Съдържание:
- Какво е жълт чай?
- Как може да ви е от полза жълтият чай?
- 1. Насърчава здравето на сърцето
- 2. Може да предотврати рака
- 3. СПИН Лечение на диабет
- 4. Насърчава храносмилателното здраве
- 5. Може да помогне за отслабване
- 6. Подобрява здравето на черния дроб
- 7. Помага за забавяне на стареенето
- Как да приготвим жълт чай у дома
- От какво имаш нужда
- Указания
- Заключение
- Препратки
Жълтият чай на китайски се нарича huángchá. Това е един от най-луксозните и скъпи чайове в света. Има вкусен копринен вкус и характерен аромат - и някога е бил напитка, предназначена само за кралските особи и елита. Но днес чаят е достъпен по целия свят и бързо набира популярност благодарение на своите прекрасни ползи за здравето.
Какво е жълт чай?
Жълтият чай идва от преработените листа на растението Camellia sinensis . Процесът му на приготвяне е подобен на този на зеления чай - с допълнителна стъпка за затваряне и приготвяне на пара на напитката. Това води до по-гладък вкус от другите чайове.
Основната цел на приготвянето на жълт чай е да премахне тревистата миризма на зелен чай, като същевременно запази здравните свойства. Жълтият чай се предлага в различни сортове, като най-популярните са:
- Junshan yinzhen
- Huoshan huangya
- Beigang maojian
- Да, ти
- Хаймагонг ча
Можете да изберете някой от сортовете. Всички те съдържат полифеноли и други важни съединения, които насърчават здравето, като се борят с оксидативния стрес и засилват антиоксидантната защита. Нека разгледаме подробно ползите.
Как може да ви е от полза жълтият чай?
Полифенолите в жълтия чай се борят с оксидативния стрес и ви предпазват от сърдечни заболявания и рак. Специфичните полифеноли също могат да насърчат подобрен контрол на кръвната захар и могат да помогнат на диабета. Това са най-важните съединения на жълтия чай - и те са причината да го приемате всеки ден.
1. Насърчава здравето на сърцето
Shutterstock
Жълтият чай, както почти всички сортове чай, съдържа полифеноли. Полифенолите предлагат защита срещу сърдечно-съдови заболявания. Те също така повишават антиоксидантната защита на ендотелните клетки, което допълнително насърчава здравето на сърцето (1).
Полифенолите проявяват и противовъзпалителни свойства, които подобряват здравето на сърцето и предотвратяват свързаните с възпалението сърдечни заболявания (като коронарна болест на сърцето и миокарден инфаркт) (2).
Друг важен набор от съединения в жълтия чай са флаванолите, които помагат за понижаване на нивата на лошия холестерол (3).
2. Може да предотврати рака
Жълтият чай съдържа много биоактивни съединения, които допринасят за противораковите му ефекти. Тези съединения се борят с окисляването и възпалението, като по този начин намаляват риска от рак (4).
Полифенолите в чая също могат да упражняват защитни ефекти срещу рак (5). Тези съединения не само действат като антиоксиданти, но също така влияят положително на различни клетъчни механизми.
3. СПИН Лечение на диабет
Установено е, че допълването с жълт чай подобрява симптомите, свързани с диабет тип 2 (6).
Повечето от полезните ефекти на чая могат да се отдадат на неговите полифеноли. Основният вид полифеноли в чая са катехините - EGCG (епигалокатехин галат) като най-важният от тях. Установено е, че този катехин помага за борба със затлъстяването и метаболитния синдром при проучвания върху мишки (7).
Полифенолите могат също да повлияят нивата на кръвната захар и да контролират (или дори да предотвратят) усложненията на диабета (8).
4. Насърчава храносмилателното здраве
Полифенолите на жълтия чай също играят роля при лечението на много стомашно-чревни проблеми. Някои такива заболявания включват възпалителни заболявания на червата, остра диария, пептични язви и рак на храносмилателния тракт (9).
Антиоксидантите от жълт чай също помагат за лечение на стомашно увреждане, причинено от възпаление (10).
5. Може да помогне за отслабване
Shutterstock
Установено е, че екстрактите от жълт чай (заедно с тези от зелен чай) намаляват увеличаването на телесното тегло и значително намаляват индекса на телесна маса. Екстрактите могат също да увеличат ситостта и енергийните разходи по време на хранене при затлъстели индивиди (6).
В друго проучване приемът на полифенол е обратно свързан с телесното тегло и затлъстяването при възрастна популация. По-големият прием на полифенол може да намали телесното тегло и дори да намали риска от сърдечни заболявания при възрастните хора (11).
