Съдържание:
- Какво е глутен?
- Какво ви прави глутенът?
- 5 основни причини глутенът е лош за някои хора
- 1. Може да причини целиакия
- 2. Може да причини не-целиакия чувствителност към глутен
- 3. Може да причини други неблагоприятни ефекти
- 4. Може да влоши мозъчните нарушения
- 5. Може да причини други автоимунни заболявания
- Какви храни да избягвате, за да предотвратите проблеми, свързани с глутена *?
- Какви храни да включите *?
- Към глутен или не към глутен?
- Как да увеличим приема на фибри при диета без глутен
- Заключение
- Препратки
Глутенът стана спорен. Докато някои казват, че може да бъде безопасно за повечето, други смятат, че може да бъде вредно. Повече американци отиват без глутен. В проучване от 2018 г., публикувано от Националната асоциация на ресторантите, 44% от анкетираните готвачи твърдят, че без глутен е гореща тенденция в САЩ (1).
Въпреки че тенденцията изглежда се охлажда, безглутеновата индустрия е готова да достигне 7,6 милиарда долара в САЩ до 2020 г. Доколко е оправдана?
Какво е глутен?
Глутенът е общото наименование на различните протеини, открити в пшеницата, ечемика и ръжта. Глутенът помага на храните да поддържат формата си. По някакъв начин той действа като лепило, което държи храната заедно.
Пшеницата е най-често консумираното зърно, съдържащо глутен. Е, от какво е направен глутенът? Двата основни протеина в глутена са глутенинът и глиадинът - и глиадинът изглежда има най-негативните ефекти върху здравето от двете (2), (3).
Най-често срещаните опасения по отношение на глутена са свързани с чувствителността към глутен. Но може ли да се направи повече глутен?
Какво ви прави глутенът?
Най-честият проблем, свързан с глутена, е целиакия. Хората, засегнати от него, не могат да понасят дори малки количества глутен. При такива индивиди глутенът уврежда лигавицата на тънките черва. Това в крайна сметка пречи на усвояването на хранителни вещества - потенциално водещо до остеопороза, безплодие, гърчове и увреждане на нервите (4).
Чувствителността към глутен е друг въпрос. Най-често предизвиква подобни симптоми (коремна болка, подуване на корема, депресия и умора), но не винаги уврежда чревната лигавица.
Глутенът не причинява директно тези проблеми. Но имунната система на тялото ви реагира на глутена по определен начин, което води до тези проблеми. Глутеновите пептиди навлизат в чревната лигавица и провокират имунната система на организма да атакува собствените си тъкани. Какво причинява това остава неизвестно (5).
Това се случва при определени индивиди - където тялото усеща глутена като токсин, което кара имунните клетки да реагират прекомерно и да го атакуват. При някои чувствителни хора това води до възпаление в тялото - причинява проблеми (6).
Нека разгледаме тези въпроси в детайли.
5 основни причини глутенът е лош за някои хора
1. Може да причини целиакия
Целиакия е най-тежката форма на чувствителност към глутен. Това е автоимунно заболяване, при което имунната система на организма атакува глутеновите протеини. Също така атакува тъканната трансглутаминаза, която е ензим в клетките на храносмилателния тракт. Това води до дегенерация на чревната стена.
Около 1% от американското население има целиакия (7). Въпреки че този брой може да изглежда малък, проучванията показват, че скоростта се увеличава бързо (8).
Няколко проучвания показват способността на глиадиновите пептиди да предизвикват автоимунен отговор (9).
Избягването на храни, съдържащи глутен, е важна стъпка при лечението на целиакия. Елиминирането на глутена от диетата може да подобри повечето симптоми и дори да излекува увреденото черво.
Можете да включите месо, риба, плодове и зеленчуци, ориз и картофи във вашата диета (10).
Можете да замените пшеничното брашно с бобено брашно. Можете също така да се насладите на киноа, елда и амарант.
