Съдържание:
- Какви са предимствата на жълтия кантарион?
- 1. Може да помогне за лечение на депресия
- 2. Може да контролира симптомите на менопаузата
- 3. Може да помогне при зарастването на рани
- 4. Може да лекува разстройство с дефицит на внимание и хиперактивност (ADHD)
- 5. Може да лекува тревожно разстройство
- 6. Може да лекува атопичен дерматит
- 7. Може да лекува соматоформни нарушения
- 8. Може да намали риска от рак
- 9. Може да лекува задръствания на синусите
- 10. Може да понижи кръвното налягане
- Недостатъчно доказателства за оценка на ефективността за
- What Are The Potential Side Effects Of St. John’s Wort?
- Possible Drug Interactions
- Conclusion
- Expert’s Answers for Readers Questions
- 61 източника
Жълт кантарион е научно известен като Hypericum perforatum. Това е цъфтящо растение, произхождащо от Европа. От векове се използва в народната медицина за лечение на много заболявания. Екстрактите от жълт кантарион съдържат активни съставки като хиперицин и хиперфорин. Твърди се, че растението притежава противовъзпалителни, антимикробни, антиоксидантни и противоракови свойства. Това билково лекарство може да помогне за лечение на депресия, контрол на симптомите на менопаузата, заздравяване на рани, подобряване на разстройство с дефицит на внимание и хиперактивност (ADHD) и лечение на тревожно разстройство.
В тази статия ще обсъдим ползите за здравето, дозировката и потенциалните странични ефекти от жълт кантарион. Продължавай да четеш.
Какви са предимствата на жълтия кантарион?
1. Може да помогне за лечение на депресия
Жълт кантарион може да помогне за лечение на депресия. Като цяло, лекарства като антидепресанти се използват за лечение на този психологически проблем. Антидепресантите обикновено идват с други странични ефекти. Казва се, че жълтият кантарион притежава някои активни съставки като хиперфорин, адхиперфорин и хиперицин, които могат да повишат нивата на химически пратеници в мозъка (1).
Изследване посочва, че участниците, приемали жълт кантарион, са много по-малко склонни да получат нежелани събития от тези, използващи антидепресанти В допълнение, използването на жълт кантарион намалява симптомите на депресия в подобна степен като антидепресантите (3).
Друго проучване, проведено от университета в Куинсланд, подкрепя използването на жълт кантарион при лечение на лека депресия (4). Преглед на 29 международни проучвания предполага, че жълт кантарион може да е по-добър от плацебо и толкова ефективен, колкото различни стандартни антидепресанти с рецепта, които се използват за лечение на депресия (5).
2. Може да контролира симптомите на менопаузата
Екстрактът от жълт кантарион може да се използва за облекчаване на психологическите и вегетативни симптоми на менопаузата. Може да подобри качеството на живот и горещите вълни при жените в перименопауза. Необходими са допълнителни по-големи клинични проучвания, за да се разбере по-нататък този механизъм (6).
В друго проучване 111 жени, приемани с 900 mg жълт кантарион дневно в продължение на 12 седмици, показват подобрения в симптомите на менопаузата (7). Друго проучване посочва, че растението може да се използва като ефективно лечение на вазомоторните симптоми на жените в перименопауза или постменопауза (8).
Също така, екстрактите от жълт кантарион и комбинацията им с билки показват по-малко странични ефекти при жени в менопауза (9). Ежедневното лечение с жълт кантарион е по-ефективно за лечение на предменструален синдром (ПМС) (10).
3. Може да помогне при зарастването на рани
Жълт кантарион традиционно се използва за лечение на рани и изгаряния (11), (12). Екстрактите от тази билка също се използват като народно лекарство за насърчаване на заздравяването на кожни рани (13). Жълт кантарион също води до по-бърз възпалителен отговор и помага за заздравяване на диабетни хирургически рани (14).
