накъсване.
Добре ли е да миете косата си два пъти за един ден?
Не, трябва да избягвате да миете косата си два пъти за един ден, тъй като тя може да дехидратира и да увреди косата ви.
По-добре ли е да сресвате или четкате къдрава коса?
По-добре е да срешете къдравата си коса, тъй като четката й може да развали модела ви на къдрици и да я направи разрошена.
По-добре ли е да оставите косата ви да изсъхне на въздух?
Да, по-добре е косата ви да изсъхне на въздух, тъй като топлината от сешоара може да увреди косата ви.
16 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Ефекти на минералното масло, слънчогледовото масло и кокосовото масло върху предотвратяването на увреждане на косата, Journal of Cosmetic Science, Националната медицинска библиотека на САЩ, Националните здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21635851
- Козметика за коса: Преглед (2015), Международен вестник по трихология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/
- Стандартизираният масаж на скалпа води до повишена дебелина на косата чрез индуциране на разтягащи сили към дермалните клетки на папилата в подкожната тъкан, EPlasty, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740347/
- Етнофармакологично проучване на домашните лекарства, използвани за лечение на коса и скалп и техните методи за приготвяне в Западния бряг-Палестина (2017), BMC Допълнителна и алтернативна медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5499037/
- Изследване на проникващите способности на различни масла във влакната на човешката коса, Journal of Cosmetic Science, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16258695
- Противовъзпалителни и кожни бариери за възстановяване на ефектите от локалното приложение на някои растителни масла, International Journal of Molecular Science, Националната медицинска библиотека на САЩ, Националните здравни институти
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/
- Антимикробна активност на ябълковия оцет срещу Escherichia Coli, Staphylococcus Aureus и Candida Albicans; Намаляване на експресията на цитокини и микробни протеини, Научни доклади, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/
- Изисквания за домашно отстраняване на ябълков оцет за удостоверяване: антибактериални, противогъбични, антивирусни свойства и аспект на цитотоксичността, Национални изследвания на продукти, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29224370
- Ефектът на пробиотиците върху имунната регулация, акнето и фотостареенето, Международен вестник за женската дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5418745/
- Физиологични и лечебни свойства на рициновото масло, скорошен напредък в лечебните растения, Research Gate.
www.researchgate.net/publication/327345451_Physiological_and_Medicinal_Properties_of_Castor_Oil
- Определяне на пара-фенилендиамин (PPD) в къна в Обединените арабски емирства, Международен вестник за изследване на околната среда и обществено здраве, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2872353/
- Ролята на витамините и минералите в косопада: Преглед, дерматология и терапия, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/
- Златното яйце: Хранителна стойност, биоактивност и нововъзникващи ползи за човешкото здраве, хранителни вещества MDPI, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6470839/
- Ролите на витамин С в здравето на кожата, хранителни вещества MDPI, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/
- Диета и загуба на коса: Ефекти от недостиг на хранителни вещества и употреба на добавки, Дерматология, практическа и концептуална, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5315033/
- Iron, Служба за хранителни добавки, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
ods.od.nih.gov/factsheets/Iron-Consumer/