2. Може да причини не-целиакия чувствителност към глутен
Това се нарича още глутенова чувствителност или непоносимост към глутен. Той включва нежелани реакции към глутена, но без атака върху тъканите на тялото. Симптомите включват болка в стомаха, умора, подуване на корема, диария и болки в ставите.
Проучванията показват, че хората, които имат NCGS, съобщават за подобрение на симптомите при безглутенова диета (11).
NCGS също се различава от алергията към пшеница (различно здравословно състояние). Въпреки че е доста различно от целиакия, това, което предизвиква NCGS, все още е до голяма степен неизвестно (12).
3. Може да причини други неблагоприятни ефекти
Shutterstock
Глутенът може да доведе до проблеми дори при хора, които нямат болест на цьолиакия или чувствителност към глутен. В едно проучване пациентите със синдром на раздразненото черво са имали влошени симптоми след поглъщане на глутен (13).
Прекомерният прием на глутен може също да предизвика промени в чревната лигавична архитектура - дори при нормални индивиди, които нямат цьолиакия (14).
Глиадинът в глутена също е свързан с повишена чревна пропускливост (15). Това състояние е известно като пропускливо черво, при което потенциално вредните вещества от червата са склонни да изтичат в кръвния поток - причинявайки големи вреди.
Тези неблагоприятни ефекти могат да бъдат свързани с аминокиселините в глутеновите протеини - а именно глутамин и пролин. Наличието на тези аминокиселини прави глутена труден за разграждане. Следователно, те продължават да съществуват в стомашно-чревния тракт - вероятно задействайки имунната система (16). Това е една от причините безглутеновите диети да ограничат повечето симптоми дори на нецелиакични автоимунни заболявания (17).
Изследванията също така казват, че някои индивиди изпитват стомашно-чревни и не-стомашно-чревни симптоми след поглъщане на пшеница. Това може да се отдаде на глутен (18).
Съществува спектър от свързани с глутен нарушения, напълно несвързани с цьолиакия. Те включват астма, алергичен ринит, атопичен дерматит, уртикария (кръгли обриви по кожата, които сърбят интензивно) и анафилаксия (19).
4. Може да влоши мозъчните нарушения
Глутенът може да има някои вредни ефекти върху мозъка също. Проблем, наречен чувствителна към глутен идиопатична невропатия, се състои от неврологични заболявания, причинени или влошени от приема на глутен.
В проучване е установено, че 30 от 53-те неврологични пациенти също са чувствителни към глутен (20).
Консумацията на глутен също е свързана с много случаи на неврологични проблеми - най-честият от тях е церебеларната атаксия. Това мозъчно заболяване причинява проблеми в говоренето и поддържането на движенията и баланса (21).
В едно-единствено по рода си проучване, 14-годишно момиче е диагностицирано с психотични симптоми, свързани с консумацията на глутен (22). Колкото и да е странно, момичето показа пълно разрешаване на симптомите след спазване на диета без глутен. Отчитат се и случаи на зрителни и слухови халюцинации, които са разрешени след диета без глутен. Все още не са известни точните причини за тези явления.
Глутенът е свързан и с други неврологични заболявания като аутизъм, шизофрения и епилепсия (23), (24), (25).
5. Може да причини други автоимунни заболявания
Глутенът, освен целиакия, е свързан и с други автоимунни заболявания. Те включват тиреоидит на Хашимото, множествена склероза и диабет тип 1 (26), (27), (28).
Забележка: Аглутининът от пшеничен зародиш (WGA) е лектин (вид протеин), присъстващ в пшеницата. Въпреки че това не е пряко свързано с глутен, WGA е основен компонент на пшеницата (точно като глутена) и може да има неблагоприятни ефекти.
Установено е, че WGA причинява хронично възпаление и други автоимунни заболявания. Заедно с глиадина в глутена, WGA може допълнително да увеличи чревната пропускливост и да причини по-лоши проблеми (29).
Глутенът, на пръв поглед прост протеин, може да причини сериозни вреди. Може да не засегне по-голямата част от населението, но може да предизвика силни (а понякога и непримирими) ефекти при податливи индивиди.
Налице е отдих за такива хора - което включва напълно избягване на храни, съдържащи глутен.
