Съдържание:
- 22 сутрешни разходки за здравето
- 1. Намалява риска от диабет
- 2. Добро за сърцето ти
- 3. Помага за отслабване
- 4. Предотвратява артрит и остеопороза
- 5. Намалява риска от инсулт
- 6. Контролира нивата на холестерола
- 7. Предпазва от атеросклероза
- 8. Може да облекчи депресията
- 9. Може да помогне за намаляване на риска от рак
- 10. Подобрява мозъчната функция
- 11. Тонизира тялото
- 12. Намалява риска от спонтанни аборти
- 13. Засилва имунната система
- 14. Намалява умората
- 15. Може да намали риска от деменция и болест на Алцхаймер
- 16. Подобрява капацитета на белите дробове
- 17. Може да накара кожата ви да заблести
- 18. Може да насърчава здравата коса
- 19. Намалява риска от заболявания
- 20. Насърчава спокойния сън
- 21. Може да забави стареенето
- 22. Подобрява цялостното здраве
- Полезни съвети за ходене
- Защо трябва да ходите сутрин?
- Какво ви трябва за сутрешна разходка
- Заключение
- често задавани въпроси
- 43 източника
30-минутна разходка сутрин може да промени живота ви! Това е особено вярно, ако имате работа със заболявания, свързани с начина на живот, като диабет, затлъстяване, сърдечни заболявания и др. (1). Сутрешната разходка е лесна за ставите и сърцето, а чистият сутрешен въздух може да помогне за успокояване на нервите, подобряване на настроението и поддържане на енергия и позитивност през останалата част от деня. Просто си купете обувки за разходка и се разходете в близкия парк. Но защо трябва да ходите само сутрин? Е, ето какво трябва да каже науката.
22 сутрешни разходки за здравето
1. Намалява риска от диабет
Диабетът е едно от най-преобладаващите заболявания, свързани с начина на живот в наши дни. Но можете да укротите това метаболитно разстройство, ако ходите сутрин.
Според изследванията 30-минутна разходка сутрин може да помогне за подобряване на контрола на кръвната захар, както и да помогне за управление на инсулина при диабет тип II (2). Позволява на клетките в мускулите да изразходват повече глюкоза, помага за изгарянето на телесни мазнини, които не са необходими, а също така помага за подобряване на индекса на телесна маса (ИТМ). Това има огромна полза за диабетиците.
2. Добро за сърцето ти
Проучванията показват, че ходенето всяка сутрин за около 30 минути може да помогне за понижаване на кръвното налягане. Превръщането на сутрешните разходки в част от ежедневието ви може да укрепи сърцето и да контролира кръвното налягане (4). Сутрешните разходки също могат да понижат нивата на триглицеридите и да предотвратят хипертония.
3. Помага за отслабване
Експертите казват, че можете да отслабнете здравословно, без да променяте диетата си, като ходите всеки ден, заедно с други умерени, енергични упражнения (5). Затлъстяването е основна причина за заболявания, причинени от заседнал начин на живот. Ако трябва да отслабнете (или Вашият лекар е предложил това), започнете да ходите.
Ходенето е лесно на сърце и ще тренирате, без да се чувствате изтощени. Нищо не помага като бърза разходка за 30 до 40 минути. Той помага за повишаване на сърдечната честота и изгаряне на калории, които са от съществено значение за отслабването.
Изследователите също така са установили, че ходенето може да подпомогне загубата на тегло при пациенти със затлъстяване, като намали общите телесни мазнини и подобри гъвкавостта и мускулната сила (6), (7).
4. Предотвратява артрит и остеопороза
Воденето на неактивен живот има много негативни ефекти върху тялото, включително скованост на ставите. Сковаността на ставите може допълнително да доведе до развитие на симптомите на артрит.
Последните проучвания показват, че умерената, енергична физическа активност, като ходене в продължение на пет дни или повече в седмицата, може да помогне за облекчаване на болката и сковаността при артрит и да осигури енергия (8).
