Съдържание:
- Какво е хранителен дефицит?
- Кои са най-често срещаните хранителни недостатъци?
- 1. Дефицит на желязо (причинява анемия)
- 2. Йоден дефицит (причинява гуша и хипотиреоидизъм)
- 3. Дефицит на витамин А (причинява нощна слепота)
- 4. Дефицит на витамин В-комплекс
- 5. Дефицит на витамин С (причинява скърбут)
- 6. Дефицит на витамин D (причинява рахит и остеомалация)
- 7. Дефицит на калций (причинява хипокалциемия)
- 8. Дефицит на магнезий (причинява хипомагнезиемия)
- 9. Дефицит на цинк
- Недостиг на хранителни вещества - изложени ли сте на риск?
Една на всеки пет смъртни случая е свързана с лоша диета и хранене (1). Това допринася за над 678 000 смъртни случая за една година в САЩ (2).
Тези статистически данни разкриват тревожен факт. Нашите диети не са това, което трябва да бъдат. Липсват им правилните хранителни вещества и това може да е проблем. В тази публикация ще обсъдим 10-те най-често срещани хранителни дефицита, техните симптоми и какво можете да направите, за да ги предотвратите / лекувате.
Какво е хранителен дефицит?
Вашето тяло се нуждае от няколко витамини и минерали за оптимално функциониране и профилактика на заболяванията. Тези витамини и минерали се наричат микроелементи.
Хранителен дефицит възниква, когато тялото ви не получава или не може да усвои конкретно хранително вещество в необходимото количество. Ако това се удължи, това може да доведе до опасности.
Микронутриентите не могат да се произвеждат от тялото ви. Трябва да ги придобиете чрез диета (3). Някои много често срещани дефицити на хранителни вещества включват недостиг на витамин А, йод, фолиева киселина и желязо, което може да има опустошителни последици.
Тези последици включват нарушено познание, коронарна артериална болест, очни заболявания, инфекции, рак, диабет, възпаление, затлъстяване, наред с други (4), (5).
Следователно е важно да се предотвратят недостатъци точно по техните следи. Един от начините да направите това е чрез идентифициране на общите симптоми. Тези симптоми могат да включват умора, по-бледа кожа, сънливост, проблеми с дишането, сърцебиене, лоша концентрация, изтръпване или изтръпване в ставите, загуба на коса и замаяност.
Следващата стъпка е по-доброто разбиране на недостига на хранителни вещества.
Кои са най-често срещаните хранителни недостатъци?
1. Дефицит на желязо (причинява анемия)
Може да имате желязодефицитна анемия, ако имате следните симптоми (6):
- Бледа кожа
- Изключителна умора
- Чупливи нокти
- Болка в гърдите и задух (придружени от учестен пулс)
- Студени ръце и крака
- Възпаление на езика
- Необичаен глад за нехранителни вещества като лед или мръсотия
- Главоболие и световъртеж
Когато тялото ви няма достатъчно желязо за производството на хемоглобин, можете да развиете желязодефицитна анемия. Хемоглобинът помага при транспортирането на кислород в тялото (7).
Загубата на кръв е една от основните причини за дефицита на желязо. Жените са изложени на по-висок риск, тъй като губят кръв по време на менструация. Дори липсата на желязо във вашата диета може да доведе до този дефицит.
Вегетарианците или веганите, менструациите и бременните жени и хората, които даряват кръв по-често, са изложени на повишен риск от дефицит на желязо (6).
Най-добрите начини на лечение включват прием на железни добавки и обогатяване на вашата диета с храни, богати на желязо. Други методи включват интравенозно преливане на желязо или червени кръвни клетки, които се използват по време на тежки случаи на желязодефицитна анемия.
Най-богатите източници на хемово желязо са постно месо и морски дарове. Хемното желязо е формата на желязо, намиращо се в месото, птиците и морските дарове - и се усвоява по-лесно в тялото (9).
