Съдържание:
- Съдържание
- Науката зад хранителните добавки
- Какви са употребите на хранителни добавки?
- Какви са вредните ефекти на хранителните добавки?
- Кои са косвените хранителни добавки, които могат да ви навредят?
- Как да избегнем вредните хранителни добавки
- Заключение
- Терминологичен речник
- Препратки
Изследванията показват, че хранителните добавки могат да причинят здравословни проблеми като диария, нервни разстройства и астма (1). Но това не е всичко.
Хранителните добавки са вещества, добавяни към храните за подобряване на вкуса, външния им вид и други качества. Някои от най-опасните от тях включват транс-мазнини и царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза, за които е установено, че причиняват сериозно увреждане на черния дроб (2). Повечето от тези добавки са намерили път в най-често срещаните храни. Означава ли това, че няма начин да избегнете вредните им ефекти? Е, нека да разберем.
Съдържание
- Науката зад хранителните добавки
- Какви са употребите на хранителни добавки?
- Какви са вредните ефекти на хранителните добавки?
- Кои са косвените хранителни добавки, които могат да ви навредят?
- Как да избегнем вредните хранителни добавки
Науката зад хранителните добавки
Хранителните добавки се добавят към храната по различни причини, добри и лоши. Те са класифицирани най-общо в два вида - директни и индиректни.
Директните хранителни добавки са тези, които се добавят към храната със специфично предназначение. Например, аспартам, нискокалоричен подсладител, се добавя към храната със специфична цел да подобри вкуса, без да увеличава съдържанието на калории.
Косвени хранителни добавки са тези, които неволно стават част от храната чрез опаковането или съхранението. Те включват малките опаковъчни вещества, които попадат в храната по време на опаковането или транспортирането / съхранението (2).
Хранителните добавки сами по себе си не са лоши. Консервирането на храната чрез мариноване (чрез добавяне на оцет, където това е добавката) е начин за добавяне на хранителна добавка - само това не е вредно.
Всъщност хранителните добавки имат различни приложения - и може да не сме наясно с повечето от тях.
Обратно към TOC
Какви са употребите на хранителни добавки?
- Увеличете хранителната стойност на храната
Някои витамини и минерали (и дори фибри) се добавят към храната, за да компенсират тези, които липсват в диетата на човека. Наричан още обогатяване, той е помогнал в борбата с недохранването в различни части на света (3). Един добър пример е зърнената закуска. Той е обогатен с определени хранителни вещества, които могат да помогнат за лечението на някои хранителни дефицити (4).
- Запазете храната от разваляне
Наричани още консерванти, тези хранителни добавки предпазват храната, като забавят вредите, причинени от микроби или въздух. В един доклад се посочва използването на растителни съединения като хранителни добавки за предотвратяване на разваляне на гъбични храни (5). Консервантите също помагат за предотвратяване на замърсяване и последващи болести, пренасяни с храни.
- Подобрете вкуса и външния вид на храната
Те включват естествени и изкуствени аромати и подсладители и оцветители, които се добавят за подобряване на вкуса и външния вид на храните. Това е особено вярно при продуктите от месо и птици (6). Емулгаторите и сгъстителите придават консистенция на храните, които потребителите очакват.
Всичко това ни казва, че хранителните добавки, поне тези, добавени директно, имат предназначение. Но прави ли това всички тях добри? Не винаги.
Обратно към TOC
Какви са вредните ефекти на хранителните добавки?
Има много изследвания, които посочват вредното въздействие на хранителните добавки. Въпреки че те представляват само няколко добавки, важно е да знаете за тях. Те включват директни хранителни добавки.
- FD&C 1 оцветителите или цветните добавки са свързани с нежелани реакции. Тартразинът е едно такова багрило, което е свързано с астма и уртикария 2. Същото важи и за нитратите и нитритите и други добавки като сорбати (7).
- Нитратите и нитритите могат да увеличат количеството нитрозамини 3 в тялото ви, увеличавайки риска от рак (8). Тези добавки обикновено се добавят към сушени меса от сандвич, салам, бекон и колбаси, за да им придадат цвят и удължен срок на годност.
- Използването на хранителни добавки също е свързано с хиперактивността в детството. Консумацията на изкуствени хранителни добавки може да доведе до хиперактивност на децата. Дори други неврофизиологични нарушения при деца могат да бъдат резултат от някои хранителни добавки (9).
- Докато е установено, че оцветителите като тартразин, които се използват предимно от индустрията на безалкохолни напитки, причиняват ефекти като замъглено зрение и чувство на задушаване , консервантите като бензоати и мононатриев глутамат (MSG) са свързани с астма, усещане за парене и дори мозък щети в екстремни случаи (особено при деца) (9).
- Изкуствените подсладители като захарин, захароза и аспартам са свързани с рак, вродени малформации и дори деструктивно поведение при деца (9).
- Проучванията сред хиляди затворени непълнолетни нарушители откриват ясна връзка между високия прием на захароза и антисоциалното поведение (10).
- Високофруктозният царевичен сироп е друга опасна хранителна добавка - подсладител, направен от царевица. Той е богат на фруктоза, проста захар, която може да причини голяма вреда, ако се консумира в големи количества. Установено е, че подсладените с фруктоза напитки повишават нивата на коремните мазнини и кръвната захар (11).