Освен това жените са склонни да губят костна плътност и да развиват остеопороза. Ходенето упражнява нежно ставите и ги укрепва, заедно с подобряване на костната плътност (9).
5. Намалява риска от инсулт
Бързите сутрешни разходки помагат за поддържането на сърцето здраво и здраво. Според изследване, проведено от Университета на Южна Каролина, бързото ходене в продължение на половин час пет пъти седмично помага за намаляване на риска от инсулти (10).
Освен това е показано, че бързите сутрешни разходки насърчават функционалното възстановяване на хората, които са претърпели инсулт (11).
6. Контролира нивата на холестерола
Тялото се нуждае от определено количество холестерол, за да поддържа оптимално здраве и да изгражда клетъчни мембрани. Съществува обаче по-голям риск от сърдечни проблеми, когато има прекомерно количество липиди в кръвта, особено когато те са под формата на LDL холестерол.
В същото време ниските количества HDL също могат да бъдат вредни. Следването на активен начин на живот и включването на дейности като ходене във вашия режим е отличен начин да се уверите, че нивата на холестерол в тялото ви са регулирани (12), (13).
7. Предпазва от атеросклероза
Атеросклерозата е състояние, което се причинява от блокирани артерии поради отлагане на плака или LDL холестерол върху артериалните стени. Блокът възниква във вътрешните стени на артериите в органи като мозъка, бъбреците, сърцето и краката.
Кръвният поток е ограничен и циркулацията на кръвта не се случва правилно. Редовните сутрешни разходки могат да ви предпазят от това състояние и да се уверите, че кръвният поток и циркулацията не са ограничени (14), (15).
8. Може да облекчи депресията
Депресията засяга около 264 милиона души (16). Това разстройство на настроението често може да доведе до много други разстройства при младежи и възрастни. Добрата новина е, че ако можете просто да станете и да излезете на разходка, можете бавно да укротите демоните в главата си. Това е така, защото когато ходите, естествените ендорфини, които убиват болката, текат правилно в тялото.
Пациенти с депресия установяват, че ходенето бързо всеки ден в продължение на 35 до 60 минути показва значително подобрение в състоянието им (17). Статия, публикувана в Scientific American, потвърждава, че 200 минути ходене на седмица могат да ви накарат да се чувствате по-енергични и позитивни (18).
9. Може да помогне за намаляване на риска от рак
Според експерти сутрешните разходки могат да помогнат за запазването на различните видове рак. Те твърдят, че много хора развиват рак поради скучен или забързан начин на живот. Сутрешните разходки ви дават упражнението, от което се нуждаете, по-добър имунитет и глътка свеж въздух.
Различни проучвания потвърждават, че ходенето може да помогне за предотвратяване на рак на яйчниците, гърдите, бъбреците и маточната шийка (19), (20), (21). Всъщност ходенето може също да подобри съня при пациенти с рак (22).
10. Подобрява мозъчната функция
Знаете ли, че редовното упражнение, като ходене, може да помогне за защита на паметта и подобряване на мисловните умения (23)? Сутрешните разходки не само подмладяват тялото. Те имат същия положителен ефект и върху ума.
Когато ходите, кислородът и кръвоснабдяването на мозъка се ускоряват, а това от своя страна води до подобряване на умствената бдителност, мозъчната функция и паметта (24).
Освен това ходенето помага за увеличаване на обема на мозъка и подобрява мозъчната функция при възрастни хора (25). Правете редовна разходка всяка сутрин, за да поддържате мозъка си функциониращ правилно през цялото време.
Според някои изследвания жените на възраст над 65 години, които ходят редовно, са по-малко склонни към дегенерация на паметта, която е свързана с възрастта, в сравнение с тези, които не ходят или ходят по-малко. Разходките са чудесен начин да се предпазят от психични заболявания, свързани с възрастта. Рискът от хронични заболявания като съдова деменция може да бъде намален до 70% при редовно ходене и поддържане на активност (26).