Източниците на не-хем желязо включват ядки, боб и зеленчуци (особено спанак) (10).
Една порция подсилени зърнени закуски съдържа около 18 милиграма желязо, което отговаря на 100% от дневните нужди. Три унции пържен говежди черен дроб съдържа 5 милиграма желязо, което отговаря на 28% от дневните нужди. Половин чаша варен спанак съдържа 3 милиграма желязо, отговарящо на 17% от дневните нужди (10).
Включването на желязо във вашата диета е просто. Можете да добавите спанак към сандвича си за закуска или пастата и супите. Ако сте по-любители на месото, можете да комбинирате 1 килограм смляно говеждо месо с 1/3 килограма ситно нарязан говежди черен дроб. Добавете малко чесън на прах, лук, сол и черен пипер. Можете да ги използвате за приготвяне на кюфтета.
2. Йоден дефицит (причинява гуша и хипотиреоидизъм)
Може да имате йоден дефицит, ако имате следните симптоми (11):
- Гуша, характеризираща уголемена щитовидна жлеза
- Умора
- Запек
- Подпухнало лице
- Мускулна слабост
- Суха кожа
- Мускулни болки и нежност
- Изтъняваща коса
- Депресия
- Нарушена памет
- Качване на тегло
- Повишена чувствителност към студ
- Нередовни менструални периоди
- Повишени нива на холестерол в кръвта
Дефицитът на йод се случва, когато не консумирате достатъчно йод чрез диетата си. Жените са по-склонни да развият хипотиреоидизъм, отколкото мъжете. Други лица, които са по-склонни да развият това състояние, включват тези, които са имали проблеми с щитовидната жлеза преди, тези, които са били подложени на операция за коригиране на проблема с щитовидната жлеза, и тези с фамилна анамнеза за заболяване на щитовидната жлеза.
Дори тези, които са получили лъчелечение на щитовидната жлеза, шията или гърдите, са податливи. Бременните жени и жените като цяло са по-склонни да имат недостиг на йод (11).
Най-добрият начин за предотвратяване на йодния дефицит е консумирането на храни, богати на хранителни вещества. Масово солта и хлябът са обогатени с йод (12). Предлагат се и йодни добавки - които можете да приемате, след като се консултирате с вашия доставчик на здравни услуги.
Водораслите са най-богатият източник на йод. Само 1 грам водорасли съдържа 16 до 1 984 мкг йод, отговарящ на 11% до 1 989% от дневната нужда. Три унции печена треска съдържа 99 mcg йод, което отговаря на 66% от дневните нужди. Една чаша обикновено кисело мляко с ниско съдържание на мазнини съдържа 75 mcg йод, отговарящ на 50% от дневната нужда от хранителни вещества (13).
Можете да изпиете чаша нискомаслено кисело мляко като бърза вечерна закуска. Можете също да добавите прахообразни водорасли (наречени спирулина) към вечерното си смути.
Може да искате да проверите приема на селен, тъй като той е силно свързан със серумните концентрации на йод. Селенът играе важна роля в синтеза и метаболизма на тиреоидния хормон (14).
Включването на бразилски ядки във вашата диета може да помогне за повишаване на нивата на селен. Бъдете предпазливи при прекомерна консумация. Те биха могли да причинят селенова токсичност, ако се консумират редовно (14).
3. Дефицит на витамин А (причинява нощна слепота)
Може да имате дефицит на витамин А, ако имате следните симптоми (15):
- Суха и люспеста кожа
- Сухи очи
- Мътна роговица
- Възпалени очи
- Нощна слепота
Липсата на адекватен хранителен прием е най-голямата причина за дефицит на витамин А. Хората на места, където оризът е основната храна, също могат да получат симптоми - като се има предвид, че оризът е лишен от бета-каротин.
Някои здравословни състояния като цьолиакия, хронична диария, муковисцидоза и цироза могат да попречат на усвояването на витамин А в организма (15).
