Съдържание:
- Причини за мукоцеле
- Симптоми на мукоцеле
- Кога да посетите лекар
- Диагностика на мукоцеле
- Медицинско лечение на мукоцеле
- Домашни средства за мукоцеле
- 1. Физиологичен разтвор за изплакване
- 2. Скъпа
- 3. Дъвка без захар
- Съвети и предпазни мерки
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- 8 източника
Мукоцеле е малка подутина или киста, която се образува в устата ви. Тази киста на долната устна или дъното на устата може да причини известен дискомфорт. В някои случаи може да причини и болка. Тези кисти са известни още като устни лигавични кисти. В повечето случаи тези кисти се причиняват в резултат на ухапване на устни.
В този пост ще обсъдим какво причинява мукоцеле и как да разберем дали имате такъв. Ще разгледаме и възможностите за медицинско и естествено лечение на мукоцеле.
Причини за мукоцеле
Повечето мукоцеле са резултат от увреждане на слюнчените канали. Това може да се дължи на травма или ухапване на устни. Понякога случайно ухапваме вътрешността на бузите си. На такова място лесно може да се образува мукоцеле (1).
Тази травма на устните може да бъде причинена и от неправилно подравнени зъби или лошо поставен пиърсинг на устните, който наранява слюнчената ви жлеза. Други фактори, като спортни травми или тютюнопушене, също могат да увредят меките устни тъкани, което води до развитието на лигавични кисти в устата.
Когато мукоцеле се образува под езика, на пода на устата, то е известно като ранула (2). Това се случва, когато слюнчените жлези представят опитното си блокиране.
В следващия раздел ще обсъдим симптомите на мукоцеле.
Симптоми на мукоцеле
Признаците и симптомите зависят от това колко дълбоко в кожата лежи кистата. Зависи и къде се случва. Устните лигавични кисти или мукоцеле обикновено не причиняват силна болка, но причиняват дискомфорт. Ако обаче се повтарят с времето, те могат да станат болезнени.
Някои от често срещаните симптоми на кисти на повърхността на кожата включват (3):
- Повдигната подутина или подутина.
- Лезии с диаметър до 1 см.
- Повишена мекота в засегнатата област.
- Синьо оцветяване на кожата около лезията в някои случаи.
Тази киста може да се чувства подвижна и по-малко твърда, докато покриващият епител изглежда непокътнат.
В случаите с по-дълбока киста тя може да изглежда по-заоблена и да има белезникав вид. Тези случаи изискват незабавна медицинска помощ. В този случай най-често ще бъдете помолени да се подложите на хирургично отстраняване на кистата.
Кога да посетите лекар
Обикновено лигавичната киста може да бъде идентифицирана по време на редовно посещение при вашия зъболекар. В повечето случаи вашият зъболекар ще позволи на кистата да се разреши сама. Ако обаче кистата продължава повече от 2 месеца, трябва да се консултирате отново с Вашия лекар.
Диагностика на мукоцеле
Стандартната процедура за диагностициране на мукоцеле включва Вашия лекар да Ви попита за история на травма на устните Ви, като например история на ухапване на устни. Това им помага да поставят точна диагноза.
Понякога Вашият лекар може да поиска проба, която да бъде взета за допълнителни тестове. Проба от малка тъкан може да бъде изпратена за биопсия, за да се изключат всякакви форми на рак.
Обикновено лекарите могат да изискват биопсия, ако кистата изглежда по-голяма от 2 см в диаметър, развитието на киста е имало без анамнеза за травма или ухапване на устни или ако появата на киста предполага аденом или липом.
Медицинското лечение на мукоцеле зависи от тежестта на кистата, която се е развила. Ако имате повърхностна киста (не твърде дълбока), шансовете са, че тя може да се разреши сама. Ако обаче кистата е дълбока и се появява често, може да се наложи незабавна медицинска помощ.
