Съдържание:
- Какво е притежание?
- Ранни признаци на притежание
- 12 начина да спрете да бъдете притежателски
- 1. Спрете да правите голяма сделка за миналото
- 2. Изживейте собствения си живот
- 3. Не бъдете властни
- 4. Не позволявайте на вашата ревност да ви изяде жив
- 5. Намерете начини да успокоите безпокойството си
- 6. Опознайте приятелите си
- 7. Опитайте се да намерите корена на проблема
- 8. Не се опитвайте да смените партньора си
- 9. Доверете се на вашия партньор и на себе си
- 10. Не се параноикирайте
- 11. Не шпионирайте партньора си
- 12. Бъдете отворени за вашите проблеми
Една от основните причини, поради които връзките се разпадат, е единият или двамата партньори да започнат да се държат притежателно. Тези чувства на ревност могат да се дължат на много фактори, вариращи от травма, преживяна преди това от един от партньорите до индивидуална несигурност. Дори може да се дължи на вродени проблеми с характера, които никога не са били разглеждани изцяло от тези индивиди. Може да бъде изключително трудно да се справите с една връзка, когато някой от партньорите стане прекалено ревнив. Това е така, защото когато този тип ревниво поведение започне да се проявява, се засягат различни аспекти на връзката - неща като взаимно уважение, увереност, доверие и връзката като цяло.
Какво е притежание?
Shutterstock
Наличието на контролиращ или притежаващ партньор може да се чувства много различно от обикновения партньор. Много двойки откриват, че има разлика между сладък и притежателен любовник и партньор, който иска да ги притежава. Когато става въпрос за несигурност или ревност, двойките често могат да преминат границата от любовта до изключителната притежателност. Те са склонни да не зачитат присъщата взаимна независимост и да се намесват в границите на другия. Тайните търсения през телефони, игрите за вина, когато някой от партньорите излиза с приятелите си, гневните изблици, когато не е получено успокоение, или постоянният разпит за разговори с някой друг - всички тези неща могат да бъдат изключително трудни за справяне с.
Това са някои ранни признаци на притежание, за които трябва да внимавате.
Ранни признаци на притежание
Shutterstock
- Може да откриете, че общувате със семейството, приятелите и близките си все по-малко и по-малко, защото вашият партньор иска цялото ви време. Изолирането на човек е признак на емоционално насилие и притежание.
- Въпреки че много двойки във връзките делегират отговорността за управление на финансите на един индивид, ако вашият партньор започне да контролира единично всяка стотинка, която похарчите, това може да е предупредителен знак.
- Когато човек започне да разглежда партньора си като притежание, възниква модел на доминиращо поведение. Владеещите и обиждащи емоциите хора имат вродена нужда винаги да се чувстват отговорни.
- Ако вашият партньор има скрити несигурности, те често могат да имат ревниви изблици. Всъщност, за да се почувстват по-добре, те може да очакват от вас да се откажете от приятелите и свободата си. Това е ясен признак на притежание.
И така, как можете да контролирате този тип поведение? Как да спрете да не се чувствате безумно ревниви, когато влезете във връзка? Ето няколко съвета, които ще ви помогнат.
12 начина да спрете да бъдете притежателски
1. Спрете да правите голяма сделка за миналото
Shutterstock
Може да е било, че преди са ви изневерявали или излъгали - но това е съвсем нова връзка. Не позволявайте на миналото да съсипе това, което имате сега. Партньорът ви не е същият човек като вашия бивш и двамата заслужавате ново начало. Доверете ни се, ще се почувствате по-добре, ако оставите миналото да си отиде. Абсолютно не можете да промените нищо, което вече се е случило, така че освободете каквото и да е наранено минало и се съсредоточете върху красивата връзка, в която сте сега.
2. Изживейте собствения си живот
3. Не бъдете властни
Колкото повече обсебвате, че партньорът ви не е честен с вас или не ви обича, толкова повече ще ги изплашите. Никой не иска да бъде обвързан с нуждаещ се човек, така че не натискайте всички притеснения и страхове, произтичащи от вашите собствени проблеми, върху партньора си. Повярвайте, че те обичат, защото са избрали да влязат във връзка с вас. Ако накарате своя бу да се чувства така, сякаш са направили нещо зло, дори когато не са го направили, те може да започнат да се чудят дали връзката си заслужава.
