Съдържание:
- Какво представлява паническата атака и как се чувства?
- Кой получава панически атаки?
- Какви са причините за паническа атака?
- Какви са симптомите на пристъп на паника?
- Възможности за лечение
- 9 най-добри начина за спиране на пристъп на паника
- 1. Идентифицирайте атаката
- 2. Намерете обект, върху който да се фокусирате
- 3. Опитайте да отпуснете тези мускули
- 4. Правете умерени упражнения
- 5. Масло от лафяв нюх
- 6. Поемете дълбоко дишане
- 7. Запазете спокойствие и затворете очи
- 8. Посегнете към вашето щастливо място
- 9. Упражнявайте внимателност
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- Препратки
Наслаждавахте се на страхотен филм с приятели, когато изведнъж почувствахте, че усещането за мрак ви поглъща. Няколко пъти сте били питани какво е причинило паническата атака, но не сте могли да го обясните. Това чувство на дълбок страх изникна от синьото, нанесено опустошение във всеки сантиметър от вашето същество и точно когато си помислихте, че не можете да понесете повече, то започна да се успокоява.
Паническите атаки могат да възникнат при всеки от нас, по всяко време и навсякъде! Искате ли да научите малко повече за това състояние и как може да се управлява? Прочетете.
Какво представлява паническата атака и как се чувства?
Shutterstock
Паническата атака може да се определи като внезапно чувство на силен страх, което напада без предварително предупреждение. Подобни атаки могат да предизвикат тежки реакции, които обикновено са физически и се появяват дори когато няма очевидна опасност.
Паническата атака обикновено е много плашеща и засегнатото лице може да се почувства сякаш почти умира. Може да се появи навсякъде и по всяко време. Обикновено е резултат от повишена тревожност и е по-често при тези с паническо разстройство, въпреки че може да се появи и при лица без разстройството.
Нека сега разберем кой е изложен на риск от подобни атаки.
Кой получава панически атаки?
Факторите, които увеличават риска от развитие на панически атаки, включват (1):
• Фамилна анамнеза за панически атаки
• Пол - Жените са изложени на по-висок риск от мъжете.
• Повишен стрес поради смърт или тежко здравословно състояние на скъп човек
• Емоционална травма поради сериозен инцидент или сексуално насилие в миналото
• Основни промени в живота от случаи като горчив развод или добавяне на бебе
• Прекомерна консумация на кофеин
• Пушене
• Злоупотреба с вещества или алкохол
• История на сърдечни симптоми
Точната причина за паническите атаки тепърва ще бъде установена. Смята се обаче, че следните фактори играят основна роля в началото на състоянието.
Какви са причините за паническа атака?
Паническите атаки могат да бъдат причинени поради:
• Генетика - Фамилна анамнеза за състоянието
• Стрес
• Определени промени във функционирането на части от мозъка ви
Промените във функционирането на мозъка ви обикновено се дължат на приемането на прилив на сигнали, които са предназначени да ви предупреждават за предстояща опасност. Това активира част от мозъка, наречена амигдала, която е отговорна за контролирането на тревожната реакция на индивида.
Амигдалата на някои хора е склонна да реагира, въпреки че няма очевидна опасност, което ги прави по-податливи на силна тревожност и пристъпи на паника.
Когато човек получи сигнал да реагира на тревожност, надбъбречните жлези отделят адреналин. Този хормон е известен в народите като хормон „борба или бягство” и освобождаването му е свързано със симптоми като изпотяване, повишен сърдечен ритъм, избиване в стомаха и неравномерно дишане. Всичко това са признаци на паническа атака.
Ако адреналинът се отделя без непосредствена опасност, системата ще бъде претоварена с хормона и това натрупване може да доведе и до паническа атака.
Началото на паническа атака се характеризира със следните симптоми.
Какви са симптомите на пристъп на паника?
Паническите атаки могат да бъдат случайни или да се появят често. Едната атака може да се различава от другата по много начини, но симптомите обикновено достигат своя връх в рамките на минути от началото на паническата атака.