Медицинско лечение на мукоцеле
Лечението на лигавични кисти включва:
- Лазерна терапия
Това лечение включва използването на малък, насочен лъч светлина от лазерен диод за отстраняване на кистата (4). Лазерният диод се използва за изрязване на лигавичната киста.
Тази процедура включва използването на лъч лазер с подходяща дължина на вълната и коефициент на поглъщане. Това помага да се елиминира кистата и да се обработи прецизно прицелната мека тъкан.
Предимствата на този метод включват минимален дискомфорт, докато процесът се извършва, по-малко кървене, по-добро съответствие между пациентите и по-малки шансове за рецидив. Установено е също, че лазерите причиняват по-малко нараняване или травма на засегнатата област и позволяват по-бързо възстановяване.
- Криотерапия
Това лечение включва унищожаване на кистата чрез прилагане на силен студ върху засегнатите тъкани (5). Процесът набляга на бързото прилагане на екстремен студ, бавно размразяване и повтаряне на бързия процес на охлаждане. Това помага да се максимизира процесът на унищожаване на засегнатата мека тъкан.
Предимството на този процес е, че причинява по-малко дискомфорт и кървене и по-малки усложнения, като кръвоизлив, инфекция и белези след лечението.
Може също да се повтори без постоянни странични ефекти и може да се предложи на пациенти, за които операцията е противопоказана поради тяхната възраст или медицинска история.
Недостатъкът на този процес е, че той причинява некроза и зацапване заедно с лечението. Други недостатъци на криотерапията включват непредсказуема степен на подуване и невъзможност да се определи точната дълбочина и площ на замръзване.
- Интралезионално инжектиране на кортикостероиди
Това лечение инжектира стероиди в кистата. Кортикостероидът е мощно противовъзпалително средство, което може да намали подуването чрез свиване на разширените слюнчени канали (6).
Както терминът предполага, този процес включва инжектиране на склерозиращ агент или кортикостероид в лезията. Това позволява дренирането на кистата, което от своя страна намалява нейния размер.
Ползата от този метод е, че може да помогне за увеличаване на концентрацията на лекарството, използвано на мястото на кистата. Това намалява усложненията, които могат да възникнат в резултат на системната абсорбция на кортикостероиди.
Недостатъкът на тази процедура е дискомфортът, който възниква, ако методът на инжектиране не е правилен. Това може да причини известна болка и процесът може да доведе до атрофия на лигавицата като страничен ефект.
Ако Вашият лекар подозира рецидив в случай на тежки кисти, може да бъдете помолени да отидете за хирургично отстраняване на кистата.
Освен премахването на кистите по медицински методи и ако кистата не е много тежка, можете да изберете домашни средства за справяне със симптомите.
Домашни средства за мукоцеле
Повечето случаи на мукоцеле могат да бъдат лекувани с неинвазивни и лесни за следване домашни лечения. Всъщност ранните интервенции веднага в началото на състоянието могат да доведат до бързо възстановяване. Ето няколко лекарства, които можете да опитате:
1. Физиологичен разтвор за изплакване
Можете да използвате физиологичен препарат за изплакване като вода за уста за малка лигавична киста. Правейки това редовно може да помогне за изтеглянето на течността от кистата. Той може също да помогне за предотвратяване на всякакви по-нататъшни инфекции в засегнатата област (7).
Ще имаш нужда
1 чаша топла вода
1/2 чаена лъжичка сол
Какво трябва да правиш
- Вземете чаша топла вода.
- Добавете към него половин чаена лъжичка сол и го размахвайте в устата си за около 15 секунди.
- Изплюй камъчето.
Колко често трябва да правите това
Можете да правите това два пъти дневно.
2. Скъпа
Медът е антибактериално средство, което може да помогне за предотвратяване на по-нататъшното заразяване на засегнатото място. Той има лечебни свойства, които могат да помогнат за ускоряване на лечебния процес (8).