Какви храни да избягвате, за да предотвратите проблеми, свързани с глутена *?
Shutterstock
Трябва да избягвате пшеница, ечемик и ръж. Освен това има и други храни, които трябва да избягвате:
- Пшенично нишесте
- Пшеничен зародиш
- Пшенични трици
- Твърди
- Напукана пшеница
- Кус-кус
- Фарина
- Фаро
- Емер
- Камут
- Правопис
- Грис
- Брашно Греъм
- Булгер
- Овес
- Сейтан
- Пилешки бульон
- Малцов оцет
- Определени дресинги за салати
- Ечемичен малц
- Соев сос
- Юфка от соя
- Подправки и смеси от подправки
- Подправки
- Вегетариански бургери
Освен тях, трябва да внимавате и за други често преработени храни, които съдържат глутен като:
- Бира, ейл
- Хляб
- Торти и пайове
- Зърнени храни
- Бонбони
- Крекери
- Крутони
- Бисквитки
- пържени картофки
- Грави
- Имитация на месо или морски дарове
- Мацо
- Тестени изделия
- Хот-доги (и други преработени обедни меса)
- Подправени закуски (картофи и тортила чипс)
- Домашни птици, които се самооправят
Някои лекарства и добавки с рецепта могат също да използват пшеничен глутен като свързващ агент. Посъветвайте се с Вашия лекар или диетолог за това.
Това е само едната страна на безглутеновата диета. Трябва да замените тези храни с други, за да сте сигурни, че хранителните ви нужди са удовлетворени.
Какви храни да включите *?
Включването на повече от тези храни във вашата диета може да помогне:
- Плодове и зеленчуци
- Яйца
- Фасул, ядки и семена (в техните естествени и непреработени форми)
- Нискомаслени млечни продукти
- Пост и непреработени меса, птици и риба
- Амарант
- Arrowroot
- Царевица
- Лен
- Елда
- Просо
- Киноа
- Ориз
- Соя
- Сорго
- Тапиока
- Теф
- Безглутенови брашна (соя, ориз, картофи, боб, царевица)
* информация, получена от MayoClinic
Извършването на необходимите диетични промени може да ви помогне да върнете здравето си в релси. Но означава ли това, че можете да спазвате диета без глутен, дори ако не се сблъсквате с никакви проблеми?
Към глутен или не към глутен?
Спазването на безглутенова диета през целия живот е единствената възможност за пациенти с целиакия и лица, които са изправени пред нежелани реакции към глутена. Лекарствата може да станат достъпни, но трябва да изчакаме по-нататъшно развитие (30).
Но какво ще кажете за хора, които избират да се хранят без глутен, въпреки че нямат проблеми с глутена? Е, има няколко риска.
- Безглутеновата диета (или дори специални безглутенови зърнени продукти като хляб или зърнени храни) често е с ниско съдържание на фибри, калий, желязо и цинк (31).
- Безглутеновата диета може също да увеличи риска от дефицит на витамини от група В и други микроелементи (32).
- Продуктите без глутен могат да продължат да бъдат по-скъпи. Проучванията установяват, че безглутеновите хлебни изделия са с 267% по-скъпи от техните аналози, съдържащи глутен (31).
- Спазването на безглутенова диета може да доведе до наддаване на тегло. Продуктите без глутен често са с високо съдържание на мазнини и калории и ниско съдържание на фибри и пълнозърнести храни (33). Установено е, че хората на диета без глутен консумират значително повече въглехидрати и мазнини (и протеини) (34). Това може да доведе до наддаване на тегло, ако не се полагат подходящи грижи.
Преминаването на диета без глутен, когато глутенът не е проблем, може да доведе до вредни ефекти. Така че, ние не препоръчваме това. Но ако все пак искате да продължите, ви предлагаме да поговорите с Вашия лекар.
Освен че следвате съветите им, можете да разгледате стратегиите за увеличаване на приема на фибри (и други хранителни вещества) при безглутенова диета.
