Съдържание:
- Какво е масло от риган?
- Какви са ползите за здравето от маслото от риган?
- 1. Може да помогне в борбата с вредните бактерии
- 2. Може да помогне за понижаване на холестерола
- 3. Може да има мощни антиоксидантни свойства
- 4. Може да помогне за лечение на гъбични инфекции
- Странични ефекти от маслото от риган
- Заключение
- Хората също питат
- 61 източника
Риганът ( Origanum vulgare ) е популярна ароматизирана подправка, произхождаща от Европа. Използва се широко в готвенето заради аромата си, особено в италианската и средиземноморската кухня.
Маслото от риган се извлича от листата и издънките на растението риган. Традиционно маслото се използва за лечение на храносмилателни проблеми и настинка. Това етерично масло има антибактериални, противогъбични, антиоксидантни, противовъзпалителни и противотуморни свойства (1).
Използва се и като хранителен консервант за предотвратяване на разваляне на храната по време на съхранение (2).
Продължавайте да четете, за да знаете ползите за здравето и потенциалните странични ефекти на маслото.
Какво е масло от риган?
Маслото от риган се извлича от листата и издънките на растението риган. Първо се изсушават на въздух и маслото се извлича чрез парна дестилация (3). Това масло съдържа мощни антиоксиданти и антимикробни съединения като карвакрол, тимол, розмаринова киселина, терпени, терпеноиди и урсолова киселина (4), (5).
Ето единадесет потенциални ползи и употреби на масло от риган.
Какви са ползите за здравето от маслото от риган?
1. Може да помогне в борбата с вредните бактерии
Маслото от риган е естествен антибиотик, за който е известно, че е ефективен срещу няколко бактерии (6). Той може да помогне в борбата с бактериите, причиняващи инфекции на кожата, както и на пикочните и дихателните пътища.
Карвакролът в маслото може да проявява антибактериални свойства чрез инхибиране на растежа на бактерии (7). Необходими са повече проучвания, за да се разбере използването му за тази цел.
Наред с карвакрола е установено, че тимолът в маслото от риган има синергичен ефект при инхибиране на бактериалния растеж (8), (9).
Установено е, че етеричното масло от различен вид риган, а именно Origanum heracleoticum L., е ефективно срещу клиничните щамове на E scherichia Coli и Pseudomonas Aeruginosa (10) . Маслото също е показало инхибиращо действие срещу бактериите на Staphylococcus aureu , което често причинява хранително отравяне (11).
Естествените мощни антибактериални свойства на маслото от риган имат потенциал да бъдат използвани срещу устойчиви на антибиотици бактериални щамове (12).
2. Може да помогне за понижаване на холестерола
Проучванията показват, че маслото от риган може да помогне за понижаване на холестерола както при животните, така и при хората. Проучванията при животни са установили, че карвакролът може да помогне за значително подобряване на липидните профили при мишки, хранени с диета с високо съдържание на мазнини в продължение на десет седмици. Тези мишки са имали по-ниски нива на холестерол от мишките, хранени само с диета с високо съдържание на мазнини (13).
Изследване върху хора с лека хиперлипидемия (високи нива на холестерол) демонстрира, че консумацията на различен вид масло от риган ( Origanum onites) може да помогне за управлението на липидните им профили (14). В продължение на три месеца субектите са имали по-ниски нива на лош холестерол (LDL или липопротеин с ниска плътност) и повишени нива на добър холестерол (HDL или липопротеин с висока плътност). Тези ефекти се наблюдават при субектите, след като те също са направили промени в диетата и начина си на живот.
Маслото също е намалило нивата на С-реактивен протеин, за който е известно, че увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания (14).
3. Може да има мощни антиоксидантни свойства
Антиоксидантите се свързват със свободните радикали, които са вредни токсини в тялото ни. Те помагат за предотвратяване на клетъчни увреждания и оксидативен стрес, които иначе могат да доведат до хронични разстройства като рак или сърдечни заболявания (15). Проучванията показват, че риганът има висока концентрация на антиоксиданти (16), (17).
