Съдържание:
- Хранителна информация
- Ползи за здравето на сиренето
- 1. Може да насърчава здравето на костите
- 2. Може да подобри здравето на зъбите
- 3. Може да обърне хипертонията
- 4. Може да насърчава увеличаването на теглото
- 5. Осигурява основни мазнини
- 6. Може да намали риска от рак
- 7. Може да помогне по време на бременност
- 8. Може да подобри имунната система
- 9. Може да насърчи здравето на щитовидната жлеза
- 10. Може да подобри мозъчната функция
- 11. Може да засили здравето на кожата
- Какви са страничните ефекти от яденето на сирене?
- Какви са различните видове сирена?
- Съвети
- Лесни и вкусни рецепти за сирене
- 1. Пиле с извара Енчиладас
- 2. Фритата от спанак и козе сирене
- 3. Натоварено карфиол
- 4. Кльощав Mac And Cheese
- 5.
- Заключение
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- 34 източника
Сиренето се счита за цялостна храна поради впечатляващия си хранителен профил. Богато е на калций и протеини.
Сиренето може да помогне за подобряване на здравето на костите и зъбите, понижаване на кръвното налягане, насърчаване на наддаването на тегло и намаляване на риска от рак.
Тази статия разглежда ползите за здравето, хранителните факти и потенциалните странични ефекти на сиренето. Включихме и няколко вкусни рецепти със сирене. Превъртете надолу, за да започнете.
Хранителна информация
Сиренето съдържа много витамини и минерали. Според Министерството на земеделието на САЩ (USDA) 100g сирене съдържа (1):
- Енергия - 362 kcal
- Протеин - 5,17 g
- Въглехидрати - 50 g
- Калций - 69 mg
- Натрий - 181 mg
- Наситени мастни киселини - 3,45 g
- Холестерол - 34 mg
Той е богат източник на протеини, витамин А, витамин К и калций. Той може да предложи разнообразни ползи за здравето, които ще разгледаме в следващия раздел.
Ползи за здравето на сиренето
1. Може да насърчава здравето на костите
Сиренето е богат източник на калций, магнезий, витамини и протеини (2). Той помага за насърчаване на здравето на костите при възрастни хора, деца и бременни и кърмещи жени (3).
Дефицитът на калций и ниската костна плътност са факторите, отговорни за остеопорозата (4). Сиренето съдържа както витамин D, така и калций и помага да се поддържа здравето на костите (5). Витамин B, открит в сиренето, също помага за насърчаване на здравето на костите (6).
2. Може да подобри здравето на зъбите
Сиренето е богат източник на калций и може да допринесе за здрави зъби. Това може да помогне за намаляване на зъбния кариес. Това може да се дължи на присъствието на казеинови фосфопептиди в сиренето (7).
Дъвченето на сирене може да повиши нивата на рН в устата и да насърчи цялостното здраве на устната кухина (8).
Някои компоненти в сиренето могат да полепнат по зъбите и да ги предпазят от ерозия. В това отношение обаче са необходими повече научни доказателства.
3. Може да обърне хипертонията
Натрият и холестеролът могат да причинят високо кръвно налягане. Предлага се сирене с ниско съдържание на натрий, което може да предотврати покачването на кръвното налягане (10). Витамин B в сиренето също е полезен за намаляване на високото кръвно налягане (11), (12).
Много видове сирена, предлагани на пазара, имат високо съдържание на холестерол и натрий. Следователно, бъдете внимателни, докато избирате сирене. Отидете на сирене с ниско съдържание на натрий. Консумирането на храни, богати на нива на калий, може да обърне хипертонията чрез понижаване на кръвното налягане (13).
4. Може да насърчава увеличаването на теглото
Сиренето е с високо съдържание на естествени мазнини, които могат да насърчат наддаването на тегло. Някои сирена имат ниско съдържание на мазнини, което може да ви помогне да поддържате баланса на телесното си тегло.
Сиренето съдържа мазнини, калций, протеини и други витамини и минерали, които могат да подобрят здравето на мускулите и костите (14).
5. Осигурява основни мазнини
Сиренето е богато на незаменими мастни киселини, като конюгирана линолова киселина (CLA). Изследвания, проведени от Корейския университет и Университета в Масачузетс, са установили, че CLA притежава противоракови свойства, предотвратява развитието на атеросклероза, модулира имунните реакции и намалява телесното тегло, като същевременно подобрява чистата телесна маса (15).
