Съдържание:
- Съдържание
- Какво представляват лектините?
- Кои храни са с високо съдържание на лектини?
- 1. Червен боб
- 2. Соя
- 3. Пшеница
- 4. Домати
- 5. Фъстъци
- 6. Картофи
- 7. Растителни масла
- 8. Млечни продукти
- Толкова ли са лектините?
Лектините са протеини, открити във всички форми на живот, включително храната, която ядете. Интересното е, че те имат както положителни, така и отрицателни ефекти. Проучванията ни показват, че те могат да възпрепятстват усвояването на някои хранителни вещества - и това може да бъде опасно. Означава ли това, че трябва да избягвате тези храни, които съдържат лектини? Нека да видим какво казват изследванията.
Съдържание
- Какво представляват лектините?
- Кои храни са с високо съдържание на лектини?
- Толкова ли са лектините?
- Как още да намалите лектините от любимите си храни?
Какво представляват лектините?
Лектините са специфични свързващи въглехидрати протеини, които спомагат за улесняване на комуникацията между клетките на тялото (1). Те са повсеместни - намират се в растения, животни и дори микроорганизми.
Те също така съдържат азот, който е от съществено значение за растежа на растенията. Характеристиките на лектините, които помагат за защита на растенията, могат да предизвикат проблеми в храносмилането. Лектините се противопоставят на разграждането в червата, което потенциално допринася за заболяване. Тези протеини, когато се приемат в активно състояние, могат да причинят негативни ефекти (2).
Най-популяризираните от тези ефекти са тези, които се дължат на приема на сурови или недостатъчно сварени бобчета. Те съдържат фитохемаглутинин, лектин, който кара червените кръвни клетки да се слепват. Ефектите включват гадене, разстроен стомах, диария, повръщане и подуване на корема (3).
Други проучвания върху животни също са установили, че активните лектини могат да попречат на усвояването на хранителните вещества. Това се случва, когато лектините се свързват с клетъчните линии на храносмилателния тракт, нарушавайки разграждането и усвояването на хранителни вещества (особено калций, желязо, цинк и фосфор) (2).
Лектините се свързват с клетките за дълги периоди, като евентуално предизвикват автоимунни отговори. Някои източници предполагат, че това може да доведе до възпалителни състояния като ревматоиден артрит и диабет тип 1 (4).
Означава ли това, че трябва да се въздържате от храни с високо съдържание на лектини? Не препоръчваме точно това - поради причини, които ще обсъдим по-късно в тази публикация. Но първо ще разгледаме храните с високо съдържание на тези протеини.
Обратно към TOC
Кои храни са с високо съдържание на лектини?
1. Червен боб
Както беше обсъдено по-рано, червеният боб съдържа фитохемаглутинин, лектин, който може да причини храносмилателни проблеми. Това е вярно, ако консумирате зърната в суров или неварен вид. Суровият боб съдържа 20 000 до 70 000 хау1 фитохемаглутинин, докато изцяло сготвеният фасул съдържа само 200 до 400 хау (5).
При проучвания с плъхове фитохемаглутининът е причинил смущения в лигавицата и функционални затруднения на червата (6).
Въпреки че други зърна (бял боб и гръцки боб) съдържат лектини, червеният сорт ги има в най-високи концентрации. Приготвянето им на силен огън може да деактивира този лектин.
Не е нужно обаче да се отказвате от бобови растения като червен боб. Те имат нисък гликемичен индекс и работят добре за предотвратяване на диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания (7).
2. Соя
Shutterstock
Соевите лектини се наричат още соеви аглутинини. Подобно на червения боб, соята също има сравнително високо съдържание на лектини.
Проучванията показват, че диетичният соев агглутинин може да повлияе на секрецията на някои хормони, които модулират резервите на кръвната глюкоза (8). Тези проучвания, проведени върху плъхове, също показват лош растеж на далака и бъбреците. Въпреки че ефектите при хората може да не са толкова драстични, препоръчва се повишено внимание.
Други проучвания също показват, че соевият аглутинин може да повлияе отрицателно на чревната структура, чревната пропускливост, чревната флора и имунната система на лигавицата (9).
Положителната страна е, че соята помага за понижаване на холестерола и намалява риска от затлъстяване и диабет тип 2 (10), (11), (12).
Установено е, че покълването на соята намалява съдържанието на лектин с 59% (13). Това може да работи и с грах, който съдържа фитинова киселина, лектин (макар и не в много големи количества).