11. Тонизира тялото
Само свалянето на мазнините не е достатъчно, ако искате да изглеждате стройни и тонизирани. Разходките са чудесен вариант да получите страхотно тонизирано тяло, без да се налага да правите усилени упражнения. Една бърза сутрешна разходка може да помогне за възстановяване на мускулния тонус.
Можете да тонизирате краката, корема и други части на тялото си. Ежедневното ходене може също да определи мускулите на прасците, задните части и четирите части. Забравете да се присъедините към фитнес! Направете сутрешните разходки, за да получите идеално тонизирано тяло.
12. Намалява риска от спонтанни аборти
Бъдещите майки могат да се възползват изключително много от отдаването на упражнения като плуване и редовни разходки, особено сутрин (27). Непостоянните нива на хормоните причиняват промени в тялото, което ходенето може да помогне да се умерят.
Разходките също помагат за предотвратяване на гестационен диабет, който е доста разпространен сред бременните жени. Той също така осигурява защита срещу маточните контракции, които често водят до спонтанен аборт, което се дължи на хормонални промени в организма.
13. Засилва имунната система
Ходенето подобрява кръвообращението в тялото. Това има прекрасни ефекти върху имунната система. Също така подобрява доставката на кислород в тялото. Ходенето само за 30 минути на ден укрепва имунната система и ви предпазва от различни заболявания и сериозни заболявания (28).
14. Намалява умората
Една бърза сутрешна разходка може да ви накара да се почувствате подмладени и освежени. Той също така може да облекчи умората и да повиши енергийните нива, което ви кара да се чувствате енергизирани през целия ден. Освен това ходенето може също да намали умората, преживяна от пациенти с рак (29).
Разходките всяка сутрин дават на тялото ви енергията, която му е необходима, за да прекара деня. Той помага да се увеличи циркулацията на кръвта и доставката на кислород и ви държи активни и бдителни през целия ден.
Сутрешните разходки са чудесен начин да предпазите стреса от себе си. Стресът може да има неблагоприятен ефект върху тялото ви, да ви кара да се разболявате по-лесно и да причинява депресия, тревожност и др. Ходенето подобрява кръвообращението в мозъка и помага за повишаване на настроението (30). Една бърза сутрешна разходка може да ви накара да се почувствате по-спокойни и спокойни.
15. Може да намали риска от деменция и болест на Алцхаймер
Според изследователите ходенето редовно може да помогне за профилактика на болестта на Алцхаймер и деменция. Редовното ходене може да намали риска от това състояние с до 54%. Това е често срещан проблем сред възрастните хора и най-добре е да го предотвратите рано (31), (32), (33). Следователно, направете сутрешните разходки част от вашето ежедневие.
16. Подобрява капацитета на белите дробове
Коефициентът на реакцията на окисление в клетките на тялото ви може да се увеличи значително с разходка. Тези реакции обаче причиняват голямо търсене на кислород, което кара белите дробове да изпомпват допълнително кислород. Това от своя страна помага на белите дробове да подобрят капацитета си.
За да поддържате белите дробове да работят правилно и да осигурите здравето им, е чудесна идея да започнете да ходите на бързи разходки за около 20 минути всяка сутрин (34).
17. Може да накара кожата ви да заблести
Дерматолозите предполагат, че всяко упражнение, което подобрява кръвообращението, придава на кожата ви здравословен блясък (35). И няма по-добро упражнение от ходенето.
Редовното ходене може да помогне да се забави появата на признаците на стареене, като фини линии и бръчки. Правилното кръвообращение също предотвратява появата на пъпки, акне и други кожни проблеми. Със сутрешните разходки можете да постигнете естествено сияйна кожа.
18. Може да насърчава здравата коса
Ходенето понижава кръвното налягане и стреса, което прави чудеса за здравето на вашата коса (36), (37), (38). Той насърчава здравословния растеж на косата и също така предотвратява косопада. За да получите красива, блестяща коса, направете си точка да се разхождате всяка сутрин.
