Съдържание:
- Има многобройни вредни ефекти на хранителните консерванти, за които трябва да знаете. И така, бихте ли искали да знаете кои са десетте най-вредни консерванти? След това прочетете тази публикация.
- Вредни хранителни консерванти и техните странични ефекти
- 1. Пропил галат
- 2. Сулфити
- 3. Бромирани масла
- 4. Пропилен гликол и карбоксиметилцелулоза
- 5. Моно-глицериди и ди-глицериди
- 6. Натриев нитрат
- 7. Малеинов хидразид
- 8. Бромати
- 9. Лимонена киселина (направена със сярна киселина)
- 10. Бензоати
Знаете ли, че вашият любим консервиран тон съдържа вредни консерванти, които могат да доведат до усложнения? Знаете ли, че незабавната или готова за консумация храна е едно от най-лошите неща, които можете да ядете? Е, вярно е! Консервантите обикновено се добавят към храна, за да се предотврати растежа на бактериите и развалянето на храната, но понякога тези химикали могат да предизвикат вредни реакции или дори да са вредни и токсични сами по себе си.
Има многобройни вредни ефекти на хранителните консерванти, за които трябва да знаете. И така, бихте ли искали да знаете кои са десетте най-вредни консерванти? След това прочетете тази публикация.
Бъдете наясно. Останете предпазливи.
Вредни хранителни консерванти и техните странични ефекти
1. Пропил галат
Пропил галатът обикновено се използва в месни продукти, кисели краставички, сосове и дори дъвки. Това е вреден консервант, който може да причини усложнения при раждането и дори да доведе до увреждане на черния дроб в дългосрочен план. Това може да доведе до много други проблеми, включително дихателни заболявания и е забранено в много страни (1).
2. Сулфити
Тези съединения обикновено се използват за консервиране на сухи плодове, консервирани плодове, царевичен сироп, черен пипер, консервирани маслини и вино и оцет. Тези съединения водят до различни странични ефекти като сърцебиене, алергични реакции като астма и ринит (2). Сулфитите също предизвикват болки в ставите, главоболие и дори могат да причинят рак в някои случаи.
3. Бромирани масла
Тези масла се използват за запазване на бутилиран сок за продължителни периоди от време. Бромираният сок се използва доста широко и може да доведе до потенциални увреждащи и сериозни странични ефекти. Бромираните масла могат да предизвикат промени в сърдечната тъкан, увреждане на бъбреците, подуване на щитовидната жлеза, увеличаване на мастните натрупвания в черния дроб и дори могат да причинят изсъхнали тестиси. Много страни настояват бромираните масла да бъдат забранени за запазване на бутилирани напитки (3).
4. Пропилен гликол и карбоксиметилцелулоза
Тези два консерванта са обикновени добавки към сладолед. Пропиленгликолът обикновено се използва като антифриз и средство за отстраняване на бои. Това е по-зловещият химикал от тези два консерванта и много страни са прекратили употребата му. Другият споменат тук консервант, карбоксиметилцелулоза, е стабилизатор. Обикновено се използва в салатен дресинг, кашкавал и шоколадово мляко. Изследване върху плъхове заключава, че карбоксиметилцелулозата стимулира производството на тумор. Депресията на ЦНС е един от основните странични ефекти на пропиленгликола (4).
5. Моно-глицериди и ди-глицериди
Тези химикали обикновено се използват за запазване на храни като сладкиши, пайове, бисквитки, хляб и фъстъчено масло. Моно и ди-глицеридите също помагат да се запазят други храни като печени ядки, зеленчуци, пълни със сос и дори маргарин. Моноглицеридите редовно фигурират в списъка с лоши или нездравословни мазнини (5).
6. Натриев нитрат
Това е друг вреден хранителен консервант, използван за консервиране на месо. Натриевият нитрат се добавя към повечето форми на преработено месо като бекон, шунка и колбаси. Тази азотна киселина е доста опасна за организма и може да доведе до рак на стомаха. Европейски страни като Норвегия и Германия забраниха употребата на натриев нитрат като консервант за храна (6).
7. Малеинов хидразид
Този консервант обикновено се добавя към картофите, за да не поникнат. Той е известен химичен инхибитор и дори може да доведе до рак.
8. Бромати
Това е най-често използваният консервант в бяло брашно и хляб. Може да предизвика диария и да унищожи хранителните вещества.
9. Лимонена киселина (направена със сярна киселина)
Лимонената киселина е основно хранително вещество, което се намира в изобилие в повечето храни с цитрусови плодове. Въпреки това, лимонената киселина, създадена с помощта на сярна киселина, е доста вредна и може да доведе до алергични реакции. Този продукт прави лимонената киселина опасна за вас, ако сте склонни към алергии. Помислете за използването на естествена лимонена киселина; това е по-естественият и по-безопасен вариант.
10. Бензоати
Тези консерванти обикновено се добавят към туршия, маргарин, плодови пюрета и сокове. Бензоатите могат да предизвикат алергии и дори да доведат до мозъчно увреждане.
Тези консерванти за храна увеличават срока на годност на храните в хранителните магазини, но въздействието на консервантите върху човешкото здраве варира. След като вече знаете за вредното въздействие на хранителните консерванти и техните имена, не забравяйте да проверите внимателно тези съставки, когато пазарувате за преработени храни.
За да предупредите нашите колеги читатели за други токсични консерванти, оставете коментар по-долу.