Кърмачетата, децата, бременните и кърмещите жени са изложени на по-висок риск от развитие на дефицит на витамин А. Хората с муковисцидоза също са изложени на по-висок риск (16).
Пероралният витамин А може да бъде обещаващ начин за лечение на дефицита, особено ако симптомите са тежки или причината е малабсорбцията. Те могат да включват и добавки с бета-каротин. Имайте предвид обаче, че добавките с бета-каротин са свързани с повишен риск от някои видове рак (15).
Загубата на зрение, причинена от белези, е изключение и не може да бъде обърната чрез добавки (17). Следователно е по-добре да избягвате такъв дефицит, като се уверите, че консумирате достатъчно количество витамин чрез вашата диета.
Сладкият картоф е най-богатият естествен източник на витамин А. Един цял печен сладък картоф съдържа 28 058 IU витамин А, който отговаря на огромен 561% от дневните нужди.
Говеждият черен дроб е друг чудесен източник - 3 унции пържен черен дроб предлага 22 175 IU витамин А, отговарящи на 444% от дневните нужди (16). Половин чаша варен спанак предлага 11 458 IU витамин А и това отговаря на 229% от дневните нужди (16).
Можете да включите сладките картофи във вашата диета, като ги приготвите за гарнитура за ястия от птици или месо. Можете също да намачкате сладки картофи и да ги вземете с вкусна комбинация от висококачествено козе сирене. Спанакът е чудесно допълнение към вашия сандвич за закуска.
4. Дефицит на витамин В-комплекс
В-комплексът е комбинация от витамини от група В. Недостигът на което и да е от тях може да причини проблеми.
Дефицитът на витамин В1 или тиамин причинява бери-бери. Бери-бери се характеризира с нарушени сензорни, рефлекторни и двигателни функции. Това може също да доведе до застойна сърдечна недостатъчност, причинявайки оток в долните крайници, а в някои случаи дори смърт (18). Лицата, които консумират алкохол, имат диабет, възрастни хора и тези, които са претърпели бариатрична хирургия, са изложени на по-висок риск.
Дефицитът на витамин В3 или ниацин причинява пелагра. Това състояние се характеризира с диария, деменция и чувствителен към слънце дерматит. Ако не се лекува, пелаграта може да доведе до смърт (19).
Дефицитът на витамин В7 или биотин причинява изтъняване на косата и обриви около очите, носа и устата. Той може също да причини кожни инфекции и в редки случаи гърчове (20).
Недостигът на витамин В12 (наричан още кобаламин) може да причини умора, загуба на апетит, загуба на тегло, запек и проблеми с нервите. Други симптоми могат да включват депресия и объркване (21).
Фолатът е друг витамин от В-комплекса, чийто дефицит може да причини сериозни усложнения. Симптомите включват слабост, затруднена концентрация и задух. Това също може да доведе до стомашно-чревни проблеми (22).
При жените дефицитът на фолиева киселина увеличава риска от раждане на бебета с дефекти на нервната тръба. Неадекватният статус на фолат при майката може също да причини ниско тегло при раждане на бебето, преждевременно раждане и забавяне на растежа на плода (22).
Лицата с нарушение на употребата на алкохол и бременните жени (или тези в детеродна възраст) са изложени на риск от дефицит на фолиева киселина.
Храните, богати на витамини от група В, включват подсилени зърнени храни, свински пържоли, постно говеждо месо, риба тон, яйца и варен спанак (18).
5. Дефицит на витамин С (причинява скърбут)
Може да имате дефицит на витамин С, ако имате следните симптоми (23):
- Депресия
- Умора
- Обриви
- Нарушено заздравяване на рани
- Гингивит
- Отслабване
- Раздразнителност
- Скорбут (характеризиращ се с кървене на венците и отваряне на предварително зараснали рани)
Основната причина за скорбут е недостатъчният прием на витамин С. Хората с висок риск включват хора, пристрастени към алкохола и тютюнопушенето, тези, които са на лоша диета, и тези с тежки психични заболявания. Дори хората, подложени на диализа, са изложени на риск, тъй като витамин С се губи в процеса на лечение (24).
