Съдържание:
- Безопасно ли е зехтинът за бебета?
- 1. Зехтин за бебешки масаж
- 2. Зехтин в случай на кожни проблеми
- 3. Зехтин в диетата на бебето
- 4. Зехтин за лечение на запек
- 5. Зехтин за бебешка коса
- 6. Зехтин за лечение на обриви от пелени
Зехтинът е известен със своята широка гама от ползи за вашата кожа, коса и здраве. Всъщност това многофункционално масло може да се консумира, както и да се прилага локално върху кожата и косата ви. Полезните качества на зехтина карат повечето от нас да предположат, че то е полезно и за нашите бебета. Но наистина ли е така във всички случаи? Трябва да се отговори на въпроса, тъй като има голяма разлика между възрастните и бебетата по отношение на тяхната кожа, коса и здравословни условия.
Безопасно ли е зехтинът за бебета?
Както всички знаем, детството е нежен етап от живота. Бебетата са изключително деликатни и чувствителни. Те изискват специално внимание във всички аспекти на здравето си, било то диетата, кожата или косата. Що се отнася до масажните масла, важно е да запомните, че маслата, които се оказаха полезни за кожата и косата ви, могат да причинят алергични реакции, когато се прилагат върху бебетата ви. Що се отнася до зехтина, той се счита за безопасен залог за бебета. Възможно е обаче бебето ви да е свръхчувствително или алергично към това масло. Така че, ако мислите да използвате зехтин за вашето бебе, трябва да разгледате възможните ползи и странични ефекти, които могат да бъдат причинени от това масло.
1. Зехтин за бебешки масаж
Много хора по целия свят използват зехтин за масаж на бебетата си, без никакви неблагоприятни ефекти. Той насърчава релаксацията, намалява случаите на плач и има положително влияние върху хормоните, които контролират стреса на вашето бебе. Зехтинът има високо съдържание на олеинова киселина и по-малко количество линолова киселина. Докато линолевата киселина укрепва кожната бариера на вашето бебе, олеиновата киселина увеличава пропускливостта на някои слоеве от бебешката кожа.
Загрижеността за безопасността на зехтина за масаж зависи от състоянието на кожата на вашето бебе. Ако кожата на вашето бебе е по-пропусклива, тогава зехтинът и водата могат лесно да се абсорбират в нея. Като цяло не се съобщава за странични ефекти или опасности от употребата на зехтин върху бебешката кожа.
2. Зехтин в случай на кожни проблеми
Полезен ли е зехтинът за бебешка кожа? Както беше посочено по-горе, зехтинът може безопасно да се използва върху здравата кожа. Но същото не важи, ако кожата на вашето бебе е повредена. Например, ако бебето ви има екзема, използването на зехтин може да влоши проблема, тъй като олеиновата киселина в него може да увеличи загубата на влага през кожата на вашето бебе. Дори ако имате фамилна анамнеза за екзема или суха кожа, трябва да внимавате. По-добре би било да избягвате използването на зехтин, тъй като това може да предизвика този проблем. Препоръчително е да следвате инструкциите на Вашия лекар в такъв случай. За чувствителна кожа на бебета по-добър вариант са бебешките минерални масла или растителните масла с високо съдържание на линолова киселина.
3. Зехтин в диетата на бебето
Зехтинът се счита за чудесен вариант, когато става въпрос за готвене, поради богатата му хранителна стойност, включваща мононенаситени мазнини, витамини А, С, D, Е, К, витамини В, както и антиоксиданти. Но безопасно ли е да се включи зехтин в бебешката храна?
Е, зехтинът може да се използва в бебешката храна, но само след 6-месечна възраст. Освен това, когато се използва зехтин в рецепти за бебешки храни, препоръчително е да се придържате към зехтин екстра върджин, тъй като той, като най-чистата форма на зехтин, съдържа по-голямо количество антиоксиданти. Наличието на олеинова киселина в зехтина позволява растежа и развитието на мозъка на вашето дете. Той също така притежава противовъзпалителни свойства, които помагат за предотвратяване и намаляване на тежестта на астмата. Прекомерната консумация на зехтин обаче може да причини диария, затова се уверете, че не използвате повече от ¼ чаена лъжичка зехтин в 2 унции бебешка храна.
4. Зехтин за лечение на запек
Зехтинът, като е нежен към стомаха на детето ви, често се използва като слабително средство за лечение на запек. Излишната консумация на зехтин обаче може да причини диария. Затова е препоръчително да не използвате зехтин като домашно средство за лечение на запек при вашето бебе. Винаги е по-добре запекът им да се лекува от лекар.
5. Зехтин за бебешка коса
Зехтинът може да се използва за укрепване на косата на вашето бебе и за омекотяване на разрошената и груба коса. Зехтинът предлага ефективно природно средство за премахване на капачките на люлката при кърмачета. Капачката на люлката може да се определи като форма на пърхот, която кара слой суха лющеща се кожа да се образува върху главата на бебето малко след раждането. Тежките случаи могат да доведат до образуване на мазни жълти петна по скалпа. Зехтинът може да се използва за разхлабване на тази капачка на люлката. Всичко, което трябва да направите, е да покриете капачката на люлката с тънък слой зехтин, като я масажирате с мека четка или кърпа за измиване. Оставете го да престои 10-15 минути. Сега измийте с бебешки шампоан и изплакнете с топла вода. Трябва да измиете скалпа 2-3 пъти, за да отстраните маслото напълно. Това е безболезнен и лесен метод да се отървете от капачките на люлката.
6. Зехтин за лечение на обриви от пелени
Обривите от пелени са често срещан проблем сред бебетата - често срещан, но доста неудобен. Зехтинът може да помогне в борбата с обривите на пелени. Можете да смесите 2 чаени лъжички екстра върджин зехтин с 1 чаена лъжичка вода и разбийте старателно тази смес. Нанесете тази емулсия на дъното на бебето. Това ще изтрие обривите и ще предотврати тяхното повторение.
Без значение колко безопасно се смята зехтинът, но винаги е по-добре да следвате съветите на Вашия лекар, когато става въпрос за здравето на Вашето бебе.
Когато се използва правилно, маслината може да даде на вашето бебе множество предимства, без да причинява странични ефекти. Така че, опитайте!
Надявам се сега да имате идея как да използвате зехтин за бебе? Споделете с нас в раздела за коментари по-долу.