Друго проучване, проведено от Университета в Лимерик, установява, че основните мазнини, налични в млечните продукти като сиренето, могат да имат противовъзпалителни свойства. Те също така могат да насърчат сърдечно-съдовото здраве (16).
Някои специфични видове сирена също могат да съдържат омега 3-мастни киселини, които могат да предпазят сърцето от болести (17).
6. Може да намали риска от рак
Сиренето съдържа конюгирана линолова киселина и сфинголипиди, които играят много важна функция за профилактика на рака (18). Проучване, проведено от Университета в Милано, установи, че сфинголипидите могат да инхибират рака на дебелото черво при хората (19).
Съдържанието на калций в сиренето може да помогне за профилактика на някои видове рак. Едно проучване, проведено от Центъра за здравни науки в Тексаския технически университет, установи, че диетичният калций може да бъде перспективен кандидат за профилактика на колоректалния рак (20).
7. Може да помогне по време на бременност
Калцият в сиренето е много полезен за бременни жени. Помага за стимулиране на контракциите по време на раждането. Калцият също компенсира недостига на хранителни вещества по време на лактация (21)
Сиренето може да бъде добър избор за бременни жени с всички основни витамини и минерали, необходими за развитието на плода.
8. Може да подобри имунната система
Известно е, че някои видове сирена засилват функционирането на имунната система. Изследване на мишки показа, че диета, съдържаща сирене, може да регулира имунната и възпалителна реакция в организма (22). Това може да намали заболяването и заболяванията.
Сиренето, обогатено с пробиотични бактерии, може да засили имунното здраве (21). Той може също така да предотврати имуносесенсценцията (постепенно отслабване на имунната система) при възрастни хора (23).
9. Може да насърчи здравето на щитовидната жлеза
Добавянето на сирене към вашата диета може да помогне за насърчаване на здравето на щитовидната жлеза. Сиренето е богат източник на селен, който може да регулира функцията на щитовидната жлеза (24). Селенът има способността да противодейства на развитието на вируси, като подпомага производството на хормони на щитовидната жлеза.
Сиренето Чедър е вид твърдо сирене. Добавянето му към вашата диета може да намали риска от нарушения на щитовидната жлеза.
10. Може да подобри мозъчната функция
Сиренето, особено вариантът Камамбер, може да помогне за подобряване на мозъчната функция. Екстрактите от сирене Камамбер могат да намалят нивата на възпалителни цитокини. Това може да помогне за намаляване на риска от болестта на Алцхаймер и подобряване на мозъчната функция (25).
11. Може да засили здравето на кожата
Анекдотичните данни сочат, че сиренето може да подобри здравето на кожата. Витамин В, който се съдържа, може да подпомогне метаболизма и растежа на клетките. Това може да ви даде блестяща кожа и може също да помогне за намаляване на дефектите. В това отношение обаче има ограничени изследвания.
Въпреки че сиренето обикновено е безопасно за консумация, то има няколко странични ефекти, които трябва да имате предвид. Вижте ги в следващия раздел.
Какви са страничните ефекти от яденето на сирене?
Лицата, които са чувствителни към млечни продукти, трябва да избягват сиренето. Може да причини алергия, непоносимост към лактоза, запек, мигрена и главоболие. Диетата с високо съдържание на наситени мазнини и натрий (ядене на излишно сирене) може също да доведе до сърдечно-съдови заболявания, високо кръвно налягане и диабет.
- Може да причини алергии
Някои хора са алергични към млечни протеини, като казеин. Това може да предизвика възпалителна реакция в цялото тяло и да доведе до кожни обриви, задръстване на синусите и поява на акне (26).
- Непоносимост към лактоза
Хората, които са чувствителни към лактоза, нямат ензима, който разгражда захарта в тялото им (27). Непоносимостта към лактоза може да причини газове, подуване на корема и диария (28). Анекдотичните доказателства твърдят, че това може също да причини запек. Следователно хората, които са чувствителни към лактоза, трябва да ограничат приема на сирене.
- Може да причини мигрена
Приемът на много сирене може да причини мигрена и главоболие. Тираминът в състарените сирена може да предизвика мигрена при някои индивиди (29).
- Може да взаимодейства с наркотици
Хората, които приемат инхибитори на моноаминооксидазата (MOI), трябва да избягват приема на сирене. Тези лекарства се използват за лечение на депресия. MOI могат да взаимодействат с тирамин, който се намира в отлежали сирена (30).
