Съдържание:
- Съдържание
- Какво е епилепсия?
- Какви са видовете припадъци?
- 1. Фокални припадъци
- 2. Генерализирани припадъци
- 3. Епилептичен (или неизвестен спазъм)
- Признаци и симптоми на епилепсия
- Какво причинява епилепсията?
- Рискови фактори
- Кога да посетите лекар
- Как се диагностицира епилепсията?
- Как да лекуваме епилепсия
- Как да се справим с припадъците естествено
- Естествени начини за справяне с припадъците
- 1. Кокосово масло
- Ще имаш нужда
- Какво трябва да правиш
- Колко често трябва да правите това
- Защо това работи
- 2. Канабидиол (CBD) масло
- Ще имаш нужда
- Какво трябва да правиш
- Колко често трябва да правите това
- Защо това работи
- 3. Витамини
- Какви храни са полезни за епилепсия?
- Какво да ядем
- Какво да не се яде
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- Препратки
Приблизително 50 милиона души по света имат епилепсия (1). Всяка година в САЩ се диагностицират 150 000 нови случая на епилепсия (2). Това неврологично разстройство причинява повтарящи се припадъци при засегнатите лица.
Смятате ли, че гледате празно в космоса твърде често или припадъците ви карат да потрепвате многократно ръцете / краката си? Въпреки че припадъкът може да се прояви по повече от един начин, той определено не може да бъде пренебрегнат. Ако искате да знаете какво причинява епилепсия и гърчове и как може да се лекува това състояние, прочетете нататък.
Съдържание
- Какво е епилепсия?
- Какви са видовете припадъци?
- Признаци и симптоми на епилепсия
- Какво причинява епилепсията?
- Рискови фактори
- Кога да посетите лекар
- Как се диагностицира епилепсията?
- Как да лекуваме епилепсия
- Как да се справим с припадъците естествено
- Какви храни са полезни за епилепсия?
Какво е епилепсия?
Епилепсията е често срещано неврологично разстройство, което кара активността на мозъка ви да стане ненормална и да причини гърчове. Това разстройство на централната нервна система може да предизвика периоди на необичайно поведение и усещане, а в някои случаи дори загуба на информираност.
Нервните клетки на мозъка обикновено са засегнати и причиняват гърчове. Симптомите на припадъците могат да се различават при отделните хора. Докато някои хора могат да гледат празно, докато изпитват припадък, други могат многократно да потрепват ръцете или краката си.
Ако обаче получите един пристъп, това не означава, че имате епилепсия.
Лекарите обикновено класифицират припадъците на два вида в зависимост от начина, по който започва анормалната мозъчна дейност.
Какви са видовете припадъци?
Припадъците обикновено се класифицират в два вида (3). Те включват:
1. Фокални припадъци
Когато се появят припадъци поради необичайна активност само в една област на мозъка ви, те са известни като фокални припадъци. Такива припадъци се класифицират допълнително в две категории:
- Фокални припадъци без загуба на съзнание - В миналото те бяха наричани обикновени частични припадъци. Такива припадъци само променят емоциите или усещанията - като начина, по който нещата миришат, изглеждат, вкусват, звучат или усещат. Те също могат да причинят неволно дръпване на части от тялото, но не причиняват загуба на съзнание.
- Фокални припадъци с нарушено съзнание или информираност - Те бяха наричани сложни частични припадъци. Те включват промяна или загуба на съзнание / осъзнаване. По време на такива припадъци засегнатото лице може да се взира празно в космоса, без да реагира нормално на заобикалящата го среда. Засегнатите лица могат също да правят повтарящи се движения като триене на ръце, преглъщане, дъвчене или ходене в кръг.
Най-често симптомите на фокални припадъци се бъркат с други неврологични разстройства, като нарколепсия, мигрена или психични заболявания. Задълбоченото тестване ще помогне да се докаже обратното.
2. Генерализирани припадъци
Припадъците, които изглежда засягат почти всички области на мозъка, се наричат генерализирани припадъци. Те са разделени на шест вида:
- Припадъци с отсъствие - в миналото са били наричани дребни припадъци. Този тип се среща при деца и се характеризира с взиране в космоса или фини движения, като напляскване на устни или мигане на очите. Те се срещат на групи и могат да доведат до кратка загуба на информираност.
- Тонични припадъци - Те причиняват втвърдяване на мускулите и обикновено засягат мускулите на гърба, ръцете и краката, което също може да доведе до падане на земята.