Ще имаш нужда
Пчелен мед
Какво трябва да правиш
Вземете няколко капки мед и го нанесете върху засегнатата област.
Колко често трябва да правите това
Можете да правите това два пъти дневно.
3. Дъвка без захар
Дъвченето на дъвка без захар може да ви помогне да не ви хапе устната. Той задържа устата ви и гарантира, че няма да се намесвате в кистата.
Лигавичната киста обикновено се разглежда като мукоцеле на долната устна. Но може да се развие и като мукоцеле на покрива на устата. Без значение къде се развива, можете да използвате някое от лекарствата, споменати по-горе, за да облекчите състоянието. Ето няколко съвета за предотвратяване на мукоцеле.
Съвети и предпазни мерки
- Най-често мукоцеле се решават сами. Най-хубавото е да оставите кистата на мукоцеле сама. Ако не се излекува от само себе си за няколко дни, трябва да се консултирате с лекар.
- Ако имате навика да хапете устната си, въздържайте се от това, доколкото е възможно.
- Ако имате съществуващо мукоцеле, уверете се, че то не се заразява, като използвате антибактериални води за уста или домашни физиологични изплаквания.
- Яжте внимателно, за да не отхапете засегнатата област и да влошите допълнително слюнчената мукоцеле.
- Поддържайте добра хигиена на устната кухина, за да избегнете инфекции.
Мукоцеле са предимно безболезнени, но те могат да попречат на редовното хранене и пиене. Следователно е по-добре да се потърси медицинска помощ за тяхното лечение. Консултирайте се с Вашия лекар, за да разберете кои от горните домашни средства и възможности за лечение можете да следвате, за да получите облекчение.
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Мукоцеле опасни ли са?
Обикновено те са безвредни, с изключение на тъканта с белези, които понякога могат да оставят след себе си.
Болезнени ли са мукоцеле?
Дълбокото мукоцеле може да бъде болезнено, което е рядък случай. Повечето мукоцеле са повърхностни и безболезнени.
Колко време отнема образуването на мукоцеле?
Няма специфичен период за развитие на мукоцеле. Обикновено се развива внезапно.
Колко време отнема на мукоцеле да изчезне?
Повечето мукоцеле изчезват след около седмица. Има случаи, когато мукоцеле отнема 3-6 седмици, за да се излекува от само себе си.
Кои са най-честите места за намиране на мукоцеле?
Устната мукоцеле може да бъде намерена на всяко от следните места:
- Вътре в долната устна
- Вътрешна буза
- Под езика (под устата)
- Покривът на устата
- На езика
Мукоцеле много рядко се срещат на горната устна.
При кой лекар трябва да отидете за мукоцеле?
Трябва да се консултирате със зъболекар, за да се възползвате от лечение на алопатия за мукоцеле.
8 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Устна мукоцеле: Преглед на литературата и доклад за случая, Journal of Pharmacy & BioAllied Sciences, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606697/
- Управление на педиатричната орална ранула: систематичен преглед, списание за клинични и диагностични изследвания, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5713871/
- Мукоцеле на долната устна: поредица от случаи, Индийско дерматологично онлайн списание, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5447343/
- Ексцизия на мукоцеле с помощта на диоден лазер в долната устна, Доклади от случаи в стоматологията, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5209594/
- Криохирургия: Безболезнено и безстрашно управление на мукоцеле при млади пациенти, списание за клинични и диагностични изследвания, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4190797/
- Нехирургично управление на устната мукоцеле чрез интралезиална кортикостероидна терапия, Международен вестник по стоматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5086369/
- Лечение на мукоцеле при педиатрични пациенти с помощта на диоден лазер: Доклади от три случая, MDPI, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6023325/
- Доказателства за клинична употреба на мед при заздравяване на рани като антибактериално, противовъзпалително антиоксидантно и антивирусно средство: Преглед, Jundishapur Journal of Natural Pharmaceutical Products, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941901/