Млечните продукти са с високо съдържание на натрий, калций и наситени мастни киселини. Прекомерният прием на тези съединения може да доведе до високо кръвно налягане, сърдечно-съдови заболявания, рак на простатата и диабет (31), (32), (33).
По целия свят се предлагат над хиляда вида сирена. Но ние обикновено използваме шест вида. Научете повече за тях в следващия раздел.
Какви са различните видове сирена?
- Прясно сирене
Прясното сирене обикновено има мек вкус и е най-младата форма на сирене с високо съдържание на влага. Има мека текстура и лесно размазващ се характер. Вили, сметана, извара и фермерски сирена са някои от широко предлаганите пресни сирена.
- Отлежало сирене
Има остър вкус с твърда текстура. В отлежало или отлежало сирене лактозата се превръща напълно в млечна киселина. Колкото по-дълга е възрастта на сиренето, толкова по-кисел или по-остър е неговият вкус. Пармезан, швейцарец и чедър са примери за отлежали сирена.
- Пълномаслено сирене
Повечето сортове сирене са направени от пълномаслено мляко. Според Министерството на земеделието на САЩ (USDA) една унция (28 g) пълномаслено сирене съдържа 5 g наситени мазнини (34).
- Топено сирене
Топеното сирене е традиционното сирене с неферментирали млечни продукти, сол и емулгатори. Има постоянна текстура и може да се разтопи гладко. Този вид сирене може да се продава в предварително нарязани и нарязани форми с добавени консерванти и оцветители за храна.
- Нискомаслено сирене
При този вид сирене мазнините се отстраняват от млякото преди процеса на производство на сирене. Сиренето с ниско съдържание на мазнини се произвежда с 2% мляко и се предлага с твърда и каучукова текстура.
- Немелечно сирене
Немлечните сирена са силно преработени сирена и се консумират от тези, които са силно чувствителни към лактоза. Соевото сирене и сиренето дая са идеалното сирене без млечни продукти.
След като вече знаете различните видове сирена, нека разгледаме някои съвети в следващия раздел.
Съвети
- Прясно сирене без консерванти трябва да се използва в рамките на няколко дни след покупката. Съхранявайте го в хладилника за съхранение и на стайна температура непосредствено преди хранене.
- Хората със сърдечно-съдови заболявания или проблеми с теглото трябва да изберат сирене с ниско съдържание на натрий и ниско съдържание на мазнини.
- Фонтина е леко плодово и маслено италианско сирене. Това е сред най-добрите налични топящи се сирена.
- Сиренето моцарела е популярната заливка за пица за всички времена. Има перфектна консистенция и ясен вкус.
- Сирене с високо съдържание на мазнини, като синьо сирене, може да се използва за добавяне на вкус. Натрошаването на малко в сос или върху салата осигурява вкус без твърде много калории.
Сиренето се използва и при готвене на много вкусни ястия. Вижте следните вкусни рецепти.
Лесни и вкусни рецепти за сирене
1. Пиле с извара Енчиладас
Съставки
- Пилешки гърди - 2
- Нарязан лук - 1/2 чаша
- Нарязани зелени люти чушки - 1 кутия
- Сос Enchilada
- Извара - 2 чаши
- Заквасена сметана - 1/2 чаша
Процедура
- Загрейте фурната до 350 ° F.
- Накъсайте две пилешки гърди и ги комбинирайте с половин чаша нарязан лук и кутия нарязани зелени люти чушки в намаслена тава.
- Задушете сместа, докато стане кафява. Добавете подправка за тако следвайки указанията на пакета.
В голяма купа смесете половин чаша заквасена сметана, две чаши извара и подправете със сол и черен пипер.
- Поставете лъжица от вашия пилешки микс и микс от сирене в 6-инчови меки тортили.
Добавете малко натрошено сирене, навийте ги и ги поставете в намазнена форма за печене.
- Изсипете соса енчилада и поръсете натрошения чедър.
- Оставете да се пече около 30 минути, докато сиренето се разтопи отгоре. Сервирайте с испански ориз.
2. Фритата от спанак и козе сирене
Съставки
- Панчета - 6 филийки
- Спанак - 1 чаша
- Праз - 1
- Яйца - 8
- Козе сирене - 1/2 чаша
- Сол и черен пипер
Процедура
- Загрейте фурната си до 400 ° F.