6. Подобрява здравето на черния дроб
Жълтият чай може да предотврати образуването на мастен черен дроб.
Изследванията също така показват, че богата на полифенол диета може да се счита за потенциален нов подход за лечение на безалкохолна мастна чернодробна болест (12).
Изследвания на гризачи разкриват, че полифенолите могат да намалят метаболизма на мазнините в черния дроб - като по този начин помагат за лечението на безалкохолна мастна чернодробна болест (13).
7. Помага за забавяне на стареенето
Полифенолите в жълтия чай могат да предложат ползи и по отношение на стареенето. Счита се, че полифенолите, получени от листата на растението Camellia sinensis , предпазват човешката кожа от признаците на фотостареене (14). В много животински модели също е установено, че полифенолите на чая инхибират увреждането на кожата, причинено от ултравиолетовите лъчи (14).
Други проучвания също са признали фотозащитните свойства на чайните полифеноли - особено тези, идващи от листата на Camellia sinensis (15).
Полифенолите на чая също се борят с оксидативния стрес, който е друг основен фактор за стареенето на кожата (16).
Жълтият чай става популярен всеки ден. Причините, както обсъдихме, са неговите предимства. Високото му съдържание на полифенол го прави задължителен. Но как го приготвяте?
Как да приготвим жълт чай у дома
Варенето на жълт чай е подобно на това на повечето други чайове. Уверете се, че използвате филтрирана вода в процеса.
От какво имаш нужда
- Чайник
- Чаена чаша
- 1 чаена лъжичка хлабави листа от жълт чай
- Чайник
Указания
- Загрейте чашата и чайника с малко гореща вода. Завъртете водата наоколо и след това изхвърлете от контейнерите.
- Добавете чаените листа към чайника. Можете да добавите чаена лъжичка чаени листа на всеки 8 унции вода.
- Загрейте вода в чайника, докато докосне 167oF до 176oF. Не забравяйте да не използвате вряла вода - това може да увреди вкуса на нежните листа.
- Изсипете горещата вода (заедно с чаените листа) в чайника и покрийте с капака. Оставете чаените листа да настинат за 2 до 3 минути. Можете да опитате чая на всеки 30 секунди, за да проверите дали е постигнал желания вкус.
- Отцедете чая през цедка и го изсипете в чаената чаша. Наслади се!
- Можете да използвате един и същ комплект листа 3 до 5 пъти, преди да ги изхвърлите.
Заключение
Жълтият чай идва от същото семейство като зеления чай. Но е далеч по-мек и може да се насладите повече на вкуса. Това е добра новина - както и сега, можете да се насладите на предимствата на чая заедно с богатия, копринен вкус.
Но внимавайте с добавките - някои анекдотични доказателства сочат, че диетичните добавки със зелен чай / жълт чай могат да предизвикат увреждане на черния дроб при някои индивиди. Моля, консултирайте се с вашия доставчик на здравни грижи, преди да приемате някакви добавки.
Имахте ли преди това жълт чай? Как ти хареса? Оставете коментар в полето по-долу и ни уведомете за вашите мисли.
Препратки
- „Полифеноли, възпаление и сърдечно-съдови…“ Текущи доклади за атеросклероза, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Чай и сърдечно-съдови заболявания“ Фармакологични изследвания, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Доказателства за защитен ефект на…“ Терапевтичен напредък при хронични заболявания, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Жълт чай, обещаващ китайски чай…“ Food Research International, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Хемопревенция на чай и рак: а…“ Азиатско-тихоокеански вестник за превенция на рака.
- „Диетична добавка към голям жълт чай…“ Хранителни вещества, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Диетични добавки с екстракт от зелен чай…“ Хранене и метаболизъм, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Полифенолите и техните ефекти върху диабета…“ Медицински вестник на Ислямска република Иран, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Полифеноли и стомашно-чревни заболявания“ Текущо становище по гастроентерология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „In vivo антиоксидантна активност на жълтия чай…“ Публикации на Spandidos, Експериментална и терапевтична медицина.
- „Нивата на полифенол са в обратна корелация с…“ Хранителни вещества, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Лечение на полифеноли при пациенти с…“ Вестник за транслационна вътрешна медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Полифенолите на зеления чай подобряват безалкохолното…“ Световен вестник по гастроентерология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Откриване на връзката между храненето и стареенето на кожата“ Дерматоендокринология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Защитни механизми на зеления чай…“ Оксидативна медицина и клетъчно дълголетие, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Полифеноли и стареене“ Текуща наука за стареене, Национална медицинска библиотека на САЩ.