Установено е, че това билково лекарство и неговият метаболит (хиперфорин) помагат при лечението на възпалителни кожни заболявания (15). Установено е, че жълт кантарион лекува рани в резултат на синтеза на колаген и миграцията на фибробластите (16).
4. Може да лекува разстройство с дефицит на внимание и хиперактивност (ADHD)
Жълт кантарион може да помогне за лечение на разстройство с хиперактивност с дефицит на вниманието (ADHD). Проучване, проведено от Регионалната болница Боцен, Болцано, установи, че жълт кантарион показва леко подобрение в средните резултати от факторите на хиперактивност и незрялост на пациентите (17).
Въпреки това, проучване, което използва екстракт от жълт кантарион за лечение на деца и юноши с ADHD, не подобрява техните симптоми (18). Следователно са необходими по-дългосрочни изследвания, за да се разбере по-нататък тази полза от жълт кантарион.
5. Може да лекува тревожно разстройство
Жълтият кантарион притежава някои полезни терапевтични свойства, които могат да помогнат за лечение на тревожно разстройство. Растението притежава антидепресантни свойства, които се използват при лечението на голямо депресивно разстройство (MDD) с коморбидна тревожност (19). Проучване, проведено от Университета на Западен Илинойс върху мишки, установи, че жълтият кантарион помага при лечението на посттравматично стресово разстройство (което включва тревожно разстройство) (20).
В това отношение обаче са необходими повече изследвания.
6. Може да лекува атопичен дерматит
Хиперфоринът, основна съставка на жълтия кантарион, има противовъзпалителен ефект. Локалното приложение на крем от жълт кантарион може да помогне при лечението на атопичен дерматит (21).
Съставните части на растението, като хиперфорин и хиперицин, притежават антиоксидантни, противовъзпалителни, противоракови и антимикробни свойства, които могат да помогнат за лечение на атопичен дерматит (22). Също така, хиперицинът е фотосенсибилизатор, който може да се използва за селективно лечение на немеланомен рак на кожата (22).
В това отношение са необходими повече изследвания.
7. Може да лекува соматоформни нарушения
Соматоформните разстройства са психични разстройства, които се проявяват като физически наранявания. Първоначалните проучвания показват, че жълт кантарион може да притежава известна ефикасност при пациенти със соматоформни нарушения (23). В друго проучване, прилагането на 600 mg екстракт от жълт кантарион дневно е ефективно при лечението на соматоформни нарушения (24).
8. Може да намали риска от рак
Хиперфоринът и неговите производни (като аристофорин) са естествени продукти от жълт кантарион, които имат няколко фармакологични свойства. Казва се, че хиперфоринът е мощен противораков агент (25). Твърди се, че богатата на мелатонин зародишна плазма от жълт кантарион притежава антиоксидантни свойства. Те спомагат за инхибиране на растежа на раковите клетки (26).
Хиперфоринът също така насърчава програмираната клетъчна смърт на различни ракови клетки и инхибира способността им да мигрират (27), (28). Хиперфоринът и неговите производни заемат видно място като противоракови лекарства със своята ниско токсична природа и противотуморни свойства (29). Изследване посочва, че хиперфоринът може да предизвика смърт на ракови клетки в случай на левкемия (30), (31).
9. Може да лекува задръствания на синусите
Някои изследвания предполагат, че жълт кантарион може да действа срещу синузит и сезонно афективно разстройство (SAD) (32). Жълтият кантарион има антибиотични и антивирусни свойства, които могат да помогнат за облекчаване на задръстванията от храчки, инфекция на синусите, грип и симптоми на бронхит. Необходими са обаче допълнителни изследвания, за да се разбере тази полза от жълт кантарион при хората.
10. Може да понижи кръвното налягане
Жълтият кантарион има силни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, които могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане. Някои анекдотични доказателства сочат, че тази лечебна билка минимизира възпалението в сърдечно-съдовата система и намалява стреса върху сърцето. В това отношение обаче са необходими повече изследвания.