- Атонични припадъци - Те са известни също като припадъци от падане. Такива припадъци могат да причинят загуба на мускулен контрол, което може да доведе до това, че засегнатото лице внезапно пада или се срутва с лицето надолу.
- Клонични припадъци - Те са свързани с повтарящи се или ритмични резки движения на мускулите, които са склонни да засягат врата, лицето и ръцете.
- Миоклонични припадъци - Този тип причинява внезапни и кратки резки или потрепвания в ръцете и краката.
- Тонично-клонични припадъци - Те са били наричани гърчове преди малко. Този тип е най-драматичният тип епилептичен припадък. Това може да причини внезапна загуба на съзнание, втвърдяване и треперене на тялото, а в някои случаи и загуба на контрол върху пикочния мехур или ухапване на езика.
3. Епилептичен (или неизвестен спазъм)
Произходът на този тип припадъци остава неизвестен и обикновено се проявява чрез внезапно удължаване на крайниците. Такива припадъци също са склонни да се появяват отново на групи.
Сигурно вече сте разбрали, че основният симптом на епилепсия е припадък, чиито симптоми могат да варират в зависимост от вида.
Признаци и симптоми на епилепсия
Повтарящите се припадъци са основният симптом, свързан с епилепсията. Припадъкът може да се прояви по следните начини:
- Временно объркване
- Загуба на съзнание / съзнание
- Втренчено заклинание, което кара засегнатия индивид да се взира празно в космоса
- Конвулсия
- Неволно дръпване на ръцете и / или краката
- Психотични симптоми като страх, безпокойство или дежавю
- Внезапни падания
Точната причина за епилепсия не е проследена при около половината от засегнатото население. В другата половина обаче може да са отговорни следните причини.
Какво причинява епилепсията?
Честите причини за епилепсия могат да включват (4):
- Генетика - Фамилна анамнеза за състоянието
- Травма на главата поради нараняване
- Мозъчни състояния като мозъчни тумори и инсулти
- Инфекциозни заболявания като менингит, СПИН и вирусен енцефалит
- Пренатално нараняване, което може да доведе до церебрална парализа или епилепсия
- Нарушения на развитието като аутизъм и неврофиброматоза
Някои фактори също могат да ви изложат на по-висок риск от развитие на епилепсия.
Рискови фактори
Факторите, които могат да увеличат риска от развитие на епилепсия, включват (5):
- Възраст - Въпреки че епилепсията може да се появи на всяка възраст, тя е по-често при деца и възрастни хора.
- Наследственост - Фамилната анамнеза за това състояние увеличава шансовете Ви за развитие на епилепсия.
- Травми на главата
- Деменция - може да увеличи риска от епилепсия при възрастни възрастни.
- Преждевременно раждане
- Припадъци в детска възраст - Тези, които са претърпели продължителни припадъци през детството си, са изложени на повишен риск от развитие на епилепсия.
Кога да посетите лекар
Трябва незабавно да посетите лекар, ако:
- Вашите припадъци продължават повече от 5 минути и са се случвали повече от веднъж.
- Вторият припадък се случва непосредствено след първия.
- Съзнанието и / или дишането не се връщат дори след спиране на припадъка.
- Имате висока температура.
- Чувствате се изтощени поради горещината.
- Бременна си.
- Имате диабет.
- Вие сте се наранили, докато сте имали припадък.
След като посетите лекар, те могат да ви помогнат да диагностицирате състоянието си чрез следните анализи и тестове.
Как се диагностицира епилепсията?
За да диагностицира епилепсия, Вашият лекар може първо да прегледа Вашата медицинска история и симптоми. Те могат също да ви помолят да вземете следните тестове (6):
- Неврологичен преглед за тестване на вашето поведение, двигателни способности, умствена функция и други подобни области, за да се определи вида на епилепсията, която имате.
- Кръвни тестове за търсене на признаци на инфекция, генетични заболявания или други здравословни проблеми, които биха могли да допринесат за развитието на епилепсия.
- За да открие мозъчни аномалии, Вашият лекар може също да предложи тестове като електроенцефалограма (ЕЕГ), ЕЕГ с висока плътност, компютърна томография (КТ), ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) и функционална ЯМР (fMRI).
- Заедно с тези тестове, Вашият лекар може също да използва комбинация от техники за анализ като статистическо параметрично картографиране (SPM), анализ на къри и магнитоенцефалография (MEG), за да определи зоната в мозъка ви, където може да е започнал припадъкът.