Лечението обикновено включва тежка доза редовно витамин С (25).
Попълването на вашата диета с храни, богати на витамин С също помага. Три четвърти чаша портокалов сок съдържа 93 mg витамин С, отговарящи на 155% от дневните нужди. Средният портокал съдържа около 70 mg витамин, отговарящ на 117% от дневните нужди (26). Други източници включват броколи, картофи и карфиол.
Притежаването на портокал на ден трябва да се погрижи за вашите нужди от витамин С. Можете да хвърлите броколи, картофи и резенчета портокал във вашата вечерна салата.
6. Дефицит на витамин D (причинява рахит и остеомалация)
Може да имате дефицит на витамин D, ако имате следните симптоми (27):
- Болка в костите
- Генерализирана слабост
- Миалгия (болка в група мускули)
Дефицитът се причинява от няколко причини, които също могат да бъдат рисковите фактори. Някои от тях включват ограничено излагане на слънчева светлина, тъмна кожа или възпалителни заболявания на червата или други състояния, които причиняват малабсорбция на хранителното вещество (28).
Веганите и вегетарианците също могат да бъдат изложени на висок риск, тъй като повечето естествени хранителни източници на витамин D включват риба, млечни продукти и птици.
Лечението на дефицит на витамин D може да включва перорално добавяне на 50 000 IU витамин D 2 седмично в продължение на осем седмици (29).
Добавянето на правилните храни към вашата диета (освен редовното излагане на сутрешното слънце) е най-добрият начин за предотвратяване на недостиг на витамин D.
Три унции варена сьомга съдържа 447 IU витамин D, което отговаря на 112% от дневните нужди. Три унции консервирана риба тон съдържа 154 IU витамин и отговаря на 39% от дневните нужди (30). Други добри източници включват мляко, кисело мляко, яйца и телешки черен дроб.
Можете да закусите риба тон за закуска или да включите яйца и мляко в храната си. Ако сте вегетарианец, отидете на портокалов сок, обогатен с витамин D (проверете етикета). Една чаша обогатен портокалов сок съдържа 137 IU витамин D и отговаря на 34% от дневните нужди (30).
7. Дефицит на калций (причинява хипокалциемия)
Може да имате дефицит на калций, ако имате следните симптоми (31):
- Объркване
- Умора
- Безпокойство
- Чупливи нокти
- Нарушена концентрация
- Лоша памет
- Суха кожа
- Груба коса
- Алопеция
- Мускулни крампи и мускулна слабост
Хипокалциемията може да бъде причинена от няколко фактора. Те включват недостатъчен калций в диетата, липса на излагане на слънчева светлина, хронично бъбречно заболяване, чернодробно заболяване или чернодробна цироза и намалена чревна абсорбция на калций (31). Недостигът на витамин D също може да доведе до хипокалциемия (32).
Хората, изложени на риск от дефицит на калций, включват жени в менопауза, лица с непоносимост към лактоза и вегетарианци (33). Лечението на хипокалциемия обикновено включва орално приемане на калций и витамин D под формата на добавки (34).
Обикновеното нискомаслено кисело мляко е най-богатият източник на калций. Осем унции кисело мляко съдържа 415 милиграма калций, отговарящи на 42% от дневните нужди. Осем унции обезмаслено мляко съдържа 299 милиграма калций, отговарящи на 30% от дневните нужди (33).
Обогатеният с калций портокалов сок е друг добър вариант. Не забравяйте да проверите етикетите. Шест унции сок съдържа 261 милиграма калций, отговарящи на 26% от дневните нужди (33).