19. Намалява риска от заболявания
Сутрешните разходки държат смъртоносните болести далеч. Кръвообращението в тялото ви се увеличава, което помага за задържането на сърдечно-съдови и други животозастрашаващи заболявания (39). Ходенето също намалява риска от метаболитен синдром (40).
20. Насърчава спокойния сън
Стресът, който преживявате всеки ден, може да причини безсъние. Най-добрият начин да се преборите с това е да се разхождате всеки ден. Сутрешните разходки помагат да успокоите ума си, а в края на деня можете да се наспите добре и да се почувствате добре отпочинали, когато се събудите. Всъщност, ако начинът ви на живот не е толкова активен и ви е трудно да заспите, трябва да ходите сутрин (41).
21. Може да забави стареенето
С напредване на възрастта краищата или опашките на хромозомите, известни като теломери, стават по-къси. И тъй като хромозомата не е нищо друго освен ДНК, която кодира различни протеини, по-късата ДНК би означавала по-малко протеин. Това в крайна сметка води до загуба на функция и стареене.
Ходенето е физическа активност с ниска интензивност, която помага да поддържате активни всичките си клетъчни функции и сърцето ви здраво и подобрява мозъчната функция и кръвообращението. Тъй като тялото ви остава активно, съкращаването на краищата на теломерите се забавя, като по този начин забавя процеса на стареене (42), (43).
22. Подобрява цялостното здраве
Няма нищо като сутрешна разходка всеки ден, за да подобрите здравето си. Всяка част от тялото ви се възползва от това упражнение. Една бърза 30-минутна разходка може да удължи живота ви с около година.
Полезни съвети за ходене
- Винаги дръжте стойката си изправена, докато ходите. Това ще ви помогне, особено ако се опитвате да тонизирате корема си.
- Ранните сутрешни разходки са най-добрите, тъй като тялото ви е енергизирано и циркулацията на кръвта е увеличена. Вие също така давате на тялото си възможност да абсорбира витамин D от първите слънчеви лъчи. Витамин D се предлага най-добре между 11:00 и 14:00 часа.
- Ако искате да свалите няколко излишни килограма, бързата сутрешна разходка всеки ден е точно това, от което се нуждаете. Когато ходите бързо, изгаряте повече калории.
- Избягвайте да се разхождате след хранене, тъй като упражненията след хранене влияят върху потока на храносмилателните сокове, което предотвратява правилното разграждане на храната.
- Най-добре е да не пиете много вода, докато правите бързи разходки, тъй като това може да навреди на дихателната система. Експертите препоръчват да поддържате тялото си хидратирано, преди да започнете да ходите или 5 минути след като сте готови. Но ако човек прави дълги разходки, държането на бутилка вода под ръка е добра идея за предотвратяване на умора поради дехидратация.
- Ако тепърва започвате да правите разходките редовно упражнение, започнете с темпото, което ви е удобно, и бавно го изграждайте с течение на дните. Това гарантира, че не напрягате тялото си прекалено много от самото начало.
Но защо само сутрешни разходки? Е, ето какво трябва да каже науката.
Защо трябва да ходите сутрин?
Сутрешните часове имат най-малко замърсяване във въздуха. Чистият въздух има кислород в изобилие, заедно с други газове. Когато вдишвате кислород, той се доставя до клетките, които го използват за изпълнение на всички функции. Когато тялото ви функционира правилно, шансовете да се разболеете или развиете заболявания намалява.
