Съдържание:
- Банан - Кратко
- Диабет и банани - връзката
- Могат ли диабетиците да ядат банани?
- Ползи от банан за диабет
- а) Устойчивото нишесте
- (б) Фибри
- (в) Витамин В6
- Как да добавите банани към вашата диета?
- Рискове и предупреждения
Знанието е сила. Но може да бъде и опасно.
Имам предвид грешен вид знания. Грешната информация - когато смятате, че нещо е вярно, но всъщност истината се крие другаде.
Подобно на случая с бананите и диабета - могат ли хората с диабет да ядат банани? Случай на груба погрешна интерпретация и липса на подходящи знания.
Но не се притеснявайте, ние сме тук, за да се погрижим за това.
Банан - Кратко
Плод, толкова „ежедневен“ (и вкусен), че няма да има душа, която да не го харесва. Ботанически казано, бананът е зрънце.
Обикновено удължена и извита, меката плът е богата на нишесте и е покрита с кора, която може да бъде жълта, зелена или кафеникаво-червена.
Бананът се отглежда в над 135 страни по света. Плодът се отглежда и заради фибрите, банановото вино и банановата бира. Няма отчетлива разлика между банани и живовляк, освен че плантаните са малко по-твърди и нишестени.
Да, бананът е плод с устни, който подобрява всяко ястие, в което го добавяте. Той има превъзходни ползи и помага за предотвратяване на множество заболявания.
Но…
… случаят ли е и с диабета? Нека разберем.
Диабет и банани - връзката
Защо банани?
Плодът се счита за един от най-здравословните и най-мощните. Какво общо има с диабета? Защо линка?
Нека хвърлим един поглед върху диабета - това е състояние, при което тялото ви не може ефективно да използва инсулина, който произвежда. Това в крайна сметка води до натрупване на глюкоза в кръвта, което води до висока кръвна захар.
А сега, за връзката - средният банан съдържа около 30 грама въглехидрати. И повечето от тези въглехидрати идват от захари. Следователно, връзката. Колкото по-голям е бананът, толкова повече захари.
И така, полезен ли е бананът за диабет? Могат ли хората с диабет да консумират този плод?
Могат ли диабетиците да ядат банани?
Малкият банан има 8% от RDA на калий. Той също така съдържа 2 грама фибри и 12% от дневната стойност на витамин С. По-важното е, че бананът е храна със среден гликемичен индекс и следователно не причинява скокове на кръвната захар толкова, колкото другите „сладки“ храни. Номерът е да имате банани заедно с храни с нисък гликемичен индекс или съдържащи малко или никакви въглехидрати. Те включват ядки, боб, зеленчуци без скорбяла, яйца, месо и риба.
По принцип това е размерът на сервиране. Това е частта, която има най-голямо значение (1). Въпреки че бананите не са с високо съдържание на гликемичен индекс, уверете се, че сте ограничили размера на порциите. Също така, можете да тествате кръвната си захар два часа след яденето на плодовете. Това ще ви помогне да разберете какъв размер сервиране работи най-добре и дали изобщо работи добре.
Според проучване редовната консумация на банан (или 250 грама на ден) е безвредна за диабетиците (2). За диабетиците е важно да консумират плодове с по-ниско съдържание на фруктоза, а бананът е един от тях (3).
Добре. Така че бананът за пациенти с диабет е напълно безопасен. Но полезно ли е? Консумирането на банан помага ли ви да управлявате добре диабета?
Ползи от банан за диабет
а) Устойчивото нишесте
По определени начини бананът може да бъде от голяма полза за управлението на диабета. Първият от тези начини е неговият гликемичен индекс, който е умерен до нисък - което прави плодовете полезни за управление на диабета.
Бананът (особено по-зеленият) също съдържа добри количества устойчиво нишесте, което, както подсказва името, е нишесте, което не може да се разгради в тънките черва и следователно да се предаде в дебелото черво (4). И според иранско проучване, устойчивото нишесте може да подобри гликемичния статус при лица, страдащи от диабет тип 2 (5).
Друго проучване посочва, че устойчивото нишесте подобрява инсулиновата чувствителност. Той също така помага да се управляват скоковете на кръвната захар, свързани с консумацията на храна. Всичко това е особено полезно за хора, които са изложени на риск от диабет или страдат от него (6).
Според друго проучване, устойчивото нишесте показва обещание при лечението на хронични заболявания, като диабетът е един от тях (7). По отношение на бананите именно незрелите имат по-високи нива на устойчиво нишесте (8). Следователно можете да включите незрели банани във вашата диета за максимални ползи.
