Съдържание:
- Какво е естроген?
- Какви са полезните роли на естрогена?
- 1. Насърчава сексуалното развитие
- 2. Може да подобри здравето на костите
- 3. Може да насърчава здравето на сърцето
- 4. Може да помогне за облекчаване на симптомите на менопаузата
- Какво представлява естрогенната терапия?
- Какви са идеалните нива на естроген?
- Какви са рисковете от естрогенната терапия?
- Кой не трябва да приема хормонална заместителна терапия?
- Бележка за фитоестрогените
- Заключение
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- 19 източника
Естрогенът е полов хормон, който насърчава развитието и поддържането на женските характеристики в женското тяло. Дисбалансът на този хормон може да причини проблеми.
Тук се появява заместителната терапия с естроген. Включва лечение с естрогенен хормон за повишаване на нивата му в организма. Терапията може да помогне за облекчаване на симптомите на менопаузата, включително горещи вълни и нощно изпотяване (1).
Има и други начини естроген-заместващата терапия (и естрогенът като цяло) може да насърчи важни функции. Тази публикация изследва всички тези и много други.
Какво е естроген?
Както беше обсъдено, естрогенът е основният женски полови хормон. Той играе решаваща роля в женското репродуктивно и нерепродуктивно здраве (2).
Вашето тяло произвежда три различни вида естроген. Това са естрадиол, естрон и естриол, като естрадиолът е основният естрогенен хормон в тялото ви.
Естрогенът се произвежда главно в яйчниците. Други нерепродуктивни органи, участващи в синтеза на естроген, включват черния дроб, сърцето, мускулите, костите и мозъка.
Естрогенът влияе предимно на структурните разлики между мъжката и женската физиология. Той има функции както при репродуктивни, така и при нерепродуктивни жени, което ще разгледаме в следващия раздел (2).
Какви са полезните роли на естрогена?
Естрогенът действа върху онези части на тялото ви, които съдържат специфични за естрогена хормонални рецептори. Хормонът насърчава сексуалното развитие, подобрява здравината на костите, подобрява здравето на сърцето и повишава настроението.
1. Насърчава сексуалното развитие
Естрогенът е отговорен за развитието на репродуктивната анатомия на жената. Той помага за развитието на влагалището, матката и гърдите, а също така улеснява растежа на подмишниците и срамните косми по време на пубертета. Тези признаци също отбелязват началото на плодовитостта (2).
2. Може да подобри здравето на костите
Естрогенът играе роля в растежа и узряването на костите. Той също така регулира костния обмен (периодичното образуване на нова костна тъкан). Дефицитът на естроген, който е често срещан при жените по време на менопаузата, засилва костната резорбция. Това може да доведе до намалена костна маса и намалена костна здравина (3).
3. Може да насърчава здравето на сърцето
Недостигът на естроген може да бъде фактор, допринасящ за увеличаването на риска от сърдечни заболявания при жени в менопауза. Смята се, че хормонът е от полза за вътрешните артериални стени, като по този начин поддържа кръвоносните съдове гъвкави (4).
Клиничните доказателства, натрупани през годините, показват, че жените, подложени на естроген-заместителна терапия, имат по-малък риск от сърдечно-съдови заболявания (5). Дългосрочната употреба на естроген може да има кумулативни кардиопротективни ефекти.
Въпреки това, някои проучвания са неубедителни. Следователно са необходими повече изследвания по отношение на естрогена и неговите кардиопротективни ефекти (6).
4. Може да помогне за облекчаване на симптомите на менопаузата
Използването на естроген-заместителна терапия за профилактика на заболявания при жени в менопауза е добре отбелязано. Установено е, че тази терапия променя положително симптомите на менопаузата, включително горещи вълни, нарушения на съня и промени в настроението (7).
Въпреки това, някои проучвания също оспорват полезните ефекти на естроген-заместителната терапия по време на менопаузата (8). Следователно са необходими повече проучвания, за да се установи този факт. Никога не започвайте самостоятелно естроген-заместителна терапия. Винаги се консултирайте с Вашия лекар, който ще прецени и реши дали отговаряте на условията за тази терапия или не.
Това са основните функции на естрогенния хормон. В следващия раздел ще разгледаме подробно естрогенната терапия.
Какво представлява естрогенната терапия?
Тялото произвежда по-малко естроген след менопаузата. Естрогенната терапия е начин за заместване на отсъстващия естроген в организма. Дефицитът на естроген може да причини определени проблеми, които могат да бъдат облекчени с терапията.
