Съдържание:
- Ползи от пшенична трева
- 1. Може да намали нивата на холестерола
- 2. Може да сведе до минимум риска от рак
- 3. Може да помогне за лечение на диабет
- 4. Може да облекчи възпалението
- 5. Може да помогне за отслабване
- 6. Може да подобри здравето на храносмилателната система
- 7. Може да засили метаболизма
- 8. Може да подобри имунитета
- 9. Може да понижи кръвното налягане
- 10. Може да подобри когнитивната функция
- 11. Може да лекува артрит
- 12. Май може да повиши нивата на енергия
- 13. Може да лекува бъбречни проблеми
- 14. Може да подобри здравето на кожата
- Каква е хранителната стойност на пшеничната трева?
- Какви са страничните ефекти на пшеничната трева?
- 1. Може да причини главоболие
- 2. Може да причини гадене
- 3. Може да предизвика алергии
Пшеничната трева е известна още като зелена кръв. Приготвя се от прясно покълнали листа на пшеничното растение (Triticum aestivum) . Счита се за суперхрана с богатия си хранителен профил.
Пшеничната трева обикновено се консумира като сок, но се предлага и като капсули, прах и хапчета. Може да се използва като ежедневен здравен тоник. Твърди се, че пшеничната трева притежава антиоксидантни, антибактериални, противовъзпалителни и невропротективни свойства. Сокът може да помогне за намаляване на нивата на холестерола, минимизиране на риска от рак, лечение на диабет, облекчаване на възпалението и подпомагане загубата на тегло.
Тази статия разглежда ползите за здравето, фактите за храненето и потенциалните странични ефекти на метличина. Включихме и няколко съвета за използването и консумацията на метличина. Превъртете надолу, за да започнете.
Ползи от пшенична трева
1. Може да намали нивата на холестерола
Някои изследвания са установили, че житната трева може да намали нивата на холестерола в организма. При проучвания върху животни на зайци с високи нива на холестерол е дадена диета с житна трева. Антиоксидантният ефект на метличина може да помогне за намаляване на нивата на холестерола (1).
Друго проучване, направено върху плъхове, установява, че пресният сок от пшенична трева може да покаже хиполипидемичен ефект (намаляващ холестерола) (2).
Необходими са обаче още проучвания в това отношение.
2. Може да сведе до минимум риска от рак
Казва се, че пшеничната трева притежава противоракови свойства, които могат да помогнат в борбата срещу раковите клетки (3). Раковите клетки процъфтяват в среда с ниско съдържание на кислород. Пшеничната трева доставя високо кислород на всички телесни тъкани и това може да помогне в борбата с рака (4).
Установено е също, че пшеничната трева проявява цитотоксични и антипролиферативни дейности (5). Друго проучване, проведено върху 60 пациенти с рак на гърдата, установи, че сокът от пшенична трева може да помогне за намаляване на риска от токсичност в кръвта поради химиотерапия (6). Необходими са обаче още изследвания в този ред, за да се стигне до по-нататъшни заключения.
3. Може да помогне за лечение на диабет
Пшеничната трева може да помогне за контролиране нивата на кръвната захар. Проучване върху диабетни плъхове тип 2 установи, че глюкозоокислителните ензими в пшеничната трева могат да помогнат за намаляване на нивата на кръвната глюкоза (7).
В друго проучване лечението на диабетични плъхове с етанолови екстракти от метличина в продължение на 30 дни води до намалени нива на нивата на кръвната глюкоза (8).
Необходими са обаче още проучвания, за да се разбере тази полза от метличина при хората.
4. Може да облекчи възпалението
Пшеничната трева може да помогне за облекчаване на хроничното възпаление. Проучване установи, че сокът от пшенична трева може да помогне за лечение на възпалителни стомашно-чревни състояния (9).
Пшеничната трева е богата на хлорофил. Изследванията показват, че хлорофилът притежава противовъзпалителни свойства (10). Друго проучване установи, че свързаните с хлорофил съединения могат да инхибират възпалението в човешките аортни клетки (11).
5. Може да помогне за отслабване
Консумацията на метличина може да насърчи загуба на тегло поради наличието на тилакоиди. Проучване, проведено върху гризачи, установи, че тилакоидите могат да забавят изпразването на стомаха. Добавянето им към храна с високо съдържание на въглехидрати също може да потисне глада. Тези фактори могат да помогнат за намаляване на телесното тегло (12).
Друго проучване също така посочва, че тилакоидите потискат апетита чрез повишаване на нивата на холецистокинин (хормон, който стимулира отделянето на жлъчка). Това може да доведе до по-нисък прием на храна (13).
Тилакоидите засягат и други хормони на апетита като грелин, което може да увеличи чувството за ситост (14).
6. Може да подобри здравето на храносмилателната система
Приемът на метличина може да подобри здравето на храносмилателната система. Пшеничната трева съдържа много храносмилателни ензими, които насърчават храносмилането (15). Сокът също така увеличава движението на червата (16).
Някои анекдотични доказателства сочат, че метличина може да почисти червата и също така да намали проблеми като подуване на корема, газове и дискомфорт в корема. Необходими са обаче още изследвания в този ред в подкрепа на това твърдение.
7. Може да засили метаболизма
Приемът на пшенична трева може да помогне за засилване на метаболизма и телесното тегло (3). Някои анекдотични доказателства сочат, че прахът от житна трева може да помогне за контролиране на телесното тегло чрез стимулиране на щитовидната жлеза. Това може да подобри метаболизма и да предотврати лошо храносмилане. Налице са обаче много ограничени изследвания в подкрепа на това твърдение.