Недостатъчно доказателства за оценка на ефективността за
Жълт кантарион има дълга история на употреба в народната медицина за лечение на разнообразни заболявания, които включват възпаление, рани, бактериални и вирусни инфекции, пептични язви и дихателни увреждания (33). Казва се, че жълтият кантарион притежава аналгетични и антиноцицептивни свойства, които помагат при овладяването на болката (34). Множествената склероза (МС) е разстройство на централната нервна система, което се характеризира с аксонално нараняване и възпаление. Казва се, че жълт кантарион притежава противовъзпалителни свойства, които помагат за лечение на множествена склероза (МС) (35).
Силните противовъзпалителни свойства на жълтия кантарион го правят идеално решение при силни ставни болки, подагра и мускулни спазми. Екстрактът от етилацетат от жълт кантарион може да покаже антихипергликемична активност при диабетични плъхове (36). Изследванията върху животни твърдят, че жълт кантарион има хепатопротективни ефекти, които могат да помогнат за лечение на чернодробна исхемия при плъхове (37). Жълт кантарион може да помогне в борбата срещу диабета. Прилагането на неговите екстракти (125 и 250 mg / kg) предизвиква значително намаляване на високите нива на кръвната глюкоза при диабетични плъхове (38).
Следват някои от предполагаемите ползи от жълт кантарион, които нямат достатъчно доказателства:
- Мозъчен тумор (глиом) Жълт кантарион може да помогне за лечение на глиома чрез интравенозно инжектиране (39). Не са налични достатъчно данни за доказване на това твърдение.
- Херпес
Recent studies have shown that St. John’s Wort contains certain antiviral properties. This herb is believed to be helpful in the treatment of herpes, AIDS, hepatitis B, and several other serious viral conditions (40), (41).
- Smoking cessation
St. John’s Wort could attenuate nicotine withdrawal signs in mice. The plant was also used as a natural antidepressant in mice. More studies in humans are needed (42). St. John’s Wort proves to be effective in larger controlled studies. It could represent a less expensive, more readily accessible, and well-tolerated agent to promote tobacco cessation (43). However, further studies are necessary to understand the possibility of St. John’s wort in the treatment of smoking cessation in humans.
- Helps create a hormonal balance
St. John’s Wort is a widely popular treatment for hormonal imbalances. Its chemical composition is especially shown to lower the hormonal imbalances in a menopausal woman. It may reduce mood swings, the severity of the cramps, irritation, depression, and anxiety levels (44). However, further evidence is needed to confirm its effectiveness.
Other potential benefits of St. John’s Wort that lack any research include the following:
- Migraine headache
- Obsessive-compulsive disorder (OCD)
- Skin redness and irritation (plaque psoriasis)
- Tooth pulling
- Nerve pain
- Burning mouth syndrome
- Post-operative pain
Though more research is warranted, the plant does have some benefits. In the following section, we will look at the ideal dosage of the plant.
Dosage*
For Children and young adults (>18 years)
- For ADHD – 300 mg St. John’s Wort, three times daily for eight weeks (18)
- For depression – 150-1800 mg St. John’s Wort, three times daily for eight weeks (41)
For Adults
- For anxiety – 900 mg St. John’s Wort, twice daily for twelve weeks (45)
- For cancer – 05-0.50 mg per kg of hypericin, for two months (46)
- For mild to moderate depression – 20-1800 mg St. John’s Wort, three times for 4 to 52 weeks
- For severe depression – 900-1800 mg, once daily for 8 to 12 weeks (47)
- For obsessive-compulsive disorder (OCD) – 450-1800 mg, once daily for 12 weeks (48)
- For premenstrual syndrome (PMS) – 300-900 mg daily for two menstrual cycles (49)
- For smoking cessation – 300 mg, once or twice daily for three months (50)
* These values are taken only from randomized clinical trials. They are for reference only. None of them have been proven to treat any particular ailment. Consult your doctor for more information.
Though St. John’s Wort is generally safe for consumption, it also may have some side effects. We will explore them in the following section.
What Are The Potential Side Effects Of St. John’s Wort?
