Съдържание:
- Какво представлява текстурираната коса?
- Какви са предимствата на текстурираната коса?
- Текстуризирана коса - преди и след
- Текстуризатори Vs. Релаксатори
- Процесът на текстуриране
- Как да се грижим за текстурирана коса
Естествената коса е истинската ни идентичност, но става ли вълнуваща? Имате ли настроение да експериментирате? Тогава, текстурирането на косата е нещо, което може да ви заинтересува. Ето всичко, което трябва да знаете за текстурирането на косата. Превърти надолу!
Какво представлява текстурираната коса?
Това е често срещан въпрос. Текстурирането на косата не е нова концепция. Той съществува от 90-те години на миналия век и се прави предимно от афро-американски жени. Цветните жени избраха този процес, за да отпуснат стегнатите си къдрици.
Текстурираната коса се различава от текстурираната коса. При текстурирането съществуващия модел на къдрици се превръща в разхлабени къдрици, без да го изправя напълно. По този начин създава по-естествен вид.
Въпреки че текстурирането е процес, основан на химикали, той е много по-мек от отпускането на косата. Освен това, текстураторите не нарушават естествения модел на къдрици, за разлика от релаксиращия, при който естествената текстура на косата ви е напълно трансформирана (1).
Защо някой би искал да текстурира косата си? Оказва се, че той предлага много ползи. Нека ги разгледаме.
Какви са предимствата на текстурираната коса?
- Придава обем на косата ви.
- Намалява прелитанията, къдренето и непокорната коса.
- Придават блясък на вашите ключалки.
- Дава ви по-леки и управляеми къдрици.
- Отглеждането на текстурирана коса е по-лесно от израстването на отпусната коса.
- Улеснява разресването и разплитането на косата ви.
- Улеснява изправянето на косата и изпробването на нови прически.
Забележка: Текстуризаторът може да използва химикали, които променят pH баланса на скалпа или косата ви. Това може да причини дразнене или изгаряния. Следователно, направете тест за кръпка, преди да използвате текстуратор, за да сте сигурни, че косата ви работи добре с него.
Текстуризирана коса - преди и след
Както споменахме по-рано, текстурирането може да не направи новаторска разлика, но ще ви даде желан резултат. Ако имате коса тип 4 (A, B или C), текстурирането може да я сведе до тип 3 къдрици с много по-мека текстура. След текстуриране косата ви няма да бъде устойчива на стилизиране.
Текстурирана къса коса
Youtube
Текстурирана средна коса
Източник
Текстурирана извратена коса
Източник
Сега нека разгледаме разликите между текстуризаторите и релаксаторите.
Текстуризатори Vs. Релаксатори
Има малка разлика между текстуризатора и релаксатора, което може да бъде доста объркващо. И двете съдържат химикали, които променят трайно текстурата на косата ви. Единствената разлика се крие във фактора време.
Целта на текстуризатора е да разхлаби къдриците до известна степен и да не ги изправя. Текстуризаторите освобождават стегнатите къдрици на вълни и улесняват разресването на косата ви. Релаксър ще изправи косата ви напълно. Релаксаторите съдържат натриев хидроксид, който променя pH на вашата коса, правейки я прави и елегантна.
Щетите, причинени от релаксатор, са много по-големи, отколкото от текстуризатора. Текстуризаторът съдържа ботанически съставки, които се размазват върху косата ви за 5 до 10 минути. Релаксаторите обикновено се оставят на косата ви за 15 до 20 минути и трябва да бъдат обработени от неутрализатор и балсам. Тези силно натоварени химикали в релаксатор могат да причинят трайни увреждания на вашите къдрици, ако се правят редовно.
Резултатите варират драстично и в двата процеса. Текстуризаторът работи най-добре на къси S-образни къдрици, докато релаксаторите работят най-добре на S-образни и Z-образни къдрици.
Текстуризирана коса и отпусната коса
Shutterstock
След като вече знаете какво е текстурирането на косата, нека разгледаме процеса на текстуриране и как всъщност се прави.
Процесът на текстуриране
Текстуризаторът може трайно да промени структурата на косата ви. Химикалите в него модифицират кератина (протеините) в косата ви, което му придава фиксирана структура.
Косата ви е изградена от аминокиселини, които й придават къдравост. Когато се прилага текстуризатор, водородните връзки в аминокиселините се разкъсват, което води до по-разхлабени къдрици.
Има два вида текстуризатори - единият съдържа формула за луга, а другият не. Формулата за луга е вредна за косата ви и може да изгори скалпа ви, ако се използва стриктно.
Важно е да измиете текстуратор с неутрализатор, за да прекратите химичния процес. Имайте предвид, че текстуризаторът може да навреди на косата ви, ако се прави редовно. Препоръчително е да използвате билкови балсами или третиране с протеини, за да предпазите косата си от увреждане.
Професионалисти
- Можете веднага да получите копринена, мека и управляема коса.
- Не е необходимо да посещавате скъпи салони за текстуриране. Този процес може да се извърши у дома.
- Има дълготрайни резултати.
Минуси
- Резултатите може да не са еднакви за всеки тип коса.
- Текстуризаторите съдържат вредни химикали.
Тъй като текстурирането на косата е химическа обработка, трябва да се грижите правилно за косата си, след като я направите. По-долу са дадени няколко съвета за поддръжка, които трябва да следвате, за да подхранвате косата си и да я поддържате здрава.
Как да се грижим за текстурирана коса
Original text
- Използвайте продукти, които подхождат на вашата коса след текстуриране. Консултирайте се с професионален стилист или с вашия фризьор, преди да закупите продукта. Купете продукти, които поддържат нивата на блясък и влага на косата ви.
- Спете с копринен шал, увит около главата ви. Това помага за намаляване на къдренето.
- Важно е да мокрите косата си ежедневно. Това помага при преструктурирането на вашите къдрици. Сресването на мокра коса ще премахне заплитанията и заплетеността.
- Използвайте шампоан и балсам