8. Може да подобри имунитета
Проучванията показват, че пшеничната трева може да подобри имунното здраве. Той помага да се увеличи броят на червените кръвни клетки (RBC) и белите кръвни клетки (WBC). Той също така има антивирусни и противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за повишаване на имунитета (8).
Необходими са обаче още изследвания в този ред, за да се стигне до по-нататъшни заключения.
9. Може да понижи кръвното налягане
Някои анекдотични доказателства сочат, че метличина може да понижи кръвното налягане. Хлорофилът в метличина може да увеличи производството на кръвни клетки. Това може да помогне за регулиране на кръвното налягане. Налице са обаче ограничени изследвания в подкрепа на тази точка.
10. Може да подобри когнитивната функция
Невропротективните ефекти на метличина могат да насърчат когнитивната функция при лица със синдром на хронична умора (17).
Проучване, проведено от университета Daegu Haany, Корея, установи, че метличина може да помогне за предотвратяване на увреждане на паметта
11. Може да лекува артрит
Пшеничната трева може да лекува ревматоиден артрит (3), (8). Противовъзпалителните свойства на метличина могат да играят роля в това отношение (17).
Необходими са обаче повече изследвания, за да се направят по-нататъшни заключения.
12. Май може да повиши нивата на енергия
Протеините в пшеничната трева могат да предотвратят заболяването и да подобрят процеса на свързани с енергията механизми в организма (19).
Отслабената имунна система ви кара да се чувствате уморени. Съдържанието на хлорофил в метличина има антибактериални свойства, които могат да се борят срещу много инфекции. Това може да засили имунната ви система и потенциално да повиши нивата на енергия. Все още няма преки изследвания, които да докажат това твърдение.
13. Може да лекува бъбречни проблеми
Изследванията са ограничени в тази област. Някои анекдотични доказателства сочат, че приемът на метличина на прах може да помогне в борбата с бъбречни проблеми.
Редовното консумиране на прах от житна трева показва, че облекчава последващите симптоми на бъбречни кисти (като силна болка в гърба и корема). Пшеничната трева също може да помогне за забавяне на растежа на кистите.
14. Може да подобри здравето на кожата
Витамин А в пшеничната трева засилва блясъка на кожата и предлага естествен блясък. При проучвания при плъхове пшеничната трева може да лекува атопични дерматитни подобни кожни лезии (20).
Пиенето на сок от пшенична трева може да помогне в борбата с кожни проблеми като псориазис и екзема. В това отношение обаче има ограничени изследвания.
Това са предимствата на пшеничната трева. В следващия раздел подробно разгледахме неговия хранителен профил.
Каква е хранителната стойност на пшеничната трева?
Пшеничната трева е отличен източник на няколко витамини и минерали. Според Министерството на земеделието на Съединените щати, 100 г житна трева на прах се състои от (21):
- Енергия - 312 kcal
- Протеин - 12,5 g
- Въглехидрати - 75 g
- Общо диетични фибри - 50 g
- Калций - 300 mg
- Желязо - 12,5 mg
Пшеничната трева е добър източник на протеини, антиоксиданти, биофлавоноиди и аминокиселини. Пшеничната трева се състои от 17 различни аминокиселини и 8 от тях са от съществено значение за хората (тялото ни не може да ги произвежда) (22). Той също така съдържа вид зелен пигмент, известен като хлорофил, който има много ползи за здравето (23).
Също така, пшеничната трева притежава антиоксидантни свойства, които могат да помогнат за намаляване на окислителното увреждане на клетките (24).
Въпреки че пшеничната трева обикновено е безопасна за консумация, тя има няколко странични ефекти, които трябва да имате предвид. Вижте ги в следващия раздел.
Какви са страничните ефекти на пшеничната трева?
Въпреки че обикновено се счита за безопасно, има случаи на неблагоприятни ефекти след консумацията му. Тъй като се отглежда в почвата и се консумира сурово, пшеничната трева също има повишен риск от замърсяване. Честите неблагоприятни ефекти на метличина включват главоболие, гадене и алергии.
1. Може да причини главоболие
Излишният прием на сок от пшенична трева може да доведе до главоболие (25). Свръхчувствителните индивиди също могат да получат подуване на гърлото (26). Някои смятат, че главоболието може да е и знак за общата непоносимост на тялото към сока.
Приемът на сок в по-малки количества може да намали риска от главоболие. Установено е, че метаноловият екстракт от сока е безопасен при ниво на дозата от 2000 mg на kg телесно тегло (27).
Смята се, че замърсяването с пшенична трева често се причинява от организъм, наречен Listeria monocytogenes. Този организъм може да причини сериозни странични ефекти и един от тях е силно главоболие (28).
2. Може да причини гадене
Някои вярват, че пшеничната трева съдържа глутен. Това може да причини неблагоприятни симптоми, включително гадене, при хора с непоносимост към глутен (29). Изследване обаче заключава, че метличина не съдържа глутен (30). Следователно са необходими повече изследвания, за да се разбере този конкретен страничен ефект на метличина.
3. Може да предизвика алергии
Някои хора могат да бъдат алергични към метличина, особено когато я консумират под формата на хапче или сок. Ако сте алергични към продукти от пшеница, препоръчително е да стоите далеч и от житна трева (31).
Симптомите на алергия към пшенична трева тепърва ще бъдат проучени. Според анекдотични доказателства, алергията може да причини гадене, спазми, повръщане и диария. Кожата ви може да се възпали и да избухне в кошерите. Други алергични реакции могат да включват задух и задръствания.
Както вече беше обсъдено, пшеничната трева не съдържа глутен. Това е така, защото се прави от стъблото и листата, докато глутенът се намира в ядрото на семето. Но ако едно от семената случайно бъде включено, то може да се замърси с глутен. Следователно хората с непоносимост към глутен са