Съдържание:
- Какво представляват струпеите по скалпа?
- Какво причинява струпеи по скалпа?
- Други симптоми, за които трябва да внимавате
- Как да лекуваме краста по скалпа по естествен начин
- Как да лекуваме струпеи по скалпа
- 1. Топъл компрес
- От какво имаш нужда
- Какво да правя
- 2. Гел от алое вера
- What You Need
- What To Do
- 3. Lemon Juice
- What You Need
- What To Do
- 4. Neem Leaves
- What You Need
- What To Do
- 5. Apple Cider Vinegar
- What You Need
- What To Do
- 6. Oatmeal
- What You Need
- What To Do
- 7. Jojoba Oil
- What You Need
- What To Do
- 8. Tea Tree Oil
- What You Need
- What To Do
- 9. Olive Oil
- What You Need
- What To Do
- 10. Coconut Oil
- What You Need
- What To Do
- 11. Fish Oil Or Omega-3 Supplements
- Expert’s Answers For Readers’ Questions
- 31 източника
Наличието на корички по скалпа е не само невероятно болезнено, но и направо неудобно. Да, защото те са грозни. Какви точно са тези струпеи?
Драскането по главата може да увреди скалпа ви. Това води до сърбящи, корави слоеве по кожата, наречени струпеи. Тези струпеи дразнят скалпа ви още повече, като причиняват сърбеж. В тази статия ще разделим какво представляват струпеите и причините за тях и лечение. Превърти надолу.
Какво представляват струпеите по скалпа?
Когато драскате главата си постоянно, външната кожа на скалпа ви се поврежда. Повредената кожа се самоизлекува с тромбоцити, които се слепват, образувайки съсиреци, които се втвърдяват. Тези струпеи са жълтеникави, червеникави, кафяви или черни и изключително сърбящи. Твърдето им надраскване може да причини кървене.
Има няколко причини тези корички да се образуват върху скалпа. Това може да се дължи на мазен скалп или индикация за сериозно медицинско състояние като екзема или псориазис. Ключът към лечението на струпеите е да се знае точната им причина. Ето няколко възможни причини.
Какво причинява струпеи по скалпа?
- Мазен скалп: Хората с мазен скалп са склонни към пърхот, което може да причини сърбеж и да ви накара да надраскате главата си (1). Това от своя страна може да причини струпеи.
- Себореен дерматит (пърхот): Себорейният дерматит е състояние, което се характеризира с люспести петна и упорит пърхот. Симптомите на това състояние включват сърбеж и лющене без видимо възпаление (2). Но той не е заразен и може да бъде лекуван лесно с лекарства без рецепта или лекарства с рецепта (в тежки случаи).
- Псориазис на скалпа: Псориазисът е хронично състояние на кожата, което се появява, когато имате свръхактивна имунна система. Той причинява дебели червени петна, покрити със сребърни, сиви люспи и се появява на определени части на тялото (3). Когато на скалпа ви се появят петна от псориазис, те могат да образуват струпеи.
- Лишей Planopilaris: Ако забележите червени или лилави подутини по скалпа, които образуват струпеи, може да имате lichen planopilaris. Това е възпалително състояние, което причинява лющене и зачервяване на космените фоликули и води до белези от алопеция (косопад) (4). Червените и лилави подутини, които са симптом на това състояние, могат да образуват струпеи.
- Трихофития: Терминът „трихофития“ тук е доста подвеждащ, тъй като не е действителен трихофития, а гъбична инфекция. Тази инфекция (известна също като Tine a capitis) засяга скалпа и космите и образува кръгови следи от сърбяща, люспеста кожа. Тези марки обикновено имат плоски центрове и повдигнати граници, които могат да образуват сърбящи струпеи по скалпа (5).
- Краста: Крастата може да се образува поради краста. Крастата се причинява от акара Sarcoptes scabiei, който се заравя в гостоприемника. Той причинява сърбеж и силно напълнени слоеве на кожата (6). Често се наблюдава при деца, но засяга и мъже и жени от всички възрасти. Това състояние често засяга шията, скалпа, лицето, клепачите и кожата под ноктите.
- Въшки: Главите въшки са най-лошото, тъй като те са силно заразни. Освен смучене на кръв, те също причиняват тон сърбеж (7). Постоянното драскане по главата може да причини рани, които да доведат до образуване на струпеи.
- Херпес зостер: Често срещано заблуждение е, че варицелата се среща само веднъж при човек. Вирусът, отговорен за варицелата, може да остане в латентно състояние в тялото ви и да се реактивира, за да причини херпес зостер. Малките жълти мехури, причинени от херпес зостер, също могат да се появят на скалпа и кората ви, за да образуват струпеи.