Как да увеличим приема на фибри при диета без глутен
- Можете да добавяте варени варива към смесени ястия и гарнитури.
- Добавете кафяв ориз и зеленчуци към опаковки без глутен. Те могат да направят вкусна вечерна закуска.
- Използвайте безглутенови пълнозърнести храни вместо бял ориз, когато е възможно. Няколко такива зърна включват амарант, киноа, просо, сорго, кафяв или див ориз, овес без глутен и елда.
- Отидете на безглутенови пълнозърнести крекери, вместо крекери на оризова основа.
- Изберете безглутенови пълнозърнести тестени изделия вместо оризови или царевични.
- Можете да изберете пуканки като вечерна закуска.
- Заменете картофения чипс с хрупкави зеленчуци като страни за опаковки и сандвичи.
Заключение
Отхвърлете прищявките и приемете фактите. Проверете сами (и с Вашия лекар), ако трябва да скочите на глутеновата лента.
Също така ни кажете дали сте се сблъсквали с някакви проблеми с глутена. Как се справихте с него? Споделете своя опит в полето за коментари по-долу.
Препратки
- „Защо безглутенът е тук, за да остане“ Институт по хранителни технологи.
- „Химия на глутеновите протеини“ Микробиология на храните, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Връзка между структурата на глиадин и…“ Acta paediatrica. Supplementum, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ще станете без глутен само защото? Ето какво… ”Медицинското училище в Харвард.
- „Имунното разпознаване на глутен…“ Клинична и експериментална имунология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Глутен: полза или вреда за организма?“ Харвардското училище за обществено здраве.
- „Преобладаването на целиакия в…“ Американският вестник по гастроентерология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Повишено разпространение и смъртност при…“ Гастроентерология.
- „Ролята на глутена при цьолиакия…“ Хранителни вещества, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Хранене, диета и хранене при цьолиакия“ Национален институт по диабет и храносмилателни и бъбречни заболявания.
- „Чувствителност към глутения към целиакия…“ Вестник на Американския колеж по хранене, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Чувствителност към глутен без целиакия и…“ Гастроентерология и хепатология от легло до пейка, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Глутенът причинява стомашно-чревни симптоми при…“ Американското списание по гастроентерология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Глутенови промени в лигавицата при субектите…“ Lancet, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Глиадин, зонулин и пропускливост на червата…“ Скандинавски вестник по гастроентерология.
- „Неблагоприятни ефекти на пшеничния глутен“ Annals of Nutrition & Metabolism.
- „Неблагоприятни ефекти от поглъщането на глутен и…“ Оксфордски академични списания.
- „Каква роля играе пшеницата за симптомите…“ Гастроентерология и хепатология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Спектър на свързани с глутен нарушения…“ BMC Medicine, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Играе ли криптичната чувствителност към глутен…“ Лансет, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Неврологични разстройства при целиакия при възрастни…“ Канадски вестник по гастроентерология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Глутенова психоза: потвърждение на нова…“ Хранителни вещества, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Безглутенова диета като интервенция за аутизъм и…“ SAGE Journals.
- „Пристъпилите шизофреници: по-бързо подобрение…“ Британски вестник по психиатрия, Cambridge University Press.
- „Успешно лечение на епилепсия и…“ ScienceDirect.
- „Автоимунни заболявания на щитовидната жлеза…“ Европейско списание по гастроентерология и хепатология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Глутенова чувствителност при множествена склероза…“ Анали на Нюйоркската академия на науките, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ремисия без инсулинова терапия…“ BMJ Case Reports, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Диетичният прием на пшеница и други зърнени култури…“ Хранителни вещества, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Нови лечения за цьолиакия…“ Храносмилателни заболявания, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „База данни за храни без глутен…“ PeerJ - вестник на науките за живота и околната среда.
- „Безглутеновата диета: мода или необходимост?“ Спектър на диабета, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Безглутенова диета: Неразумни съвети за диетата за…“ Вестник на Академията по хранене и диететика.
- „Доказателства за висок прием на захар…“ Хранителна фармакология и терапия, Национална медицинска библиотека на САЩ.