На второ място, сутрешният въздух е богат на отрицателни йони, а кислородът се зарежда отрицателно. Колкото повече са отрицателните йони, толкова повече е кислородът и толкова по-добре е за вас да дишате този чист въздух. Тези отрицателни йони или кислород във въздуха ще ви помогнат да се почувствате подмладени и да имате приятно душевно състояние (1). Всъщност, когато отидете в гора или близо до плаж или водопад, въздухът е по-хладен и по-свеж, защото е натоварен с отрицателни йони на тези места. Ето защо винаги се чувстваме по-добре, след като се върнем от почивка. Не би ли било невероятно, ако можете да си създадете навика да ходите сутрин и да вдишвате колкото се може повече чист въздух? Ето как да го направите.
Какво ви трябва за сутрешна разходка
- Чифт обувки за ходене
- Компресионни шорти или клинове
- Спортна тениска
- Спортен сутиен
- Ластик за коса
- Сипър
- Fitband, ако искате да следите сърдечния ритъм, предприетите стъпки и т.н.
Заключение
Сутрешната разходка е фантастичен начин да започнете деня си. След като сутрешните разходки станат навик, ще започнете да се чувствате по-добре и ще станете инициативни. Започнете днес и вървете към добро здраве. Пази се!
често задавани въпроси
Как сутрешната разходка носи полза на кожата ви?
Разходките или упражненията сутрин помагат за подобряване на кръвообращението. Това от своя страна може да помогне на кожата ви да свети.
Намалява ли сутрешната разходка коремните мазнини?
Сутрешната разходка е добро кардио упражнение, но не е много ефективно за загуба на мазнини по корема. Правете тези упражнения у дома, за да намалите мазнините по корема.
Колко време трябва да ходите сутрин?
Разходете се поне 45 минути сутрин.
Добър ли е Morning Walk през зимата?
Да, сутрешната разходка е добра през всички сезони. Разбира се, не ходете под дъжда или през зимата, без да носите топли дрехи, ако температурата е твърде ниска.
43 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Значението на ходенето към общественото здраве, медицината и науката в спорта и упражненията, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18562968
- Ходене: стъпка в правилната посока, Национални институти по диабет, храносмилателни и бъбречни заболявания, Национални здравни институти.
www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/walking-step-right-direction?dkrd=hispt0933
- Ходене, Американска сърдечна асоциация.
www.heart.org/en/healthy-living/fitness/walking#.WZPjFXV948o
- ВАШЕТО РЪКОВОДСТВО ЗА Физическа активност и вашето сърце, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.nhlbi.nih.gov/files/docs/public/heart/phy_active.pdf
- Физическа активност за здравословно тегло, центрове за контрол и профилактика на заболяванията.
www.cdc.gov/healthyweight/physical_activity/index.html?s_cid=govD_dnpao_006
- Ефекти от програма за упражнения за ходене за хора със затлъстяване с интелектуални затруднения, пребиваващи в заведение за грижи в домовете, Journal of Physical Therapy Science, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4842440/
- Програми за ходене за насърчаване на загуба на тегло сред лица със затлъстяване и наднормено тегло: ходещи автобуси за възрастни, обществено здраве, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4754299/
- Артрит, Центрове за контрол и профилактика на заболяванията.
www.cdc.gov/arthritis/basics/faqs.htm
- Ходенето е свързано с костната плътност и скоростта на загуба на кост, The American Journal of Medicine, Националната медицинска библиотека на САЩ, Националните здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8304358
- 7 неща, които можете да направите, за да предотвратите инсулт, Харвардското медицинско училище.
www.health.harvard.edu/womens-health/8-things-you-can-do-to-prevent-a-stroke
- Бързото ходене може да насърчи функционалното възстановяване при пациенти с хроничен инсулт, Journal of Rehabilitation Medicine, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23974944
- Намалена употреба на лекарства за диабет, хипертония и холестерол при ходене, медицина и наука в спорта и упражненията, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3640497/
- Ходене срещу бягане за хипертония, холестерол и намаляване на риска от диабет, артериосклероза, тромбоза и съдова биология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4067492/
- Какво можете да направите, за да предотвратите атеросклероза, Медицински център на Университета в Рочестър.