- Еозинофилен фоликулит: Това е сериозно състояние, което засяга хората, които имат ХИВ / СПИН. Еозинофилният фоликулит се характеризира със сърбящи, напълнени с гной лезии по кожата и скалпа, които могат да образуват струпеи, когато заздравеят (8).
- Възпаление на кожата: Сърбежът на кожата (наречен сърбеж) е често срещан симптом на възпаление на кожата. Този силен сърбеж може да доведе до изгаряне и струпясване на скалпа (9).
- Контактен дерматит: Контактният дерматит е кожно заболяване, причинено от алергични реакции или дразнители. Това води до сърбеж, зачервяване и увреждане на кожата (10).
- Импетиго: Импетиго е често срещана бактериална инфекция при деца на възраст между две и пет години (11). Характеризира се с корички с цвят на мед по кожата и в някои случаи дори по скалпа.
- Акнето на скалпа: Акнето вулгарис е хронично възпаление на кожата, което причинява малки подутини, зачервяване и лезии по кожата (12). Може да бъде причинено поради свръхпродукция на себум и се появява на лицето, шията и гърба. Понякога може да засегне и скалпа.
- Фоликулит на скалпа: Това е друго хронично възпалително състояние, което засяга пряко космените фоликули (12). Характеризира се с жълтеникаво-бели струпеи по скалпа.
- Побиране на кожата: Побирането на кожата е психологическо разстройство, при което хората обират кожата си отново и отново, причинявайки увреждане на тъканите (13). Това може да доведе до струпеи, които се влошават поради постоянното издърпване на кожата.
Крастата на скалпа може да бъде трудна за идентифициране и дори може да доведе до по-големи проблеми като тежка загуба на коса, инфекции и възпаление на скалпа. Ето няколко симптома, за които трябва да внимавате заедно със струпеите.
Други симптоми, за които трябва да внимавате
- Бели / жълти струпеи: Прекомерното нанасяне на дебели балсами, мехлеми, лосиони или крем за коса може да доведе до задържане на влага в кората на крастата и развитие на гной, което я кара да изглежда бяла. Жълтите корички, от друга страна, са индикация за инфекциозна гной, която вече се е образувала в струпеята, която може да се развие в рани.
- Загуба на коса: Ако започнете да губите коса на петна по скалпа, където виждате червени и лилави подутини и белези, потърсете оценка, тъй като това може да се дължи на белези от косопад, като лупус или лишей planopilaris.
- Получаване на струпеи на едно и също място : Получаването на струпеи на едно и също място на скалпа ви отново и отново може да е симптом на меланом и трябва да се лекува незабавно.
- Зелен гной: Има причина за безпокойство, ако от крастата на скалпа ви излезе зелена гной, тъй като това е признак на инфекция.
Сега, след като знаете какви симптоми трябва да внимавате, нека разгледаме лесните средства за лечение.
Забележка: Моля, консултирайте се с лекар, ако забележите някой от горните симптоми, преди да опитате естествените лечения по-долу. Направете тест за пластир, за да се уверите, че не се появяват нежелани реакции.
Как да лекуваме краста по скалпа по естествен начин
Тъй като струпеите са знак за заздравяването на кожата ви, те обикновено падат и изчезват сами. Ако обаче те притесняват, можете да използвате няколко домашни средства, за да ускорите лечебния процес и да се отървете от струпеите. Тези лечения на скалпа на скалпа могат да се правят със съставки, които присъстват във вашата килера.
Как да лекуваме струпеи по скалпа
- Топъл компрес
- Гел от алое вера
- Лимонов сок
- Нийм Листа
- Ябълков оцет
- Овесена каша
- Масло от жожоба
- Масло от чаено дърво
- Зехтин
- Кокосово масло
- Рибено масло
1. Топъл компрес
Ако крастата на скалпа ви сърби допълнително и изглежда не намалява, топъл компрес е най-добрият вариант. Топъл компрес омекотява струпеите ви и ги кара да падат бързо.
От какво имаш нужда
- Кърпа за баня
- Топла вода
- Гребен
Какво да правя
- Накиснете кърпата в гореща вода.
- Изцедете излишната вода, навийте косата си и увийте кърпата около главата си.
- Оставете го да действа 10-15 минути.
- Извадете кърпата и внимателно разресвайте струпеите от косата си.
- Правете това веднъж дневно в продължение на няколко дни.