The uncontrolled and unprescribed dosage of St. John’s Wort may cause several side effects. These include allergic reactions, sedation, gastrointestinal symptoms, headache, skin reactions, dry mouth, tiredness/restlessness, and dizziness. The majority of these reactions were generally considered to be mild, moderate, or transient (51), (52), (53).
Some research has indicated that taking certain herbal supplements, including St. John’s Wort, may increase your risk of complications if you are put under anesthesia. You should not take St. John’s Wort at least two weeks before a scheduled surgery (54).
Photosensitivity reactions affecting the skin are other serious adverse reactions associated with St. John’s Wort. Recent data suggest that photosensitivity reactions are dose-related, with increased sensitivity associated with higher doses. Extracts of St. John’s Wort are used in the treatment of depression. They contain various substances with naphthodianthrones hypericin and pseudohypericin as characteristic ingredients. These compounds may lead to phototoxicity in animals and humans (55), (56).
Also, St. John’s Wort may cause liver injury, tingling, and erectile or sexual dysfunction. However, limited research is available in this regard.
Possible Drug Interactions
St. John’s Wort may react with certain drugs. Generally, most herbs interact with prescribed drugs and have the potential to influence metabolic reactions (56), (57).
In a study, drug interactions with St. John’s Wort had affected the organ systems and the central nervous system. St. John’s Wort and fluoxetine have a similar profile, and this demonstrates that herbal preparations can result in adverse drug reactions that are similar to those of prescription medications (58). In another study, St. John’s Wort interacted with cyclosporin A metabolism. The drug is involved in the careful monitoring of blood levels in a patient after liver transplantation (59).
St. John’s Wort may interact with medicines such as warfarin, phenprocoumon, cyclosporine, oral contraceptives, theophylline, digoxin, indinavir, and lamivudine (60).
Also, it may interact with other drugs. These include:
- Antibiotics, antidepressant SSRIs, and Triptans
St. John’s Wort may interact with selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs). This interaction may lead to agitation, nausea, confusion, and diarrhea (56).
- Oral contraceptives
St. John’s Wort may interact with oral contraceptives. This results in breakthrough bleeding among women who are taking birth control pills along with St. John’s Wort (56).
- Immunosuppressants and blood thinners such as warfarin
Warfarin may interact with St. John’s Wort, which can lead to severe adverse reactions that are sometimes life-threatening (61).
- Sedatives and medications used to treat generalized anxiety disorder; drugs used to treat cancer, heart conditions, and HIV/AIDS
From one study, patients with HIV experienced an increase in HIV RNA viral load following the use of St. John’s Wort (56).
- Over-the-counter medications (for sleep, cough, and cold)
St. John’s Wort also interacts with anticonvulsants such as carbamazepine, phenobarbitone and phenytoin, theophylline, cyclosporin, phenprocoumon, and digoxin. However, more long-term research is needed to further understand these drug interactions.
Conclusion
St. John’s Wort is an effective dietary supplement and medicinal herb for treating various nervous system related disorders. It is said to possess anti-inflammatory, antimicrobial, antioxidant, and anticancer properties and helps to treat many ailments. It may help treat depression, control menopausal symptoms, help in wound healing, and treat anxiety disorders. However, excess and unprescribed usage of this herbal drug may lead to some adverse reactions. Hence, limit its usage and consult your health care provider in case of any medical emergencies.
Expert’s Answers for Readers Questions
How long does St. John’s Wort take to start working?
St. John’s Wort may take 3 to 6 weeks to show any effects. Do not stop taking it all at once, as you may otherwise experience side effects.
Should I take St. John’s Wort in the morning or night?
St. John’s Wort works best if taken twice a day. In the third and fourth weeks of your treatment, take 300 mg in the morning and 600 mg in the evening. In the fifth week, consider increasing the dose to 600 mg twice a day. Like all antidepressants, it can take four to six weeks before you feel any benefits. Consult your doctor for more information on the use and dosage.
Does St. John’s Wort make you gain weight?