Карвакрол, тимол и розмаринова киселина са всички мощни антиоксиданти в маслото от риган (18), (19), (20). Те помагат за подобряване на имунитета на организма и задържане на болестите.
4. Може да помогне за лечение на гъбични инфекции
Етеричното масло от риган има фунгицидно действие, което се използва за лечение на кандидоза на устната кухина и стоматит на зъбните протези (21). Проучване установи, че добавянето на етерични масла като масло от риган към вана за крака може да бъде ефективно срещу няколко гъбични и бактериални щамове (22).
- Етерично масло от риган
- Зехтин
Процес
- Можете да използвате една капка етерично масло от риган в една чаена лъжичка зехтин и да приложите тази смес върху засегнатата област. Това разредено масло помага за намаляване на дразненето на кожата и успокоява кожата.
За лечение на крак на спортист
Ще имаш нужда
- Етерично масло от риган
- Баня с топла вода
- Морска сол
Процес
Можете да използвате няколко капки етерично масло от риган в банята за крака с две супени лъжици морска сол и да киснете краката си за 20 минути.
Като естествен антибиотик
Ще ви е необходима капсула, предписана от медицински специалист за лечение на инфекции от бактерии или паразити.
Като почистващ агент
Ще имаш нужда
- Етерично масло от риган
- Масло от чаено дърво
- Бакпулвер
- Оцет
Процес
Можете да смесите всички съставки в гореща вода и да използвате сместа като изцяло натурален почистващ препарат.
Въпреки че маслото от риган има важни предимства и употреби, то може да не е подходящо за всички. Маслото може да предизвика някои странични ефекти, за които човек трябва да знае.
Странични ефекти от маслото от риган
Маслото от риган е много силно и може да изгори, ако не се разреди правилно. Освен това има остър вкус; следователно можете да го смесвате със зехтин или кокосово масло. Направете тест за пластир, преди да го използвате върху кожата си.
Тъй като маслото от риган може да повлияе на някои лекарства, консултирайте се с лекар, преди да го използвате. Ако получите някакви странични ефекти, незабавно потърсете медицинска помощ.
Хората с диабет трябва да следят приема на маслото, тъй като то може да понижи нивата на кръвната захар (59).
Хората, които приемат лекарства, са предупредени да приемат масло от риган.
Обикновено не се счита за безопасно за бременни жени, освен ако не е предписано друго от лицензиран лекар (60).
Заключение
Маслото от риган се използва традиционно за многото ползи за здравето, които предоставя.
Той се бори с бактериални и гъбични инфекции и се предполага, че има потенциал за борба с резистентни на много лекарства бактерии (61).
Помага за намаляване на риска от рак, намаляване на холестерола, загуба на тегло.
Можете да направите маслото част от вашата редовна рутина. Внимавайте обаче с потенциалните странични ефекти, които може да предизвика.
Хората също питат
- Мога ли да използвам масло от риган върху лицето си?
- Да, но го разредете с кокосово или жожоба масло. Това ще помогне за подобряване на здравето на кожата.
- Помага ли маслото от риган за лечение на инфекции на синусите?
- Маслото от риган има силни антибактериални съединения, които могат да помогнат за лечение на инфекции на синусите. Използвайте го в дифузьор, за да изчистите запушените носни канали.
- Как използвате масло от риган за растеж на косата?
- Смесете го с кокосови или арганови масла за насърчаване на растежа на косата. Няма обаче изследвания, които да твърдят, че маслото от риган може да стимулира растежа на косата.
61 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Leyva-López, Nayely и др. „Етерични масла от риган: биологична активност извън техните антимикробни свойства.“ Молекули 22.6 (2017): 989.