2. Гел от алое вера
Aloe vera gel is an excellent soothing agent. Studies show that aloe vera can help soothe many of the causes of scabs, like seborrheic dermatitis, dandruff, eczema, and psoriasis (14), (15), (16). It helps reduce the pain and itching in and around the scabs on your scalp and prevents them from getting infected.
What You Need
- Aloe vera leaf
- 2 vitamin E capsules
What To Do
- Remove the gel from the aloe vera leaf.
- Squeeze out the oil from the vitamin E capsules and mix it with the aloe vera gel.
- Apply this mixture to the scalp scabs with your fingers.
- Leave it on for an hour.
- Wash off the mixture with a mild shampoo.
- Repeat this twice or thrice a week.
3. Lemon Juice
Lemon juice reduces dryness and itchiness of your scalp. Its anti fungal activity can help treats dandruff and ringworm, which are major causes of scalp scabs (17), (18). Since it is a harsh ingredient, mix it with a gentle carrier oil.
What You Need
- ½ teaspoon lemon juice
- 1 tablespoon olive oil
What To Do
- Warm the olive oil in a microwave for a few seconds.
- Mix the lemon juice and warm olive oil.
- Massage the mixture onto your scalp.
- Leave the mixture on for half an hour.
- Wash it off with a mild shampoo.
- Do this thrice a week.
4. Neem Leaves
Neem leaves (Indian lilac) can help soothe itchy skin conditions. Their anti fungal and antibacterial properties help in getting rid of the scabs and preventing the scalp from getting infected (19), (20).
What You Need
- 10-15 neem leaves
- 2 cups of water
What To Do
- Boil the neem leaves in two cups of water.
- Strain the water and let it cool down.
- Rinse your hair with this neem water every day.
5. Apple Cider Vinegar
Apple cider vinegar is hugely popular as a home remedy for a ton of skin and hair-related issues. It has antibacterial and anti fungal properties (21), (22). It also helps to balance the pH of your scalp to reduce dryness and itchiness. A Palestinian study showed that apple cider vinegar helped prevent dandruff along with other hair issues (23). It also acts as a hair cleanser and keeps the scalp clean.
What You Need
- 2 tablespoons apple cider vinegar
- 1 cup warm water
What To Do
- Mix the apple cider vinegar with water.
- Pour the mixture onto your scalp.
- Massage your scalp for a few minutes.
- Rinse off your hair with water.
- Follow this routine twice a week.
6. Oatmeal
This trusty (albeit bland) breakfast food does wonders for your skin and treating the scabs on your scalp. It soothes irritated skin and is highly moisturizing (24).Research shows that oats can help relieve and soothe itching, burning, scaling, and other scalp and skin discomforts (25).
What You Need
- 2 tablespoons uncooked oatmeal
- Water
What To Do
- Mix enough water with the oatmeal to form a thick paste.
- Apply the oatmeal paste over your scalp and leave it on for 10 minutes.
- Wash it off with a mild shampoo.
- Follow this once daily.
7. Jojoba Oil
Jojoba oil is touted as the miracle worker in skincare. It soothes inflammation, burning, bumps, and itching and helps in wound healing (26). It can help relieve eczema and psoriasis. Jojoba oil prevents the scalp from getting dry and stimulates hair growth. Its anti fungal properties can help protect the scalp from infections that can lead to scabs. It regulates the balance of natural oils of your scalp and, thus, reduces scabs.
What You Need
Jojoba oil
What To Do
- Massage a little jojoba oil onto your scalp before going to bed.
- Leave it on overnight.
- Wash it off the next morning with a mild shampoo.
- Follow this routine twice a week.
8. Tea Tree Oil
Tea tree oil has antifungal, antibacterial, antiseptic, and anti-inflammatory properties (27). It is effective in reducing dandruff and scalp lesions (28). It also prevents other scalp and skin disorders and relieves itching.
What You Need
- 1 teaspoon tea tree oil
- 2 tablespoons almond oil
What To Do
- Mix the tea tree and almond oils.
- Massage the mixture onto your scalp.
- Leave it on for 30 minutes.
- Wash off with a mild shampoo.
- Follow this routine thrice a week.
9. Olive Oil
Pamper your scalp while treating the scabs with olive oil. Not only does the hydrating squalene in it moisturize your scalp and help loosen up the scabs, but it also nourishes your hair and makes it super soft. Olive oil has been often used to treat many skin and scalp issues like dandruff, dermatitis, eczema, psoriasis, and rosacea, which cause scaling and itching (29).
What You Need
4 tablespoons olive oil
What To Do
- Warm the olive oil in a microwave for a few seconds.