4. Не позволявайте на вашата ревност да ви изяде жив
Shutterstock
Ревността не само убива връзката, но и ви кара да се чувствате омразни и огорчени във вашето ежедневие. Зеленоокото чудовище във вас ще ви накара да се почувствате безполезни и ще ви съкрати. Превърнете това негативно отношение в положително чувство, като признаете, че вашият партньор избира да бъде с вас, защото вие сами сте добър човек. Не е нужно да ревнувате от никого, с когото партньорът ви може да прекарва време. Познайте собственото си достойнство и вярвайте, че вашият значителен друг има късмет да бъде с вас.
5. Намерете начини да успокоите безпокойството си
Има много начини да успокоите безпокойството си. Практикувайте внимателност и дихателни упражнения. Тези неща ни позволяват да седим удобно с чувствата и мислите си, без да им позволяваме да контролират поведението ни или да ни надвиват.
6. Опознайте приятелите си
Чудесен начин да спрете да се чувствате излишно ревнив е да се запознаете с приятелите и социалните кръгове на другия. Ако сте наясно с кого прекарва времето си партньорът ви, със сигурност ще знаете, че няма причина да се притеснявате. Всъщност може дори да харесате техните приятели и да искате да се разхождате и с тях!
7. Опитайте се да намерите корена на проблема
Защо се чувстваш толкова безумно притежателен във връзката си? Независимо дали е заради опит от минала връзка или нещо, което може да се е случило в детството ви, трябва да разберете какво ви кара да се чувствате и да действате по този смущаващ начин. Определено ще ви помогне да се примирите с проблемите си с несигурност и да ги победите, което от своя страна ще ви накара да се чувствате по-уверени и ще ви помогне да изградите по-добри отношения в бъдеще.
8. Не се опитвайте да смените партньора си
Shutterstock
Знаете в какво влизате и кой е вашият партньор, преди да решите да се включите във връзката. И така, защо изпитвате нужда да ги промените сега? Убеждаването на себе си, че вашият партньор трябва да се промени, може просто да бъде лесен и несправедлив отговор на проблемите, които може да имате в тази връзка.
9. Доверете се на вашия партньор и на себе си
Хората често се чувстват много несигурни по отношение на своите партньори, защото те проектират свои собствени проблеми върху тях. Когато започнете да се чувствате ревниви и несигурни, трябва да направите някаква саморефлексия, за да разберете дали проблемът наистина е нещо, което са направили, или проблемът сте вие.
10. Не се параноикирайте
Има много хора, които стават напълно параноични, когато не са наясно какво прави партньорът им по всяко време. Те могат да се притесняват, че техният значителен друг флиртува с някой друг, докато е на работа, или се разхождат с грешен тип хора. Този вид параноя може да бъде изключително опасна. Това не само ви кара да се съмнявате в партньора си, но също така влияе на вашето спокойствие и благополучие. По-скоро просто оставете партньора си да бъде. Научете се да вярвате, че те ще ви оценят над всички останали.
11. Не шпионирайте партньора си
Shutterstock
Признайте си - всеки го е правил поне веднъж! Преглеждане на имейли на акаунт, който е оставен отворен, надникване в историята на браузъра, превъртане през текстови съобщения… Може да ви се стори безобидно и нормално, но създава пукнатини във връзката ви. Може би си мислите, че има какво да намерите и тази мисъл вреди на доверието, което имате и двамата - или по-скоро трябва да имате. Освен това ще стане наистина неудобно, ако те хванат да го правиш! Научете се да се занимавате със здрави мисли и действия.
12. Бъдете отворени за вашите проблеми
Кажете на бебето си как се чувствате, без да го превръщате в игра за вина. Разкажете им за проблемите си от миналата връзка, които ви затрудняват да се доверите на някой друг. Говорете с тях за това как се чувствате, когато те действат по определен начин. Уверете се, че представяте нещата не като битка, а като отворен диалог. Ако сте честни и отворени за неща, които ви притесняват, по-вероятно е вашият друг да чуе вашата страна. Ако и двамата сте на една и съща страница, това определено ще ви помогне да спрете да бъдете безумно притежаващи. След като всичко излезе на открито, и двамата можете да започнете да работите чрез него - заедно като екип!
Що се отнася до връзките, почти винаги е по-добре да се доверяваме на партньорите си. Това е единственият начин да се уверите, че сте в здрава връзка. Наслаждавайки се на своята независимост, подобрявайки чувството си за себе си и истински оценявайки истинското, можете да бъдете самообладани и щастливи в себе си. По този начин, без значение какъв е резултатът, ще се възползвате, защото ще знаете, че сте останали верни на себе си и сте действали почтено - красиви качества, които ще ви служат в дългосрочен план на всяка бъдеща връзка.