Тайванско проучване също така съобщава, че храни с по-нисък гликемичен индекс са богати на фибри и устойчиво нишесте - и двете могат да бъдат полезни за диабетици (9).
Установено е, че консумацията на цели плодове, включително банани, намалява риска от диабет тип 2. Но това не е така при плодовите сокове, тъй като консумацията им изглежда е увеличила риска от диабет с 21%. От друга страна, консумирането на цели плодове намалява риска със 7% (10).
(б) Фибри
Друга причина бананите да са полезни за диабетиците е наличието на фибри. Американско проучване заяви, че приемът на фибри може да забави храносмилането и усвояването на въглехидрати, като по този начин подобри състоянието на диабет (11).
Проучване, проведено в Германия, подчерта още повече значението на диетичните фибри за диабета. Според проучването, консумацията на диетични фибри подобрява инсулиновата чувствителност и модулира секрецията на някои стомашни хормони - и двете, ако това може да помогне при лечението на заболяването (12).
Също така е установено, че диетите, включително храни с нисък гликемичен индекс, са добри за лица, страдащи от диабет тип 2 (13). И, както вече обсъдихме, бананът е храна с нисък ГИ.
(в) Витамин В6
Бананите са богати и на витамин В6, който има своите ползи. Установено е, че диабетната невропатия, тежко състояние, свързано с нервната система, което възниква поради високи нива на кръвната захар, е свързана с дефицит на витамин В6 (14).
Според японско проучване, хората с диабет може да се наложи да приемат витамин В6, тъй като заболяването причинява дефицит на витамин (15). Мексиканско проучване посочва, че дефицитът на витамин В6 може да повлияе негативно на прогресията на диабета (16).
Друго проучване подчертава значението на витамин В6 за предотвратяване на диабет при депресия (17).
Това са няколко начина, по които бананите могат да бъдат полезни за диабетиците. И сега, стигайки до най-важната част - как да ги ядем или да ги включим в диетата си?
Как да добавите банани към вашата диета?
Изображение: Shutterstock
- Можете да изберете или недозрял, или узрял банан. Но никога презрял банан.
- Можете да добавите нарязани банани в купа с овесени ядки и ядки - това прави питателна закуска.
- Внимавайте за размера на порцията. Защото порциите имат значение, разбирате ли. Можете да имате по-малък банан, така че да можете да намалите количеството захар, което приемате за едно заседание.
- Можете също така да имате малко от плодовете няколко пъти на ден. По този начин ще можете да разпределите гликемичния товар и да позволите нивата на кръвната захар да останат стабилни.
- Яжте плодовете с други храни. Можете да го получите заедно с ядки или пълномаслено кисело мляко - това забавя процеса на храносмилане и усвояването на захарта.
- Ако искате да имате десерт, ето какво можете да направите - поръсете канела върху нарязан банан. Канелата е богата на антиоксиданти и помага за регулиране на инсулиновия отговор, като по този начин поддържа нивата на кръвната Ви захар стабилни.
- Ако в крайна сметка ядете банан със сладък десерт, компенсирайте го, като намалите въглехидратите във вашата вечеря. Можете също да опитате бананов сладолед. Трябват ви 4 зрели банани, нарязани на хапки, 3 до 4 супени лъжици мляко, 2 супени лъжици препечени люспести бадеми и 2 супени лъжици готов шоколадов сос. Просто поставете парчетата банан върху плоска тава и покрийте правилно. Замразете за около час. Добавете замразените парчета банан и млякото в кухненски робот и разбъркайте, докато получите кремообразна смес. Загребвайте в купички и отгоре с бадеми и сос.
Рискове и предупреждения
Единственото нещо, което трябва да имате предвид, е да избягвате напълно бананите, ако стриктно спазвате диета с ниско съдържание на въглехидрати, за да контролирате диабета си. В противен случай бананите могат да бъдат здравословно допълнение към вашата диабетна диета.
Не забравяйте обаче да се консултирате с Вашия лекар, преди да направите каквито и да било промени в диетата си. Той / тя знае най-добре за вашето състояние.
Противно на общоприетото схващане, бананите са безвредни за хората с диабет и дори могат да допълнят лечението на диабета. Така че, включете този чудесен плод във вашата диета днес и живейте здравословно.
Също така ни кажете как тази публикация ви е от полза. Коментирайте в полето по-долу. Ще се радваме да чуем от вас!