- Загрейте зехтина и добавете 6 филийки панчета.
- Варете на средно силен огън, докато стане хрупкава. Оставете да се охлади на отделна чиния, преди да се разпадне на малки парченца.
- Нарежете малък праз и го добавете към тигана си.
- Варете на тих огън, докато омекнат и леко покафенеят.
- Добавете чаша пресен спанак и гответе, докато изсъхне.
- Извадете сместа праз и спанак от тигана и оставете да седне с панчето.
- Разбийте 8 големи яйца и ги добавете в тигана, подправете със сол и черен пипер и варете около минута.
- Разпределете сместа от панчета, праз и спанак върху яйцата и залейте с около половин чаша козе сирене на трохи.
Печете няколко минути, докато фритата се стегне. Нарежете на клинове и сервирайте веднага.
3. Натоварено карфиол
Съставки
- Карфиол - 1
- Чесън на прах - ¼ чаена лъжичка
Масло - 3 супени лъжици
- Заквасена сметана - 4 унции
- Нарязан лук - 2 супени лъжици
- Настърган чедър - ½ чаша
Процедура
- Комбинирайте цяла глава карфиол и две супени лъжици вода в купа, безопасна за микровълнова фурна. Покрийте с прозрачно фолио и микровълнова фурна за 5-8 минути, докато омекне.
- Изцедете излишната вода и оставете да се охлади за няколко минути.
- Прехвърлете карфиола в кухненски робот и смесете, докато стане пухкав.
- Добавете ¼ чаена лъжичка чесън на прах, 3 супени лъжици масло и 4 унции заквасена сметана.
- Пасирайте отново, докато сместа изглежда като картофено пюре.
- В чинията за сервиране комбинирайте сместа от карфиол и около 2 супени лъжици нарязан лук и смесете в ½ чаша настърган чедър.
- Подправете със сол и черен пипер. Залейте сместа с още ½ чаша настърган чедър.
- Поставете го обратно в микровълновата за няколко минути или го сложете под бройлера си, за да оставите сиренето да се разтопи.
- Поръсете върху нарязан лук и сервирайте.
4. Кльощав Mac And Cheese
Съставки
- Настърган карфиол - 3 чаши
- Нарязан чесън - 2 скилидки
- Пилешки бульон - 1 до 1 ½ чаши
- Макарони за лакти - 2 чаши
- Мляко - 1/2 чаша
- Брашно - 2 супени лъжици
- Настъргано сирене чедър - 1 ½ чаши
- Гръцко кисело мляко с ниско съдържание на мазнини - 1 чаша
Процедура
- Настържете около килограм и половина карфиол в голяма купа.
- Измерете около 3 чаши настърган карфиол и добавете към бавен котлон с 2 чаши макарони с лакти и 2 скилидки нарязан чесън.
- Разбийте 1 ½ чаши пилешки бульон, ½ чаша мляко и 2 супени лъжици брашно в отделна купа.
- Изсипете сместа върху карфиола и макароните, като разбърквате всичко
- Оставете да се готви, докато макароните омекнат.
- Разбъркайте 1 ½ чаши настъргано сирене чедър и чаша нискомаслено гръцко кисело мляко.
- Отгоре добавете още настърган чедър, сол и черен пипер, разтопете сиренето преди сервиране.
5.
Съставки
- Тиквички - 4 до 5
- Зехтин - 2 супени лъжици
- Чесън - 2 скилидки
Процедура
- Загрейте фурната до 350 ° F и покрийте лист за печене с фолио.
- Нарежете около 4 до 5 тиквички на клинове (изравнете ги по дължина).
- В отделна купа смесете 2 супени лъжици зехтин, кората на лимон и 2 скилидки чесън (смлени).
- Разстелете филийките тиквички върху застлания лист за печене и намажете със сместа от зехтин.
- Поръсете с настърган пармезан и подправете със сол и черен пипер.
- Оставете да се пече няколко минути, докато тиквичките омекнат, и след това оставете да заври, докато пармезанът стане златист.
- Сервирайте като лека закуска или гарнитура с любимото си ястие.
Заключение
Сиренето е богата на хранителни вещества храна с много ползи за здравето. Той може да насърчи здравето на костите и зъбите, да намали хипертонията, да помогне за наддаване на тегло и да помогне за предотвратяване на рак.
