Съдържание:
- Защо е необходимо овлажняването на мазна кожа?
- Кога трябва да овлажнявате кожата си?
- Естествени начини за овлажняване на мазна кожа
- 1. Мляко
- 2. Розови листенца
- 3. Алое Вера
- 4. Лимон и мед
- 5. Слънчогледово олио
- 6. Ягода
- 7. Масло от жожоба
- 8. Зелен чай
- 10 източника
С мазната кожа не е лесно да се справите. Спазването на режим за грижа за кожата за мазна кожа включва много предизвикателства. Трябва да внимавате да не причинявате пробиви чрез прекомерно овлажняване или да направите кожата си да изглежда скучна, като не хидратирате изобщо.
Събрахме няколко прости домашни средства, които могат да ви помогнат да постигнете перфектния баланс и да се уверите, че режимът на грижа за кожата ви не е напразен. Прочетете, за да знаете как можете да приготвите овлажнители, които да отговарят на вашата мазна кожа.
Защо е необходимо овлажняването на мазна кожа?
Най-голямото предизвикателство да имате мазна кожа е поддържането на нейния баланс на влага. Това ви кара да избягвате използването на овлажнители, тъй като се страхувате да увеличите омазняването на кожата си.
Това е лошо, тъй като гладува кожата на лицето ви от така необходимата хидратация. Като допълнение към това, редовното използване на химически почистващи препарати и измивания за лице може да лиши кожата ви от естествени масла и да я направи скучна и суха.
В зависимост от това колко мазна е кожата ви, можете да изберете да я овлажнявате веднъж или два пъти на ден. В следващия раздел ще видим кога трябва да овлажнявате кожата си.
Кога трябва да овлажнявате кожата си?
- След измиване на лицето сутрин, когато измиването или почистващото средство за лице може да премахне кожата от естествени масла.
- След душ (използвайте лек овлажнител), тъй като спомага за възстановяването на естествения баланс на влага на кожата ви.
- В края на деня, след като сте измили лицето си (използвайте овлажнител на водна основа), тъй като помага за предотвратяване на прекаленото изсушаване на кожата ви за една нощ.
Не всички хидратиращи овлажнители могат да отговарят на мазна кожа. Затова съставихме списък с домашно приготвени овлажнители, които могат да ви помогнат.
Естествени начини за овлажняване на мазна кожа
1. Мляко
Млякото съдържа млечна киселина, която има овлажняващи свойства (1). Той също така помага за поддържане на бариерната функция на кожата.
Вземете четвърт чаша прясно мляко и добавете към него няколко капки лимонов сок. Разбъркайте добре и го нанесете върху лицето си. Измийте с вода след 10 минути. Можете да правите това веднъж седмично.
2. Розови листенца
Изследванията показват, че екстрактите от розови листенца проявяват противовъзпалителни ефекти върху кожата (2). Както розовите листенца, така и розовата вода проявяват тонизиращо и стягащо въздействие върху кожата (3).
Вземете малко розова вода в тенджера и добавете чаша розови листенца към нея. Оставете го да заври. Охладете и прецедете разтвора. Добавете гел от алое вера към него и охладете тази смес. Нанесете това на лицето си и го оставете включено. Можете да правите това всяка вечер преди лягане.
3. Алое Вера
Алое вера може не само да овлажни кожата ви, но и да я предпази от UV-индуцирани щети (4), (5).
Смесете една чаена лъжичка карнауба восък, две до три супени лъжици масло от жожоба и супена лъжица вода. Разтопете сместа, като я поставите на водна баня. Оставете го да се охлади и добавете останалите съставки и разбъркайте добре. Нанесете този овлажнител върху лицето и шията. Правете това всяка вечер преди лягане.
4. Лимон и мед
Shutterstock
Лимонът действа стягащо. Медът е отлично омекотяващо средство, което не само овлажнява кожата ви, но може и да намали акнето (6).