- Rodriguez-Garcia, I., et al. „Етеричното масло от риган като антимикробна и антиоксидантна добавка в хранителните продукти.“ Критични отзиви в науката за храните и храненето 56.10 (2016): 1717-1727.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25763467
- Kula, Józef, et al. „Химичен състав на етерично масло от Origanum vulgare L. от България.“ Journal of Essential Oil Bearing Plants 10.3 (2007): 215-220.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/0972060X.2007.10643545
- Rao, Gottumukkala Venkateswara, et al. „Химични съставки и биологични изследвания на Origanum vulgare Linn.“ Изследване на фармакогнозията 3.2 (2011): 143.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21772760
- Inoue, Yoshihiro, et al. „Антибактериалният ефект на терпеновите алкохоли върху Staphylococcus aureus и начина им на действие.“ FEMS микробиологични писма 237.2 (2004): 325-331.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378109704004811
- Saeed, Sabahat и Perween Tariq. „Антибактериална активност на риган (Origanum vulgare Linn.) Срещу грам положителни бактерии.“ Пакистанско списание за фармацевтични науки 22.4 (2009).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19783523
- Ностро, Антония и Тереза Папалия. „Антимикробна активност на карвакрол: настоящ напредък и бъдещи перспективи.“ Последни патенти за откриване на антиинфекциозни лекарства 7.1 (2012): 28-35.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22044355
- Lambert, RJW, et al. „Изследване на минималната инхибиторна концентрация и начина на действие на етеричното масло от риган, тимол и карвакрол.“ Списание за приложна микробиология 91.3 (2001): 453-462.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11556910
- Nostro, Antonia, et al. „Ефекти от риган, карвакрол и тимол върху биофилмите на Staphylococcus aureus и Staphylococcus epidermidis.“ Списание за медицинска микробиология 56.4 (2007): 519-523.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17374894
- Sienkiewicz, Monika, M. Wasiela и A. Głowacka. „Антибактериалната активност на етеричното масло от риган (Origanum heracleoticum L.) срещу клинични щамове на Escherichia coli и Pseudomonas aeruginosa.“ Medycyna doswiadczalna i mikrobiologia 64.4 (2012): 297-307.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23484421
- Preuss, Harry G., et al. „Ефекти на етерични масла и монолаурин върху Staphylococcus aureus: проучвания in vitro и in vivo.“ Токсикологични механизми и методи 15.4 (2005): 279-285.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20021093
- Teixeira, Barbara, et al. „Химичен състав и биоактивност на различни екстракти от риган (Origanum vulgare) и етерично масло.“ Вестник на науката за храните и земеделието 93.11 (2013): 2707-2714.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23553824
- Kim, Eunkyung, et al. „Carvacrol предпазва от чернодробна стеатоза при мишки, хранени с диета с високо съдържание на мазнини, като подобрява сигнализирането на SIRT1-AMPK.“ Допълнителна и алтернативна медицина, основана на доказателства 2013 (2013).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23533470
- Özdemir, B., et al. „Ефекти на Origanum onites върху ендотелната функция и серумните биохимични маркери при пациенти с хиперлипидемия.“ Journal of International Medical Research 36.6 (2008): 1326-1334.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19094443
- Coccimiglio, John, et al. „Антиоксидантна, антибактериална и цитотоксична активност на етаноловия екстракт от Origanum vulgare и неговите основни съставки.“ Оксидативна медицина и клетъчно дълголетие 2016 (2016).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4804097/
- Zheng, Wei и Shiow Y. Wang. „Антиоксидантна активност и фенолни съединения в избрани билки.“ Списание за селскостопанска и хранителна химия 49.11 (2001): 5165-5170.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11714298
- Zhang, Xiao-Li, et al. „Фенолни съединения от Origanum vulgare и техните антиоксидантни и антивирусни действия.“ Хранителна химия 152 (2014): 300-306.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814613018438
- Khaki, Mohammad Reza Afarineshe, et al. „Антиноцицептивен ефект на воден екстракт от origanum vulgare l. при мъжки плъхове: възможно участие на GABAergic системата. " Иранско списание за фармацевтични изследвания: IJPR 12.2 (2013): 407.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3813232/
- Lagouri, Vasiliki, et al. „Състав и антиоксидантна активност на етерични масла от растения риган, отглеждани в див вид в Гърция.“ Zeitschrift für Lebensmittel-Untersuchung und Forschung 197.1 (1993): 20-23.