- Massage the oil onto your scalp. You can also apply it all over your hair.
- Leave it on overnight.
- Wash your hair the next morning with a mild shampoo.
- Repeat this thrice a week.
10. Coconut Oil
Coconut oil is a well-known hair and scalp moisturizer. It helps reduce scalp dryness and flaking (30). It also treats scalp issues like dandruff, eczema, and dermatitis and prevents headlice.
What You Need
- Coconut oil
- Towel
What To Do
- Apply coconut oil all over your scalp.
- Warm a towel by running it under hot water and wring out the excess water.
- Wrap the towel around your head and leave it on for an hour.
- Wash off the oil with a mild shampoo.
- Follow this routine thrice a week.
11. Fish Oil Or Omega-3 Supplements
Fish oil is rich in fatty acidsandcan help treat skin issues like dermatitis and allergies (31). It contains omega-3 polyunsaturated fatty acids (PUFA), docosahexaenoic acid (DHA), and eicosapentaenoic acid (EPA) that help protect the skin. It also contains alpha-linolenic acid (ALA) and linoleic acid (LA), which are extremely beneficial for the skin. It is also beneficial for hair as it stimulates hair growth and keeps the scalp clean.
Now that you know the natural ways of treating scalp scabs say goodbye to this itchy annoyance forever.Make sure you check with a doctor before opting for any of these remedies.
Expert’s Answers For Readers’ Questions
How long does it take for a scab to fall off on its own?
Small scabs fall off within 3 to 7 days, whereas large ones could take up to 2 weeks to heal.
Is it okay to pick a scab?
Не, не трябва да берете струпеите (тези на скалпа и по друг начин), тъй като кожата под тях не е напълно излекувана и може да изложите новите деликатни кожни клетки на инфекции.
Какво означава, когато струпеята е черна?
Няма нужда да се притеснявате, ако струпеите на скалпа ви са черни. Това означава, че малко повече от обичайното кръв изтича от раната, преди да се съсири и се превърне в струпея.
31 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Bin Saif, Ghada A et al. “The itchy scalp–scratching for an explanation.” Experimental dermatology vol. 20,12 (2011): 959-68
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3233984/
- Borda, Luis J, and Tongyu C Wikramanayake. “Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review.” Journal of clinical and investigative dermatology vol. 3,2 (2015): 10.13188/2373-1044.1000019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4852869/
- Blakely, Kim, and Melinda Gooderham. “Management of scalp psoriasis: current perspectives.” Psoriasis (Auckland, N.Z.) vol. 6 33-40.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5683126/
- Kang, Hoon et al. “Lichen planopilaris.” Dermatologic therapy vol. 21,4 (2008): 249-56.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18715294/
- Leung, Alexander K C et al. “Tinea Capitis: An Updated Review.” Recent patents on inflammation & allergy drug discovery vol. 14,1 (2020): 58-68.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31906842/
- Walton, Shelley F, and Bart J Currie. “Problems in diagnosing scabies, a global disease in human and animal populations.” Clinical microbiology reviews vol. 20,2 (2007): 268-79.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1865595/
- Smith, Christine H, and Ran D Goldman. “An incurable itch: head lice.” Canadian family physician Medecin de famille canadien vol. 58,8 (2012): 839-41.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3418981/
- Nomura, Takashi, et al. “Eosinophilic pustular folliculitis: A proposal of diagnostic and therapeutic algorithms.” The Journal of Dermatology 43.11 (2016): 1301-1306.
onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1346-8138.13359
- Tivoli, Yvette A, and Richard M Rubenstein. “Pruritus: an updated look at an old problem.” The Journal of clinical and aesthetic dermatology vol. 2,7 (2009): 30-6.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2924137/
- Novak-Bilić, Gaby et al. “IRRITANT AND ALLERGIC CONTACT DERMATITIS – SKIN LESION CHARACTERISTICS.” Acta clinica Croatica vol. 57,4 (2018): 713-720.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6544100/
- Hartman-Adams, Holly et al. “Impetigo: diagnosis and treatment.” American family physician vol. 90,4 (2014): 229-35.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25250996/
- Sun, Kai-Lv, and Jian-Min Chang. “Special types of folliculitis which should be differentiated from acne.” Dermato-endocrinology vol. 9,1 e1356519.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5821164/
- Lochner, Christine et al. “Excoriation (skin-picking) disorder: a systematic review of treatment options.” Neuropsychiatric disease and treatment vol. 13 1867-1872.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5522672/
- Vardy, D. A., et al. “A double-blind, placebo-controlled trial of an Aloe vera (A. barbadensis) emulsion in the treatment of seborrheic dermatitis.” Journal of dermatological treatment 10.1 (1999): 7-11.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/09546639909055904
- Kumar, KP Sampath, and Bhowmik Debjit. “Aloe vera: a potential herb and its medicinal importance.” Journal of chemical and Pharmaceutical Research 2.1 (2010): 21-29.
