Съдържание:
- Какво представляват счупените капиляри?
- Какво причинява счупени капиляри или кръвоносни съдове на лицето ви?
- Счупени капиляри: симптоми и диагноза
- Как да лекуваме счупени капиляри по лицето? Работят ли домашните средства за защита?
- 1. Актуални ретиноиди
- 2. Лазерна терапия
- 3. Склеротерапия
- 4. Интензивна импулсна светлина (IPL)
- Рискови фактори
- 1 източник
Счупените капиляри на лицето звучат страшно и плашещо. Често внимателно изследваме кожата си, за да проверим за пъпки или куп измамни черни точки. Понякога може да се натъкнем на мрежа от яркочервени притоци или венообразни вени на определени области на лицето. Това са счупени капиляри или увеличени кръвоносни съдове, които са точно под повърхността на кожата ви.
Това не означава краят на света. Това състояние може да се лекува. В тази статия обсъдихме причините и възможностите за лечение на счупени капиляри. Продължавай да четеш.
Какво представляват счупените капиляри?
Shutterstock
Това състояние е известно още като телеангиектазия или вени на паяк. При това състояние кръвоносните съдове точно под повърхността на кожата ви се увеличават или разширяват, създавайки червени, подобни на мрежа резбовани шарки върху кожата ви.
Те се появяват най-вече в зоните около устните, очите, бузите, носа, пръстите и краката. Те обикновено се появяват в клъстери. В повечето случаи счупените капиляри по лицето не влияят на здравето ви. Те са безвредни, освен ако не са причинени от основните здравословни проблеми (обсъдихме това по-нататък в статията). Тези шарки на лицето ви обаче могат да ви накарат да осъзнаете външния си вид.
Нека да разберем причините за това състояние.
Какво причинява счупени капиляри или кръвоносни съдове на лицето ви?
Shutterstock
Въпреки това, няколко фактора могат да причинят счупени капиляри. Те включват:
- Стареене (кръвоносните съдове са отслабени с възрастта)
- Травма на кожата (натъртвания могат да причинят счупени капиляри)
- Генетични фактори
- Прекомерно излагане на слънце и вятър (уврежда кръвоносните съдове и ги приближава до повърхността)
- Странични ефекти на лекарствата (могат да увеличат венулите)
- Странични ефекти на локални или орални кортикостероиди (водят до изтъняване на кожата и счупване на капилярите)
- Бременност (повишено налягане върху венулите)
- Хирургични разрези
- Акне
- Прекомерната консумация на алкохол (влияе на притока на кръв и причинява проблеми с черния дроб)
По време на бременността шансовете ви да получите счупени капиляри се увеличават. Нарастващият плод оказва прекомерен натиск върху кръвоносните съдове, разрушавайки ги. Хормоналната терапия или приемането на противозачатъчни хапчета също могат да причинят счупени капиляри по лицето.
Можете също така да наследите състоянието. Нарича се наследствена хеморагична телангиектазия (HHT) . Подозират се, че причиняват този проблем пет гена, а от пет само три могат да бъдат идентифицирани. Само 1% от хората наследяват това състояние.
Освен тези причини, телеангиектазията или счупените капиляри могат да бъдат симптом на основните здравословни състояния. Те включват:
- Блум синдром (рядко генетично състояние. Счупените капиляри са един от симптомите му.)
- Чернодробно заболяване
- Nevus Flammeus или Port-Wine Stain (голям участък от обезцветяване на кожата, причинен от капилярна малформация)
- Ataxia Telangiectasia (рядко наследствено състояние на телесните системи)
- Синдром на Ослер-Вебер-Ренду или наследствена хеморагична телеангиектазия
- Синдром на Клипел-Треноне-Вебер (състояние, съчетаващо синдром на Порт-Уайн и разширени вени)
- Розацея (хронично състояние на кожата)
- Xeroderma Pigmentosum (рядко състояние, което повишава UV чувствителността на кожата и очите)
- Spider Angioma (кръвоносните съдове се събират по-близо до повърхността на кожата)
- Синдром на Стърдж-Вебер (разстройство, засягащо нервната система)
Условия, които засягат съединителните тъкани, също могат да причинят счупени капиляри. Те включват лупус, дерматомиозит и склеродермия.