No. St. John’s Wort has the potential to prevent obesity and abnormalities with lipid metabolism. It does not lead to weight gain.
Is St. John’s Wort bad for your heart?
St. John’s Wort is well known to help treat depression in heart patients, with less negative side effects on the heart than traditional antidepressants.
Can St. John’s Wort damage the liver?
Жълт кантарион не е свързан с увреждане на черния дроб. Поради многобройните си взаимодействия и ефекти между билките и лекарствата, билката може да повлияе на чернодробната функция или да причини някакво чернодробно увреждане. Избягвайте да го приемате заедно с чернодробни лекарства. Консултирайте се с Вашия лекар.
Можете ли да пиете алкохол с жълт кантарион?
Трябва да избягвате или ограничавате употребата на алкохол, докато се лекувате с жълт кантарион. Алкохолът може да увеличи страничните ефекти на жълт кантарион, свързани с нервната система, включително замаяност, сънливост и затруднена концентрация.
61 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.-
- Butterweck V. Mechanism of action of St John’s wort in depression: what is known?. CNS Drugs . 2003;17(8):539‐562.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12775192/
- Apaydin, Eric A et al. “A systematic review of St. John’s wort for major depressive disorder.” Systematic reviews vol. 5,1 148. 2 Sep. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5010734/
- Ng QX, Venkatanarayanan N, Ho CY. Clinical use of Hypericum perforatum (St John’s wort) in depression: A meta-analysis. J Affect Disord . 2017;210:211‐221.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28064110/
- Sarris J, Kavanagh DJ. Kava and St. John’s Wort: current evidence for use in mood and anxiety disorders. J Altern Complement Med . 2009;15(8):827‐836.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19614563/
- “St. John’s Wort and Depression: In Depth.” National Center for Complementary and Integrative Health , U.S. Department of Health and Human Services.
www.nccih.nih.gov/health/st-johns-wort-and-depression-in-depth.
- Al-Akoum M, Maunsell E, Verreault R, Provencher L, Otis H, Dodin S. Effects of Hypericum perforatum (St. John’s wort) on hot flashes and quality of life in perimenopausal women: a randomized pilot trial. Menopause . 2009;16(2):307‐314.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19194342/
- Grube, B., A. Walper, and D. Wheatley. “St. John’s Wort extract: efficacy for menopausal symptoms of psychological origin.” Advances in therapy 16.4 (1999): 177-186.
europepmc.org/article/med/10623319
- Abdali, Khadijeh, Marjan Khajehei, and Hamid Reza Tabatabaee. “Effect of St John’s wort on severity, frequency, and duration of hot flashes in premenopausal, perimenopausal and postmenopausal women: a randomized, double-blind, placebo-controlled study.” Menopause 17.2 (2010): 326-331.
journals.lww.com/menopausejournal/Abstract/2010/17020/Effect_of_St_John_s_wort_on_severity,_frequency,.20.aspx
- Liu, Y-R., et al. “Hypericum perforatum L. preparations for menopause: a meta-analysis of efficacy and safety.” Climacteric 17.4 (2014): 325-335.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/13697137.2013.861814
- Canning, Sarah, et al. “The efficacy of Hypericum perforatum (St John’s Wort) for the treatment of premenstrual syndrome.” CNS drugs 24.3 (2010): 207-225.
link.springer.com/article/10.2165/11530120-000000000-00000
- Henderson, L., et al. “St John’s wort (Hypericum perforatum): drug interactions and clinical outcomes.” British journal of clinical pharmacology 54.4 (2002): 349-356.
bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-2125.2002.01683.x
- Jarić, Snežana, et al. “Traditional wound-healing plants used in the Balkan region (Southeast Europe).” Journal of ethnopharmacology 211 (2018): 311-328.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874117321852
- Altıparmak, Mehmet, et al. “Skin wound healing properties of Hypericum perforatum, Liquidambar orientalis, and propolis mixtures.” European Journal of Plastic Surgery 42.5 (2019): 489-494.