Признаците и симптомите, свързани с паническа атака, включват (2):
• Интензивен страх от загуба на контрол или от предстояща смърт
• Усещане за предстояща гибел или опасност
• Бърз сърдечен ритъм
• Треперене или треперене от страх
• Изпотяване
• Затруднено дишане след стягане в гърлото
• Гадене
• Втрисане и горещи вълни
• A силно главоболие
• Болка в гърдите
• Коремни спазми
• Замайване или замаяност
• Изтръпване по цялото тяло
• Изтръпване
• Чувство за откъсване или нереалност
Повечето хора, диагностицирани с пристъп на паника, обикновено се борят с основното паническо разстройство. Лечението на паническо разстройство обикновено е насочено към намаляване на интензивността на атаките и спомага за подобряване на качеството ви на живот.
Възможности за лечение
Shutterstock
Психотерапията, наричана още разговорна терапия, обикновено е първият избор на лечение при панически атаки. Помага на пациента да се научи чрез своя опит да се справи с атаките (2).
Някои лекарства могат да помогнат за намаляване на симптомите на паническа атака. Те са:
- Инхибитори на обратното захващане на серотонин и норепинефрин (SNRIs) - Това са клас антидепресанти, които могат да помогнат при панически атаки.
- Селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRIs) - Това са друг клас антидепресанти, които често са първият избор за лечение на панически атаки. Те включват флуоксетин (Prozac), пароксетин (Paxil и Pexeva) и сертралин (Zoloft).
- Бензодиазепини - Това са успокоителни, които са депресанти на централната нервна система (2). Те включват алпразолам (Xanax) и клоназепам (Klonopin). Тези лекарства обаче се предписват само като краткосрочно лечение, тъй като могат да причинят зависимост, ако се използват твърде дълго.
В допълнение към тези лечения има и няколко други стратегии, които могат да помогнат за предотвратяване на паническата атака да достигне своя връх, когато знаете, че някой е зад ъгъла. Те са както следва.
9 най-добри начина за спиране на пристъп на паника
1. Идентифицирайте атаката
2. Намерете обект, върху който да се фокусирате
Огледайте се около себе си и намерете всеки предмет, който привлича вниманието ви. Фокусирайте всичките си енергии, за да направите умствена бележка за цвета, формата, модела и размера на обекта. Това може да помогне за управление на паническа атака и облекчаване на симптомите.
3. Опитайте да отпуснете тези мускули
Направете съзнателни усилия да отпуснете всеки мускул на тялото си, един по един. Започнете с пръсти и бавно се придвижете нагоре с ръце, а след това през останалата част от тялото. Мускулната релаксация е ефективна при лечението на генерализирано тревожно разстройство (1). По този начин може също да помогне за контролиране на реакцията на тялото ви на паническа атака.
4. Правете умерени упражнения
Правейки някои леки упражнения може да изпомпва нивата на ендорфин, подобряване на кръвообращението и подобряване на настроението ви веднага (2). Докато сте под стрес, избягвайте енергични упражнения и практикувайте леки до умерени, като ходене или плуване. Не се упражнявайте под каквато и да е форма на упражнения, ако хипервентилирате или имате затруднения в дишането.
5. Масло от лафяв нюх
Етеричното масло от лавандула също може да действа като бързо решение за предстояща паническа атака. Лавандуловото масло е ефективно за облекчаване на симптомите на тревожност и стрес почти веднага (3).
6. Поемете дълбоко дишане
Дълбокото дишане е търсена техника за намаляване на симптомите на паническа атака. Всичко, което трябва да направите, е да вдишате и да се съсредоточите върху въздуха, изпълващ дробовете ви. След това задръжте въздуха за секунда и издишайте бавно. Контролираното дълбоко дишане може да помогне при стрес и тревожност (4). Това от своя страна може също да помогне за намаляване на другите симптоми, свързани с паническа атака.
7. Запазете спокойствие и затворете очи
Повечето пристъпи на паника могат да бъдат доста поразителни и забързаната среда просто го добавя, влошавайки симптомите. И така, в момента, в който почувствате пристъп на паника, затворете очи и блокирайте всички допълнителни стимули, които ви притесняват. Това може да ви помогне да се почувствате спокойни почти веднага и също така да ви улесни да се концентрирате по-добре върху дишането си.