link.springer.com/article/10.1007/BF01202694
- Bakota, Erica L., et al. „Антиоксидантна активност и сензорна оценка на обогатен с розмаринова киселина екстракт от Salvia officinalis.“ Списание за наука за храните 80.4 (2015): C711-C717.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25808312
- Marcos-Arias, Cristina, et al. „In vitro дейности на природни продукти срещу орални изолати на Candida от носители на протези.“ BMC допълваща и алтернативна медицина 11.1 (2011): 119.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22118215
- Inouye, Shigeharu, et al. „Комбиниран ефект на топлина, етерични масла и сол върху фунгицидната активност срещу Trichophyton mentagrophytes в баня за крака.“ Nippon Ishinkin Gakkai Zasshi 48.1 (2007): 27-36.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17287720
- Pozzatti, Patricia, et al. „In vitro активност на етерични масла, извлечени от растения, използвани като подправки срещу устойчиви на флуконазол и чувствителни към флуконазол Candida spp.“ Канадско списание за микробиология 54.11 (2008): 950-956.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18997851
- де Кастро, Рикардо Диас и др. „Противогъбична активност и начин на действие на тимола и неговия синергизъм с нистатин срещу видове Candida, свързани с инфекции в устната кухина: проучване in vitro.“ BMC допълваща и алтернативна медицина 15.1 (2015): 1-7.
bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12906-015-0947-2
- Gong, HY, et al. „Анализ на етерични масла от Origanum vulgare от шест производствени района на Китай и Пакистан.“ Revista Brasileira de Farmacognosia 24.1 (2014): 25-32.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0102695X14701292#bib0100
- Zou, Yi, et al. „Етеричното масло от риган подобрява чревната морфология и експресията на протеини с плътно свързване, свързани с модулация на избрани чревни бактерии и имунен статус в модел на свине.“ BioMed research international 2016 (2016).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4903144/
- Silva, Francilene V., et al. „Противовъзпалителни и противоязвени дейности на карвакрол, монотерпен, присъстващ в етеричното масло от риган.“ Списание за лекарствена храна 15.11 (2012): 984-991.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22892022
- Chedid, Victor et al. „Билковата терапия е еквивалентна на рифаксимин за лечение на бактериален свръхрастеж в тънките черва.“ Глобален напредък в здравеопазването и медицината обн. 3,3 (2014): 16-24.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4030608/
- „Антиоксидантни и антимикробни дейности на етерични масла, получени от риган (Origanum Vulgare Ssp. Hirtum) чрез използване на различни методи за екстракция - списание за лечебна храна. ”Мери Ан Либерт, Inc., издатели, 2011 г.,
www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jmf.2010.0098
- Arcila-Lozano, Cynthia Cristina et al. „El orégano: propiedades, композиция и активна биология на компонентите“. Archivos latinoamericanos de nutricion vol. 54,1 (2004): 100-11.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15332363
- Force, M et al. „Инхибиране на ентеричните паразити чрез емулгирано масло от риган in vivo.“ Фитотерапевтични изследвания: PTR vol. 14,3 (2000): 213-4.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10815019
- Grondona, Ezequiel et al. „Биоефективност на етеричното масло от риган (Origanum vulgare Lamiaceae. Ssp. Hirtum).“ Растителни храни за човешко хранене (Дордрехт, Холандия) кн. 69,4 (2014): 351-7.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25266989
- Лима, Милена да Силва и др. „Противовъзпалителни ефекти на карвакрол: доказателства за ключова роля на интерлевкин-10.“ Европейско списание по фармакология vol. 699,1-3 (2013): 112-7.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23220159
- Буковска, Александра и др. „Ефекти от комбинация от етерични масла от мащерка и риган върху индуциран от TNBS колит при мишки.“ Медиатори на възпаление об. 2007 (2007): 23296.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2233768/
- Mahtaj, Leila Gholami и др. „Ефектът на карвакрол върху системното възпаление при морски свинчета Модел на ХОББ, предизвикан от излагане на цигарен дим.“ Фармакологични доклади , кн. 67, бр. 1.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1734114014002783
- Aydın, Süleyman, et al. "Изследване на Origanum Onites, Sideritis Congesta и Satureja Cuneifolia етерични масла за аналгетична активност." Фитотерапевтични изследвания , кн. 10.
