Съдържание:
- Какво е полиоза или бяла коса?
- Различни видове полиоза
- Какви са причините за полиозата?
- Как се диагностицира състоянието?
- Има ли ефективно лечение?
- Заключение
- 5 източника
Полиозата е медицинско състояние на косата, при което липсата на меланин причинява бели петна. Тези бели петна за коса се образуват върху скалпа, веждите, миглите и брадата (1). Може да се види както при мъжете, така и при жените на всяка възраст и може да има различни причини за това състояние. В тази статия ще се задълбочим в причините и лечението на полиозата. Превъртете надолу за повече информация.
Какво е полиоза или бяла коса?
Полиозата е локализиран участък от бяла коса, известен също като бял лоб. Развива се поради обезцветяване, причинено от липсата на меланин (1). Полиозата е безвредно разстройство на косата, което няма да застраши здравето ви. Но това може да е симптом на сериозно основно заболяване като хронично възпаление, витилиго, рак на кожата меланом или нарушения на щитовидната жлеза.
В зависимост от основната причина за тази депигментация, полиозата може да бъде краткосрочна или дългосрочна. Може да се намери при хора от всички възрасти, независимо от пола.
Полиозата или онези бели петна от косми по скалпа могат да бъдат разделени на две категории. Нека да ги разгледаме в следващия раздел.
Различни видове полиоза
- Генетични / вродени - Тези бели петна от коса понякога могат да бъдат наследствени. Те могат да присъстват по време на раждането поради мутация на определени гени или други генетични проблеми (2).
- Придобита - Ако не е вродена, полиозата се счита за придобита. Това може да бъде страничният или последващ ефект от определени медицински състояния, които стават видими в по-късните етапи от живота (2).
Какви са причините за полиозата?
Има различни причини зад образуването на бели петна по косата на скалпа (2), (3).
- Генетични нарушения: Полиозата може да бъде причинена поради наследствени или генетични заболявания като пиебалдизъм, синдром на Ваарденбург, синдром на Марфан, туберкулозна склероза, синдром на Vogt-Koyanagi-Harada (VKH), гигантски вроден невус и синдром на Алесандрини.
- Автоимунни заболявания: Автоимунните заболявания могат да причинят загуба на пигментация на меланин. Условия като витилиго, хипогонадизъм, хипопитуитаризъм, рак на кожата, заболявания на щитовидната жлеза, саркоидоза, синдром на GAPO, неврофиброматоза, идиопатичен увеит, интрадермален невус, пост-възпалителни дерматози, хало невус, посттравма и пернициозна анемия, често се срещат едновременно с полиоза.
- Други: Полиозата също е свързана с възпалителни, доброкачествени и злокачествени новообразувания (2). Той може също да е свързан с алопеция ареата, меланом, херпес зостер (херпес зостер), хало бенки, лъчетерапия, хипо или хиперпигментация на очите, меланизационни дефекти, синдром на Рубинщайн-Тайби, дерматит, албинос, проказа, наранявания, стареене, стрес и някои лекарства.
Как се диагностицира състоянието?
Белите петна за коса са ясен и окончателен признак на полиоза. Тъй като това разстройство на косата не е свързано с едно медицинско състояние, важно е да се направи задълбочен преглед за правилна диагноза. Ако детето развие неравномерно бяла коса, това може да бъде диагностицирано като полиоза, тъй като бялата коса е необичайна при децата.
Получаването на преглед е наложително, тъй като полиозата може да е признак на сериозно медицинско състояние като възпаление или рак на кожата. Здравният специалист ще прегледа подробната медицинска история и семейния архив на пациента. След това ще бъдат извършени следните оценки:
- Пълна физическа проверка
- Хранително проучване
- Ендокринно изследване
- Кръвен тест
- Анализ на кожна проба
- Неврологични причини
Има ли ефективно лечение?
Въпреки че няма много възможности за лечение на полиоза, има някои жизнеспособни лечения за обръщане на полиозата, когато са сдвоени с други заболявания.
Изследванията показват, че присаждането на кожа, последвано от светлинна терапия, може да обърне полиозата, свързана с витилиго (4). Друго проучване, проведено през 2016 г., показва, че сесиите с лазерна терапия, съчетани с ежедневни перорални лекарства, могат да върнат 75% от цвета в засегнатите области за период от шест месеца (5).
Терапията за наследствена полиоза тепърва ще бъде открита. Тъй като самата полиоза не е сериозна причина за безпокойство, повечето хора просто боядисват косата си, за да покрият белите петна. Анекдотичните данни сочат, че предприемането на стъпки, като намаляване на стреса и здравословно хранене, за предотвратяване на преждевременно побеляване на косата може също да намали неравномерната коса.
Заключение
Въпреки че полиозата не е сериозно медицинско състояние, тя може да повлияе на външния вид. Не позволявайте това обезцветяване да ви свали. Свържете се с Вашия лекар, за да се уверите, че няма основно заболяване, причиняващо полиоза. Разглеждайте го като възможност да изпробвате нови цветове на косата. Или прегърнете белите петна и парадирайте с уверен вид на сол и черен пипер.
5 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Бансал, Лалит, Тимотей П. Зинкус и Александър Кац. „Полиоза с рядка асоциация.“ Детска неврология 83 (2018): 62-63.
www.researchgate.net/publication/322998910_Poliosis_With_a_Rare_Association
- Sleiman, Rima et al. „Poliosis circumcripta: общ преглед и основните причини.“ Списание на Американската академия по дерматология кн. 69,4 (2013): 625-33.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23850259/
- Neri, Iria et al. „Полиоза и неврофиброматоза тип 1: Два познати случая и преглед на литературата.“ Нарушения на придатъка на кожата об. 3,4 (2017): 219-221.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5697512/
- Awad, Sherif S. „Репигментация на полиоза след присаждане на епител за витилиго.“ Дерматологична хирургия: официална публикация за Американското общество по дерматологична хирургия, обн. 39,3 Pt 1 (2013): 406-11.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23294472/
- Д-р Юнг Мин Бае, д-р Хюк Сун Куон, д-р Джи Хай Лий и д-р Джион Мун Ким (2016). Репигментация на полиоза при пациент със сегментно витилиго.
www.jaad.org/article/S0190-9622(16)01334-7/abstract