Съдържание:
С промяната на начина на живот нашите хранителни навици също се развиват. Яденето или яденето на преработена храна е за предпочитане пред готвенето, все пак кой има време да сготви всичко от нулата? В задната част на съзнанието си знаем, че преработените боклуци, с които се пълним, не ни носят добро здраве, но сме склонни да пренебрегваме това неприятно притеснение. Хлябът е основна диета за повечето домакинства по света. На пазара се предлагат различни сортове хляб; всеки от тях има свои собствени ползи за здравето. В този пост обсъдих пет различни вида хляб и техните ползи за здравето, за да ви помогна да направите правилния избор на храна.
1. Кафяв хляб:
Изображение: Shutterstock
Хлябът с мед и овес е богат на въглехидрати. 6-инчово руло хляб с мед и овес съдържа 49 g въглехидрати, около 5 g фибри и около 260 калории. Също така съдържа витамин В. Повечето от нас обичат да ядат в „Метрото“. Метрото предлага сортове хлябове, от които да избирате. За хляба с мед и овес се твърди, че е най-питателният сред всички други сортове, налични там. Овесът е направен от пълнозърнести храни и спомага за намаляване на риска от холестерол. Консумацията на този хляб също помага за правилното храносмилане. Последните проучвания показват, че пълнозърнестите храни, съдържащи храни като овес и меден хляб, могат да предпазят жените от рак на гърдата. Така че, следващия път, когато планирате да ядете в метрото, опитайте този хляб!
3. Ръжен хляб:
Изображение: Shutterstock
Ръжен хляб се прави от смес от ръжено и пшенично брашно. Този вид хляб произхожда от Европа и вече се предлага навсякъде. Те се предлагат в различни размери и форми. Ръженото брашно има амилазен ензим, който помага за разграждането на нишестето до захар. Ръженото тесто се нуждае от по-малко вода от останалото тесто, направено от обикновено брашно. Приготвянето се извършва на няколко етапа, при които се повишава киселинността на тестото, за да се убие амилазата. Този процес помага да се предотврати залепването на тестото. Традиционно се приготвя по метода на киселото тесто. Ръженият хляб представлява голямо количество фибри и минимално количество мазнини. Ръженият хляб има нисък гликемичен индекс и по-голямо количество разтворими фибри, които могат ефективно да контролират холестерола.
4. Плодов хляб:
Изображение: Shutterstock
Плодовият хляб се приготвя, като към нормалния хляб се добавят сухи плодове като стафиди, френско грозде, портокалова кора, кайсии, фурми и др. Лютият кръст с кок е популярно хапван по време на Великден и е вид плодов хляб. За подобряване на вкуса му се добавят и яйца, канела, индийско орехче и плодови аромати. Плодовият хляб е богат на протеини и фибри, заедно с други основни хранителни вещества. Сухите плодове насърчават здравето на устната кухина и предотвратяват заболявания на венците. Бадемите подобряват кръвообращението и насърчават хемоглобина в кръвта. Сухите плодове имат ниско съдържание на натрий, което води до по-нисък риск от високо кръвно налягане. Стафидите и сухите сливи са богати на бор, който помага за поддържането на здрави кости. И така, сега знаете защо плодовите хлябове са толкова популярни!
5. Хляб с багет:
Изображение: Shutterstock
Хлябът с франзела или френският хляб също е добър вариант, що се отнася до храненето. Има дълга тясна форма. Хлябът има много хранителни ползи като осигуряване на витамин В, цинк и желязо в тялото. Той има ниско съдържание на фибри в сравнение с останалите четири хляба, но е много ефективен за поддържане на нивата на кръвната захар под контрол. Един средно голям френски хляб съдържа 185 калории, 1,5 g фибри, 36 g въглехидрати и 7,5 g протеин. Той също така съдържа фолат, който метаболизира аминокиселините и синтезира ДНК в нашето тяло. Фолатът помага да поддържаме сърцето си здраво и активно.
Следващият път, когато излезете да си купите хляб, уверете се, че харчите пари за нещо здравословно. Тези хлябове са не само пълни с храна, но ще ви спестят и време!
Надявам се, че тази статия ви е била полезна. Споделете вашите мисли по-долу !!