https: //onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/%28SICI%291099-1573%28199606%2910%3A4%3C342%3A%3AAID-PTR832%3E3.0.CO%3B2-W
- Kırımer, Neşe & Baser, K. Husnu Can & Tümen, Gülendam. (1995). Богати на карвакрол растения в Турция. Химия на природните съединения. 31. 37-41.
Tthttps: //www.researchgate.net/publication/227279704_Carvacrol-rich_plants_in_Turkey
- Guimarães, Adriana G et al. „Орофациална аналгетична активност на карвакрол при гризачи.“ Zeitschrift fur Naturforschung. C, Journal of biosciences vol. 67,9-10 (2012): 481-5.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23198406
- Silva, Juliane C., et al. „Подобряване на орофациалния антиноцицептивен ефект на карвакрол, монотерпен, присъстващ в маслата от риган и мащерка, чрез комплекс за включване на β-циклодекстрин при мишки.“ Биомедицина и фармакотерапия , кн. 84.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0753332216311076
- Bostancıoğlu, Rakibe Beklem, et al. „Оценка на антиангиогенния и антитуморния потенциал на етерично масло от Origanum Onites L.“ Хранителна и химическа токсикология , кн. 50.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S027869151200258X
- Balusamy, Sri Renukadevi, et al. „Антипролиферативната активност на инхибираната липогенеза на Origanum Vulgare и индуцирана митохондриална медиирана апоптоза в клетъчни линии на рак на стомаха на човека.“ Биомедицина и фармакотерапия , кн. 108.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332218354933
- Isabella Savini, Rosaria Arnone, Maria Valeria Catani & Luciana Avigliano (2009) Origanum Vulgare индуцира апоптоза при рак на дебелото черво на човека Caco2 клетки, хранене и рак, 61: 3, 381-389.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/01635580802582769
- Arunasree, K M. „Антипролиферативни ефекти на карвакрол върху човешка метастатична клетъчна линия на рак на гърдата, MDA-MB 231.“ Фитомедицина: международно списание по фитотерапия и фитофармакология том. 17,8-9 (2010): 581-8.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20096548
- Ин, Цин-Хуа и др. „Антипролиферативен и про-апоптотичен ефект на карвакрол върху клетъчната линия на човешкия хепатоцелуларен карцином HepG-2.“ Цитотехнология кн. 64,1 (2012): 43-51.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3261448/
- Копарал, А Тансу и Мелих Зейтиноглу. „Ефекти на карвакрол върху човешки недребноклетъчен рак на белия дроб (NSCLC), клетъчна линия, A549.“ Цитотехнология кн. 43,1-3 (2003): 149-54.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3449592/
- Elshafie, Hazem S et al. „Цитотоксична активност на Origanum Vulgare L. върху хепатоцелуларна клетъчна линия HepG2 и оценка на неговата биологична активност.“ Молекули (Базел, Швейцария) об. 22,9 1435. 30 август 2017 г.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28867805/
- Cho, Soomin et al. „Карвакрол предотвратява затлъстяването, предизвикано от диета, чрез модулиране на генни експресии, участващи в адипогенезата и възпалението при мишки, хранени с диета с високо съдържание на мазнини.“ Списание за хранителна биохимия, кн. 23,2 (2012): 192-201.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21447440
- Kitsios, Konstantinos et al. „Високочувствителни нива на С-реактивен протеин и метаболитни нарушения при деца и юноши със затлъстяване и наднормено тегло.“ Списание за клинични изследвания в детската ендокринология vol. 5,1 (2013): 44-9.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3628392/
- Santos, AC et al. „Централното затлъстяване като основен фактор, определящ повишения високочувствителен С-реактивен протеин при метаболитен синдром.“ Международно списание за затлъстяване (2005) кн. 29,12 (2005): 1452-6.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16077717.