link.springer.com/article/10.1007/s00238-019-01538-6
- Altıparmak, Mehmet, and Teoman Eskitaşçıoğlu. “Comparison of systemic and topical Hypericum perforatum on diabetic surgical wounds.” Journal of Investigative Surgery 31.1 (2018): 29-37.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/08941939.2016.1272654
- Schempp, C. M., et al. “Topical application of St John’s wort (Hypericum perforatum L.) and of its metabolite hyperforin inhibits the allostimulatory capacity of epidermal cells.” British Journal of Dermatology 142.5 (2000): 979-984.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1365-2133.2000.03482.x
- Dikmen, Miriş, et al. “Evaluation of the wound healing potentials of two subspecies of Hypericum perforatum on cultured NIH3T3 fibroblasts.” Phytotherapy research 25.2 (2011): 208-214.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.3243
- Niederhofer H. St. John’s wort may improve some symptoms of attention-deficit hyperactivity disorder. Nat Prod Res . 2010;24(3):203‐205.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20140799/
- Weber, Wendy et al. “Hypericum perforatum (St John’s wort) for attention-deficit/hyperactivity disorder in children and adolescents: a randomized controlled trial.” JAMA vol. 299,22 (2008): 2633-41.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2587403/
- Sarris, Jerome, et al. “St. John’s wort and Kava in treating major depressive disorder with comorbid anxiety: A randomised double‐blind placebo‐controlled pilot trial.” Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental 24.1 (2009): 41-48.
onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/hup.994?referrer_access_token=SEYySO25IalkWAh6KRs87k4keas67K9QMdWULTWMo8MZXS8VxgPOwhZwly8igFVJkGPoB9CfRWEVbwL6vi60QWzWjro1HmMkVX9C78_ZOikm1IFBCWtqO41vE-fhwcRrJ5BpfV0vJZsC3vrUd8Lslg%3D%3D
- McFadden SL, Hooker BL. Comparing Perika St. John’s Wort and Sertraline for Treatment of Posttraumatic Stress Disorder in Mice. J Diet Suppl . 2020;17(3):300‐308.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30773961/
- Schempp, Christoph M., et al. “Topical treatment of atopic dermatitis with St. John’s wort cream–a randomized, placebo controlled, double blind half-side comparison.” Phytomedicine 10 (2003): 31-37.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711304703499
- Wölfle, Ute, Günter Seelinger, and Christoph M. Schempp. “Topical application of St. Johnʼs wort (Hypericum perforatum).” Planta medica 80.02/03 (2014): 109-120.
www.thieme-connect.com/products/ejournals/html/10.1055/s-0033-1351019
- Volz, Hans-Peter, et al. “St John’s wort extract (LI 160) in somatoform disorders: results of a placebo-controlled trial.” Psychopharmacology 164.3 (2002): 294-300.
link.springer.com/article/10.1007/s00213-002-1171-6
- Müller, Thomas, et al. “Treatment of somatoform disorders with St. John’s wort: a randomized, double-blind and placebo-controlled trial.” Psychosomatic Medicine 66.4 (2004): 538-547.
journals.lww.com/psychosomaticmedicine/Abstract/2004/07000/Treatment_of_Somatoform_Disorders_With_St__John_s.12.aspx
- Gartner, Michael, et al. “Aristoforin, a novel stable derivative of hyperforin, is a potent anticancer agent.” Chembiochem 6.1 (2005): 171-177.
chemistry-europe.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/cbic.200400195
- Murch, Susan J., and Praveen K. Saxena. “A melatonin‐rich germplasm line of St John’s wort (Hypericum perforatum L.).” Journal of pineal research 41.3 (2006): 284-287.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1600-079X.2006.00367.x
- Quiney, C., et al. “Hyperforin, a new lead compound against the progression of cancer and leukemia?.” Leukemia 20.9 (2006): 1519-1525.