След като тестовете показват положителна диагноза, Вашият лекар може да предпише някое от следните лечения в зависимост от вида на епилепсията, която имате.
Как да лекуваме епилепсия
Лекарите обикновено започват лечението на епилепсия с лекарства. Повечето хора, които изпитват гърчове, получават едно лекарство против гърчове, за да станат без гърчове. Такива лекарства често се наричат и антиепилептични лекарства.
Намирането на правилната доза и лекарства може да бъде трудно, но Вашият лекар ще Ви помогне. Вероятно те ще започнат с ниска доза от едно лекарство и ще продължат да увеличават дозата постепенно, докато симптомите Ви бъдат добре контролирани (7).
Ако лекарствата не помагат за контролиране на симптомите на епилепсия, Вашият лекар ще премине към следващия вариант - операция. Операцията за епилепсия обикновено цели премахване на областта на мозъка, причиняваща гърчовете (7).
След операцията, пациентът все още може да трябва да приема лекарства против гърчове в малки дози, за да предотврати повторните припадъци. В някои случаи операцията може също да доведе до трайно променена мисловна способност. Следователно, препоръчително е да говорите с Вашия лекар за техния опит, степента на успех и усложненията, преди да изберете операция.
Някои алтернативни терапии за хирургия на епилепсия включват:
- Стимулиране на блуждаещ нерв с помощта на стимулатор на блуждаещ нерв
- След кетогенна диета с високо съдържание на мазнини и ниско съдържание на въглехидрати
- Дълбока мозъчна стимулация с помощта на имплантирани електроди
- Справяне и подкрепа - Засегнатите лица могат да отидат в групи за подкрепа, инициирани за пациенти с епилепсия, за да споделят чувствата си с други хора със същия медицински проблем.
Има и няколко естествени начина, които могат да помогнат за контролиране на повтарящите се припадъци. Средствата по-долу могат да помогнат на продължаващите лекарства да дадат по-добри резултати.
Как да се справим с припадъците естествено
- Кокосово масло
- Канабидиол (CBD) масло
- Витамини
Естествени начини за справяне с припадъците
1. Кокосово масло
Shutterstock
Ще имаш нужда
Кокосово масло (според изискванията)
Какво трябва да правиш
- Заменете рафинираните масла с кокосово масло за готвене.
- Можете също да добавите кокосово масло към любимите си ястия и салати.
Колко често трябва да правите това
Можете да правите това редовно.
Защо това работи
Установено е, че мощните антиоксидантни свойства на средноверижните мастни киселини в кокосовото масло са ефективни при управлението на фармакорезистентната епилепсия (8).
2. Канабидиол (CBD) масло
Shutterstock
Ще имаш нужда
10 mg канабидиол от фармацевтичен клас
Какво трябва да правиш
- Приемайте 10 mg канабидиол от фармацевтичен клас дневно.
- Консултирайте се с лекар, преди да го вземете.
Колко често трябва да правите това
Можете да правите това веднъж дневно.
Защо това работи
Лица, които не са показали никакво подобрение в пристъпите си след прием на антиепилептици, показват значително подобрение в пристъпите си при използване на канабидиол като допълнително средство (9).
3. Витамини
Shutterstock
Наблюдавани са витамини Е, В6 и D3 за подобряване на симптомите на епилепсия.
Недостигът на витамин В6 може да предизвика гърчове и възстановяването на нивата може да помогне за предотвратяването или лечението им (10).
Антиконвулсивният ефект на витамин D3 може също да помогне за управление на симптомите на гърчове, свързани с епилепсия (11).
Едновременното приложение на витамин Е заедно с антиепилептичните лекарства също може да помогне за подобряване на гърчовете (12).
Храните, богати на тези витамини, включват птици, риба, яйца, ядки и зелени зеленчуци. Ако искате да приемате допълнителни добавки за някой от тези витамини, не забравяйте да се консултирате с Вашия лекар.
Вашата диета също играе важна роля, за да ви помогне да се справите с епилепсията. Ето как може да помогне.
Какви храни са полезни за епилепсия?
Диетолозите често препоръчват диета с ниско съдържание на въглехидрати и с високо съдържание на мазнини, за да се намали честотата на пристъпите на епилепсия. Някои хора, които имат епилепсия, са устойчиви на лекарства против гърчове. На такива лица се предписват кетогенни и модифицирани диети на Аткинс (13).
Ето какво трябва да ядете и да избягвате.
