Съдържание:
- Защо хората лъжат?
- 1. Да манипулират хората
- 2. Да бъдем социално желани
- 3. За да защитим някого
- 4. За по-добро самочувствие
- 5. За прикриване на тревожност и личностни разстройства
- 6. Да се чувствате под контрол на ситуациите
- 7. Да не нараняваме другите и да избягваме конфронтация
- 4 източника
Да лъжеш е човешко. Хората лежат средно в едно от три до пет взаимодействия (1). Бела Де Пауло, психолог от Университета на Вирджиния, проведе изследване, озаглавено „Многото лица на лъжите“. Според изследването хората най-често са лъгали за своите чувства и мнения, за да скрият недостатъците си или да не наранят нечии чувства (2).
През годините има много теории и възприятия за идентифициране на лъжеца. Някои от признаците включват отклоняване на поглед, мигане, нервност, фалшиви усмивки, непоследователност в речта, непоследователност в изказванията и категоричен език (3).
Shutterstock
Защо хората лъжат?
https
1. Да манипулират хората
Shutterstock
Най-големите лъжци са манипулатори. Тази конкретна личност е известна като макиавелистка личност. Machievellianists са хора, които лъжат по егоистични причини. Те прибягват до натрапчива лъжа, като използват неетични и социално обидни тактики. Това се прави главно с цел постигане на по-висок статус или власт в обществото.
Всъщност не е изненадващо, че колкото повече от тази черта имате, толкова по-голяма е вероятността да бъдете компулсивен лъжец. Освен това тези хора в крайна сметка използват самоориентирани полезни лъжи много по-често, отколкото за защита на другите.
Хората, които обикновено са манипулативни, са много по-склонни да използват ситуацията в своя полза. Това се прави, за да се постигнат точни цели, като пол, статус, любов, пари или власт, дори ако те са краткотрайни. Следователно при този тип лъжи няма друг бенефициент - освен тях самите.
2. Да бъдем социално желани
Shutterstock
Сега това е труден начин за лъжа по отношение на разбирането на бенефициента. Социално желаният човек е този, който иска да спечели все повече и повече приемане в обществото. Те непрекъснато мислят и се чудят дали другите биха одобрили тях или техните действия.
Хората, които лъжат за определена облага, постоянно рискуват репутацията си. Тяхната нужда от желателност е изложена на много по-висок риск и тук. Може да е интересно да се отбележи, че хората, които искат социална желателност, никога не са лъгали достатъчно, за да постигнат някакво значение в статистиката.
3. За да защитим някого
Shutterstock
Не всички лъжи са егоистични. Понякога хората лъжат, за да защитят своите близки - съпруг / а, братя и сестри, приятели или колеги - от вреда или скръб. Например, може да е приятелка, която прави комплименти за облеклото на най-добрата си приятелка, макар и да не е страхотно, за да не нарани чувствата й. Цената на отклонението от честността тук не е нежелана и може да е далеч по-приемлива като цяло.
Тези лъжи имат за цел да накарат някой да изглежда или да се почувства по-добре, да предотврати нараняването или смущението му или да го предпазят от наказание.
4. За по-добро самочувствие
Shutterstock
Доброто самочувствие е неразделна част от разпознаването на собствената стойност. Хората, които нямат самочувствие или имат ниско самочувствие, са склонни да лъжат много повече в сравнение с хората с правилното ниво на самооценка. Това означава, че колкото по-малко е чувството за самочувствие, толкова по-голяма е честотата на лъжите.
Според Робърт Фелдман, психолог от университета в Масачузетс, хората лъжат, когато тяхното самочувствие е застрашено. Такива хора смятат, че лъжата ще помогне да се засили възприятието на другите за тях. Те лъжат, за да получат по-добра идентичност за себе си и да получат социално признание.
5. За прикриване на тревожност и личностни разстройства
Shutterstock
Тревожните разстройства са едно от най-често срещаните психични заболявания и засягат около 40 милиона души в САЩ (4). Хората, които лъжат поради безпокойство, го правят, за да получат малко повишаване на самочувствието.
Често се срещат хора, склонни към безпокойство, които казват лъжи, които са от полза за тях.
Хората с нарцисични разстройства на личността и психопатични или социопатични черти лъжат, за да заблудят или манипулират хората в тяхна полза. Някои дори лъжат, тъй като им доставя садистично удоволствие и усещане за превъзходство над другите.
6. Да се чувствате под контрол на ситуациите
Shutterstock
Някои хора прибягват до лъжа, за да контролират дадена ситуация и да повлияят на резултата от нея така, че да получат желаните реакции или решения. Често такива хора смятат, че истината е неудобна, тъй като не е съобразена с тяхната версия на нещата.
Човек, който лъже от силната тръпка, за да види до каква степен може да се измъкне с лъжите си. Те правят това, за да проверят своята сила и радиус на влияние. Контролирането на реакция чрез промяна на истината създава фалшиво усещане за реалност между лъжеца и получателя. Това може да доведе до пристрастия и грешни преценки, тъй като решението се основава на дезинформация.
7. Да не нараняваме другите и да избягваме конфронтация
Shutterstock
Друга причина хората да избягват да казват истината е да предотвратят ескалирането на негативна ситуация. Те чувстват, че могат да защитят чувствата и няколко бели лъжи могат да спасят ситуацията.
Един често срещан пример за това е, когато вашият приятел се опитва да излезе от план и продължава да лъже за местоположението си. Друг пример е прекратяването на неудобен разговор по телефона, като се каже, че има някой на вратата или получавате ново обаждане.
Човекът лъже, защото според тях лъжата може да има повече ползи, отколкото негативни последици. В такива ситуации хората в крайна сметка лъжат, страхувайки се от наказание или неприятната реакция на другата страна към истината. Например ученикът може да лъже за оценките си, за да избегне възможна конфронтация с родителите си.
Тук трябва да разберете едно - лъжата не е идеална в повечето случаи. Това обаче не означава, че това се прави с вредни намерения всеки път.
Основната цел на нашата статия е да разгледаме защо толкова много лъжа? и също така ще ви накара да осъзнаете по-добре и да развиете повече разбиране на дадена ситуация и мотива зад някой, който лъже. Сега, след като знаете защо хората лъжат, помислете два пъти, преди да осъдите някого следващия път за изричане на лъжа.
Надяваме се, че тази статия е информативна. Публикувайте вашите отзиви и предложения в полето за коментари по-долу.
4 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Всички останали го правят: Проучване на социалното предаване на поведението на лъжата, Plos One, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4198136/
- Многото лица на лъжите, Катедра по психология, Калифорнийски университет, Санта Барбара, Калифорния.
smg.media.mit.edu/library/DePaulo.ManyFacesOfLies.pdf
- СВЕТ НА ЛЪЖИТЕ, списание за междукултурна психология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2957901/
- Факти и статистика, Асоциация за безпокойство и депресия на Америка.
adaa.org/about-adaa/press-room/facts-statistics