3. Пшеница
Пшеницата съдържа лектин, наречен агглутинин от пшеничен зародиш (14). Този лектин може да промени функцията на чревния епител и бактериалните клетки в човешките черва (15).
При проучвания с плъхове поглъщането на аглутинин от пшеничен зародиш намалява смилаемостта и правилното използване на хранителните протеини (16).
В друго проучване е установено, че аглутининът от пшеничен зародиш задейства синтеза на провъзпалителни цитокини (съединения, които стимулират възпалението в тялото) (17).
Лектинова активност се наблюдава и в други зърнени култури като овес, царевица, ориз и ечемик - макар че най-изследваната е тази, която се намира в пшеничните зародиши (14).
Но пълнозърнестата пшеница също има някои полезни ефекти. Високото му съдържание на фибри може да бъде от полза за червата (18). Пълната пшеница също съдържа ферулова киселина, антиоксидант, за който е известно, че се бори със сърдечните заболявания (19).
4. Домати
Установено е, че доматите лектини се противопоставят на храносмилането в храносмилателния канал на бозайници, но те не показват вредни ефекти (20). Освен това няма достатъчно изследвания, които да ни покажат как доматените лектини могат да бъдат лоши.
Някои хора реагират на домати - но това може да има повече общо със състояние, наречено синдром на поленова хранителна алергия, отколкото съдържанието на лектин (21).
Най-важният аспект на доматите е съдържанието им на ликопен. Установено е, че ликопенът драстично намалява риска от хронични заболявания като рак и сърдечно-съдови заболявания (22).
5. Фъстъци
Лектинът в фъстъците се нарича фъстъчен аглутинин. Проучванията показват, че този лектин може да насърчи растежа на човешкия рак. За разлика от лектините от червен боб или соя, фъстъченият аглутинин е доста устойчив на топлина и не може да бъде елиминиран чрез задълбочено готвене (23).
Този лектин също бързо навлиза в човешкия кръвоток веднага след поглъщането на фъстъци и може да ускори разпространението на ракови тумори при човека (23).
Но тези проучвания са проведени с помощта на много високи дози фъстъчени лектини, поставени директно върху раковите клетки. Нямаме изследвания, които да предполагат какво точно се случва в човешкото тяло.
От друга страна, фъстъците са пълни с биоактивни съединения, които предотвратяват болестите и насърчават дълголетието. Съединения като ресвератрол и флавоноиди могат да блокират усвояването на холестерола от диетата (24).
Редовният прием на ядки, включително фъстъци, също може да намали риска от сърдечни заболявания (25).
6. Картофи
Shutterstock
Картофите съдържат лектин, наречен solanum tuberosum agglutinin, който е устойчив на топлина. Около 50% от съдържанието на лектин в картофите остава непокътнато дори след готвене (26).
Едно проучване предполага, че тези лектини могат да причинят неблагоприятни ефекти при някои хора, които ядат картофи (26).
Но картофите правят чудеса за вашето здраве. Кожите на зеленчуците са богати на фибри. Зеленчуците също са чудесни източници на витамин С, витамини от група В и калий (27).
7. Растителни масла
Тук имаме по-малко информация. Но някои анекдотични източници предполагат, че растителните масла, приготвени от зърна или семена с високо съдържание на лектин (царевично масло или соево масло), могат да съдържат лектини. Тези масла също могат да бъдат генетично модифицирани, добавяйки към потенциалното заболяване, което могат да причинят.
8. Млечни продукти
И тук имаме неадекватна информация. Млечните продукти, произведени от северноамерикански крави, могат да съдържат казеин А1, лектиноподобен протеин. Това може да причини определени нежелани реакции.
Кокосовото мляко може да бъде чудесна алтернатива в този случай.
Това са най-често срещаните храни, които съдържат лектини. Този списък съдържа ли някоя от любимите ви храни? Означава ли това, че вече не можете да ги ядете? Е, новините не са толкова лоши, колкото вероятно си мислихте.
Обратно към TOC
Толкова ли са лектините?
Важно е да се разбере, че повечето проучвания върху лектини са проведени върху животни, а не върху хора. Също така, тези проучвания включват използването на лектини в прекомерно големи количества. Рядко се случва някой да консумира толкова много от горните храни, за да бъде повлиян от лектини.
Но тогава трябва да проявяваме повишено внимание.
Не ви препоръчваме да премахвате тези храни от диетата си - тъй като те съдържат едни от най-мощните хранителни вещества, които са полезни за вашето здраве. Също така, консултацията с лекар е