Някои хора обаче са алергични към млечни продукти. Хората, които са чувствителни към лактоза, трябва да избягват да включват сирене в диетата си. Също така излишната консумация на сирене може да доведе до някои странични ефекти. Следователно, ограничаването на консумацията му и консултирането с доставчик на здравни услуги в случай на извънредни ситуации е по-добре.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Увеличава ли сиренето корема?
Сиренето е добър източник на мазнини и може да увеличи мазнините в корема.
Какво ще стане, ако ям сирене всеки ден?
Ежедневният прием на сирене може да предложи ползите, споменати в статията. Излишната консумация обаче може да увеличи риска от висок холестерол и сърдечни заболявания.
Може ли сиренето да запуши артериите ви?
Излишният прием на сирене може да запуши артериите ви. Следователно, ограничете консумацията на сирене във вашата диета.
Трябва ли да спра да ям сирене, за да отслабна?
Сиренето може да насърчи наддаването на тегло поради висококалоричното си съдържание. Ограничаването или избягването на приема на сирене може да ви помогне да отслабнете.
Кое сирене е най-добро за отслабване?
Изварата е с най-ниско съдържание на мазнини и работи най-добре за отслабване.
34 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- „FoodData Central Search Results.“ FoodData Central.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/336773/nutrients
- Пампалони, Барбара и сътр. „Пармиджано Реджано сирене и здраве на костите.“ Клинични случаи в минералния и костния метаболизъм: официалното списание на Италианското общество по остеопороза, минерален метаболизъм и скелетни болести vol. 8,3 (2011): 33-6.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3279064/
- Юлиано, Сандра и Том Р Хил. „Млечните храни и здравето на костите през целия живот: критична оценка на доказателствата.“ Британското списание за хранене кн. 121,7 (2019): 763-772.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6521786/
- Nordin BE. Калций и остеопороза. Хранене . 1997; 13 (7-8): 664–686.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9263260/
- „Служба за хранителни добавки - калций.“ Служба за хранителни добавки на NIH , Министерство на здравеопазването и хуманитарните услуги на САЩ,
ods.od.nih.gov/factsheets/Calcium-HealthProfessional/.
- Dai, Zhaoli и Woon-Puay Koh. „B-витамини и здраве на костите - преглед на настоящите доказателства.“ Хранителни вещества об. 7,5 3322-46. 7 май. 2015 г.,
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4446754/
- Ирод Е.Л. Ефектът на сиренето върху зъбния кариес: преглед на литературата. Aust Dent J . 1991; 36 (2): 120–125.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1877906/
- Tayab, Tabassum et al. „Ефект от дъвченето на панер и сирене върху слюнчената ацидогенност: сравнително проучване.“ Международно списание по клинична детска стоматология том. 5,1 (2012): 20-4.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4093638/
- Aburto, Nancy J et al. „Ефект от по-ниския прием на натрий върху здравето: систематичен преглед и мета-анализи.“ BMJ (Clinical research ed.) Vol. 346 f1326. 3 април 2013 г.,
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4816261/
- Horigan G, McNulty H, Ward M, Strain JJ, Purvis J, Scott JM. Рибофлавин понижава кръвното налягане при пациенти със сърдечно-съдови заболявания, хомозиготни за полиморфизма 677C–> T в MTHFR. J Хипертенс . 2010; 28 (3): 478–486.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19952781/
- Górska-Warsewicz, Hanna et al. „Мляко и млечни продукти и техният хранителен принос към средния полски хранителен режим.“ Хранителни вещества об. 11,8 1771. 1 август 2019 г.,
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6723869/
- Maki, Kevin C et al. „Ефекти от приема на млечни продукти с ниско съдържание на мазнини върху кръвното налягане, ендотелната функция и липопротеиновите липиди при пациенти с хипертония или хипертония в стадий 1“. Съдово здраве и управление на риска vol. 9 (2013): 369-79.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3726585/
- Stonehouse, Welma et al. „Приемът на млечни продукти подобрява телесното тегло и промените в състава по време на ограничаване на енергията при възрастни на възраст 18-50 години - мета-анализ на рандомизирани контролирани проучвания.“ Хранителни вещества об. 8,7 394. 1 юли 2016 г.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4963870/
- Kim JH, Kim Y, Kim YJ, Park Y. Конюгирана линолова киселина: Потенциални ползи за здравето като функционална хранителна съставка. Annu Rev Food Sci Technol . 2016; 7: 221–244.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26735796/
- Lordan R, Tsoupras A, Mitra B, Zabetakis I. Млечни мазнини и сърдечно-съдови заболявания: Наистина ли трябва да се тревожим? Храни . 2018; 7 (3): 29. Публикувано 2018 г. на 1. март
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29494487
- Hauswirth CB, Scheeder MR, Beer JH. Високо съдържание на омега-3 мастни киселини в алпийското сирене: основа за алпийски парадокс. Тираж . 2004; 109 (1): 103–107.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14676141/
- Walther, Barbara & Schmid, Alexandra & Sieber, Robert & Wehrmuller, Karin. (2008). Сирене в храненето и здравето. Млечни науки и технологии. 88. 10.1051 / dst: 2008012.
