Съдържание:
- Какво представлява киселинният рефлукс?
- Как да получите бързо освобождаване от киселинен рефлукс
- Естествени начини за облекчаване на киселинността и киселини
- 1. Сода за хляб
- 2. Корен от женско биле
- 3. Алое Вера
- 4. Джинджифил
- 5. Хлъзгав бряст
- 6. Кимион
- 7. Лайка
- 8. Маточина
- 9. Корен на Анджелика
- Кога да посетите лекар
- Отговори на експерти за въпроси на читателите
- 10 източника
Киселинният рефлукс, известен като киселини в стомаха, е широко разпространено стомашно разстройство. Изследванията показват, че той е разпространен сред около 20% от западното население (1). Това е особено тревожно, тъй като може да бъде екстраполирано към нашите хранителни навици и хранителен прием.
С забързания начин на живот на 21-ви век, ние се подлагаме на нездравословни навици, като ядене на бързи храни и в нечетни часове, до степен, че в крайна сметка прескачаме ястията. Всичко това може пряко да повлияе на храносмилателната система.
Това ви прави необходимо да следите отблизо какво ядете, за да предотвратите киселинен рефлукс. В тази статия ще споделим съвети и трикове за справяне с това състояние. Също така ще разберете как се причинява и промените в начина на живот, които можете да направите, за да предотвратите киселинен рефлукс.
Какво представлява киселинният рефлукс?
Киселинният рефлукс, известен също като киселини в стомаха, е състояние, свързано със стомашно-чревния тракт. Стомахът съдържа силни киселини, които помагат за смилането на храната, която ядете.
Понякога тази киселина може да се повиши обратно в хранопровода и да предизвика усещане за парене в стомашно-чревния тракт. Това усещане може да се почувства в гърдите ви, което е една от причините то да се нарича и киселини.
В някои случаи хората изпитват киселинен рефлукс повече от два пъти седмично. Това може да е индикация за състояние, известно като гастроезофагеална рефлуксна болест. Това състояние изисква незабавна медицинска помощ.
Нека сега разгледаме някои бързи начини за облекчаване на киселинния рефлукс.
Как да получите бързо освобождаване от киселинен рефлукс
Наличието на киселинен рефлукс може да попречи на много от ежедневните ви дейности. Това може да ви накара да се почувствате неспокойно, а също така да причини загуба на апетит. Ето няколко неща, които можете да направите, за да получите облекчение от симптомите на киселинен рефлукс:
- Помислете за носене на широки дрехи
Носенето на широки дрехи може да помогне да се избегне стеснението, причинено от по-тесни дрехи, като по този начин облекчава евентуалния дискомфорт и безпокойство.
- Изправете се на редовни интервали
Изправянето на редовни интервали гарантира, че стомахът ви не е необичайно разтегнат.
- Въздържайте се от пушенето
Пушенето е вредно за здравето. Тютюнопушенето може да увеличи риска от киселинен рефлукс и да причини дискомфорт и болка в хранопровода.
- Вземете лекарства без рецепта
Консумирането на лесно достъпни антиациди при най-близкия химик е сигурен начин за незабавно облекчение от киселинния рефлукс.
В следващия раздел ще разгледаме няколко естествени начина, които могат да помогнат за облекчаване на състоянието ви.
Естествени начини за облекчаване на киселинността и киселини
1. Сода за хляб
Содата за хляб (или натриевият бикарбонат) може да се използва като антиацид. Той може да помогне за облекчаване на симптомите на киселинен рефлукс (включително лошо храносмилане, подуване на корема и гадене) (2).
Вземете чаша вода и добавете чаена лъжичка сода на прах към нея. Разбъркайте добре и консумирайте.
Забележка: Не приемайте сода за хляб на пълен стомах. Не го използвайте по-дълго от две седмици, освен ако Вашият лекар не Ви препоръча. Също така, ако сте на антиациди, аспирин, желязо, литий, витамини или други лекарства или имате високо кръвно налягане, сърдечни проблеми или бъбречни заболявания, консултирайте се с Вашия лекар, преди да се обърнете за това лекарство.
