Съдържание:
- Съдържание
- Какво е Bulimia Nervosa?
- Видове булимия
- Знаци и симптоми
- Какви са причините и рисковите фактори?
- Anorexia Nervosa Vs. Булимия Нервоза
- Диагноза
- Методи за лечение
- Най-добър диетичен план за булимия нервоза
Смята се, че bulimia nervosa засяга 0,5% до 1% от младите жени, според проучване в общността (1).
Bulimia nervosa е хранително разстройство. Това кара засегнатото лице да преяжда и след това да упражнява прекомерно или да предизвика повръщане, за да компенсира излишните калории. Това разстройство обикновено е резултат от основния психотичен проблем и понякога може дори да бъде животозастрашаващо, ако не се лекува твърде дълго. За да научите повече за булимията и медицинските възможности за лечение, продължете да четете.
Съдържание
- Какво е Bulimia Nervosa?
- Видове булимия
- Знаци и симптоми
- Причини и рискови фактори
- Anorexia Nervosa Vs. Булимия Нервоза
- Диагноза
- Методи за лечение
- Най-добър диетичен план за булимия нервоза
- Съвети за превенция
Какво е Bulimia Nervosa?
Bulimia nervosa е хранително разстройство. Това е сериозно психиатрично заболяване, което е потенциално животозастрашаващо. Булимия нервоза се нарича още булимия. Тези, които имат това разстройство, са склонни да преяждат и след това да компенсират това, като прекаляват с упражненията и прочистването, било чрез бълване или с помощта на лаксативи.
Преяждането включва ядене на големи количества храни с високо съдържание на калории за кратък период, обикновено за два часа. Засегнатото лице може да консумира 3000 или повече калории. След като това поведение започне, е трудно да се спре и не може да се контролира.
След запояването човек може да се почувства подут, виновен и непривлекателен - всички едновременно. Също така се задава страхът от напълняване. Този страх води до действия като самоволно повръщане, прекалено физическо натоварване, диети и прекомерна употреба на диуретици и лаксативи. Прочистването често води до сериозни усложнения и дори може да допринесе за увеличаване на теглото в дългосрочен план.
Булимията е разделена на два вида.
Видове булимия
- Тип прочистване - Този тип представлява повечето случаи на булимия. Характеризира се със самоволно повръщане или злоупотреба с лаксативи, диуретици и клизми в опит да отслабнете след преяждане.
- Непрочистващ тип - Този тип булимия се характеризира с неподходящи действия при прекалено физическо натоварване или прекомерно гладуване след период на преяждане.
Индивид с булимия нерва обикновено е с нормално тегло или може да е леко по-тежък. Следват някои симптоми, които са поведенчески показатели за булимия.
Знаци и симптоми
Признаците и симптомите, свързани с булимия, са (2):
- Хранене винаги само
- Внезапно изчезване на храна от чинията
- Мания за храна
- Много пари, похарчени само за храна
- Напускане на стаята скоро след хранене, обикновено до тоалетната
- Събиране или скриване на храна за ядене по-късно
- Прекомерно упражняване
- Оплаквайте се постоянно от наддаване на тегло
- Фази на гладуване, последвани от преяждане
Можете също така да забележите лаксативи или диуретици, които са скрити, за да предизвикат прочистване.
Физическите симптоми, които могат да се появят при прочистване, са (3):
- Дехидратация
- Недостиг на хранителни вещества
- Промяна на телесното тегло
- Белези по кокалчетата на ръцете (наричани също знаци на Ръсел), които са резултат от принуждаване на пръстите надолу по гърлото да предизвикат повръщане
- Киселинен рефлукс
- Възпалено гърло
- Хронични рани
- Увредени зъби
- Подути бузи
- Нередовни периоди
- Поява на счупени кръвоносни съдове в очите
Симптомите на стрес, тревожност и депресия също не са необичайни при лица, страдащи от булимия. Въпреки това може да е трудно да се идентифицират тези симптоми, тъй като булимичните индивиди често се опитват да ги скрият.
Засегнатите лица проявяват необичайно хранително поведение, за да се справят с емоционалния стрес, свързан с нежеланото наддаване на тегло. Те може да са изправени и пред други предизвикателства, които биха могли да допринесат за развитието на булимия. По-долу са изброени някои от основните фактори, които могат да бъдат отговорни за появата на булимия.
Какви са причините и рисковите фактори?
Докато точната причина за булимия остава неидентифицирана, изследователите са на мнение, че комбинация от следните фактори може да бъде отговорна за задействането й (4).