Естрогенният дисбаланс може да доведе до нередовни менструални цикли, горещи вълни и нощно изпотяване. Също така може да причини косопад и болка в таза (9).
Терапията осигурява на тялото ви идеалните нива на естроген. По този начин ще можете по-добре да се справите с проблемите след менопаузата.
Какви са идеалните нива на естроген?
При жени в менопауза нивата на естроген варират между 30 и 400 пикограма на милилитър (pg / ml). При жени след менопауза тези нива са между 0 и 30 mg / ml (10).
Нивата на естроген също могат да се повишат от обикновено. Това е един от често срещаните странични ефекти на естроген-заместителната терапия, при които индивидите, които първоначално са имали естрогенен дефицит, са склонни да развиват излишни нива на естроген. Симптомите включват умора, студени ръце и крака, главоболие, косопад, промени в настроението, проблеми с паметта и нежни гърди (11).
Високият естроген също може да бъде резултат от някои лекарства, включително хормонални контрацептиви. Контрацептивите (противозачатъчни хапчета) обикновено съдържат по-високи концентрации на естроген и те могат да повишат нивата на естроген в организма (12).
Някои природни или билкови лекарства, някои антибиотици и фенотиазини (лекарства за лечение на психични или емоционални проблеми) също могат да повишат нивата на естроген.
Въпреки че естрогенната заместителна терапия може да лекува симптомите на дефицит на естроген, тя идва с определени рискове.
Какви са рисковете от естрогенната терапия?
В допълнение към страничните ефекти (които най-често намаляват с течение на времето), естроген-заместващата терапия може да крие и някои сериозни рискове. Въпреки че изследванията са ограничени, важно е да ги вземем под внимание.
Проучванията подчертават възможността терапията да увеличи риска от рак на гърдата и яйчниците. Също така може да повиши риска от инсулт и белодробна тромбоемболия (запушване на кръвоносен съд от кръвно гърло) (13).
Следователно е важно да говорите внимателно с Вашия лекар, преди да отидете на терапия. Уверете се, че Вашият лекар знае всичко, свързано с Вашата здравна история.
По-важното е, че трябва да знаете дали естрогенната терапия (или хормонозаместителната терапия като цяло) е напълно безопасна за вас.
Кой не трябва да приема хормонална заместителна терапия?
Хормоналната терапия може да не е подходяща, ако имате анамнеза за рак (особено този на гърдата, яйчниците или утробата), кръвни съсиреци и високо кръвно налягане.
Терапията с естроген без опора може да увеличи риска от рак. Изследванията също така спекулират относно възможността естрогенът да стимулира растежа на рак на яйчниците (14).
Естрогенът, приложен през устата, също може да увеличи риска от образуване на кръвни съсиреци (15).
Някои изследвания също съобщават за повишаване на кръвното налягане при жени, използващи естроген (16). Други проучвания показват смесени резултати.
Заместителната терапия с естроген може да не е подходяща за всички. Следователно, моля, консултирайте се с Вашия лекар, преди да вземете решение.
Можете обаче да намалите рисковете, свързани с естрогенната терапия, като направите следното:
• Разберете кой продукт работи най-добре за вас. Естрогенът се предлага под формата на хапчета, гелове, пластири, вагинални кремове и бавно освобождаващи се супозитории.
• Търсете редовно последваща грижа. Това ще гарантира, че ползите от терапията надвишават рисковете.
• Приемете здравословен начин на живот. Упражнявайте се редовно, храните се здравословно, намалете алкохола и тютюнопушенето и управлявайте стреса.
Освен че се използва в естрогенната терапия (и хормонозаместителната терапия), синтетичният естроген се използва и в противозачатъчните хапчета.
Също така е важно да знаете, че има един специфичен клас съединения, за които трябва да знаете.
Бележка за фитоестрогените
Фитоестрогените са клас природни съединения, открити в растителните храни. Повечето от тях вече са част от по-голямата част от нашата диета.
Фитоестрогените имитират естроген. Химичната им структура е много подобна на тази на естрогена (17). Когато фитоестрогените навлязат в организма, естрогенните рецептори на тялото се отнасят към тях като към естроген.
Това може да е добре за жени, наближаващи менопаузата, тъй като фитоестрогените могат да помогнат за балансиране на хормоните (18). Тези съединения могат да служат като естествена алтернатива на естрогенната терапия (която използва използването на синтетичен естроген).
Установено е, че фитоестрогените намаляват риска от остеопороза, лекуват сърдечни заболявания и помагат за предотвратяване на рак на гърдата и други симптоми на менопаузата (18).