www.nature.com/articles/2404301
- Rothley, Melanie, et al. “Hyperforin and aristoforin inhibit lymphatic endothelial cell proliferation in vitro and suppress tumor‐induced lymphangiogenesis in vivo.” International journal of cancer 125.1 (2009): 34-42.
onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ijc.24295
- Schempp, Christoph M., et al. “Inhibition of tumour cell growth by hyperforin, a novel anticancer drug from St. John’s wort that acts by induction of apoptosis.” Oncogene 21.8 (2002): 1242-1250.
www.nature.com/articles/1205190
- Quiney, C., et al. “Hyperforin inhibits MMP-9 secretion by B-CLL cells and microtubule formation by endothelial cells.” Leukemia 20.4 (2006): 583-589.
www.nature.com/articles/2404134
- Quiney, C., et al. “Pro-apoptotic properties of hyperforin in leukemic cells from patients with B-cell chronic lymphocytic leukemia.” Leukemia 20.3 (2006): 491-497.
www.nature.com/articles/2404098
- Meesters, Ybe, and Marijke Cm Gordijn. “Seasonal affective disorder, winter type: current insights and treatment options.” Psychology research and behavior management vol. 9 317-327. 30 Nov. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5138072/
- Nicolussi, Simon, et al. “Clinical relevance of St. John’s wort drug interactions revisited.” British journal of pharmacology 177.6 (2020): 1212-1226.
bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/bph.14936
- Galeotti, Nicoletta. “Hypericum perforatum (St John’s wort) beyond depression: A therapeutic perspective for pain conditions.” Journal of ethnopharmacology 200 (2017): 136-146.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874116314799
- Nosratabadi, Reza. “St. John’s Wort and Its Component Hyperforin Alleviate Experimental Autoimmune Encephalomyelitis through Expansion of Regulatory T-Cells.” Taylor & Francis.
www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/1547691X.2015.1101512
- S, Arokiyaraj, et al. “Antihyperglycemic Effect of Hypericum Perforatum Ethyl Acetate Extract on Streptozotocin–Induced Diabetic Rats.” Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine , No Longer Published by Elsevier, 21 July 2011.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2221169111600853
- Bayramoglu, Gokhan, et al. “The hepatoprotective effects of Hypericum perforatum L. on hepatic ischemia/reperfusion injury in rats.” Cytotechnology 66.3 (2014): 443-448.
link.springer.com/article/10.1007/s10616-013-9595-x
- Can, Özgür Devrim, et al. “Effects of treatment with St. John’s Wort on blood glucose levels and pain perceptions of streptozotocin-diabetic rats.” Fitoterapia 82.4 (2011): 576-584.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0367326X11000293
- Jendželovská, Zuzana et al. “Hypericin in the Light and in the Dark: Two Sides of the Same Coin.” Frontiers in plant science vol. 7 560. 6 May. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4859072/#B108
- Jacobson, J M et al. “Pharmacokinetics, safety, and antiviral effects of hypericin, a derivative of St. John’s wort plant, in patients with chronic hepatitis C virus infection.” Antimicrobial agents and chemotherapy vol. 45,2 (2001): 517-24.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC90321/
- Klemow, Kenneth M., et al. “11 Medical Attributes of St. John’s Wort (Hypericum perforatum).” Lester Packer, Ph. D. (2011): 211.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92750/
- Catania, Maria A., et al. “Hypericum perforatum attenuates nicotine withdrawal signs in mice.” Psychopharmacology 169.2 (2003): 186-189.