www.researchgate.net/publication/45450821_Cheese_in_nutrition_and_health
- Berra B, Colombo I, Sottocornola E, Giacosa A. Диетични сфинголипиди в превенцията на колоректалния рак. Eur J Рак Пред . 2002; 11 (2): 193–197.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11984139/
- Пенс пр.н.е. Роля на калция в превенцията на рак на дебелото черво: експериментални и клинични проучвания. Mutat Res . 1993; 290 (1): 87–95.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7694103/
- Кумар, Ашок и Симар Каур. „Калцият: хранително вещество при бременност.“ Вестник по акушерство и гинекология на Индия vol. 67,5 (2017): 313-318.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5561751/
- Hosoya T, Ogawa A, Sakai F, Kadooka Y. Диета, съдържаща сирене, модулира имунните реакции и облекчава индуцирания от декстран натриев сулфат колит при мишки. J Dairy Sci . 2012; 95 (6): 2810–2818.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22612918/
- Shi, Lye Huey et al. „Полезни свойства на пробиотиците.“ Изследване на тропическите науки за живота vol. 27,2 (2016): 73-90.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5031164/
- Ibrahim, Fandi, et al. „Пробиотиците и имуносесенцията: сиренето като носител.“ FEMS имунология и медицинска микробиология 59.1 (2010): 53-59.
www.researchgate.net/publication/42254385_Probiotics_and_immunosenescence_Cheese_as_a_carrier
- Ventura, Mara et al. „Болест на селен и щитовидна жлеза: от патофизиология до лечение.“ Международно списание за ендокринология vol. 2017 (2017): 1297658.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5307254/
- Ано, Ясухиса и Хироюки Накаяма. „Превантивно въздействие на млечните продукти върху деменцията и основните механизми.“ Международно списание за молекулярни науки кн. 19,7 1927. 30 юни 2018 г.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073537/
- Juhl, Christian R et al. „Прием на млечни продукти и акне вулгарис: систематичен преглед и мета-анализ на 78 529 деца, юноши и млади възрастни.“ Хранителни вещества об. 10,8 1049. 9 август 2018 г.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6115795/
- Silanikove, Nissim et al. „Взаимовръзките между непоносимостта към лактоза и съвременната млечна индустрия: глобални перспективи в еволюционния и исторически контекст.“ Хранителни вещества об. 7,9 7312-31. 31 август 2015 г.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586535/
- Waserman, Susan и Wade Watson. „Хранителна алергия.“ Алергия, астма и клинична имунология: официално списание на Канадското дружество по алергия и клинична имунология том. 7 Допълнение 1, Допълнение 1 S7. 10 ноември 2011 г.,
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3245440/
- Sathyanarayana Rao, TS и Vikram K Yeragani. „Хипертонична криза и сирене.“ Индийско списание за психиатрия кн. 51,1 (2009): 65-6.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2738414/
- Grillo A, Salvi L, Coruzzi P, Salvi P, Parati G. Прием на натрий и хипертония. Хранителни вещества . 2019; 11 (9): 1970. Публикувано 2019 г. на 21 август.
Https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31438636
- Morrison AC, Ness RB. Прием на натрий и сърдечно-съдови заболявания. Annu Rev Обществено здраве . 2011; 32: 71–90.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21219163/
- Williams, Christina D et al. „Диетичният калций и рискът от рак на простатата: проучване за контрол на случая сред американските ветерани.“ Предотвратяване на хронично заболяване об. 9 (2012): E39.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3310142/
- „FoodData Central Search Results.“ FoodData Central .
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/453604/nutrients