От друга страна, фитоестрогените също се считат за ендокринни разрушители. Те също могат да носят подобни рискове като естрогенната терапия (18).
Следователно винаги е по-добре да се възползвате от съвета на Вашия лекар. Храните с високо съдържание на фитоестрогени включват следното:
- Ядки и семена (орехи, сусам, слънчогледови семки)
- Зърнени храни (пшеничен зародиш, овес, ечемик)
- Плодове (ябълки, нарове, грозде, боровинки, моркови)
- Зеленчуци (кълнове, боб мунг, леща)
- Соеви продукти (соя, тофу, мисо супа, темпе)
- Течности (кафе, бира, червено вино, зехтин)
- Билки (корен от женско биле, червена детелина)
Консумирането на тези храни обаче в умерени количества и според диетичните насоки няма да причини много вреда.
Заключение
Естрогенът е жизненоважен хормон в организма, особено при жените. Намаляването на нивата на естроген е естествен процес, който се случва с възрастта на жените. Заместващата терапия с естроген може да играе важна роля тук.
Но както видяхме, терапията идва с дела си от рискове. Предлагаме Ви да говорите с Вашия лекар и да обсъдите всички необходими подробности.
Правилните навици винаги са ключови. Редовните физически упражнения, хранителна диета, правилен сън и управление на стреса могат да ви помогнат да постигнете добро здраве.
Подлагали ли сте се на естрогенна терапия преди? Какви бяха вашите преживявания? Споделете с нас, като оставите коментар в полето по-долу.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Повишава ли куркумата нивата на естроген?
Изследванията са неясни. Малко проучване посочва, че куркуминът в куркума може да намали нивата на естроген (19). Обаче са необходими повече изследвания.
19 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Заместителна терапия с естроген, Национален институт по рака.
www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/estrogen-replacement-therapy
- Синтез на естроген и сигнални пътища по време на стареенето: от периферията до мозъка, Тенденции в молекулярната медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3595330/
- Метаболизъм на естрогена и костите, Maturitas, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8865143
- Менопауза и сърдечни заболявания, Американска сърдечна асоциация.
www.heart.org/en/health-topics/consumer-healthcare/what-is-cardiovascular-disease/menopause-and-heart-disease
- Хормонална терапия и сърдечни заболявания, Американският колеж по акушерство и гинекология.
idf.org/aboutdiabetes/what-is-diabetes/types-of-diabetes.html
- Относно диабета. (nd).
www.acog.org/Clinical-Guidance-and-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Gynecologic-Practice/Hormone-Therapy-and-Heart-Disease?IsMobileSet=false
- Естроген и женското сърце, молекулярна и клетъчна ендокринология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5709037/
- Качество на живот и менопауза: ролята на естрогена, Вестник за здравето на жените, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12570037
- Разбиране на действието на естроген по време на менопаузата, ендокринология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2717878/
- 11 неочаквани признака на хормонален дисбаланс, Northwell Health.
www.northwell.edu/obstetrics-and-gynecology/fertility/expert-insights/11-unexpected-signs-of-hormonal-imbalance
- Естрадиол, Медицински център на Университета в Рочестър.
www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=167&ContentID=estradiol
- Хормонална терапия: Управление на страничните ефекти при жените, Медицински център на Университета в Рочестър.
www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=34&contentid=26606-1
- Рисковете от контрола: Оценка на връзката между противозачатъчните хапчета и рака на гърдата, Харвардски университет, Висшето училище по изкуства и науки.
sitn.hms.harvard.edu/flash/2014/the-risks-of-control-assessing-the-link-between-birth-control-pills-and-breast-cancer/
- Неблагоприятните ефекти на хормонозаместителна терапия, лекарства и стареене, Springer Link.
link.springer.com/article/10.2165%2F00002512-199914050-00003
- Хормонозаместителна терапия и рак, Гинекологична ендокринология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11826770
- Хормонозаместителна терапия, Национален център за биотехнологична информация.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493191/
- Постменопаузална хормонална заместителна терапия и сърдечно-съдови заболявания, Систематичен преглед на доказателства, Агенция за здравни изследвания и качество.
www.ahrq.gov/downloads/pub/prevent/pdfser/hrtcvdser.pdf
- Потенциалните ефекти върху здравето на диетичните фитоестрогени, Британски вестник по фармакология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5429336/
- Плюсовете и минусите на фитоестрогените, Frontiers in Neuroendocrinology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074428/
- Куркуминът инхибира ендометриозните ендометриални клетки чрез намаляване на производството на естрадиол, Ирански вестник по репродуктивна медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941414/