2. Корен от женско биле
Женското биле е билков лек, който се използва широко при лечение на стомашно възпаление, тъй като има инхибиращ ефект върху синтеза на простагландин и липоксигеназа, което в противен случай може да доведе до киселинен рефлукс (3).
Загрейте чаша вода в тенджера и към нея добавете няколко филийки изсушен корен от женско биле. Оставете водата да заври и оставете да къкри 5-10 минути. Приемайте този чай веднъж дневно, за да намалите киселинния рефлукс.
Забележка: Дългосрочната консумация на женско биле може да доведе до странични ефекти като ниски нива на калий, високо кръвно налягане, слабост и парализа. Ако приемате лекарства за съсирване на кръвта, кръвно налягане, възпаление или диуретици, избягвайте това лекарство, тъй като е известно, че женското биле взаимодейства с тези лекарства и намалява тяхната ефективност.
3. Алое Вера
Алое вера е широко използвано растение в традиционната медицина. Неговият сок може да помогне за намаляване на възпалението в стомашно-чревния тракт, което може да причини киселинен рефлукс. Растението също помага за успокояване на тракта (4).
Можете да консумирате половин чаша сок от алое вера 30 минути преди хранене, два пъти на ден, докато получите облекчение.
4. Джинджифил
Джинджифилът има антиацидни и карминативни свойства и се използва от хиляди години за облекчаване на стомашни заболявания като подуване на корема, диспепсия и гастрит (5). Той също така ускорява изпразването на стомаха, което може да помогне за облекчаване на киселинността и киселини.
Настържете един инч джинджифил и го добавете към чаша вряща вода. Оставете го да стръмни за 10 минути. Можете да пиете този чай от джинджифил всеки ден преди хранене.
Забележка: Ако приемате лекарства за диабет, съсирване на кръвта или високо кръвно налягане, не забравяйте да се консултирате с Вашия лекар, преди да изберете това лекарство.
5. Хлъзгав бряст
Проучванията показват, че хлъзгавият бряст е богат на фитохимикали, които могат да имат успокояващ ефект срещу свръхкиселинност (6). Това може да помогне за облекчаване на дискомфорта, съпътстващ киселинния рефлукс.
Сварете чаша вода. Към него добавете супена лъжица прахообразна хлъзгава кора на бряст и разбъркайте добре. Пийте този чай, докато е топъл.
Забележка: Хлъзгавият бряст може да намали ефективността на вашите лекарства. Следователно, уверете се, че го приемате един час след приема на лекарството.
6. Кимион
Ким семена традиционно се използват за лечение на лошо храносмилане. Те притежават противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, които могат да инхибират производството на излишни стомашни киселини (7). Това от своя страна може да предотврати киселинния рефлукс.
Потопете чаена лъжичка кимион в чаша вряща вода. Прецедете водата и я консумирайте, докато е топла. Пийте този чай преди и след хранене, за да подобрите храносмилането.
7. Лайка
Лайка традиционно се използва за множество стомашно-чревни състояния, като метеоризъм, язви и стомашно-чревно дразнене (8). Той помага за успокояване на стомаха и действа като храносмилателен релаксант.
Потопете торбичка чай от лайка в чаша вряща гореща вода. Пийте чая, докато е топъл. Можете да пиете този чай 2-3 пъти на ден.
Забележка: Ако сте алергични към растения от семейство маргаритки, като маргаритки, невен, хризантеми и амброзия, избягвайте лайка.
8. Маточина
Листата на маточината се използват за техните карминативни, храносмилателни и аналгетични свойства и за облекчаване на стомашно-чревни разстройства (9). Следователно, маточината може да бъде полезна за облекчаване на киселини.
Добавете 5-6 листа от маточина към чаша вряща гореща вода в чашата и я покрийте за около 5 минути. Оставете листата да стръмни. Пийте топлия чай.
Забележка: Ако сте на диабет или лекарства за щитовидната жлеза, говорете с Вашия лекар, преди да опитате това лекарство.
9. Корен на Анджелика
Коренът на ангелика проявява карминативни ефекти и може да помогне за облекчаване на диспепсията (10). Тези ефекти могат също да помогнат за облекчаване на киселини.