8. Дефицит на магнезий (причинява хипомагнезиемия)
Може да имате дефицит на магнезий, ако имате следните симптоми (35):
- Повръщане
- Гадене
- Умора
- Слабост
- Загуба на апетит
- Изтръпване
- Припадъци
- Анормални сърдечни ритми
- Изтръпване
- Мускулни крампи
Основната причина за магнезия е недостатъчността на диетата. Малабсорбцията също може да бъде друга причина. Прекомерният прием на алкохол и продължителната диария също могат да причинят дефицит на магнезий (36).
Хората с висок риск от този дефицит включват тези, които са пристрастени към алкохола, хора с диабет или стомашно-чревни проблеми и възрастни възрастни (35).
Приемът на магнезий през устата е най-честата форма на лечение (36).
Тежкият дефицит на магнезий може също да доведе до дефицит на калций или калий (предвид нарушаването на минералната хомеостаза), което да доведе до допълнителни проблеми (35). Хомеостазата е състоянието на стабилно равновесие или баланс.
Включването на храни, богати на магнезий във вашата диета, е най-добрият начин да предотвратите този дефицит. Ядките са сред най-богатите източници на магнезий. Една унция сухи печени бадеми (23 грама) съдържа 80 милиграма магнезий, отговарящи на 20% от дневните нужди. Подобно количество сухи печени кашу съдържа 74 милиграма магнезий, отговарящи на 19% от дневните нужди (35). Други източници включват спанак, фъстъци и кафяв ориз.
Можете да включите бадеми или кашу във вашата вечерна салата или да ги поръсите върху смутито си. Можете също да замените бял ориз с кафяв ориз във вашите оризови препарати.
9. Дефицит на цинк
Може да имате недостиг на цинк, ако имате следните симптоми (37):
- Загуба на апетит
- Отслабена имунна система
- Косопад
- Диария
- Летаргия
- Бавно заздравяване на рани
- Необяснима загуба на тегло
Алкохолизмът е една от основните причини за недостиг на цинк. Други причини включват хронично бъбречно заболяване, диабет, нарушения на черния дроб или панкреаса и сърповидно-клетъчна болест (37).
Хората с по-висок риск включват пристрастените към алкохола, вегетарианци, лица със стомашно-чревни проблеми и бременни или кърмещи жени (38).
Лечението на недостиг на цинк може да включва прием на цинкови добавки. Приемът на храни, богати на цинк, също работи чудесно добре.
Стридите са най-богатите източници на цинк. Три унции варени и пържени стриди съдържат 74 милиграма цинк, отговарящи на 493% от дневните нужди. Три унции варен рак съдържа около 6,5 грама цинк, което отговаря на 43% от дневните нужди. Печеният фасул и тиквените семки също са добри източници на цинк (38).
Можете да добавите варени стриди към тестени ястия, за да увеличите приема на цинк. Можете също така да ги добавяте към супи и яхнии с морски дарове. Вегетарианците могат да добавят печен фасул или тиквени семки към вечерната си зеленчукова салата. Можете също така да ги поръсите върху вашите ястия.
Трябва да се грижим добре за диетата си. Хранителните дефицити, ако бъдат пренебрегнати, могат да доведат до животозастрашаващи усложнения.
Обсъдихме рисковите фактори за всеки от недостатъците. Но на общо ниво в нашето население има подгрупи, които са изложени на по-висок риск.
Недостиг на хранителни вещества - изложени ли сте на риск?
Следват групи лица, които могат да бъдат изложени на по-висок риск от хранителни дефицити (39):
- Изключително кърмени бебета
- Юноши
- Лица с тъмно оцветена кожа
- Жени в пременопауза
- Бременни жени
- Възрастни възрастни
- Хора, пристрастени към алкохола
- Хора на ограничителни диети (като веган или без глутен)
- Хора, пристрастени към пушенето
- Затлъстели индивиди
- Пациенти, претърпели бариатрична хирургия
- Хора с възпалителни заболявания на червата
- Пациенти, претърпели бъбречна диализа
- Лица, приемащи антибиотици, антикоагуланти, антиконвулсанти, диуретици, наред с други
Хранителните добавки често са