- den Engelsen, Corine et al. „Високочувствителен С-реактивен протеин за откриване на метаболитен синдром при популация с централно затлъстяване: анализ на напречното сечение.“ Сърдечно-съдова диабетология vol. 11 25. 14 март 2012.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22417460
- Choi, JH, Kim, SW, Yu, R. et al. Монотерпеновото фенолно съединение тимол насърчава покафеняване на 3T3-L1 адипоцитите. Eur J Nutr 56, 2329–2341 (2017).
link.springer.com/article/10.1007/s00394-016-1273-2
- Süntar, Ipek и др. „Нов маз за заздравяване на рани: Формулировка на масло от Hypericum Perforatum и етерични масла от градински чай и риган въз основа на традиционните турски познания.“ Сп. Етнофармакология , кн. 134.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874110008469
- Ragi, Jennifer et al. „Мехлем от екстракт от риган за заздравяване на рани: рандомизирано, двойно-сляпо, контролирано с вазелин проучване, оценяващо ефикасността.“ Списание за лекарства в дерматологията: JDD vol. 10,10 (2011): 1168-72.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21968667
- Gunal, Mehmet & Heper, Aylin & Zaloglu, Nezahat. (2014). Ефектите от локалното приложение на карвакрол върху процеса на зарастване на рани при мъжки плъхове. Journal of Pharmacognosy. 6. 10-13. 10.5530 / pj.2014.3.2.
www.researchgate.net/publication/272694110
- Türkcü, Gül et al. „Защитни ефекти на карвакрол и нар срещу индуцирано от метотрексат чревно увреждане при плъхове.“ Международно списание за клинична и експериментална медицина том. 8,9 15474-81. 15 септември 2015 г.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4658926/
- Kortman, Guus AM et al. „Индуцираната от желязо вирулентност на Salmonella enterica serovar typhimurium в интерфейса на чревния епител може да бъде потисната от карвакрол.“ Антимикробни средства и химиотерапия об. 58,3 (2014): 1664-70.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3957860/
- Хан, Ксуешенг и Тори Л. Паркър. „Противовъзпалителни, тъканни ремоделиращи, имуномодулиращи и противоракови дейности на етерично масло от риган (Origanum vulgare) в модел на човешко кожно заболяване.“ Biochimie open vol. 4 73-77. 3 март 2017.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29450144
- Lee, Jongsung, et al. „Механизми на индуцирана от карвакрол експресия на гена на колаген тип I“. Списание за дерматологични науки , кн. 52.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0923181108002004
- „Розмаринът и риганът съдържат съединения за борба с диабета - Американско химическо общество.“ Американско химическо общество, 2014
www.acs.org/content/acs/en/pressroom/presspacs/2014/acs-presspac-july-23-2014/rosemary-and-oregano-contain-diabetes-fighting-compounds.html
- Hollenbach, Clarissa Boemler, et al. „Пред и след раждането оценка на потомството на плъхове, изложени на етерично масло от Origanum vulgare по време на чифтосване, бременност и кърмене.“ Ciência Rural 47.1 (2017).
www.scielo.br/scielo.php?pid=S0103-84782017000100552&script=sci_arttext
- 61. Lu, Min et al. „Бактерицидно свойство на маслото от риган срещу устойчиви на много лекарства клинични изолати.“ Граници в микробиологията кн. 9 2329. 5 октомври 2018.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30344513/