www.researchgate.net/publication/328630465_Aloe_vera_A_Potential_Herb_and_its_Medicinal_Importance
- Syed, T A et al. “Management of psoriasis with Aloe vera extract in a hydrophilic cream: a placebo-controlled, double-blind study.” Tropical medicine & international health: TM & IH vol. 1,4 (1996): 505-9.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8765459/
- Pingili, Mamatha, et al. “Antifungal activity of plant extracts against dandruff causing organism Malassezia furfur.” Int J Bioassays 5 (2016): 5047-5049.
www.researchgate.net/publication/309599093_Antifungal_activity_of_plant_extracts_against_dandruff_causing_organism_Malassezia_furfur
- Pinontoan, Sabrina, et al. “Antifungal Activity of Essential Oil Extract of Lemon Cui (Citrus microcarpa) Skin against Trichophyton rubrum Growth.” International Journal of Pharma Medicine and Biological Sciences 8.2 (2019): 40-44.
www.ijpmbs.com/uploadfile/2019/0507/20190507051234783.pdf
- Subapriya, R, and S Nagini. “Medicinal properties of neem leaves: a review.” Current medicinal chemistry. Anti-cancer agents vol. 5,2 (2005): 149-6.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15777222/
- Niharika, Anand, Johnson M. Aquicio, and Arulsamy Anand. “Antifungal properties of neem (Azadirachta indica) leaves extract to treat hair dandruff.” E-ISRJ 2 (2010): 244-52.
www.researchgate.net/publication/333671637_ANTIFUNGAL_PROPERTIES_OF_NEEM_AZARDIRACHTA_INDICA_LEAVES_EXTRACT_TO_TREAT_HAIR_DANDRUFF
- Gopal, Judy et al. “Authenticating apple cider vinegar’s home remedy claims: antibacterial, antifungal, antiviral properties and cytotoxicity aspect.” Natural product research vol. 33,6 (2019): 906-910.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29224370/
- Yagnik, Darshna et al. “Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression.” Scientific reports vol. 8,1 1732.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/
- Zaid, Abdel Naser et al. “Ethnopharmacological survey of home remedies used for treatment of hair and scalp and their methods of preparation in the West Bank-Palestine.” BMC complementary and alternative medicine vol. 17,1 355.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5499037/
- Pazyar, Nader et al. “Oatmeal in dermatology: a brief review.” Indian journal of dermatology, venereology and leprology vol. 78,2 (2012): 142-5
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22421643/
- Reynertson, Kurt A et al. “Anti-inflammatory activities of colloidal oatmeal (Avena sativa) contribute to the effectiveness of oats in treatment of itch associated with dry, irritated skin.” Journal of drugs in dermatology: JDD vol. 14,1 (2015): 43-8.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25607907/
- Arafat, Shaker M., and Amany M. Basuny. “Jojoba oil: Anew media for frying process.” Current Trends in Biomedical Engineering & Biosciences 2018; 17(1): 555952.
juniperpublishers.com/ctbeb/pdf/CTBEB.MS.ID.555952.pdf
- Carson, C F et al. “Melaleuca alternifolia (Tea Tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties.” Clinical microbiology reviews vol. 19,1 (2006): 50-62.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/
- Satchell, Andrew C et al. “Treatment of dandruff with 5% tea tree oil shampoo.” Journal of the American Academy of Dermatology vol. 47,6 (2002): 852-5.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12451368/
- Aburjai, Talal, and Feda M. Natsheh. “Plants used in cosmetics.” Phytotherapy Research: An International Journal Devoted to Pharmacological and Toxicological Evaluation of Natural Product Derivatives 17.9 (2003): 987-1000.
www.researchgate.net/publication/9027603_Plants_Used_in_Cosmetics
- Vala, G. S., and P. K. Kapadiya. “Medicinal benefits of coconut oil.” International Journal of Life Sciences Research, ISSN (2014): 2348-3148.
www.researchgate.net/publication/268805677_Medicinal_benefit_of_coconut_oil
- Huang, Tse-Hung et al. “Cosmetic and Therapeutic Applications of Fish Oil’s Fatty Acids on the Skin.” Marine drugs vol. 16,8 256.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30061538/