Добавете чаена лъжичка сух корен от ангелика към чаша вряща вода. Оставете го да стръмни и го прецедете. Пийте чая, докато е топъл.
Забележка: Избягвайте това лекарство, ако сте бременна, тъй като ангеликата може да стимулира маточните контракции.
Това бяха няколко от домашните лекарства, които могат да помогнат за облекчаване на киселинния рефлукс. В следващия раздел ще разгледаме храните, които трябва да избягвате, за да предотвратите киселинен рефлукс.
Какво да избягвате
- Пикантни и мазни храни.
- Преработени или рафинирани продукти, като млечни продукти и шоколад
- Алкохолните напитки, тъй като могат да имат неблагоприятен ефект върху лигавицата на стомаха и да повишат киселинността.
- Ограничете приема на кофеинови и газирани напитки.
Освен промяна на избора на храна, извършването на определени промени в начина на живот също може да помогне.
Промени в начина на живот
- Следвайте балансирана диета с ниско съдържание на въглехидрати.
- Яжте поне 2,5 часа преди лягане.
- Имайте по-малко, но редовно хранене.
- Помислете дали акупунктурата да се направи от професионалист.
Кога да посетите лекар
Ако симптомите на киселинен рефлукс продължават повече от седем дни, консултирайте се с лекар. Понякога случай на киселинен рефлукс може да е индикация за ГЕРБ, което е по-тежка форма на заболяването. Това изисква незабавна медицинска помощ и в някои редки случаи е оправдана дори хирургична процедура.
Надяваме се, че лекарствата ви са полезни за облекчаване на симптомите на киселинност и киселини. Ако обаче почувствате дискомфорт или не откриете облекчение, настояваме ви да се консултирате с лекар, за да определите основната причина за състоянието.
Намерихте ли тази публикация информативна? Уведомете ни в раздела за коментари по-долу!
Отговори на експерти за въпроси на читателите
Може ли пиенето на мляко да помогне за лечение на киселини?
Млякото може да осигури временно облекчение от киселинността, но след известно време може да накара стомаха ви да произвежда повече киселина. Следователно това може да не е дългосрочно решение.
Осигурява ли дъвка облекчение от киселини?
Дъвката стимулира производството на слюнка в устата. Това ви позволява да поглъщате киселините, които се издигат в хранопровода, и може да помогне за облекчаване на дискомфорта.
10 източника
Stylecraze има строги насоки за снабдяване и разчита на рецензирани изследвания, академични изследователски институти и медицински асоциации. Избягваме да използваме третични референции. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете редакционната ни политика.- Диагностика и лечение на гастроезофагеална рефлуксна болест, Световен вестник по стомашно-чревна фармакология и терапия, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4133436/
- Натриев бикарбонат, MedlinePlus, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти
medlineplus.gov/druginfo/meds/a682001.html
- Интегративно лечение на рефлукс и функционална диспепсия при деца, MDPI, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4928719/
- Ефикасност и безопасност на сиропа от алое вера за лечение на гастроезофагеална рефлуксна болест: пилотно рандомизирано положително контролирано проучване, Journal of Traditional Chinese Medicine, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26742306
- Джинджифил при стомашно-чревни разстройства: Систематичен преглед на клиничните изпитвания, Наука за храните и храненето, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6341159/
- Пребиотичен потенциал на билкови лекарства, използвани при храносмилателно здраве и заболявания, списание за алтернативна и допълнителна медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6065514/
- Кимион като важни лечебни растения за управление на болести, природни продукти и биопроспекция, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6328425/
- Лайка: Билкова медицина от миналото със светло бъдеще, Доклади за молекулярна медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/
- Melissa officinalis L: Преглед на проучване с антиоксидантно перспективно, основано на доказателства допълваща и алтернативна медицина, Национална медицинска библиотека на САЩ, Национални здравни институти.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871149/
- Фитотерапия при функционални стомашно-чревни разстройства, храносмилателни заболявания, Karger.
www.karger.com/Article/FullText/485489