- Трансмазнините са друг вид смъртоносни хранителни добавки. Те увеличават срока на годност на продуктите и обикновено се намират в бисквити, печени изделия и маргарин. По-високият прием на транс-мазнини е свързан с коронарна болест на сърцето (12).
Това са най-често срещаните хранителни добавки, за които искате да внимавате. Но това не е всичко. Има и някои непреки добавки, които могат да причинят вреда.
Обратно към TOC
Кои са косвените хранителни добавки, които могат да ви навредят?
Следният списък може да ви помогне.
- Бисфеноли - Те могат да имитират естрогенния хормон и да пречат на пубертета и плодовитостта. Те също могат да увеличат телесните мазнини и да причинят проблеми с имунната и нервната система. Те обикновено се намират в подплатата на сода и кутии за храна, пластмасови бутилки и пластмасови чаши (13).
- Фталати - Те могат да увредят развитието на мъжките полови органи и да увеличат риска от затлъстяване и сърдечно-съдови заболявания. Те се намират в пластмасови опаковки, надуваеми играчки, лакове за коса, аромати, лакове и лосиони (14).
- Перхлорат - той може да попречи на функцията на щитовидната жлеза и да наруши ранното развитие на мозъка. Той се намира в някои опаковки за суха храна (15).
- Перфлуороалкилови химикали - Те могат да причинят бебета с ниско тегло при раждане и проблеми с имунитета, плодовитостта и щитовидната жлеза. PFCs често се срещат в картонени опаковки, мазнина-устойчива хартия и други търговски битови продукти, като незалепващи тигани и водоотблъскваща тъкан (16).
Хранителните добавки са навсякъде около нас. Почти е невъзможно да им попречим да влизат в повечето храни, но можем да бъдем предпазливи и да ги избягваме в максимално възможната степен.
Обратно към TOC
Как да избегнем вредните хранителни добавки
Избягването на вредни хранителни добавки може да отнеме известно усилие, но не е трудно. Следните указания могат да помогнат.
- Пригответе храни от нулата
Домашното готвене работи най-добре. По този начин ще имате пълен контрол върху съставките, влизащи във вашите препарати. Готвенето у дома също е икономично.
- Избягвайте преработените меса
Те вероятно ще съдържат няколко добавки. Те включват деликатесно месо, колбаси, бекон, пушено месо, консерви и дори хот-дог. Изберете по-слаби и по-малко преработени източници на протеин. Печенето на риба, пилешко, пуешко, постно говеждо или свинско в дома ви може да ви помогне.
- Поръчайте внимателно в ресторантите
Можете да ядете навън от време на време, но се уверете, че поръчвате правилните храни. Посетете ресторанти, които приготвят храната си прясна. Не подгрявайте замразени или предварително приготвени храни. Проверете за ресторанти, които използват местни съставки. Можете също да попитате вашия сервитьор или готвача за съставките в определена храна, преди да направите поръчката.
- Прочетете етикетите на съставките
Те изброяват всички съставки, съдържащи се в хранителния продукт. Опитайте се да избягвате тези продукти, които съдържат добавките, които сме обсъждали в този пост. Внимавайте и за следните кодове - бензоати 210, 211, 212, 213; нитрати 249, 250, 251, 252; сулфити 220, 221, 222, 223, 224, 225, 228; аспартам 951; жълто 2G107, залез жълто FCF110 и кохинеал 120.
Обратно към TOC
Заключение
Хранителните добавки се превърнаха в индустрия. И с напредването на съвременното човечество те непременно ще станат по-чести. Доброто здраве започва с това да знаете какво поглъщате. Определено не бихте искали да поглъщате вредни добавки, нали?
Внимавайте с добавките, които споменахме. Разпространете съобщението сред приятелите и семейството си. Споделете своя опит с нас, като оставите коментар в полето по-долу.
Терминологичен речник
- FD&C - Храна, лекарства и козметика
- Уртикария - Кръгли обриви по кожата, които сърбят интензивно
- Нитрозамини - специално съединение, известно със своите канцерогенни свойства
Препратки
- „ЕФЕКТИ НА ХРАНИТЕЛНИ ДОБАВКИ И КОНСЕРВАНТИ…“ ResearchGate.
- „Какво представлява хранителната добавка?“ Министерство на здравеопазването и социалните услуги на САЩ.
- „Преглед на хранителните съставки…“ Американската администрация по храните и лекарствата.
- „Ролите на хранителните добавки“, отдел „Хранене на човека“.
- „Предотвратяване на развалянето на гъбички в храната…“ Критични отзиви в науката за храните и храненето, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Добавки в месни и птичи продукти“ Министерство на земеделието на САЩ.
- „Нежелани реакции на хранителните добавки“, Нова Англия и регионални изследвания за алергии, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Как да избегнем добавяне на нитрати и нитрити…“ Работна група по околната среда.
- „Неблагоприятните ефекти на хранителните добавки върху здравето…“ CiteSeerX, спонсориран от Националната научна фондация.
- „Критичен анализ на диетите на хроничните непълнолетни…“ Национална справочна служба по наказателно правосъдие.
- „Консумиране на подсладено с фруктоза…“ Вестник за клинични изследвания, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Асоциация между приема на транс-мастни киселини и…“ Лансет, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- “Бисфенол А” Национален институт по екологични здравни науки.
- “Фталати” Американската администрация по храните и лекарствата.
- „Перхлоратни въпроси и отговори“ на Американската администрация по храните и лекарствата.
- „Основна информация за PFAS“ Американска агенция за опазване на околната среда.