Счупени капиляри: симптоми и диагноза
iStock
Счупените капиляри са лесно видими на кожата ви. Симптомите включват:
- Фини линии, подобни на конци
- Мрежа, подобна на мрежа от червени линии
- Може да бъде червеникав, лилав или синкав
- Може да причини сърбеж и болка
- Измерва между 1-3 мм
- Обикновено се среща по брадичката, носа, бузите
Червените конци, подобни на конци, на повърхността на кожата ви правят лесно диагностицирането на това състояние. Въпреки това, лекарите могат също да провеждат клинични тестове, за да определят дали някакво основно здравословно състояние е причинило счупени капиляри. Те могат да проведат следните тестове:
- CT сканиране
- ЯМР
- Рентгенови лъчи
- Тестове за чернодробна функция
- Кръвни тестове
Те могат да проведат и други свързани тестове за откриване на аномалии. В зависимост от диагнозата те ще лекуват Вашето състояние.
Как да лекуваме счупени капиляри по лицето? Работят ли домашните средства за защита?
iStock
Telangiectasia не може да бъде излекувана. Можете обаче да го лекувате. Лечението зависи най-вече от диагнозата. Ако розацеята причинява счупени капиляри, лекарят ще се опита да лекува розацеята, за да сведе до минимум появата на счупени капиляри.
Не всички лечения работят за всички със счупени капиляри. Следователно е по-добре да се консултирате с лекар, за да разберете кой метод на лечение е подходящ за вас. Ето възможностите за лечение на счупени капиляри:
1. Актуални ретиноиди
Ретиноидите се използват за лечение на много кожни проблеми и могат да намалят видимостта на капилярите. Внимавайте обаче, тъй като ретиноидите могат да причинят зачервяване и сърбеж.
2. Лазерна терапия
Лекарите използват лазери за унищожаване на увредените капиляри. Това може да включва малко болка и дискомфорт и може да причини първоначално увреждане на кожата. Кожата ви обаче се възстановява бързо.
3. Склеротерапия
В този процес лекарят инжектира склерозиращи агенти, за да запечата видимите съдове и да ги накара да изчезнат. Въпреки че този процес може да бъде болезнен за малцина, не всеки изпитва дискомфорт и болка. Периодът на възстановяване е кратък.
4. Интензивна импулсна светлина (IPL)
Тази терапия е подобна на лазерната терапия. Въпреки това, лазерите, използвани в IPL, проникват дълбоко в кожните слоеве, без да причиняват никакви щети.
Няма научни доказателства, които да установят дали естествените лекарства или съставки могат да минимизират появата на счупени капиляри. Можете обаче да се грижите за кожата си у дома и да следвате тези мерки, за да предотвратите допълнително влошаване на състоянието:
- Избягвайте да измивате лицето си с гореща вода
Топлата вода може допълнително да увреди кръвоносните Ви съдове. Дори ако използвате топла вода, бъдете внимателни, когато я използвате на лицето си.
- Използвайте студен компрес
Било то торба замразен грах или пакет с лед, това може да осигури голямо облекчение. Веднага след излагане на слънце, приложете студен компрес, за да предотвратите появата на счупени капиляри.
- Масаж с алое вера
Алое вера действа успокояващо на кожата. Въпреки че може да не помогне при счупени капиляри, може да помогне за успокояване на други кожни проблеми, като розацея и намаляване на зачервяването (1). Ако счупените ви капиляри са резултат от розацея, гелът от алое вера може да помогне.
- Намалете до минимум излагането на слънце
Избягвайте да излагате кожата си на вредните UV лъчи през пиковите часове. Носете слънцезащитни продукти и се покрийте правилно, ако излизате.
- Контролирайте консумацията на алкохол
Пийте умерено. Консултирайте се с лекар и попитайте дали е добре, ако пиете умерено или трябва да спрете напълно.
Това е често срещан проблем с кожата и всеки може да го получи. Някои фактори обаче правят няколко души уязвими на счупени капиляри.
Рискови фактори
iStock
Следните причини могат да увеличат шансовете ви да развиете счупени капиляри по лицето си:
- Бременност
- Излагане на слънце
- Злоупотребата с алкохол
- Стареене
- Кожни проблеми, като розацея, склеродермия и дерматомиозит
- Кортикостероиди
Надявам се, че тази статия е информативна. Ако имате някакви запитвания, публикувайте ги в раздела за коментари и ние ще се свържем с вас.
1 източник
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Актуализация относно управлението на розацея, клинична, козметична и изследователска дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4396587/