Изцедете сока на лимон и добавете мед към него. Разбъркайте добре и го нанесете върху лицето и шията. Измийте го след 15 минути. Повторете това 1-2 пъти седмично за най-добри резултати.
5. Слънчогледово олио
Shutterstock
Слънчогледовото масло съдържа линолова киселина, която хидратира кожата ви и укрепва кожната бариера (7).
Вземете няколко капки слънчогледово масло и го масажирайте в кожата си. Оставете го включено. Правете това поне веднъж на ден, за да поддържате кожата си овлажнена.
6. Ягода
Shutterstock
Ягодите притежават овлажняващи свойства, които могат да насърчат по-малко трансепидермална загуба на вода и да оставят кожата ви подхранена и хидратирана (8).
Пасирайте две до три ягоди, за да получите гъста кашиста паста. Към тази паста добавете супена лъжица прясна сметана и една до две чаени лъжички мед и разбъркайте добре. Нанесете този овлажняващ пакет за лице върху лицето и шията си. Изплакнете обилно след 10 минути. Можете да правите това два пъти седмично.
7. Масло от жожоба
Маслото от жожоба има омекотяващи и овлажняващи свойства (9). Използва се като съставка в слънцезащитни продукти и овлажнители, благодарение на тези свойства.
Вземете няколко капки масло от жожоба в дланта си. Масажирайте го внимателно в кожата си след душ. Като алтернатива можете също да добавите няколко капки масло от жожоба към вашия овлажнител за лице и да го нанесете върху лицето и шията си след душ.
8. Зелен чай
Shutterstock
Зеленият чай може да помогне за предотвратяване на трансепидермалната загуба на вода и да поддържа баланса на влагата на кожата ви (10).
Стръмни торбички зелен чай в гореща вода. Оставете го да се охлади и изпразнете съдържанието в купа. Добавете мед към това и нанесете опаковката върху лицето и шията си. Измийте го след 10 минути. Нанасяйте този овлажняващ пакет за лице 1-2 пъти седмично.
Управлението на мазна кожа може да бъде предизвикателство, но използването на подходящия овлажнител може да ви помогне да поддържате кожата си влажна, без да се чувствате мазни. Също така, не забравяйте да направите тест за пластир, преди да изпробвате някой от тези овлажнители. Ако получите някаква алергична реакция, прекратете употребата и незабавно се консултирайте с лекар или дерматолог.
Намерихте ли тази публикация информативна? Уведомете ни в коментарите по-долу.
10 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Млечна и лактобионова киселини като типично овлажняващи съединения. Международен вестник по дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30270529
- Противовъзпалителна активност на кожата на екстракта от розови листенца ( Rosa gallica ) чрез намаляване на сигналния път на MAPK, Наука за храните и хранене, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6261181/
- Предварително проучване, Розова вода, Орган за развитие на малки и средни предприятия,
правителство на Пакистан.
www.amis.pk/files/PrefeasibilityStudies/SMEDA Розова вода.pdf
- Овлажняващ ефект на козметични формулировки, съдържащи екстракт от алое вера в различни концентрации, оценени чрез техники за биоинженерство на кожата. Кожни изследвания и технологии, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17026654
- АЛОЕ ВЕРА: КРАТКА ПРЕГЛЕДА, Индийски вестник по дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/
- Лекарствени и козметични приложения на пчелния мед - преглед, Ayu, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3611628/
- Противовъзпалителни и кожни бариери Възстановяващи ефекти от локалното приложение на някои растителни масла, Международен вестник за молекулярни науки, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/
- Свръхкритичен CO2 екстракт от ягодови семена като ценен компонент на меки почистващи състави. Международен вестник за козметични науки, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25899676
- Овлажнители за акне, какви са техните съставки? Списанието за клинична и естетична дерматология, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4025519/
- Използването на екстракт от зелен чай в козметични формулировки: не само антиоксидантна активна съставка. Дерматологична терапия, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23742288