- Генетика - Фамилна анамнеза за състоянието
- Психологически фактори - Страхът от напълняване
- Медицински състояния като депресия, тревожност, стрес и личностни разстройства
- Хормонални промени
- Родителски проблеми
- История на тормоз
- Фактори на околната среда като излагане на безполезни ролеви модели чрез медиите и модната индустрия
- Ранна бременност
Всички тези фактори могат да предизвикат булимия и / или могат също така да увеличат риска на индивида да се развие.
Мнозина бъркат нервната булимия с нервната анорексия, която също е хранително разстройство, но с различни симптоми. Следващият раздел изброява основните разлики между двете.
Обратно към TOC
Anorexia Nervosa Vs. Булимия Нервоза
- Това разстройство се появява от изкривен образ на тялото, който може да се дължи на депресия, тревожност или емоционална травма.
- Симптомите му включват пропускане на хранене или нездравословна диета.
- Тези, които имат анорексия, обикновено са с поднормено тегло.
- Това е хранително разстройство, което може да е резултат от основната емоционална травма.
- Симптомите му включват прекалено много хранене и след това прекалено физическо натоварване или прочистване, за да компенсирате преяждането.
- Тези, които имат булимия, обикновено тежат нормално или може да са малко по-тежки.
Диагноза
Ранната диагностика е важна, когато става въпрос за булимия, за да се подобрят шансовете за добър резултат. Диагностицирането на булимия може да бъде доста трудно, тъй като въпросният индивид може да откаже или да направи всичко възможно, за да прикрие състоянието си.
Следователно, диагностиката на това разстройство обикновено е насочена към изключване на други възможни здравословни състояния. Ако има съмнение за булимия, засегнатото лице може да бъде насочено към специалист по психично здраве.
Според Диагностично-статистическия наръчник на психичните разстройства - Пето издание, пациентът трябва да отговаря на критериите, изброени по-долу, за да бъде диагностициран с булимия нерва (5):
- Неконтролируеми периоди на повтарящо се преяждане.
- Пречистване след нежелано преяждане чрез повръщане, гладуване, прекалено упражнения и злоупотреба с лаксативи и други подобни лекарства.
- Действието на преяждане, последвано от прочистване, се провежда веднъж седмично през последните 3 месеца.
- Формата на тялото и теглото на пациента влияят върху чувството му за собствена стойност.
- Това поведение не се проявява в резултат на нервна анорексия.
Ако дадено лице е диагностицирано с булимия, незабавно трябва да се приложи подходящ план за лечение. Това е така, защото е отбелязано, че ранното лечение подобрява шансовете за възстановяване при засегнатите лица. Следват най-често срещаните медицински лечения, използвани за борба с булимията.
Методи за лечение
Що се отнася до булимия, лечението й е дългосрочно. Лечението често е комбинация от семейна терапия, психотерапия, консултации по хранене и лекарства.
Също така е важно пациентът да приеме необходимостта от лечение, като същевременно се съгласи да сътрудничи и да участва в процеса на възстановяване.
Лечението може да включва:
- Поведенческа и когнитивна терапия: За да помогне на пациентите да променят възприятието си за храна, хранене, телесно тегло и външен вид. Той също така има за цел да помогне на пациента да определи защо е засегнат от това разстройство (6).
- Междуличностна психотерапия: За да помогне на пациентите да научат нови начини за управление на конфликти между семейства и приятели (7).
- Хранителни консултации: За да се помогне за прекъсване на цикъла на преяждане, като се научат пациентите как да ускоряват храненето си и да определят калорични цели (8).
- Лекарства: Флуоксетин (Prozac) е антидепресант, който често се предписва за лечение на булимия (9).
- Подкрепата от приятели и семейството също е от ключово значение за ефективни и дългосрочни положителни резултати (10).
В редки случаи, т.е. когато съществува риск от самонараняване или самоубийство, пациентът може да се наложи да бъде хоспитализиран.
Диетата на пациентите с булимия също се нуждае от специално внимание, след като лечението приключи. С вече въведен диетичен план шансовете за рецидив ще бъдат намалени.
Най-добър диетичен план за булимия нервоза
Диетата на пациенти с булимия трябва да се състои от редовно хранене и закуски. Вашият диетолог ще обърне внимание на вашите нужди от калории и хранителни вещества, докато разработва план.
Типичният план за възстановяване на булимия трябва да включва 3 пълни хранения всеки ден в допълнение към 2 или 3 закуски между тях. Храната и закуските няма да бъдат с интервал от по-дълго от 3 часа. Това е така, защото консумирането на редовни ястия е свързано с намаляване на преяждането и прочистването (11).
Лицата, засегнати от булимия, трябва да спазват балансирана диета, която се състои от протеини, нишесте, зеленчуци и мазнини. Вашият диетолог може също да се опита да включи поне едно от любимите ви храни във всяко хранене.
То е също