link.springer.com/article/10.1007/s00213-003-1492-0
- Lawvere, Silvana, et al. “A Phase II study of St. John’s Wort for smoking cessation.” Complementary therapies in medicine 14.3 (2006): 175-184.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0965229906000227
- Geller, Stacie E, and Laura Studee. “Botanical and dietary supplements for menopausal symptoms: what works, what does not.” Journal of women’s health (2002) vol. 14,7 (2005): 634-49.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1764641/
- Apaydin, Eric A et al. “A systematic review of St. John’s wort for major depressive disorder.” Systematic reviews vol. 5,1 148. 2 Sep. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5010734/
- Couldwell WT, Surnock AA, Tobia AJ, et al. A phase 1/2 study of orally administered synthetic hypericin for treatment of recurrent malignant gliomas. Cancer . 2011;117(21):4905‐4915.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21456013/
- Cui, Yong-Hua, and Yi Zheng. “A meta-analysis on the efficacy and safety of St John’s wort extract in depression therapy in comparison with selective serotonin reuptake inhibitors in adults.” Neuropsychiatric disease and treatment vol. 12 1715-23. 11 Jul. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4946846/
- Taylor LH, Kobak KA. An open-label trial of St. John’s Wort (Hypericum perforatum) in obsessive-compulsive disorder. J Clin Psychiatry . 2000;61(8):575‐578.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10982200/
- Canning S, Waterman M, Orsi N, Ayres J, Simpson N, Dye L. The efficacy of Hypericum perforatum (St John’s wort) for the treatment of premenstrual syndrome: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. CNS Drugs . 2010;24(3):207‐225.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20155996/
- Sood, Amit et al. “A randomized clinical trial of St. John’s wort for smoking cessation.” Journal of alternative and complementary medicine (New York, N.Y.) vol. 16,7 (2010): 761-7.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3110810/
- Ernst, E., et al. “Adverse effects profile of the herbal antidepressant St. John’s wort (Hypericum perforatum L.).” European journal of clinical pharmacology 54.8 (1998): 589-594.
link.springer.com/article/10.1007/s002280050519
- Woelk, H., G. Burkard, and J. Grünwald. “Benefits and risks of the hypericum extract LI 160: drug monitoring study with 3250 patients.” Journal of geriatric psychiatry and neurology 7.1_suppl (1994): 34-38.
journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/089198879400701s10
- Oliveira, Ana I., et al. “Neuroprotective activity of Hypericum perforatum and its major components.” Frontiers in plant science 7 (2016): 1004.
www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpls.2016.01004/full#B80
- Wong, Adrian, and Stephen A. Townley. “Herbal medicines and anaesthesia.” Continuing education in anaesthesia, critical care & pain 11.1 (2011): 14-17.
academic.oup.com/bjaed/article/11/1/14/285726
- Brockmöller, J., et al. “Hypericin and pseudohypericin: pharmacokinetics and effects on photosensitivity in humans.” Pharmacopsychiatry 30.S 2 (1997): 94-101.
www.thieme-connect.com/products/ejournals/abstract/10.1055/s-2007-979527
- Henderson, L., et al. “St John’s wort (Hypericum perforatum): drug interactions and clinical outcomes.” British journal of clinical pharmacology 54.4 (2002): 349-356.
bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-2125.2002.01683.x
- Mannel, Marcus. “Drug interactions with St John’s wort.” Drug safety 27.11 (2004): 773-797.
link.springer.com/article/10.2165/00002018-200427110-00003
- Hoban, Claire L., Roger W. Byard, and Ian F. Musgrave. “A comparison of patterns of spontaneous adverse drug reaction reporting with St. John’s Wort and fluoxetine during the period 2000–2013.” Clinical and Experimental Pharmacology and Physiology 42.7 (2015): 747-751.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/1440-1681.12424
- Karliova, Marc, et al. “Interaction of Hypericum perforatum (St. John’s wort) with cyclosporin A metabolism in a patient after liver transplantation.” Journal of hepatology 33.5 (2000): 853-855.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0168827800803219
- Belwal, Tarun, et al. “St. John’s Wort (Hypericum perforatum).” Nonvitamin and Nonmineral Nutritional Supplements . Academic Press, 2019. 415-432.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128124918000564
- Milić, Nataša, et al. “Warfarin interactions with medicinal herbs.” Natural product communications 9.8 (2014): 1934578X1400900835.
journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1934578X1400900835
- Butterweck V. Mechanism of action of St John’s wort in depression: what is known?. CNS Drugs . 2003;17(8):539‐562.