www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=1&ContentID=1583
- Ходенето - първите стъпки в превенцията на сърдечно-съдовите заболявания, Съвременни становища по кардиология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3098122/
- Депресия, Световна здравна организация.
www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression
- Упражненията са напълно естествено лечение за борба с депресията, Харвардското медицинско училище.
www.health.harvard.edu/mind-and-mood/exercise-is-an-all-natural-treatment-to-fight-depression
- Редовното ходене може да помогне за облекчаване на депресията, Scientific American.
www.sciachingamerican.com/article/regular-walking-can-help-ease-depression/
- Ролята на физическата активност в превенцията, лечението, възстановяването и преживяването на рака, Онкология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23909073
- Физическа активност и превенция на гинекологичен рак, Последни резултати в изследванията на рака. Fortschritte der Krebsforschung. Progrès dans les recherches sur le cancer, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21113764
- Намален риск от инцидент на рак на бъбреците от ходене и бягане, медицина и наука в спорта и упражненията, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4067489/
- Разходките подобряват съня при пациенти с рак: мета-анализ на рандомизирани, контролирани проучвания, Онкологичен сестрински форум, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25806892
- Редовните упражнения променят мозъка, за да подобрят паметта, мисловните умения, Харвардското медицинско училище.
www.health.harvard.edu/blog/regular-exercise-changes-brain-improve-memory-thinking-skills-201404097110
- Мислене, ходене, говорене: интегрираща двигателна и когнитивна мозъчна функция, Граници в общественото здраве, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4879139/
- Влиянието на упражненията върху когнитивните способности, Цялостна физиология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3951958/
- Превенцията и лечението на когнитивния спад и деменция: Преглед на скорошни изследвания върху експериментални лечения, Индийски вестник по психиатрия, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2738400/
- Спонтанен аборт, NHS.
www.nhs.uk/conditions/miscarriage/prevention/
- Имунен отговор на 30-минутна разходка, Медицина и наука в спорта и упражненията, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15632669
- Упражненията с умерена интензивност намаляват умората и подобряват мобилността при оцелелите от рак: систематичен преглед и метарегресия, Journal of Physiotherapy, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26996098
- Упражнение за психично здраве, първа помощник в списанието за клинична психиатрия, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1470658/
- Защитни ефекти от физическите упражнения при болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон: Наративен преглед, списание за клинична неврология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4507374/
- Физическата активност намалява хипокампалната атрофия при възрастни хора с генетичен риск от болестта на Алцхаймер, Frontiers in Aging Neuroscience, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4005962/
- 8 съвета за здрави бели дробове, Rush.
www.rush.edu/health-wellness/discover-health/8-tips-healthy-lungs
- Промени в контрола на кръвния поток на кожата с тренировъчни тренировки: къде се вписват кожните съдови адаптации? Експериментална физиология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3754812/
- Ходене и хипертония: по-големи намаления при субекти с по-високо изходно систолично кръвно налягане след шест месеца ръководено ходене, PeerJ, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6119598/
- Психологически ползи от ходенето през горски райони, Международен вестник за изследване на околната среда и обществено здраве, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30544682
- Коса и стрес: Пилотно проучване на промяната на баланса на косата и цитокините при здрави млади жени под сериозен изпитен стрес, PloS One, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5397031/
- Разходка за профилактика на сърдечно-съдови заболявания при мъже и жени: систематичен преглед на наблюдателни проучвания, Прегледи за затлъстяване, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2782938/
- Връзка между обичайното ежедневно време за ходене и метаболитния синдром, Нигерийски медицински вестник, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4071659/
- Подобрява ли се субективното качество на съня чрез интервенция при ходене? Реално проучване на японско работно място, BMJ Open, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27797982
- Връзка между ниво на физическа активност, дължина на теломера и активност на теломераза, медицина и наука в спорта и упражненията, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2581416/
- Стареене, физическа активност и профилактика на заболяванията, Journal of Aging Research, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3124955/
- Ходене на здраве, Спортна медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9181668