Какво да ядем
- Бекон
- Яйца
- Майонеза
- Масло
- Хамбургери
- Готварска сметана
- Някои плодове и зеленчуци
- Ядки
- Сирене
- Риба
Какво да не се яде
- Рафинирани въглехидрати с високи гликемични нива като пица, безалкохолни напитки, бял ориз / тестени изделия, сладкиши, гевреци и чипс (14).
- Някои плодове и зеленчуци с висок гликемичен индекс като манго, стафиди, банани, картофено пюре и фурми (14).
- Гинко билоба - Известно е, че някои хора приемат добавки от гинко билоба, за да помогнат при симптомите на епилепсия. Известно е обаче, че този растителен екстракт взаимодейства с антиконвулсанти, като по този начин предизвиква гърчове (15).
- Алкохол
Не забравяйте, че трябва да потърсите медицинска помощ, за да се възстановите успешно от епилепсия. Горните съвети и средства за защита трябва да се използват заедно с текущи лечения. Също така, най-добре е да се консултирате с Вашия лекар, преди да следвате някое от горните лекарства, за да сте сигурни, че нито едно от тях не пречи на Вашето продължаващо медицинско лечение.
Епилепсията не трябва да ви възпира да водите нормален живот. С подходящи грижи и като обръщате внимание на диетата си, можете да се борите с това състояние доста лесно. Полезна ли беше тази статия? Моля, уведомете ни в раздела за коментари по-долу.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Добре ли е упражняването при епилепсия?
Липсата на упражнения е свързана със симптоми на епилепсия, като тревожност и депресия. Следователно упражненията са добри за тези, които имат епилепсия. Той може също така да подобри контрола върху пристъпите.
Можете ли да получите инвалидност от епилепсия?
Да, епилепсията може да причини увреждане, ако пристъпите са тежки и чести и в крайна сметка пречат на ежедневните ви дейности.
Може ли епилепсията да промени личността ви?
Да, епилепсията е свързана с промени в когнитивните способности, личността и други поведенчески елементи.
Кой е най-добрият витамин за епилепсия?
Установено е, че витамините В6 и Е подобряват симптомите на припадъци. Витамин В6 се използва за лечение на рядка форма на епилепсия, известна като припадък, зависим от пиридоксин. Този тип обикновено се развива в утробата или веднага след раждането и се причинява от неспособността на организма да метаболизира витамин В6.
Може ли епилепсията да те убие?
В редки случаи засегнатото лице може да умре внезапно без ясна причина. В такива случаи се нарича внезапна неочаквана смърт при епилепсия (или SUDEP). Възможно е индивидът да е починал по време или след припадък.
Какво представлява неразрешимата епилепсия?
Ако някой изпитва припадъци от години, без да може да ги контролира, състоянието се нарича неразрешима епилепсия.
Препратки
- Световната здравна организация „Епилепсия“.
- „Епилепсия в целия спектър: Насърчаване на здравето и разбирането.“ Национална академия на науките, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- “Изземване, просто частично” StatPearls, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- “The Neurobiology of Epilepsy” Current Neurology And Neuroscience Reports, Американска национална медицинска библиотека.
- „3 епидемиология и превенция“ Национална академия на науките, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Припадъци и епилепсия: Общ преглед за невролозите“ Перспективи на Cold Spring Harbor в медицината, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Текущо лечение на епилепсия.“ Неврология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ефекти на кетогенните диети върху появата на индуциран от пилокарпин епилептичен статус на плъхове.“ Метаболитна мозъчна болест, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ефикасност и безопасност на канабидиола при епилепсия: систематичен преглед и мета-анализ“ Лекарства, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Витамин В (6) лечение на неразрешими гърчове“ Мозък и развитие, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Витамин D3 за лечение на епилепсия: основни механизми, животински модели и клинични изпитвания“ Граници в неврологията, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ефекти на витамин Е върху честотата на пристъпите, находките от електроенцефалограмата и състоянието на оксидативен стрес при резистентни пациенти с епилепсия“ Advanced Biomedical Research, US National Library of Medicine.
- „Влиянието на диетата на кетогенната и Аткинска върху неразрешима епилепсия: сравнение“ Иранско списание за детска неврология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ефективност на лечението с нисък гликемичен индекс при пациенти с епилепсия: систематичен преглед.“ Acta Neurologica Belgica, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Смъртоносни припадъци поради потенциални билко-лекарствени взаимодействия с Гинко билоба.“
Списание за аналитична токсикология, Национална медицинска библиотека на САЩ.