8. Посегнете към вашето щастливо място
Друг чудесен начин за борба с паническа атака е избягването на ситуацията, която я е причинила. Въпреки че може да не успеете да избягате физически от сценария, веднага можете да го направите психически. Започнете, като си представите себе си на най-щастливото си място. Мястото може да бъде вашият дом с всичките ви близки около вас или просто любимият ви плаж. Сега се съсредоточете върху най-малките подробности за мястото, което ви прави щастливи. Това ще ви накара да се чувствате спокойни и спокойни.
9. Упражнявайте внимателност
Практикуването на внимателност ще ви даде реална проверка на обкръжението ви. Паническите атаки често са свързани с откъсване и могат да ви отдалечат от реалността. Ако се съсредоточите върху практикуването на внимателност, независимо дали усещате текстурата на вашата рокля или прекарвате ръцете си през косата си, това може да ви помогне да се приземите към реалността (5)
Тези съвети могат да ви помогнат да преодолеете паническата атака през повечето време. Не забравяйте обаче, че не всяка техника ще работи за всички. Намерете техниката, която работи най-добре за вас, и я използвайте, когато изпитате атака. Ако нищо не помогне, придържайте се към лекарствата, предписани от Вашия лекар за незабавно облекчение.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Как да помогна на някого чрез паническа атака?
Ако попаднете на някой, който има паническа атака, направете следното:
• Запазете спокойствие и не позволявайте на ситуацията да излезе извън контрол.
• Помогнете на човека да запази спокойствие, като му предложите подкрепа и го помолете да поеме дълбоко въздух.
• Мотая се.
• Бъдете разбиращи, насърчаващи и позитивни. Помогнете на човека да открие причината за атаката и го подкрепете, за да може да мисли рационално.
Каква е разликата между пристъп на паника и пристъп на тревожност?
Тревожна атака Vs. Атака на паника Атака на
тревожност
• Възниква, когато нещо се възприема като заплашително или стресиращо.
• Тя може да бъде лека, умерена или тежка.
• Изгражда се постепенно.
Паническа атака
• Може да се появи изведнъж, дори когато няма очевидна опасност.
• Симптомите му обикновено са тежки и разрушителни.
• Може да възникне внезапно и да продължи да предизвиква притеснение за друга възможна атака.
Може ли паническа атака да те убие?
Паническите атаки могат да ви накарат да се чувствате така, сякаш сте на път да умрете с внезапна болка в гърдите, сърцебиене, затруднено дишане и т.н. Не можете обаче да умрете от паническа атака. Въпреки това, трябва да се консултирате с лекар, за да предотвратите допълнителни усложнения.
Какво представлява бързодействащото лекарство за пристъпи на паника? / P>
Бензодиазепините като алпразолам (Xanax) и клоназепам (Klonopin) са някои от бързодействащите лекарства за панически атаки. Те обаче трябва да се използват само краткосрочно, тъй като те могат да причинят зависимост. Селективните инхибитори на обратното поемане на серотонин (SSRI) като флуоксетин (Prozac), пароксетин (Paxil, Pexeva) и сертралин (Zoloft) са първият избор на антидепресанти за лечение на панически атаки с най-малко странични ефекти.
Препратки
- „Рискови фактори за появата на паническо разстройство и други панически атаки в проспективно проучване, основано на населението.“ Американски вестник по епидемиология, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Паническо разстройство (атака)“ StatPearls, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Съвременен поглед върху приложната релаксация при генерализирано тревожно разстройство“ Когнитивна поведенческа терапия, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ендорфини и упражнения.“ Спортна медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Влияние на вдишването на аромат на лавандула върху предотвратяването на стрес, тревожност и депресия в следродилния период“ Ирански вестник за медицински сестри и акушерски изследвания, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Ролята на дълбокото дишане при стреса.“ Неврологични науки, Национална медицинска библиотека на САЩ.
- „Влияние на когнитивната терапия, базирана на вниманието, върху непоносимостта към несигурност при пациенти с паническо разстройство“ Психиатрично разследване, Национална медицинска библиотека на САЩ.